Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İdam cezası TCK'ya girmeli mi?

İdam cezası TCK'ya girmeli mi?

• Evet girmeli.

Kullanılan: 7 70.0%
  • Hayır girmemeli.

Kullanılan: 2 20.0%
  • Kararsızım.

Kullanılan: 1 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

mhmt

New member
Kaldırılan İdam cezası, TCK'ya girmeli mi?

Bu konuyu anket açmak bile tartışılır, doğru değildir belki. Ama bu konu üzerinde munazara edilsin diye anket üzerinden açıyorum.

selametle..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İdam yada genel adıyla ölüm cezası... Aslında çok soğuk bir isim ve fiil.

Tabii ki Allah (cc) ın emri olan bir cezadır. Demektir ki haktır. Ama hangi suç için ve ne şartlarda verileceğini bilmeden evet yada hayır demek zor geliyor bana... Kul kanunları ile ölüm gibi ağır bir cezanın şekillenmesi ne denli adil olacaktır bilinmez, tabii aksisi de aynı...

mhmt

New member
İdam yada genel adıyla ölüm cezası... Aslında çok soğuk bir isim ve fiil.

Tabii ki Allah (cc) ın emri olan bir cezadır. Demektir ki haktır. Ama hangi suç için ve ne şartlarda verileceğini bilmeden evet yada hayır demek zor geliyor bana... Kul kanunları ile ölüm gibi ağır bir cezanın şekillenmesi ne denli adil olacaktır bilinmez, tabii aksisi de aynı...

Bi yerde sende haklısın abi. İstiklal Mahkemelerini düşününce hele, kesinlikle haklısın.
Ama şu halde yine de girmesi lazım. İdam caydırıcı bir cezadır.

Adam öldürene, Çocuk tecavüzcüsüne vs. vs.

Biraz nefsi mi konuşuyorum bilmem ama İdamsız Ceza Kanunu caydırıcı değil.

selametle..

mhmt

New member
Bence idam cezası ile beraber el kesme cezası da dahil olmalı. Tabiki el kesme için henüz erken ama arzum bu.

Muhabbetle

El kesme cezası hangi yönden erken olur abi?

Mesela, el kesme cezasının verilmesi için Devletin önceden imkanlar sağlamış olması lazım. Bu imkanları sağlamadan, yani kendi görevini yapmadan El Kesme cezası belki zulüm olur.

Bu yönü mü kastediyorsun?

selametle..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bi yerde sende haklısın abi. İstiklal Mahkemelerini düşününce hele, kesinlikle haklısın.
Ama şu halde yine de girmesi lazım. İdam caydırıcı bir cezadır.

Adam öldürene, Çocuk tecavüzcüsüne vs. vs.

Biraz nefsi mi konuşuyorum bilmem ama İdamsız Ceza Kanunu caydırıcı değil.

selametle..

Bundan dolayı İsrailoğullarına şunu yazdık: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır. Andolsun ki, onlara resûllerimiz apaçık deliller getirdiler. Ama onlardan birçoğu bundan sonra da (hâlâ) yeryüzünde aşırı gitmektedir. Maide 32

Bu kanunlar ya yukarıda ki ayeti destekleyecek kadar adil değil, ya bu hakimler bu ayeti destekleyecek kadar adil değilse, olacak haksızlıklar vicdanları yiyip tüketmez mi?...

mhmt

New member
Abi haklısın, ama...

Bugün bir haber izledim. Yetiştirme yurdunda yangın çıkmıştı ve 2 kız yanarak ölmüştü. Hatırlarsın. Ailesini konuşuturuyorlar kızlardan birinin. Annesinin söylediğine göre, kız 6 ay önce birkaç kişinin tecavüzüne uğramış. Sonra bunlar aileyi tehdit etmeye başlamışlar. Kızı rahat bırakmamışlar. Tutuklanmışlar ama bir tanesi yaşı küçük diye salıverilmiş. Aile bunlardan kurtulmak için kızını o yurda vermiş.

2-3 yıl önce; Konyada 5 yaşında bir kız kayboldu. Sonra bir çoban bir dağın eteğinde Köpeklerin hareketlerinden kızın gömülmüş cesedine ulaştı. 5 yaşında bu kız. Çok defa tecevüze uğramış ve öldürülmüş. Oraya görülmüş. Ardından ceset üzerinden katile ulaştılar. Katili konuşturdular ve yine olaydan 5 yıl kadar önce yine 4-5 yaşların bir kızıda aynı yere gömdüğü ortaya çıktı. O kızda kaybolmuş ve bulunamamıştı. Aynen o da tecavüze uğramış. Bu olay, İdam cezası kalktıktan sonra oluyor. Tek kişi 2 küçük kızı öldürüyor. Bu adamı aldılar hapse, Konya ayağa kalktı. Sonra bi haber, adam içerde kendini atleti ile asmış. Ya da içerde asmışlardır. ASANLARIN ELLERİNE SAĞLIK.
...
Şimdi buradaki kişileri içerde besliyor devlet. Bu halde, gücü yeten istediğini istediği şekilde rahatsız eder sonra bir kaç sene yatar çıkar, mantığı ile cezalarda caydırıcılık olabilir mi? Hayır!

