Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ilah Nedir?

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Kur'an baştan sona Allah'tan başka ilah yok der acaba bunun hikmeti nedir?niçin Allah'tan başka yaratıcı yok demiyor,yada Allah'ın varlığına inanın demiyorda kafaları patlatırcasına sürekli Allah'tan başka ilah yoktur,Ancak Allah vardır diyor?evet madem burada biligiyi paylaşıyoruz,evet dostlar buyrun bilgilerimizi paylaşalım;
BİSMİLLAH

Aysegul

New member
Çünkü herşeyin sahibi Allahu Tealadır...:eek: ...Bkz İhlas Suresi

basbas

New member
ilah denlince akla tapınılan şey kişi yada varlık gelmiyormu seninde...Etrafına bi bak insanlar farkında olmadan nelere tapınıyorlar...yani neleri İLAH ediniyorlar...ve bu farkında olmadan yada olarak yapılan en büyük hata....Yani sorunun cevabını bulman için etrafında bulunan insanlara bakman yeterli...vesselam.

Dua ile...

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Allah'tan başka ilah yoktur.Kur'anda sürekli bundan bahsediliyor.
nedeni,hikmeti nedir?
İlah ne anlama geliyorki kur'an bu temel üzere tebliğde bulunuyor.
Bu kadarmı bilginiz?
Her namazda sürekli söylüyoruz.Ne demek açıklamanızı bekliyorum.

basbas

New member
Allah'tan başka ilah yoktur.Kur'anda sürekli bundan bahsediliyor.
nedeni,hikmeti nedir?
İlah ne anlama geliyorki kur'an bu temel üzere tebliğde bulunuyor.
Bu kadarmı bilginiz?
Her namazda sürekli söylüyoruz.Ne demek açıklamanızı bekliyorum.

efendi ilahın bizim bildiğimizden başka bir anlamı mı var.Hem neden sen cevabını bildiğin bir soruyu soruyorsun verdiğimiz cevapları tınlamamışsın bile.Ya ben bişey merak ediyoum,bu forma girenlerin amacı ne ,bildiklerini paylaşmakmı,diğerinin bilgisini sınamak,yada bilgisizliğini göstermekmi....
Önceki yazdığıma bişey daha eklemek istiyorum,bazı insanlarda kendi nefislerini kibirlerini ilah edinirler ve ona tapınırlar......!!!!!!!!!!BUNA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM..........

Hakkını helal et arkadaşım ama sorunu samimi bulmadım...eyvAllah....

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
ahmet yasin kardeş; siz namazda tahiyyatı okuyormusunuz ki????
hayır sizin gibi düşünenler okumuyormuş hatta selam vermiyormuş ya o yüzden sordum

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
önyargılı olmak diye buna denir!ne olup olmadığımı bilmeden ahkam kesiyorsunuz!
benim amacım tasavvuf ehlinin bu konularda düşüncelerini öğrenmek,yoksa bu konularda düşünceniz yokmu?
size basit bir soru sordum;ilah nedir?Allah'tan başka ilah yoktur ilkesi kur'anın temelini oluşturuyor.hikmeti nedir?dedim.ve sorduğum sorularda son derece samimiyim ama sizi samimi görmüyorum.sizler kendinize tasavvufi ilkeleri ahlak edinmişsiniz onu konuşuyorsunuz.

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
hayır abiciim bende samimiyim hani namazda okuyoruz dedin ya o yüzden sordum.ayrıca allahtan başka ilah olmadışını allah zaten kuranda yazmıştır kaç kere.ayrıca hiç bir gerçek tasavvuf ehli biri allahtan başka ilah olduğunu kabul etmez.eğer burada mürşidlerden bahsediyosan.onlar yardımcıdır. bizim göremediğimiz bazı mevzuları onlar açıklar bizee.allah razı olsun vesselam

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
özür dilerim ben yanlış kişilere sordum ilah ne anlama geliyor diye.çünkü siz soruma cevap yerine bir sürü şey söylediniz ama hala cevap vermediniz!yoksa cevabınız yokmu?delillerinizi bekliyorum ilah konusunda

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
delil kurandır.hiçbir tasavvuf ehlide kurana aykırı konuşamaz!!! ve kurandada allahtan başka ilah olmadığı yazıyordur.ben bundan daha büyük delil bilmiyorum,sunamam. kurandan daha büyük delil istemekte ahmaklık olur zaten

basbas

New member
önyargılı olmak diye buna denir!ne olup olmadığımı bilmeden ahkam kesiyorsunuz!
benim amacım tasavvuf ehlinin bu konularda düşüncelerini öğrenmek,yoksa bu konularda düşünceniz yokmu?
size basit bir soru sordum;ilah nedir?Allah'tan başka ilah yoktur ilkesi kur'anın temelini oluşturuyor.hikmeti nedir?dedim.ve sorduğum sorularda son derece samimiyim ama sizi samimi görmüyorum.sizler kendinize tasavvufi ilkeleri ahlak edinmişsiniz onu konuşuyorsunuz.

