Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ilımlı İslam mı Radikal İslam mı?

Ilımlı İslam mı Radikal İslam mı?

• Kullanılan toplam oy
    2

bekir

sadece bir kul
Yönetici
'ılımlı İslam' bir ABD projesidir. Dünya genelinde ABD hegemonyasına itiraz etmeyecek, sınırları onlar tarafından çizilen bir İslam'dır o. İslam coğrafyasında ABD'nin bizatihi seçtiği figürler tarafından temsil edilmektedir.

selam ve dua ile ...

Değerli Leila

"Figürler" derken figüran mı demek istediniz?

Leila

New member
Kusura bakmayın, anlayamadım, biraz açabilirseniz memnun olurum.

dindeki temel sabitelerin inkâr edilip, İslam'ın sabit olan-olmayan ayırımı yapılmaksızın bütün değerlerinin modern çağa göre yeniden yorumlanmış şekli.

m_orelyo

New member
Web sitesi
www.fenerbahce.org
kavram olarak her ikisinin de iyi olduğunu düşünüyorum
radikal, yani İslamın temel kaynaklarına göre İslamiyeti referans alan,
ılımlı yani dünya da farklı olanlara karşı müsamahalı olan..

seyhshamil

New member
Arkadaşlar İslamın ılımlısı,sıcağı veya soğuk olanı yoktur.İslam İSLAMDIR...

Aisa

New member
selamun aleykum kardesler

ben turkceyi iyi anlasam da, bazan terminleri anlamiyorum. Radikal ve ilimli islami da basta yanlis anladim. o yuzden ilimli islami onayladim. Ama aslinda radikal islam tarafdariyim. Cunki bizim ulkede kimlere radikal islamcilar denildiyini goruyorum - islami Allahin (c.c) buyurdugu sekilde yasayanlara. Aslinda ehli-sunnet'den olanlari radikal gibi goren cahilleri de anliyorum. Cunki asirlar boyunca onlar islami farkli sekilde gormusler. islami oldugu sekilde kabullenmek onlar icin kolay degil, bunu kullanan "avrupacilar" insanlarin beynini yikiyorlar. Asil gunahkarlar "radikal islamcilar"i, aslinda islami dogru sekilde yasayanlari halka kotu gosterenlerdir. tabi ki bunun arkasinda bazi siyasi oyunlar var. Cunki Azerbaycan'da islami devlet kurulmasina karsi olan kuvveler var.

Furkan-01

New member
Web sitesi
www.evliyalardiyari.com
Selamun Aleykum vRvB.
Degerli kardeslerim nacizane bu konuda sunlari belirtmek isterim. Radikal islam ve ilimli islam kavramlarini batili medeniyetler tarafindan uydurulmus kavramlar olarak degerlendiriyoruz hepimiz. Dogrudur da. Onlarin bize bakis acisinida böylelikle anlamis oluyoruz. Kur'an'da ki islam, nefs tezkiyesini emreder (Maide-105) ve nefs tezkiyesi yapanlarida mükafatlandirir (sems-8). Dolayisiyla anlatmak istedigim husus, kimileri emmarede gezer, kimileri levvame de, kimileri nefs tasfiyesinde , cok azida salah makaminda. Kimileri sahih hadisi inkar eder, kimileri de mevzu hadisi sahih görür, kimileri ayetleri zahiren ölcer, kimileri ayetleri hem zahiren hem batinen ölcer. Kimileri ilmi Hakk'tan alarak halka sunar, kimileri de bunu inkar eder. Biz bizi anlamiyorsak, batililarin bizi anlamamasinida hosgörüyle karsilamak gerek diye düsünüyorum. Islam alemi insaallah TEVHID altinda toplanmayi basaracak, ben buna inaniyorum. Allah nurunu tamamliyacaktir. Radikal islam mi, ilimli islam mi cevabina ise, kisinin bu kavramlari nasil algiladigina bakmak lazim. Dinde zorlama vardir demek istiyorsa, dinde zorlama yoktur cevabini veririz. Allah hükümlerini koyar, dileyen Allah'in emrini yerine getirir, dileyen getirmez. Getirenleride, getirmeyenleride suclama yetkisine sahip degiliz. Dönüs Allah'a dir. Soruyu soran kardesimizin bu konulardan ne anladigini yazmasini arzu ederim. Ve böylece daha net cevaplar verilebilir
Dua eder dua bekleriz
selametle

m_orelyo

New member
Web sitesi
www.fenerbahce.org
radikal islam ve ılımlı islam batı oyunudur.
sadece İslama karşıyız derlerse problem olacak
o nedenle bu tür vasıflandırmalar yapıyorlar...
ülkemizde de siyasal islam tabiri var...
kendimizi onların terminolijisiyle ifade edersek yanlış yaparız

