Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İyilik yaptınız karşılığını kimden beklersiniz?

İyilik yaptınız karşılığını kimden beklersiniz?

• Allah (C.C.) dan...

Kullanılan: 3 100.0%
  • İyilik yaptığım kişiden...

Kullanılan: 0 0.0%
  • Çevremden...

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3
A

abdirabbih

Guest
iyilikte hep ön sırada olup ücrette arkada durarak iyiliğin mükafatını direkt Rabbimden beklerim

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Karsilik Bekleyerek Iyilik Yapmam Yaptigim Iyilik ötürüde Rabbimden Birsey Istemem Ama Kimki Bana Iyilik Yaptiysa O Kisi Icin Dua Ederim

Ebu Zerr

New member
Yaptığınız iyiliğin karşılığını yalnızca Allah'tan bekleyin...

İnsan Suresi...
Mevdudi Tefisirinden...

8- Kendileri, ona karşı duydukları sevgiye rağmen (11) yemeği, yoksula, yetime ve esire (12) yedirirler.(13)
9- "Biz size, ancak Allah'ın yüzü (rızası) için yedirmekteyiz; sizden ne bir karşılık istiyoruz, ne de bir teşekkür.(14)

11. Metinde geçen "alâ hubbihi" cümlesindeki "hubbihi"nin zamirinin merciinin, birçok müfessir "yemek" olduğuna karar vermiştir. Manasını da şöyle açıklamıştır: "kendisi o yemeği sevdiği halde ve ona muhtaçken başka ihtiyacı olanlara verir." İbn Abbas ve Mücahid bunun anlamının "fakirlere şevkle yemek yedirir" demek olduğunu söylemişlerdir. Fudayl bin İyaz ve Ebu Süleyman ed-Daranî ise "o, bunu, Allah sevdiği için yapmaktadır" demişlerdir. Buna göre de bir sonraki "biz Allah'ın rızasını kazanmak için yedirmekteyiz" sözü bunu teyid etmektedir.
12. Eski zamanlarda, esirlerin zincirler içerisinde hergün sokaklarda dilenerek kendilerini doyurmaları bir gelenek idi. Sonra İslâmî yönetim gelince bu yasaklanmıştır. (Kitabu'l-Harac, Ebu Yusuf, s. 150) Bu ayetteki esirlerden kasıt her esirdir. Kafir veya müslüman, harb esiri veya herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmuş olabilir. Esir olduğu için ona yemeği temin ediliyor veya edilmiyor ya da o dilenerek karnını doyuruyor.Her halükarda böyle kendi gayretiyle rızkını kazanamayan çaresiz bir insana yemek yedirmek bir iyiliktir.
13. Bir fakire yemek yedirmek bir ihsan, bir iyilikse bunun gibi diğer hacetlerini de gidermek aynı şekilde iyiliktir. Mesela muhtaç olana giysi temin etmek, hastaya ilaç temin etmek, borçlu bir insana darda olsa da olmasa da yardım etmek, yemek yedirmek bir misal olarak verilebilir. Her ihtiyaç sahibinin o ihtiyacını gidermek bir iyiliktir.
14. Bir kimse bir fakire yemek verirken lisan ile bunu söylemesi şart değildir. Kalben söyleyebilir. Allah indinde onu lisan ile söylemek veya kalben söylemek aynı şeydir. Ama burada, lisan ile söylemek; yardım edilen kimsenin kendisinden bunun karşılığında bir şey beklenmediğini belirtmek ve rahatça yiyebileceği hususunda bir güven vermek içindir.

10- "Çünkü biz, asık suratlı, zorlu bir gün nedeniyle Rabbimizden korkmaktayız."
11- Artık Allah da, onları böyle bir günün şerrinden korumuş ve onlara parıltılı bir aydınlık ve bir sevinç vermiştir.

12- Ve onları sabretmeleri dolayısıyla cennetle ve ipekle ödüllendirmiştir;
13- Orada, tahtlar üzerinde yaslanıp-dayanmışlardır. Onlar, orada ne (yakıcı) bir güneş ve ne de dondurucu bir soğuk görürler.
14- (Meyvelerin) Gölgeleri onlara pek yakın ve onların devşirilmeleri kolaylaştırıldıkça kolaylaştırılmış.
15- Çevrelerinde gümüşten billur kablar, kupalar dolaştırılır.
16- Gümüşten billur kaplar ki, onları belli bir ölçüye tesbit etmişlerdir.
17- Orada onlara bir kadeh içirilir ki, onun karışımı zencefildir.

the okuz

New member
Allah'tan da karşılık beklemem, çünkü Allah zaten bana emretmiş iyilik yapmayı benim yaptığım iyilik sadece onun emrini uygulamak olur...

