Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Kalk Allah'a Yönel" Diyen Adam...

mavigezegen

New member
Öğretmeni ona "kabiliyetsiz" demişti. Ancak o, 2500 buluş yaptı.

Karda kışta koltuğunun altında gazete sattı.

Ekmek parasını kazanırken tren görevlisi, "seni aptal çocuk" deyip ona sert bir tokat attı. Bu olay ömrünün sonuna kadar ağır işitmesine neden oldu.

Girdiği fabrikada "bu dilenci kılıklıyı nereden buldular?" diye alay ettiler.

Port Huron'da, İndianapolis'te, Cincinnati'de, Tennese'de girdiği bütü işlerden kovuldu.

Açlıktan, yorgunluktan, soğuktan bitik bir haldeydi. Üstü başı çamur içindeydi. Louisville'de işe girdi, kovuldu.

Beş parasızdı; bir çay bile içecek parası yoktu, canı da öyle çay istemişti ki
nokta.gif
.

İş için Boston'a vardığında sersefildi, rengi solmuştu. İşe girdi ve yine kovuldu.

Sonra?
nokta.gif
.

Sahip olduğu fabrikalarında 500 bin işçi ekmek yedi.

Nasıl mı?

Siz onu henüz tanımıyorsunuz.

Onun adı Thomas Edison

"Çok sıkıntılar çektim, ama hiç bir zaman halimden şikayetçi olmadım. Edebimle yaşadım, evlendim, 6 çocuğum oldu. İçki, sigaradan nefret ettim. Yoksulluktan okula gidemedim. Sebze satıp aileme yardım ettim. Fabrikalarda çalıştım, sersefil işyeri depolarında yatıp kalktım. Fonografiyi (ses kayıt cihazı) icat ettiğimde kimse inanmamıştı. Kaydettiğim ilk sözlerden biri "Kalk! Allah'a yönel". Gece kalkar gökyüzüne bakardım. Yüce Yaratıcı'nın ihtişamı karşısında O'na sığınırdım."

Edison, bu kadar kısa anlatılmaz, sözler kifayetsiz kalır. Bugün, bu forumda yazabiliyorsam, bu Edison'un icadı sayesindedir. Elektiriği bulmasaydı, bugün elektronik hiçbir şey olmayacaktı. Bilgisayar olmayacaktı, dolayısı ile internet de olmayacaktı. Pek tabi islamforum da olmayacaktı. Edison, çok bilindiği üzere sadece ampulü bulmamıştır. Onun icatlarını saymakla bitmez; elektrik, telefon (çoğunuz telefonu Graham Bell'in bulduğunu bilir, hayır Edison buldu), Ses kayıt cihazı, telgrafı geliştirdi ve telgraf kayıt makinasını buldu, elektrikli tramvay, kireç taşlarından "betonerme" yi keşfetti, kineteskop adını verdiği sinemayı buldu, ışık, megafon, fotokopi, akümülatör, radyoskopi, işitme cihazları, taksimetre, telsiz, radyo, bilgisayar
nokta.gif
. Saymakla bitmez buldukları,
bunlar sadece bazıları.

Edison'un hayatını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Üst Alt