Kendi yazını bir daha okursan neden samimi olmadığını düşündüğümüzü anlarsın.madem amacın o neden şu konuda tasavvuf ehlinin ne düşündüğünü merak ediyorum diye yazmıyosunda laf salatası yapıyosun??????

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
kardeşim ben zaten kur'anın temel olarak bu söze dayandığını söylüyorum!ve diyorumki bu kadar önemli bir şey ve sizce ilah ne anlama geliyor diye soruyorum.hala ilah nedir ve niçin sürekli Allah'tan başka ilah yok deniyor.haşa Allah'tan başka ilahmı varki Kur'anda sürekli bundan bahsediyor!ben buna açıklama istiyorum.madem burada bilgilerimizi paylaşıyoruz.

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Kendi yazını bir daha okursan neden samimi olmadığını düşündüğümüzü anlarsın.madem amacın o neden şu konuda tasavvuf ehlinin ne düşündüğünü merak ediyorum diye yazmıyosunda laf salatası yapıyosun??????

kardeş dikkatli okursan tasavvuf ehlinin bu konuda düşüncelerini öğrenmek istediğimi yazmışım!

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
çünkü allah yaratıcıdır.biz ona muhtacız bir nefes almak,bir adım atak için.başka kim yaptırabilir bu fiilleri bize??? kimse tabikide bu nedenle allah şükrümüzdür onu ilah kabul etmek .yalnız ilah olmasıda bundandır.allahtan başka kimse bize onun verdiği nimetleri veremez...

Aysegul

New member
Bunun için uzun uzun açıklama yapmaya gerek yok!...Allah'u Teala yaratandır bizde yaratığız...Bunu herkes yalnızken bile keşfedebilir...Aslında bir yaratıcı olduğunu...Allah'tan başka ilah yoktur Hz muhammed onun kulu ve resulüdür...Tasavvuf ehlinden Herkesin inancı bu yönde...

S

seha

Guest
Eğer göklerde ve yerde Allah'tan başka ilâhlar olsaydı, ikisi de harab olup giderdi. (Enbiyâ Sûresi: 22.)
Her şey helâk olup gidicidir-Ona bakan yüzü müstesnâ. Hüküm ve hükümranlık Onundur; siz de Ona döndürüleceksiniz. (Kasas Sûresi: 88.)

Şu pencere,olması mümkün olma ve sonradan yaratılma meselelerine bina edilmiş mesleği izah ve ıspat olan alimlerin penceresidir ve ispat-ı Vacibü'l-Vücuda karşı caddeleridir. Onlar da der

"Amiriyet ve hakimiyetin gereği rakip kabul etmemektir, ortaklaığı reddetmektir, müdahaleyi ortadan kaldırmaktır. Onun içindir ki, küçük bir köyde iki muhtar bulunsa, köyün rahatını ve nizamını bozarlar. Bir nahiyede iki müdür, bir vilayette iki vali bulunsa, herc ü merc ederler. Bir memlekette iki padişah bulunsa, fırtınalı bir karma karışıklığa sebebiyet verirler.

Madem hakimiyet ve amiriyetin gölgesinin zayıf bir gölgesi ve cüz'î bir numunesi, yardımlaşmaya muhtaç aciz insanlarda böyle rakip ve zıddı ve emsalinin müdahalesini kabul etmezse, acaba saltanat-ı mutlaka suretindeki hakimiyet ve rububiyet derecesindeki amiriyet, bir Kadir-i Mutlakta ne derece, o redd-i müdahale kanunu ne kadar esaslı bir surette hükmünü icra ettiğini kıyas et."

Kainattaki bütün ibadet edenler,apaçık bir Ma'bud-u Mutlakı gösteriyor.