Admin

Active member
Yönetici
Forum Admin
Her Zerrede O oldugu icin bekleyeceksek cevrden beklemeliyiz.

Ebu Zerr

New member
Allah'tan karşılık beklerim...
Allah her zaman fazlası ile vermiştir...
Verecektir...
Hüsn-ü zann etmek lazım...

ahmet_hoca

New member
her zaman Allah c.c. dan beklerim ve inş. ölene kadar da ondan bekleyeceğim

gizemli

New member
yaptığım iyiliklerin karşılığını Rahman ve Rahim olan Allah'dan(cc) beklerim

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Allah razı olsun herkes doğru cevap vermiş , yani bir iyilik yaptığınızda Allah rızası için yaparız yani ücret olarak Allah ın rızasını talep ederiz.. ozaman ikinci sorum.

Diyelim birine iyilik yaptınız, ve nankörlük gördünüz kişi için içinde zerre-i miskal (yani güneş ışığının geçebiliceği kadar küçük miktar) kadar öfke olur mu? ve o kişi için ne nankörmüş der misiniz?

the okuz

New member
o kişinin bana ne kadar yakın olduğuna bağlı yani çocukluk arkadaşımsa derim büyük ihtimal ama yoldan geçen bir adamsa birşey diyemem...

Ç

ÇÝray

Guest
Zaten Yapılan İyiliği Allah Rızası İçin Yapmadıktan Sonra Ne Manası Var....Elbette Karşılıgı da Allah (c.c)den Beklenir..

B

beyaz_ýþýk

Guest
Allah razı olsun herkes doğru cevap vermiş , yani bir iyilik yaptığınızda Allah rızası için yaparız yani ücret olarak Allah ın rızasını talep ederiz.. ozaman ikinci sorum.

Diyelim birine iyilik yaptınız, ve nankörlük gördünüz kişi için içinde zerre-i miskal (yani güneş ışığının geçebiliceği kadar küçük miktar) kadar öfke olur mu? ve o kişi için ne nankörmüş der misiniz?

İki şeyi unutma: Allahü teâlânın seni her yerde gördüğünü ve ölümü hiç unutma.
İki şeyi de unut: Yaptığın iyilikleri ve sana yapılan kötülükleri unut.

yabanGülü

New member
bende yaptigim iyiliklerin karsiligin hic bir insandan beklemedim beklememde. zaten yapilan iyilikler allah rizasi icin yapilir, ve söylemek dile getirmek bile yanlistir. benim icin dualari yeterlidir.

1 dua bin beladan kurtarir

ibrahim571632

New member
Allah'tan da karşılık beklemem, çünkü Allah zaten bana emretmiş iyilik yapmayı benim yaptığım iyilik sadece onun emrini uygulamak olur...

aynıyla katılıyorum sevgili dostuma.O (c.c.) bir işe ol der ve bizi de o işe vesile kılar bizde o emre itaat eder ve o iyiliği yaparız ve nihayetinde o emre itaat etmiş ve vesile olmuş oluruz. Ve bence bir bedel umarak yaparsak Cenabu Hak (c.c.) bunun karşılığını ya dünyada yada ukbada fazlası ile iade eder.Fakat bir bedel ummazsak Hem dünyada Hem ukbada alırız (AllahuAlem)diye umudediyorum inşallah.
Dua ile...

ayna44

New member
Boyle Bi Konu Acilmasi Bile Hata Tabiki Allah Cc Istenir..

Selam Ve Dua Ile Kalin..

gokhann

New member
Tamam iyilik yaptık Allah c.c karşılıkta bekliyoruz peki karşılık olarak neyi bekliyoruz?

Üçüncü soruda benden.

asikkulun

New member

iyiliğe iyilik her kişinin karı kötülüğe iyilik her yiğidin karı..(inş.doğru yazmışımdır.sözü )...ben iyiliği onun için deil.Allah rızası için yapıorum....

Üst Alt