Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ilah Nedir?

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Sevgili dostum,
Bakara 165 şöyle der..
İNSANLAR ARASINDA ALLAH'IN YAKININDAN ENDAD EDİNENLER VARDIR. ONLARI ALLAH'I SEVER GİBİ SEVERLER....

İlahlığın sırrı işte burada yatıyor, yani, birilerini, bizi Allah'a daha çok yaklaştırsın diye, vesile kılmak..

Her namazlarında

Yalnız sana kul olur yalnız senden yardım dileriz...

sözünü defalarca tekrarlayan müslüman, sıra başka işlere geldi mi, araya hem de Allah'ın yakınından.. ona daha yaklıştırsın diye.. endadlar edinirler.. tabii ki bu bir tenakuzdur.. Bu ne akideye ne tevhide ve ne de İslam mantığına uygun bir iş değildir.. Bundandır ki, İnsanlar dinlerini yaşarken Allah'ın yanına binlerce ilahlar eklemişlerdir, lakin, hiçbirinin bir fayda sağlamayacağı Allah tarafından haber verilmektedir..
Selam, ŞİRKTEN arınan, bir tek Allah'a kul olanların üzerine olsun,,

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Evet dostum!bekledimki tasavvuf ehli bu cevabı versin ama ne yazikki bir yığın ilgisiz şeyler yazdılar!
Sonunda doğru cevabı tehidi anlayışa sahip bir dost verdi.
Allah razı olsun..

basbas

New member
sizde birbirinizi övmeye yer arıyorsunuz,yoksa bu soru danışıklı dövüşmü verilen cevapları okuduğuna eminmisin,insanlar başka neleri ilah edinirler bi düşün öyle cevap ver........siz takmışsınız kulları ilah edinme mevzuğuna bir düşün zavvallı insan oğlu başka neleri ilah ediniyor,bi düşünde hazır bu mevzu açılmışken birilerinin yarasına merhem olsun.BİR DÜŞÜNNNNNNNN.........

basbas

New member
Evet dostum!bekledimki tasavvuf ehli bu cevabı versin ama ne yazikki bir yığın ilgisiz şeyler yazdılar!
Sonunda doğru cevabı tehidi anlayışa sahip bir dost verdi.
Allah razı olsun..

tasavvuf ehlinin sizin bu saçmalaıklarınızdan daha önemli uğraşları olsa gerek...

Samet Gul

New member
Ben düşündümde gerçekten the okuzun dediği gibi alimler insanların bilinç altına İlah gibi yerleşiyor.Ama sizin savunduğunuz bambaşka.Bu demek değil ki alimleri ilahlaştıralım(haşa!)Alimler sadece Allah'ı çok andıkları ve ona yöneldikleri için insanlar onları bilinç altlarında ilahlaştırıyor..-.-.Ben alimleri çook severim ama snamıyorum ki bilnç altıma yerleşsin.Siz böyle saçma şeylerle insanların karşısına çıkmaya devam ederseniz sonunuz iyi değil

basbas

New member
eline diline sağlık......Allah razı olsun

S

seha

Guest
Ahmet Yasin Kardeşim demiş,
Kur'an baştan sona Allah'tan başka ilah yok der acaba bunun hikmeti nedir?niçin Allah'tan başka yaratıcı yok demiyor,yada Allah'ın varlığına inanın demiyorda kafaları patlatırcasına sürekli Allah'tan başka ilah yoktur,Ancak Allah vardır diyor?

Mesela, toprağın her zerresi bütün bitkileri tanıyormuş gibi muhit bir ilim ve kudretle işlemektedir. İnkar ve isyan yolu ile toprağın İlah ile nisbetinin kesilmesi halinde ,toprak zerreleri adedince ilahlar kabul etmek gerekir. Bu ise binlerce hurafeden daha batıldır. Yani akıl İlahsızlığı red ediyor. Akıl kudretli bir varlığı zaruri görüyor. Bazen yoldan çıkıp sebepleri ilah yapıyor ki onlara "hayır başka İlah yok" diyerek uyarıyor.

Selametle

sinang

New member
ilahlık

ilahlık

Evet Kuranda Allahın uluhiyetine ve rubibiyetine sıksık vurgu yapıldı,çünkü tevhid semavi dinlerin temelidir.Hem şu ilahlık,ve rablik davası yalnız Allah c.c (yaratıcıya)verilmelidir ki kimse onun son şeriati olan islama kafa tutmasın,boyun eğsin.Din olgusu bununla hayat bulur,canlılık kazanır.Yoksa oda insani bir düzene bürünür,arzi olur ki kullar kula kulluktan kurtulamazlar.Bu konu da mevdudinin Kuranda 4 temel terimini tavsiye ederim,sağlıcakla kalınız arkadaşlar.

Üst Alt