Aisa

New member
Duha kardesim, evvela, sii'lerin de devlet isteme hakkinin oldugunu soyluyorsun, haklisin, buna ben de katiliyorum. Ama bizler islamdan once atesperest'dik, bizi kilinc zoruna musluman yaptilar (elhamdulillah). Demek ki dogrunu yaymak icin bazan zor kullanmak gerekiyor.
sonra biat eden topraklarda baska din mensuplari icin Kuran'dan degil, sura ile anayasa yapildigini soyluyorsun. Ama dikkat et, bu anayasa musluman olmayalar icin hazirlanmisti. onlar icin Kurandan anayasa yapmak anlamsizdi, zaten Kurani kabul etselerdi musluman olurlardi. Ne Peygamber, ne rasidi halifeleri muslumanlarla anayasaya uygun davranmamislar. muslumanlarin anayasasi Kuran'dir. Gunumuzdeki anayasalar ise tagut'tur, cunki burda Allahin buyurduklari degil, bir takim insanlarin koydugu kanunlar onem kesbediyor.
Bir de anladigim kadariyla siz islam devletine karsisiniz, tabi ki bu sizin fikriniz ve saygiyla karsiliyorum. ama dunyevi devlet size ne veriyor? Burda kapali kadinlar devlet islerine gittiklerinde ve ya uni. kazandiklarinda saci acik resim cekdirmeye mecbur oluyorlar. Biz pasaport icin hicabsiz resim cekdiriyoruz, sonra da her hangi bir yere gittiyimizde erkekler pasaporta bakiyorlar. her yerde adaletsizlik hukum suruyor, rusvet ulkeni basina almis. demokrasi bir devlet olmak adina hristiyanlari doldurmusuz buraya, onlarin da cogu masonlar. muslumanlari hristiyanlasdiriyorlar. bosanma oldugunda mahkeme cocugu annesine veriyor.... tum bunlar Allahin buyurduklarina karsi gelmek degil mi? siz bunlari mi destekliyorsunuz?

yelken06500

New member
evet belki hindistanda bu dediğiniz olmamış olabilir amma velakin gelin görünkü bu bizim ülkemizde hiçte böyle değil ankarada çankayanın bir köşesinde yaşıyordum ve de muhtar kayıtlarını da görebiliyordum...şimdi ist.kadıköydeyim burası da çok farklı değil...
şimdi diyebilirsin onlar gerçek müslüman değil o zaman da derim ki dünyada 1.5 milyar müslüman olduğu söyleniyor acaba kaçtanesi gerçek t.c nin de %99 u müslüman deniyor acaba % kaç gerçek müslüman vesselam..

abrec

New member
bu fıtrat meselesidir.

kimi adam vardır herşeyle herkesle kavga eder.

kimi adam vardır her durumda mülayimdir.

bu radikal yada ılımlı olma insanın fıtratı ile alakalıdır bence.

ama ülkemizde radikal islam terimi arkadaşlarına ingilizce öğretiyor diye öldürülen 16 yaşında çoçuğun katilleri geliyor.bilmiyorum haber doğrumudur değilmidir ama aklımıza bu böyle tipler geliyor.

akell

New member
bunu başka bir yolu yokmu

bu şartlanmaya uymak

zatı alinizin

ılımlı mı radikalmi

gibi kavramlara saplanıp kalmak zorundamıyız

islam bu iki yola mı düştüde

bunlardan birini seçmek zorundayız

şartlanmışlıklarımızdan kurtulalım da

oldugu gibi bakalım nedersiniz

Aisa

New member
duha kardesim, evvela gosterdigin anayasanin mevcutluguna delil var mi? belki bu bidet ehlinin uydurmasidir? benim bildigim kadariyla yahudilerle peygamberimiz (sas) arasinda surada imzalanmis kontrakt olmus, bu da sonradan yahudiler tarafindan bozulmus.
kilic zoruna musluman olunmaz bu dogru. ama araplar kilic zoruna topraklari almislar, islami kabul eden musluman olmus, kabul etmeyen cizye verip kendi inancinda kalmis. demek ki kilic bazi insanlarin musluman olmasina vesile olmus. hem boyle dusunurseniz cihadi da zulum gibi goreceksiniz.
muslumanlarin hristiyanlasmasina gelince, benim tanidigim 1 musluman ailesi yahovaligi kabul etti. yani onlar musluman gibi gorunmuyorlardi, hakikaten muslumanlardi
demokrasini hos gormenizi hic anlamadim. demokratiya avrupa ve amerikalilarin sundugu bir sey. islamin kendisi demokratiya. insanlar tarafindan kurulan demokrasiye ihtiyac var mi?
demokrasi tesis olunca def olup giderler diyorsunuz, olmaz mi ki devletin basinda imanli biri otursun ve zalimler bu yolla def olsunlar?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İslam, muhakkak ki Allah (c.c.) ın nerde, neyi, nasıl emrettiği ölçüde; zaman zaman kılıç kadar keskin ve bazen de ipek kadar yumuşak hükümler taşıyabilir. Allah nasıl dilemiş ise O'nun dilediği gibidir ve her müslüman bu kaideye uyduğu kadar müslümandır.

