Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Haniflik...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YeniHayat

New member
Selam Fetih

Eğer benim sözlerimden cemaatle namaz kılmayacağımızı anladıysan yanlış anlamışsın. Benim dediğim cemaat bulamıyorum ki namazımı cemaatle kılsam. Ama doğru anlamayı, daha doğrusu önce anlamayı istemelisin. Yoksa bir yere varamayız.

Selam ile...

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Sen böyle her konuya hop atlarsan daha coooook gezersin bu tozlu yolunda varmi Mihrac dedigine bir ayetle beyyinne?Sen her halde bu gece hep böyle olmayanla konusacaksin...

Biz böyle seylerden Resulümüzü tenzih ediyoruz...

YASİN SURESİ

1. Yâ, Sîn.
2. Yemin olsun o hikmetlerle dolu Kur'an'a ki,
3. Hiç kuşkusuz, sen, gönderilen elçilerdensin;
4. Dosdoğru bir yol üzerindesin.
5. Azîz ve Rahîm'in indirdiği üzeresin.

Şu bir gerçek ki, insanların İbrahim'e gönülce en yakın olanları, elbette ona uyanlar, bu peygamber, bir de iman sahipleridir. Allah, müminlerin Velî'sidir.

(Ali İmran Suresi 68)
'Allah'ın kılavuzluk ettiğini (KELİME YİNE HİDAYET) ise saptıran olamaz. Allah Aziz ve intikam alıcı değil mi?'

(Zümer Suresi 37)

Müşriklerde alay etmişti miracın sabahında miraca çıkmış mış peh diye

Daha sonra ebu bekrin sıddık r.a yanına gittiler senin arkadaşın muhammed böyle böyle diyor ne dersin diye ebu bekr aynen şunları söyler ''O ne söylüyorsa doğrudur''

Buda Kur'anda geçmez seni enterese etmez kafanı yorma inanmazsan inanma o senin sorunun

Enver Ýstek

metin mete
Müşriklerde alay etmişti miracın sabahında miraca çıkmış mış peh diye

Daha sonra ebu bekrin sıddık r.a yanına gittiler senin arkadaşın muhammed böyle böyle diyor ne dersin diye ebu bekr aynen şunları söyler ''O ne söylüyorsa doğrudur''

Buda Kur'anda geçmez seni enterese etmez kafanı yorma inanmazsan inanma o senin sorunun

Arkadasim bastan beri söyledigin her sey beyyinesiz hala devam ediyorsun ya pes biz Allahin emri ile her seyde delil ariyoruz.

Andolsun ki size beyyine (açıklayıcı, açık delil) ayetler, sizden önce gelip geçenlerden örnekler ve korunup, sakınanlar için de bir öğüt indirdik.

Nur Suresi 34

... Ta ki ölen beyyine (açık delil) üzerine ölsün, yaşayan da beyyine (açık delil) üzerine yaşasın.

Enfal Suresi 42

YeniHayat

New member
Selam Fetih

Sen miraca inanmakla Muhammed ne diyorsa doğrudur demiş olmuyorsun; sen miraca inanmakla falanca alim ne diyorsa doğrudur, filanca hoca ne diyorsa doğrudur demiş oluyorsun. Eğer hocaları alimleri Rab edineceksen yapılacak birşey yok. Delilsiz bir şekilde, akıl süzgecinden geçirmeden inanacağın insanlar değil bunlar. Tabi ki senin tercihin.

Selam ile...

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Selam Fetih

Sen miraca inanmakla Muhammed ne diyorsa doğrudur demiş olmuyorsun; sen miraca inanmakla falanca alim ne diyorsa doğrudur, filanca hoca ne diyorsa doğrudur demiş oluyorsun. Eğer hocaları alimleri Rab edineceksen yapılacak birşey yok. Delilsiz bir şekilde, akıl süzgecinden geçirmeden inanacağın insanlar değil bunlar. Tabi ki senin tercihin.

Selam ile...