Eğer, Adalet kavramı doğru işlemiyor diye düşünerek İdam olmasın dersek, sanki bana ceza kavramının işlevini komple yitireceği sonucuna varacak gibi geliyor. Bu halde, kimse devlete güvenmez. Şimdiki kanunlar adil olmasa bile, İdam şart.

Hemde Taksim de Vinçle sallandırarak..

selametle..

Son düzenleme:

mhmt

New member
Senin demek istediğin asıl konu aslında bunlar değil, biliyorum. Diyorsun ki; "biz Müzlümanız. Bu İSLAM Düşmanları, ellerine güç geçtimi aynen bizi İrticacı,devlet düşmanı, laiklik karşıtı vs vs diye asarlar.." Doğru, aynen böyle yaparlar. Biz onları asmaz, aç kalsalar besleriz ama onlar bizi asarlar. Bunlar doğru.

Ama..
Bunların olma ihtimali var olan zulümlerinde cezasız kalma ihtimalini doğuruyorsa, hangisini tercih etmek gerek?
Biz, hem idamı isteyeceğiz, çünkü gerekli olduğu ortada zaten, hem de Adaletin tam tesisi için çalışacağız. "Onların eline güç verirsek..." diye düşünürsek belki bizi asarlar ama asılmayanlarımızın da gözü açılır ! Yoksa, kendimize geleceğimiz yok.

selametle..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Abi haklısın, ama...

Bugün bir haber izledim. Yetiştirme yurdunda yangın çıkmıştı ve 2 kız yanarak ölmüştü. Hatırlarsın. Ailesini konuşuturuyorlar kızlardan birinin. Annesinin söylediğine göre, kız 6 ay önce birkaç kişinin tecavüzüne uğramış. Sonra bunlar aileyi tehdit etmeye başlamışlar. Kızı rahat bırakmamışlar. Tutuklanmışlar ama bir tanesi yaşı küçük diye salıverilmiş. Aile bunlardan kurtulmak için kızını o yurda vermiş.

2-3 yıl önce; Konyada 5 yaşında bir kız kayboldu. Sonra bir çoban bir dağın eteğinde Köpeklerin hareketlerinden kızın gömülmüş cesedine ulaştı. 5 yaşında bu kız. Çok defa tecevüze uğramış ve öldürülmüş. Oraya görülmüş. Ardından ceset üzerinden katile ulaştılar. Katili konuşturdular ve yine olaydan 5 yıl kadar önce yine 4-5 yaşların bir kızıda aynı yere gömdüğü ortaya çıktı. O kızda kaybolmuş ve bulunamamıştı. Aynen o da tecavüze uğramış. Bu olay, İdam cezası kalktıktan sonra oluyor. Tek kişi 2 küçük kızı öldürüyor. Bu adamı aldılar hapse, Konya ayağa kalktı. Sonra bi haber, adam içerde kendini atleti ile asmış. Ya da içerde asmışlardır. ASANLARIN ELLERİNE SAĞLIK.
...
Şimdi buradaki kişileri içerde besliyor devlet. Bu halde, gücü yeten istediğini istediği şekilde rahatsız eder sonra bir kaç sene yatar çıkar, mantığı ile cezalarda caydırıcılık olabilir mi? Hayır!

Eğer, Adalet kavramı doğru işlemiyor diye düşünerek İdam olmasın dersek, sanki bana ceza kavramının işlevini komple yitireceği sonucuna varacak gibi geliyor. Bu halde, kimse devlete güvenmez. Şimdiki kanunlar adil olmasa bile, İdam şart.

Hemde Taksim de Vinçle sallandırarak..

selametle..

Sölediklerinde, anlattıklarında gayet haklısın Mehmed... Katılıyorum. Daha da öteye geçerek derim ki, bugün öyle fiiller işleniyor ki insan anlatmaktan, anlamaktan aciz kalıyor. Bu çok iğrenç fiillerin müsebbiblerini bir kaç kez assalar insanın gönlü rahat etmez belki... Ben de bu canilerin beslenmesini istemiyorum... Bu noktada tamamen hemfikiriz.

Ama; dikkat edin, araştırın, belki ben yanlış biliyorum. Bu tür kaç cani idam edilmiş bu memlekette?.. Çoğusu yine adil olmayan kanunların gölgesinde idare ettirilmiş, beslenmiş, besleniyor. Asılanlar kim, onlara bakın...

Ben sadece Allah'ın hükmüne uygun olsun istiyorum, kulun değil...

