Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kabir azabi ...

313

New member
Kur'an Ehli' Alıntı:
Seyfullah kaynakların arasında bir tane ayet yok. Kabir azabı gibi bir konuda kuranda neden hiç ayet yok? Allah unutmuş mu kabir azabı vardı da bize söylemeyi? Ayrıca aşağıdaki ayetten ne anlıyorsun?

Gündüzün bir saatinden başka sanki hiç ömür sürmemişler gibi onları bir arada toplayacağı gün, onlar birbirlerini tanımış olacaklar. Allah'a kavuşmayı yalanlayanlar gerçekten hüsrana uğramışlardır. Onlar hidayete ermiş (kimseler) değildi.

Yunus Suresi 45

Kabirde azap ve nimetin varlığını gösteren birtakım ayet ve hadisler vardır. Bir ayet-i kerimede; "Firavun ve adamları sabah-akşam ateşe atılırlar. Kıyametin kopacağı gün de denilir ki; Firavun hanedanını ateşin en şiddetlisine sokun" (el-Mümin, 40/46) buyurulur. Buna göre kıyamet kopmadan önce de yani kabirde de azap vardır. Peygamber efendimiz; "Allah, iman edenlere bu dünya hayatında ve ahirette, o sabit sözlerinde daima sebat ihsan eder" (İbrahim, 14/17) ayetinin kabir nimeti hakkında indiğini açıklamıştır (Buhârî, Tefsîr, sure: 14).

cüneyt

New member
kardeşlerim ben dün forumda kabir azabıyla ilgili resimler görmüştüm ibretlik gibi bi başlığı vardı onu bulamıyorum hangi bölümde acaba yardımcı olurmusunuz

T

teslimolan

Guest
Yasin suresi

50. O zaman ne bir tavsiyede bulunmaya güçleri yetecek ne de ailelerine dönebilecekler.

51. Sûra üfürülmüştür! Bak, işte kabirlerden, Rablerine doğru akın akın gidiyorlar.

52. Şöyle diyecekler: "Vay başımıza gelene! Kim kaldırdı bizi mezarımızdan? Rahman'ın vaat ettiği işte bu! Peygamberler doğru söylemişler."

53. Topu topu korkunç titreşimli bir tek ses. Ve bakmışsın, hepsi birden huzurumuzda divan durmaktadır.
--------------------------------------------------------------

Bu ayetleri düsününce ilk uyanis Kiyamet günü olucak gibi gözüküyor. Cünkü 52 inci ayetde Yasin suresinin uyandiklari ile Allah in huzuruna ciktiklari ayni gibi algiliyorum ben (Allah daha iyi bilir)

Cok az vakit kalmaya gelincede benim düsünce öldükten sonra mahser cabuk gelicek gibi düsünüyorum bu ahir hayatda ki gece yataga yattiktan ve uyuduktan sonra sabah kalktigimizda sanki hic yatmamisiz gibi olur oysaki kac saat uyuku uyuduk. Tabi buda benim düsüncem en iyisini Yerlerin, Göklerin ve bunlarin arasindakileri yaratan Allah bilir.

__BODOM

New member
Kabirde azap ve nimetin varlığını gösteren birtakım ayet ve hadisler vardır. Bir ayet-i kerimede; "Firavun ve adamları sabah-akşam ateşe atılırlar. Kıyametin kopacağı gün de denilir ki; Firavun hanedanını ateşin en şiddetlisine sokun" (el-Mümin, 40/46) buyurulur. Buna göre kıyamet kopmadan önce de yani kabirde de azap vardır. Peygamber efendimiz; "Allah, iman edenlere bu dünya hayatında ve ahirette, o sabit sözlerinde daima sebat ihsan eder" (İbrahim, 14/17) ayetinin kabir nimeti hakkında indiğini açıklamıştır (Buhârî, Tefsîr, sure: 14).

nerde yazıyor kabir azabı kıyametin kopacağı gün denmiş kıyametten önce değil arkadaş anlayın artık şu hadislerin saçmalığını

Üst Alt