Neyse sizi kendi halinize bırakayım abdulvahab size cennetten arsa satın almış herhalde kuranda geçiyordur

Artık yazmayacağım size yorum siz olmuşsunuz fenafinefs

Enver Ýstek

metin mete
Neyse sizi kendi halinize bırakayım abdulvahab size cennetten arsa satın almış herhalde kuranda geçiyordur

Artık yazmayacağım size yorum siz olmuşsunuz fenafinefs

Yazacak tek bir beyyinesi olmayan kardesim AbdulVahab da sizin gibi arsa satiyormu Cennetten,Tabiki oda sizin gibi Mezhepli olurmu olur...

tevhideçaðrý

New member
konu menzilden çıkıyor gibi geliyor bana

Bütün peygamberler ve onlara tâbî olanların hepsi, hepsi haniftiler. Yani Allah’a teslim olmuşlardı.
Öyleyse bakıyoruz ki, bütün peygamberler birbirinin aynı şeyleri yapmışlardır.
Al-i İmran Suresinin68. âyet-i kerimesinde Allahû Tealâ buyuruyor ki:
3/ AL-İ İMRAN-68: “İnne evlen nâsi bi ibrâhîme lellezînettebeûhu ve hâzan nebiyyu vellezîne âmenû. Vallâhu veliyyul mu’minîn(mu’minîne).”
Hiç şüphesiz İbrâhîm’e insanların en yakın olanları, elbette (onun zamanında) kendisine tâbî olanlar ile bu Peygamber ve ÂMENÛ olanlardır. Allah, mü’minlerin dostudur.
Allahû Tealâ diyor ki: “Hz. İbrâhîm’e insanların en yakın olanları.” O, evvelki Peygamber olduğuna göre, Hz. Musa da, kendilerine kitap verilen ve zamanımıza kadar gelmiş kitap sahiplerinin hepsi de Hz. İbrâhîm’den sonra geldiğine göre, Allahû Tealâ’nın Kur’ân-ı Kerim’de Hz. İbrâhîm’e neden “B”abanız İbrâhîm” diye hitap ettiği, insanların babası olarak neden Hz. İbrâhîm’i vasıflandırdığı kesin olarak ortaya çıkıyor. O hanif dîninin sahibiydi. Yani tek Allah’a inanan, tek bir grup oluşturan, Allah yolunda ve Allah’a teslim olanlardan (ruhlarını, vechlerini, nefslerini, iradelerini Allah’a teslim edenlerden) oluşan bir topluluk.
Peygamber Efendimiz (S.A.V), Allahû Tealâ’dan aldığı Kitab’la hareket ediyor. Kur’ân-ı Kerim ile: Ve Kur’ân-ı Kerim, hristiyanlığın da museviliğin de zaman içerisinde değiştiğini, kitap sahiplerinin büyük kısmının artık kendilerine düşen vazifeleri yapmadığını, farklı bir dînin sahibi olduklarını ve birbirlerinden giderek ayrıldıklarını ifade ediyor.

ensar

New member
Selam,

Konunun daha iyi değerlendirilmesi için Kur’an’da Hanif kelimesinin geçtiği ayetler.

Bakara/135: Ve dediler ki: "Yahudi veya Nasranî olunuz ki hidâyete ermiş olasınız" De ki: "Biz Hanîf olarak İbrahim'in Milleti'ne tâbi bulunmaktayız. O, müşriklerden olmadı."

Beyyine/5: Oysa onlar, dini yalnızca Allah'a halis kılan hanifler olarak sadece Allah'a kulluk etmek, namazı dosdoğru kılmak ve zekâtı vermekten başkasıyla emrolunmadılar. İşte Kayyum/Değişmez din budur.

Al-i İmran/67: İbrahim ne bir Yahudi idi ne de bir Hıristiyan. O, sadece Hanîf bir müslümandı/Allah'a teslim olandı. O müşriklerden değildi.

Al-i İmran/95: De ki: "Allah, doğrusunu söylemiştir/vaadinde sadıktır. Hadi artık hanîf olarak İbrahim'in milletine uyun! Müşriklerden değildi o."

En’am/79: "Ben bir hanîf olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben."

En’am/161: De ki: "Beni, dosdoğru yola Rabbim iletmiştir. Güçlü, pürüzsüz bir dine, hanîf olan İbrahim'in milletine. Müşriklerden değildi o."

Yunus/105: Şu da emredildi: "Yüzünü, bir hanîf olarak dine çevir. Sakın müşriklerden olma!"

Nahl/120: Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlı başına bir ümmet idi; bir hanîf olarak Allah'ın önünde eğiliyordu, müşriklerden değildi.

Nahl/123: Daha sonra sana şunu vahyettik: Bir hanîf olarak İbrahim'in milletine uy! O, müşriklerden değildi.

