Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İyileşmeyen Yaralarınıza Özel Yara Bantları

mertozgur

New member
Katılım
19 May 2005
Mesajlar
9
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
48
Bazı ilaç firmalarının bal emdirilmiş yara bantları ürettiğini biliyor muydunuz? Bu ilginç yöntem aslında pek de yeni sayılmaz. Yaraları tedavide arı balından faydalanmanın tarihi eski Mısır medeniyetine kadar uzanıyor.

Arı kovanlarından soframıza ulaşan bal, sahip olduğu özel maddeler sayesinde en kuvvetli bakterileri bile öldürüp ve yaraları iyileştiren bir özelliğe sahip.

Yapılan son bir araştırmada balın mikroplara karşı ne kadar etkili olduğu birkez daha gösterilmiş oldu.(1) İrlandalı bilim adamları, baldaki şifa faktörünü belirlemek için bazı deneyler gerçekleştirdi. Bu deneylerde en kuvvetli antibiyotik ilaçlara bile dayanıklılıklarıyla bilinen 20 tür bakteri topladılar. Daha sonra şeker konsantrasyonu ve akışkanlığında gerçek balı taklit eden yapay bal ürettiler. Gerçek ve yapay balı bakteriler üzerine uyguladılar. Sonuçta gerçek balın bakterileri öldürmede yapay bala oranla 3 kat daha etkili olduğu ortaya çıktı. Bu durumda baldaki iyileştirici özelliğin sadece şeker konsantrasyonu ve akışkanlıkla açıklanamayacağı anlaşıldı. Bilim adamları balda bulunan birçok faydalı mineralin tedavide ortak rol oynayabilir olduğunu belirtiyor.

Şimdi araştırmacılar baldaki etkinin en çok hangi maddeden kaynaklandığını ortaya çıkararak yepyeni tedavi yöntemleri geliştirmeye çalışıyor. Bazı ilaç firmaları ise bal emdirilmiş özel yara bantları üretimine çoktan geçmiş durumda.

Bal aynı zamanda bir böceğin ürettiği ve insanların yiyebildiği tek gıda olma unvanını da taşıyor. Allah, arıların özel olarak fazla ürettiği bu mucizevi gıdanın faydalarını Kuran'da Nahl suresinde bildirmiştir:

"Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır."(Nahl Suresi 69)

Not daha geniş bilgi için www.populerbilgi.com www.belgeseller.net www.bilgilerdunyasi.net ve www.harunyahya.net
 
Üst Alt