Herbir ibadet eden taifeler, icma ve tevatür kuvvetini taşıyan bütün ariflerin hakikatli bilgileri, bütün şükür edenlerin taifesinin semeredar şükürleri ve bütün zikir edenlerin, tasavvuf ehli ve tarikatçilerin feyizli zikirleri ve bütün hamd edenlerin nimet arttıran hamdleri ve bütün muvahhidlerin bürhanlı tevhidleri ve vasıflandırmları ve bütün Allah'ı sevenlerin hakiki muhabbet ve aşkları ve bütün müridlerin sadık irade ve rağbetleri ve bütün muhtaçların ciddi taleb ve ihtiyaçları ve duaları, yine Maruf, Mezkur, Meşkur, Mahmud, Vahid, Mahbub, Mergub, Maksud olan o Ma'bud-u Ezeinin vücub-u vücudunu ve kemal-i rububiyetini ve vahdetini gösterdiği gibi; kamil insanlardaki bütün makbul ibadetin ve o makbul ibadet edenlerin neticesinden çıkan olan feyizler ve dualar, şehedetler ve keşfiyat, yine o Mevcud-u Lemyezel ve o Ma'bud-u Layezalin varlığının gerekli olduğunu ve birliğini ve kemal-i rububiyetini gösterir.

Cevab budur kardeşim. Yani şirk ile suçlana Ehl-i Tarik ve ehl-i tasavvuf Allah'ın varlığının ve birliğinin delilleridir. Yoldan çıkmış olanlar mevzu dışıdır

vesselam

Web sitesi
www.blogcu.com
yazık ki toplumun genelince eksik hatta çogu zaman yanlış anlaşılmış daha doğrusu hiç anlaşılmamış kavram. belki de insanların çogu, ki müslüman olma iddiasindakilerden de birçogu bu gruba dahil, kurani kerimin ilk emri okuyu gözardı ettiği için bu noktaya geldik. bugün ilah denilince akla gelen mistik büyülü şey, ya da tahtadan taştan put, veya üstün sey çagrışımları bu kavramı tanımlamaktan oldukça uzak. dogrusu şu ki (islama göre) ilah, bir kere baştan şunu söylemeleyim, bir cins isim. özel isim degil. insanın yönelişi nereye ise hangi kavrama, ideolojiye, lidere, güce, mantıga, düşünceyeyse, ilahı odur. zaten ilah kuranin ifadesiyle edinilen bir şeydir. yani bir şey için (insan, kavram, ideoloji, lider, güç, mantik, düsünce artık her neyse) ilahlik durumu onu ilah edinen insanlarin eylemlerinden kaynaklanıyor. zaten kuranın ifadesi de bu şekildedir. ...o edindiginiz ilahlar..., ...ilah edindikleriniz... vb. kuranı kerimde belki de en sık karşılaşılan ifadeler. burda allahınn (c.c.) ilahlık durumuna geliyoruz. evet insanlar bazı şeyleri kendine ilah edinebilir. ama onlar gerçekte ilahlıga, ilah muamelesi görmeye yani tapınmaya laik degillerdir. gerçekten tapınmaya laik olan yalnızca allah (c.c.)dir.

basbas

New member
ilah denlince akla tapınılan şey kişi yada varlık gelmiyormu seninde...Etrafına bi bak insanlar farkında olmadan nelere tapınıyorlar...yani neleri İLAH ediniyorlar...ve bu farkında olmadan yada olarak yapılan en büyük hata....Yani sorunun cevabını bulman için etrafında bulunan insanlara bakman yeterli...vesselam.

Dua ile...

tekrarlıyorum,daha açık yazayım hatta insanlar parayı, gücü,iktidarı ilah edinirler hatta kendi nefislerini,enelerini, ve bunlara tapınırlar ilah edinirler.İnsanlar bunu farkında olarak yada olmayarak yaparlar.Sevdikleri kişiye tapınırlar,önünde eğilip secde etmezler ama zikirleri fikirleri ve bütün fiiliyatları o kişi olur bi çeşit tapınma değilmi oda.Oysa isimlerin , sıfatların ,cemalin,gücün ,iktidarın sahibi Allahtır insan fikri zikri ve fiiliyle sadece Allaha yönelmelidir,O ndan önde ne evladını ne ana babasını ne işini tutmamalıdır.

EyvAllah.....

S

seha

Guest
Peki onları nasıl sevmelidir?

İşte esas soru burda. Anayı babayı, evladı,eşini,mürşidini, dünyayıvs. nasıl sevmelidir. Nasıl bir sevgidir ki, Allah'a şirk olmasın.
Baki Selam

basbas

New member
Cevabı kısa aslında yaradılanı sevdim Yaratandan ötürü...İnsan dünyalık olan hiç bir sevgiye bağlanmamalı.Allah anayı dünyaya sınav olmak üzere yeni gelen kulu yetiştirsin ona hoca olsun yardımcı olsun diye vesile kılmıştır.Sevginin aşkın gerçek sahibi yanlız Allah (CC) tır.....

Üst Alt