Hacc/31: Allah'a ortak koşmadan, hanîfler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgâr onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Rum/30: O halde sen yüzünü, bir hanîf olarak dine, Allah'ın insanları üzerinde yarattığı fıtrata çevir. Allah'ın yaratışında değiştirme olamaz. Doğru ve eskimez din işte budur. Fakat insanların çokları bilmiyorlar.

Mutlu ve esen kalın.

tevhideçaðrý

New member
Allah razı olsun
HANİF=İBRANİCE TESLİM DEMEK
İSLAM=ARAPÇA TESLİM DEMEK

Yani hanif dini derken farklı bir dinden bahsetmiyoruz.

HZ İBRAHİM VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ
HZ MUSA VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ
HZ İSA VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ
PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.S VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ

tabii ki NUH A.S ADEM A.S BÜTÜN NEBİLER VE RESULLER HANİFTİ

YeniHayat

New member
Selam

Hayır, hanif ile müslüman aynı anlamda değildir. Öyle olsaydı Kuran'da geçen "hanif bir müslüman" ifadesi saçma olurdu. Hanif, şirkten arınmış, tertemiz bir şekilde Allah'a yönelen demektir.

Ve evet, haniflik yeni bir din değildir; bir müslümanda aranan bir özelliktir. Hanif olmadan müslümanlığın bir anlamı yok.

Enver Ýstek

metin mete
Allah razı olsun
HANİF=İBRANİCE TESLİM DEMEK
İSLAM=ARAPÇA TESLİM DEMEK

Yani hanif dini derken farklı bir dinden bahsetmiyoruz.

HZ İBRAHİM VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ
HZ MUSA VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ
HZ İSA VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ
PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.S VE ONA TABİİ OLANLAR HANİFTİ

tabii ki NUH A.S ADEM A.S BÜTÜN NEBİLER VE RESULLER HANİFTİ

Evet farkli bir dinden bahsetmiyoruz ama haniflik bir din degildir Allahin Müslümanlara vermis oldugu müylümanligin olmaz ise olmazi diye biliriz cünki eger Allahi birlemez isek zaten müslüman olmamizin bir anlamida olmaz..

firsaf

New member
Evet farkli bir dinden bahsetmiyoruz ama haniflik bir din degildir Allahin Müslümanlara vermis oldugu müylümanligin olmaz ise olmazi diye biliriz cünki eger Allahi birlemez isek zaten müslüman olmamizin bir anlamida olmaz..

sünnet inkarcıları kendilerini müslüman mı zannediyor :D

Elifnisa

New member
kaç gündür tüm bu yazılanları okuyorum sorguluyorum... çelişkilere düşüyorum.
şimdiye kadar bildiklerim acaba yanlışmıydı sorgusuna giriyorum.
eğerki peygamber efendimizin sünnetlerini kabul etmezsek o sadece bir aracı ise o zaman ALLAH neden kuranı peygamber efendimiz vasıtası ile gönderdi neden gökten zembille indirmedi? bir meleğe de verebilir veya başka şekilde bir mucizede yapabilir alın okuyun derdi.
fakat allah peygamber efendimize oku ve anlat demedimi?
eğer anlattıklarınızda samimi olsanız benim gibi daha yeni yeni öğrenmeye çalışan insanlara bunu yapmazsınız. çelişkiye düşürüp kendi kendilerine savaşmasına izin vermezsiniz.

namaz kuranda 3 rekat yazıyor doğru ama 5 rekat kılınsa ne değişir?
zamanmı kaybolur?
namazı aza indirmek bence keyfi bir olay.

bu yazılar insanları hz. muhammed den uzaklastırmaya neden oluyor.

ben bu konularda çok fazla bilgi sahibi değilim ama kendi aklimla sonuca vardıgım kadarıyla peygamber efendimize teferruat denildiğini hissediyorum ve bu beni cok üzüyor.
peygamber efendimizdiki insanları çok severdi. biz neden onu sevip sünnetlerini yerine getirmeyelim? neyimiz eksilir? 2 rekat fazla namaz kılmak bizden ne götürür?

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Bakın kardeşim iki üç gündür hal ve haraketlerinizi gözlemliyoruz..Biz kimseye keyfi ceza vermiyoruz ve inanın ceza vermekten de hiç hoşnut değiliz..Siz metin mete'den alıntı yaparak konuşursanız, kullandığınız cümlenin muhattabı metin mete olur..Lütfen kişileri hedef almadan yorum yapalım...