Son düzenleme:

Enver Ýstek

metin mete
önüne geleni asıp kesmekle sorun çözülmez
bir katil gider öbürü gelir
bence bunları eğitmek lazım
idam mantıklı değil

Bir bucuk yasindaki bir sabiye tecavüz edilen bir ülkede,bir kiz davasi nedeni ile 47 insani on dakkikada katledilen bir ülkede IDAMA karsi olmak sadece ihanettir...

Enver Ýstek

metin mete

Egitim düzeyi oldukca cok yüksek olan ABD de,Almanyada,Japonyada ayni sekilde degilmi?Binlerce Tecavüze maruz kalmiyormu,sübyancilari yokmu? Insanlar katledilmiyormu?Eger bu dünyada insan gibi insan varsa mutlaka Seytan kol geziyordur.Ha iki ayakli ha fark edilemeyen ne fark ederki...

ter ýþýnlarý

New member
benim dinimde(hristiyanlık) kısasa kısas yoktur.
Aksine sevgi dolu,kardeşlik,barış dolu bir dindir.
Temelinde sevgi,barış vardır.
Sziin dininizde(müslümanlık) bu olmayabilr ama benim dinim öyle.
Çok suçluları bile affetmeyi söyler.Hristiyanlıkta gnah insanın yapısında vardır ve affedilir.''Bir yanağına vurana öbürünü göster.'' der.Sizin dininiz öyle olmayabilir tabi:cool:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
benim dinimde(hristiyanlık) kısasa kısas yoktur.
Aksine sevgi dolu,kardeşlik,barış dolu bir dindir.
Temelinde sevgi,barış vardır.
Sziin dininizde(müslümanlık) bu olmayabilr ama benim dinim öyle.
Çok suçluları bile affetmeyi söyler.Hristiyanlıkta gnah insanın yapısında vardır ve affedilir.''Bir yanağına vurana öbürünü göster.'' der.Sizin dininiz öyle olmayabilir tabi:cool:

Kul ya eyyühel kafirun
La a'büdü ma ta'büdun
Ve la entüm abidune ma a'büd
Ve la ene abidün ma abedtüm
Ve la entüm abidune ma a'büd

“Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”

ter ýþýnlarý

New member
Evet, haklısın. Hristiyanlık dini "Bir yanağını vurana öbürünü göster" demektedir. İslam dahi der "kötülüğe iyilik ile karşılık vermek erdemdir"

Demek ki bu noktada dinlerimiz arasında bir fark yok.

Ama mühim bir hatan var ki Hristiyanlığa iftiraya sebep oluyor. Şöyle ki;

Eğer bir kişi sana tecavüz etse, ona hakkını helal etmek ve affetmek erdemdir. Lakin, bir başkasına tecavüz edildiği vakit senin onu affetmen zulümdür.

Bir başkasına yapılan tecavüzü yani haksızlığı senin o kişi namına affetmen mümkün olmaz. Eğer ki o tecavüze uğran aciz ise, yani kendi hakkını savunamıyorsa, senin savunman gerekir. Eğer kudretin var iken o zulme uğrayan kişiyi savunmaz ve tecavüze uğrayan hakkını helal etmediği halde affedersen veyahut tecavüze uğrayanı affetmeye mecbur bırakırsan sen de zalim olursun. Kitab-ı Mukaddesi okursan bunun böyle olduğunu göreceksin.

Buyrun bir itirazın varsa şimdi söyle.

ben hristiyanım dmedim ki de sen böyle hristiyanlıktan bissürü bişeler döktürmüşsün,hayret!
ne acayip insanlarsınız!sadece hristiyanlığı daha yakın buluyordum.Ben Ateistim

ter ýþýnlarý

New member
Evet, haklısın. Hristiyanlık dini "Bir yanağını vurana öbürünü göster" demektedir. İslam dahi der "kötülüğe iyilik ile karşılık vermek erdemdir"

Demek ki bu noktada dinlerimiz arasında bir fark yok.

Ama mühim bir hatan var ki Hristiyanlığa iftiraya sebep oluyor. Şöyle ki;

Eğer bir kişi sana tecavüz etse, ona hakkını helal etmek ve affetmek erdemdir. Lakin, bir başkasına tecavüz edildiği vakit senin onu affetmen zulümdür.

Bir başkasına yapılan tecavüzü yani haksızlığı senin o kişi namına affetmen mümkün olmaz. Eğer ki o tecavüze uğran aciz ise, yani kendi hakkını savunamıyorsa, senin savunman gerekir. Eğer kudretin var iken o zulme uğrayan kişiyi savunmaz ve tecavüze uğrayan hakkını helal etmediği halde affedersen veyahut tecavüze uğrayanı affetmeye mecbur bırakırsan sen de zalim olursun. Kitab-ı Mukaddesi okursan bunun böyle olduğunu göreceksin.

Buyrun bir itirazın varsa şimdi söyle.

valla bravo sana.
konuyu idamdan hristiyanlığa bile getirdin.
konuyu kirletmemelisin

Üst Alt