Ilımlı veya radikal İslam'dan kasdedilmeye çalışılan İslamı kuralları açısından yumuşatmak veya aynen tutmaktır.

Yani İslamı Allah'ın emrettiği şekilde kabul edip yaşayana "radikal islamcı" namı takılıyor ve sanki islamı zorlaştırmış, "efendim daha kolay şekli varken", "radikalleştiriliyor" zorlaştırıyor anlamına sokmaya çalışıyıorlar, hatta buna zaman zaman "köktendinci" terimini de kullananlar var.

Bu ifadeler tamamı islamı yozlaştırmaya çalışanların entrikalarıdır.

İslam yanına herhangi bir sıfat almaz, alırsa islam olmaz.

Fitnelere uyanık olalım.

Selam ile

yelken06500

New member
arkadaşlar fıtrat biraz sizin tanımlarınızda uzak bir mes ele bir fıtrat insanda doğuştan vardır...size basit bir örnek vereyim belki anlaşılır olur...insanın güzeli sevmesi fıtri bir durundur...kötülüğü de çirkini de sevmemesi yine fıtri bir durumdur...fıtrat her insanda aynıdır...daha sonra ilerleyen zamanlarda insanların iyiyi veya kötüyü tercih etmeleri çevresinden gördüğü uygulamalarla alakalıdır...inş anlatbilmişizdir...selam ve dua

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için bir katkıda bulunmak isterim.

Fıtrat;kelime olarak yaratılış, yapı, karakter, tabiat, mizaç, Peygamberlerin sünneti, Kâlb-i selim, adetullah. Ayrıca hilkat, tabii eğilim, hazır olmak, huy, cibilliyet, içgüdü, istidât gibi manalara gelir.

Terim olarak ise fıtrat: "Allah Teâlâ'nın mahlûkatını kendisini bilip tanıyacak ve idrak edecek bir hal, bir kabiliyet üzere yaratmasıdır

EsLeMNa

New member
Ilımlı islam tebliğde çok fayda sağlar..İslami yeni tanıyan biri için Daha iyi olur kanaatindeyim..Radikal islam olduğunda kuralların daha katı olması insanları soğutabilir.Tabi gönlümden geçeni sorarsanız radikal islam ama oyum ılımlı islamdan yana..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ilımlı islam tebliğde çok fayda sağlar..İslami yeni tanıyan biri için Daha iyi olur kanaatindeyim..Radikal islam olduğunda kuralların daha katı olması insanları soğutabilir.Tabi gönlümden geçeni sorarsanız radikal islam ama oyum ılımlı islamdan yana..

Sizce ılımlı İslam nasıl oluyor?

Aisa

New member
Duha kardesim, yazdiklariniz cok uzun oldugu icin bura kopyalamiyorum.
ama mesajim size
evvela cihad konusunda hakkiniza girdiysem, ozur dilerim, hakkini helal et
demokrasiye gelince ben yine kendi fikrimde kaliyorum. gercek demokrasi olunca kapali resim cektirmeme izin verecekler gorusundesiniz, ya seriat devleti olunca izin vermeyecekler mi? dusunelim ki demokrasi bir devlet kurduk. o zaman hurr yalniz muslumanlar icin mi olucak? zaten boyle bir zamanda hristiyanlar devleti basina almis. o kadar sacma tarikatlar getirdiler ki. burda yahovaligi kabul edenler asker yapmak istemiyorlar, ermenilere kardes diyorlar. belli ki bunun arkasinda ya yahudiler, ya da ermeniperest hristiyan devletleri durmus. simdi burda gercek demokrasi devlet kurulunca bi dusunun neler olucak. kim ne derse desin, ben seriat devletinden yanayim
hem siz bana gercek demokrasi bir devlet ismini verin, ben bunun nasil bir sey oldugunu goreyim. hatta ABD-de demokrasi yok.
bir de boyle bir sey diyelim. demokrasi bir musluman ulkesinde bir kadin kotu hayat surecek, devlet bu onun hakki diye onu normal kabul edecek. halbuki Allah zinakarlara ceza verilmesini istemis. demokrasi bu yandan Allahin emrlerine karsi cikmayi saglamiyor mu?
bence islam demokratik bir dindir, onun uzerine kurulan devlet de demokrasi olacak

ha bir de sizden anayasa icin delil istemisdim, ama yazinizda bulamadim
saygilrimla

Üst Alt