YeniHayat

New member
Selam Elifnisa

Din aslında çok basit ve kolay. Sorun geleneğin eklediği ayrıntılardan kurtulup dünyada güzellikler üretmek adına eyleme geçmede. İşte geleneğin zorlaştırdığı ve içinden çıkılmaz hale getirdiği din buna imkan vermediği için müslümanların başından bela eksik olmamakta. Şimdi sana basitçe anlatacağım.

1 - Kuran'ı kesin güvenilir bir kaynak olarak kabul ediyor musun? Cevabın evetse Kuran şunu der:

- Bu kitapta eksik ya da fazla yoktur.
- Bu kitap herşeyi ayrıntılarıyla açıklamıştır.
- Bu kitap kolay ve anlaşılır bir kitaptır. Yani ihtiyacımız olan temel din konusunda şifresi, gizlisi yoktur.

Yani eğer mesele din ise bu kitap ile din tamamdır ve güvenilirdir. Eğer bir konu bu kitapta açıklanmamışsa o konuda serbestsin demektir. Eğer bu kitabı güvenilir olarak görüyorsan Allah tarafından korunduğunu da kabul ediyorsun demektir. Bu durum açıkça diğer kaynakları reddeder. Yani kimse Kuran'ı açıklayacak, içindeki eksik hükümleri tamamlayacak bir kaynak iddiasında bulunamaz. Eğer bulunursa o zaman dinde ortaklık iddiasında bulunmuş olur. Burada ayrıntıya girmiyorum.

Peki, Kuran'ın açık hükümlerine rağmen hadisleri kaynak olarak almak neye maloluyor bir de ona bakalım. Önce hadislerin güvenilir ve güvenilir olmadığını ayıklayan bir ilim icat ediliyor. Yalnız bununla da kalmıyor peşinden başka ilimler de icat ediliyor ve din öyle bir karmaşıklaştırılıyor ki sıradan insanın dini öğrenmesi için ciltler dolusu kitap okuması gerekiyor. Hatta gelenekçilere bakarsan 14 ilimde uzmanlaşması gerekiyor. Yani ne oluyor? Siz Kuran'dan anlamazsınız, o zaman alimlerin sözlerine uyacaksınız oluyor. Oysa Allah alimleri ve peygamberleri Rab edinmeme (terbiye edici, otorite) konusunda insanları uyarıyor. Bu açık bir küfürdür. Siz Kuran'dan anlamazsınız sözü müşrikliğin kitabının önsözüdür. Allah ben bu kitabı anlaşılır, ayrıntılı ve açıklayıcı kıldım diyor ama siz Kuran'ı anlamazsınız alimlere itaat edin diyenler Allah'a muhalefet ediyor. Meselenin özü budur. Gelenekçilere bakarsan hayat boyu ilim tahsil etsen yine de alimlere uymak zorunluluğundan kurtulamazsın.

Gelelim bunun bugünki sonuçlarına. Allah bizi sadece Kuran ayetlerine yönlendirmez; ayrıca kainatın ayetlerine de yönlendirir. Bunu niçin yapar? Müslümanlar bu kainatın ayetlerini okusunlar, bilimde gelişsinler, güzellikler üretsinler diye yapar. Ama müslümanlar ne yaptılar? Kainatın ayetlerini okumadılar. Allah'ın ayetlerinden bir kısmını görmezden geldiler. Neden? Çünkü asıl kaynaktan saptılar ve bir daha doğru yolu bulamadılar. Şimdi müslümanların bu kötü gidişi durdurmak için bir planı, projesi var mı? Var. Ne? Gökten bir kurtarıcının gelmesini ve onları kurtarmasını beklemek. İşte mesele budur! Müslümanlar asıl kaynaktan sapıp Allah'ın ayetlerini görmezden geldiler ve hiçbir güzellik üretemez hale geldiler. Şimdi ellerinde hiçbir reçete olmadan beklemektedirler. Bu bir müslümana yakışır mı? Şimdi sen açık yüreklilikle kendine bir sor: Yüzyıllardır bu müslümanlar Kuran ve sünnete dönüş diye diye hala dönemediler mi? Yoksa yanlış olan bir şey mi var?

Hayır, müslümanlar Allah'ın ayetlerini görmezden geliyorlar ve sonucuna da katlanıyorlar.

