Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hangi Mezheb ?

Asya

New member
ayetlerin herkesin ağzonda oyuncak olması,o yüce kitabın ayetlerinin çarpıtılması istenilen yöne çekilmesi,tartışma malzemesi yapılması bir müslüman olarak böyle bir forumda beni çok üzüyor.

yýldýz

New member
ayetlerin herkesin ağzonda oyuncak olması,o yüce kitabın ayetlerinin çarpıtılması istenilen yöne çekilmesi,tartışma malzemesi yapılması bir müslüman olarak böyle bir forumda beni çok üzüyor.

Anlamlar aynı sayılır. Bu konuda peygamberlerin önderliğinde toplanılacağı doğru fakat peygamber olmadığı zaman peygamberin getirdiği kitabı insanlara öğreten önderler olmuştur. Dikkatinizi çekerim, bütün peygamberler, Resülallah(s.a.v.) efendimize tabi olmuşlardır ve mahşerde de ona tabi olacaklardır.

İnkarcıların tabi olduklarıda şeytanlarıdır. Bir ayetde,
"yanımdakini getirdim diye geçiyordu." Allah Teala,
"hepsinin cehenneme atılmasını emrediyordu." Yani şeytanıyla birlikte tabi olanda atılıyor.

Şeytanlar birden fazla fakat iblise tabiler. İnsanlarda kendi şeytanlarına tabi oluyorlar.

Bu konuyu uzatmak iyi değil sanırım. Çok karışıyor gibi. İnşallah sonra yazarım. :eek:

Enver Ýstek

metin mete
Kıyamet günü bütün insanları önderleriyle çağıracağız. O gün, kimin amel defteri sağ eline verilirse, işte onlar kitaplarını okuyacaklar ve en küçük bir haksızlığa uğratılmayacaklar.(isra 71)

bunu ALLAHU TEALA kuranı kerimde söylüyor.

Benim önderim Allahin Resulleri ve Kitabi baska önder istemem.

unzurna

New member
İslamiyet tektir. Bölünmez. Kimse kendi yanındakiniyle övünmesin. Hepside sonuçta İslamiyet için çalışmış. Götürdükleri yer önemli.

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
şafii ve diger iki mesep kendilerine mesep kurucuların efendisi olarak imam hanefi önder seçmişlerdir ve hanifi mesebebinin bazı konularını kendi mespelerindede yer vermilerdir imamı safii diger imamlar gibi kendisene resullah ın sözlerinde ve yaptıklarından hayatına yer vermiştir ve bunları benimsemiştir ve onlara göre fetvalar vermiştir diger imamlar gibi imam safii kendisene göre mesep kurmamıştır ve ruyasında peygamberimiz s.a.va görerek ondan bazı nasihatlar alarak bu mesebi kurmuştur sonuçta hepsi bir kaynak dogrultusunda hareket ediyorlar ve ona göre yorum yapıyorlar konu bundan ibarettir mesep savaşlarının çıkma sebeblerinden bir taneside budur burada diger mesep kurucularını kötülemek ve onların yaptıklarını benimsememektir onlarda sonuçta islam için çalısmış insanlara kötülük etmek mahiyetinde degillerdir mesepler tarihi adlı kitabı okusanız orada imamların hayatı ve yaptıkları fetvaları benimsedikleri çizgiyi göreceksiniz hepsi tek kaynakla hareket ederler ve mesep kurucuları birlerinden ders almıştır

T

teslimolan

Guest
Insan bir sey yapmadan önce zamani kalkule edicek zamanla benim yapmak istedigim yada yaptigim ne olucak diyecek. Ben böyle diyorum ama zamanla benim bu demem benim yoklugumla yozlasirmi acaba diyecek ve nihayetinde zamanin zararlarini anlayacak ve mezhep kezhep kurmaktan vazgecicek. Bugün sen a diyebilirsin ama yarin senin a yok ya olur cikar yillar sonra. Nasil pire kadar kar yuvarlana yuvarlana bir dev kartopu oluyorsa. Bu bölünmüslük bitmedigi sürece birbirimizi yeriz senin burnun benim burnumdan büyük kavgalarina gireriz.

Abd

New member
ben hanefi mezhebine tabi bir toplumda dünyaya geldim. haliyle bu mezhebe uyarım ağırlıklı olarak. ama eğer bir konuda aklım yatmazsa illede mezhebe uyacam diye bunu uygulamam.

mezhepten çıkarsan kafir olursun, mezarda sana mezhebinide soracaklar vs türünden inanışlara tamamen karşıyım.

Asya

New member
Insan bir sey yapmadan önce zamani kalkule edicek zamanla benim yapmak istedigim yada yaptigim ne olucak diyecek. Ben böyle diyorum ama zamanla benim bu demem benim yoklugumla yozlasirmi acaba diyecek ve nihayetinde zamanin zararlarini anlayacak ve mezhep kezhep kurmaktan vazgecicek. Bugün sen a diyebilirsin ama yarin senin a yok ya olur cikar yillar sonra. Nasil pire kadar kar yuvarlana yuvarlana bir dev kartopu oluyorsa. Bu bölünmüslük bitmedigi sürece birbirimizi yeriz senin burnun benim burnumdan büyük kavgalarina gireriz.
anlıyorum da bence herkes istediği mezhebi benimseyebilir.ben hanefiliği benimsiyorum.şafii olmak ta istemezdim. çünkü zor bir mezhep olduğunu düşünüyorum.
ama hepsi de islam namına. onu kesinlikle kabul ediyorum ve benimsiyorum.

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
anlıyorum da bence herkes istediği mezhebi benimseyebilir.ben hanefiliği benimsiyorum.şafii olmak ta istemezdim. çünkü zor bir mezhep olduğunu düşünüyorum.
ama hepsi de islam namına. onu kesinlikle kabul ediyorum ve benimsiyorum.

kardeş senin benimsemiş oldugun mezebe bizler karşıda degiliz bunda bir yanlış anlaşılma olmasın benim dedigim yazındaki son iki kısım biraz yanlış yazılmış bunu demek istiyorum illaki hanefiligi bırakta demiyorum bundada bir yanlış anlasılma olmasın bizim burada demek istedigimiz herkes kardeştir handi mezepten olursa olsun yeterki saglam ve imanı güçlü müslüman olsun 4 büyük mesebinde kaynakları birdir diger meseplerde biraz kuran ve sunnetten ayrılma vardır

selametle

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
mübarek ablam benim burada haklı tarafın var ama su son iki cümleniz yanlış bunu demek istedim size netice olarakta ikimiz sözleri aynı

selametle

Asya

New member
benim sizden yaşça büyük olduğumu nereden biliyorsunuz?

Asya

New member
olsun.sonuçta ortaya bir laf atıp onu açığa kavuşturmamaktan iyidir.soru sorulması ve cevaplanması bence.insan olan söylediği sözün arkasında durur.

Üst Alt