Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsan Vücudundaki Muhteşem Simetri Nasıldır?

can

New member
Katılım
22 Eyl 2005
Mesajlar
61
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
44
İnsan vücudu Yüce Rabbimiz tarafından olağanüstü bir simetri ile yaratılmıştır.

Örneğin:


Her insanın beden uzunluğu, baş uzunluğunun sekiz mislidir.


Yüz, burun uzunluğunun üç katından oluşur.


İki göz arasındaki mesafe bir göz boyu kadardır.

Koşarken Cisimleri Nasıl Net Görürüz?

Biz çoğu zaman farkında olmayız, ama göz merceği her saniye hiç durmadan "otomatik odaklama" yapar. Bu ayar, göz merceğinin etrafındaki küçük kaslar tarafından yapılmaktadır. Her bakış değişiminde bu kaslar devreye girer ve merceğin şişkinliğini değiştirerek ışığın doğru açıda kırılmasını ve istediğiniz cismi net olarak görmenizi sağlar.

Eklemler Ömür Boyu Hareket Ettikleri Halde Neden Aşınmazlar?

Eklemlerin sürtünme yüzeyleri, ince ve gözenekli bir kıkırdak tabakasıyla kaplanmıştır ve bu tabakaların altında ağdalı ve kaygan bir sıvı bulunur. Kemik, eklemin bir yerine baskıda bulunursa bu sıvı gözeneklerden dışarı fışkırır ve eklem yüzeyinin "yağ gibi" kaymasını sağlar.

.Kirpikler Neyi Kolaylaştırır?

Kirpikler hafif yukarı doğru kıvrık olmaları nedeniyle hem gözün görüş alanını daraltmaz, hem de göze son derece estetik bir görünüm kazandırırlar. Kirpikler göz kapağının ucundan çıkarken burada bulunan özel bezler tarafından yağlanarak kaplanırlar. İşte kirpiklerin fırça gibi sert ve düz olmaması bu özel kaplama sayesindedir. Ayrıca kirpikler belli bir uzunlukta kalır, fazla büyümezler.

Deniz Dalgalanmasının Hayati Önemi Nedir?

Deniz suyunda çok az miktarda fosfor, magnezyum gibi elementler; bakır, çinko, kobalt gibi ağır metaller ve sodyum klorür bulunur. Dalgaların etkisi ile oluşan köpüklerin patlaması ile sodyum klorür (sofra tuzu) ve diğer elementler havaya sıçrar. Sıçrayan materyalin bir kısmı rüzgârın etkisi ile tekrar denize geri döner. Diğer kısmı ise yükselir ve havada asılı halde kalır. Son derece iyi bir su buharı taşıyıcısı olan sodyum klorür bulut oluşumunu sağlar. Ayrıca havaya karışan bu materyaller bitkiler için gereken elementleri içerdiğinden, yağmur ile birlikte yeryüzüne inerek toprağı beslerler.

İnsan Neden Bir Süre Sonra Giysilerini Hissetmez?

İnsan, giysisini, üzerine çektiği yorganı, saatini ya da oturduğu koltuğu sürekli olarak algılamaz. Çünkü insan derisindeki alıcılar belirli bir süre sonra beyne, cilde temas eden madde ile ilgili sinyalleri göndermeyi durdurur ve cilt bu maddeye karşı alışkanlık kazanır. Allah'ın insan için büyük bir nimet olarak yarattığı, bu "alışma" mekanizması olmasaydı giyinmek gibi sıradan bir olay insan için büyük bir sıkıntı haline gelirdi. İnsanın üzerindeki giysileri sürekli olarak hissetmesi bir eziyete dönüşür, ayrıca dokunduğu diğer şeylerden gelen sinyalleri almakta da güçlük çekerdi.

Oysa insan bilmelidir ki gözünü nereye çevirse Yüce Allah'ın varlığının delilleriyle karşılaşır. Allah sonsuz kudreti ile, var olan herşeyi ve herkesi yoktan yaratmıştır. Nitekim insanın Allah'ı tanıması ve O’nun sonsuz kudretini takdir edebilmesi için sadece kendi bedenine bakması yeterlidir. Allah insanı, Kuran'da bildirdiği ifadeyle "en güzel surette" yaratmış (Mümin Suresi, 64), kusursuzca işleyen pek çok sistemi bedenine yerleştirmiştir.
 
Üst Alt