Peygamberin hayatta iken olan görevleri Kuran'ın o toplumda uygulanmasını sağlamak ve o toplumun Kuran'ı taşımasını sağlayacak bir medeniyet haline gelmesi için o topluluğa önderlik etmek idi. Yani peygamber hayatta iken peygambere itaatin anlamı farklı. O hayatta değilken peygambere itaat Kuran'a itaattir. Çünkü peygamberin önce Kendisi Kuran'a uyardı.

Biz Kuran ile peygambere itaat ediyoruz. Seni çelişkiye düşürdüysem üzülürüm. Sana söyleyeceğim, namazı ne kadar kılarsan kıl. Fazlasından zarar gelmez. İstersen sana nakledildiği gibi kıl. Ama önemli olan ezbere kılmamış olman. Namazda ne söylediğini bilmen. Ben her zaman namazımı Türkçe kılarım. İniş sırasına göre okurum. Böylece tekrar tekrar okumuş olurum. İstiyorsan sünnetler olarak adlandırılanları da kıl. Ama sana tavsiyem hiç değilse sünnet niyetine değil de nafile niyetine kıl. Çünkü Allah'ın emri değildir. Peygambere benzemek için yaptığın bir şeydir. Kuran'da peygamberin sünneti diye bir ibadet yok. Dine böyle bir ek yapmaya kimsenin hakkı yok.

En önemli tavsiyem şu: Kuran'ı mutlaka oku. Tercihan iniş sırasına göre, Türkçe, anlayarak oku. Bitince tekrar başla ve böylece Kuran hayatına ve kalbine iyice yerleşsin. O zaman doğruyu yanlıştan ayırır ve şirkten kurtulmanın yollarını anlarsın. Kuran'ı açıklama iddiasında olan kitaplardan uzak dur. Basit ve anlaşılır olan dinine alimleri ortak etme.

Selam ile...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
En önemli tavsiyem şu: Kuran'ı mutlaka oku. Tercihan iniş sırasına göre, Türkçe, anlayarak oku. Bitince tekrar başla ve böylece Kuran hayatına ve kalbine iyice yerleşsin. O zaman doğruyu yanlıştan ayırır ve şirkten kurtulmanın yollarını anlarsın. Kuran'ı açıklama iddiasında olan kitaplardan uzak dur. Basit ve anlaşılır olan dinine alimleri ortak etme.

Yenihayat kardeşim siz hangi Kur'an mealini alıp okuyorsunuz??Bana açık olarak bir kaynak verebilirmisiniz??İnanın sizin dediğiniz kaynağı bende alıp okucam inşallah..Çünkü adım gibi biliyorum siz meal konusunda da seçici davranırsınız..Elmalılı Hamdi Yazır, Yaşar Nuri,Süleyman Ateş ya da Diyanet meali işinize gelmez..

Bugün İsra suresinin 1.ayetini müthiş bir şekilde yorumlayan arkadaşlara şahit olduk o bakımdan diyorum..

YeniHayat

New member
Selam bcetin811

Ben türkçe ve ingilizce bulduğum bütün çevirileri okurum. Karşılaştırmalı olarak okurum. Sana Hasenat programını tavsiye ederim. Orada yeterince çeviri var.

Bu arada Elifnisa bir önceki yazdığıma şunu da ekleyeyim: Biraz çelişkiye düştüysen bunu neden dert ediniyorsun? Hepimizin bir sınavı vardır. Vahyin ilk muhatapları daha büyük sıkıntılar çektiler. Kuran hep aklı kullanmaya teşvik eder. Sen de hem bir yandan Allah'a seni doğru yola iletmesi için içten dua edeceksin hem de aklını kullanacak ve Kuran'ı rehber edineceksin. O zaman Allah umulur ki seni doğru yolda sabit kılar. Kuran'da denildiği gibi sabır ve namaz ile Allah'tan yardım iste.

Her ikiniz de Allah'a emanet olun

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Peki Kur'an çevirileri arasında bir fark bulabiliyormusunuz??Mesela İngilizce ve Türkçe çeviri yapan kişiler kimler??İnanın sizin verdiğiniz kaynaklardan da okumak istediğim için soruyorum..Çünkü büyük ihtimalle sünnet ve hadise rivayet etmeyen kişilerin meallerini okuyorsunuz..Tefsirlere rivayet etmediğinizi de biliyorum..Onun için çok sağlam ve eksiksiz bir kaynak olması gerekiyor..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt