Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Halkın Meşhuru!

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
1-
Bir zamanlar, halk arasında birisi nam salmıştı ve onun şöhreti;iyilik,büyüklük ve dindarlığıydı.Her yerde halk onun büyüklüğünden söz ediyordu.İmam sadık ( as ) 'ın huzurunda tekrar o adamdan ve onun,halka olan samimiyet ve ihlasından söz edildi.İmam, halkın bu derece ilgisine ve isteğine mazhar olan bu büyük adamı başkalarının gözünden uzakta,büyük görmeyi düşündü.

Bir gün yabancı tavrıyla onun yanına gitti.hepsi halk tabakasından olan,onu seven kimselerin, etrafında,ayakta durduklarını gördü.İmam kendisini göstermeden ve tanıtmadan,bu grubu izlemekteydi.İmamın nazarı dikkatini celbeden ilk şey,onun hareket ve jestlerinin,halkı aldatıcı mahiyette olmasıydı.O halktan ayrılınca,tek başına yola koyuldu.İmam onun peşinden nereye gidiyor,neler yapıyor,ilginç işleri nelerdir,ne çeşit işlere merakı var,öğrenmek için onu takip etmeye başladı.Kısa bir zaman sonra o adam,bir ekmekçi dükkanının önünde durdu.imam şaşkınlıkla gözlüyordu ki,bu adam dükkan sahibini gafil görünce yavaşça iki ekmek aldı ve elbisenin altına gizleyerek yola koyuldu.

İmam kendi kendine " Eğer maksadı satın almaksa ,ekmeğin parasını önce veya sonra verebilir. " Fakat sonra " Eğer böyleyse,neden zavallı ekmekçinin gözünü karartıp ekmekleri çalarak yola düştü " diye düşündü.
İmam tekrar o adamı takip etti.Henüz ekmekçi dükkanındaki olayın düşüncesindeydi ki,bir manavın yaygısının karşsında durduğunu gördü.Orada da bir miktar durakladı,manavın gözünü oradan uzak görünce iki nar aldı,elbisesinin altına gizledi ve yola koyuldu.İmamın şaşkınlığı daha da artmıştı.O adamın gidip hasta bir adama ekmek ve narları verip,yola koyulduğunu görünce,İmamın şaşkınlığı son haddine ulaştı.İmam adamın yanına varıp ," Ben bu gün senin acayip bir iş yaptığını gördüm " dedi.Bütün olayları ona söyledi.Ondan açıklama istedi.
O,İmamın kıyafetine baktı:" Tahmin edersem,sen Cafer İbni Muhammetsin " dedi.
-Evet doğru tahmin ettin Ben Cafer İbni Muhammedim.
Devamı aşşağıda

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
2

2

2-
Adam İmama dediki;" Elbette Resul-i ekremin (sa ) çocuklarındansın ve onun soyunun şereflilerindensin.Ama ne yazıkki,bu kadarda cahilsin."
Benim ne cehaletimi gördün? dedi İmam.
Adam dediki;" Sorduğun sorular,cehaletinin son haddinde olduğunu gösteriyor.Malum oluyor ki,din işinde basit bir hesabı bile yapamıyorsun ki,bu soruyu soruyorsun.Bilmiyormusun ki,Allah Kur'anda Her iyi iş yapan,on misli mükafat alır buyurmuştur.Yine Kur'anda her kötü işin karşılığında ,yalnız bir misli cezası vardır."

Bu hesaba göre iki ekmek çaldım iki günah yazıldı.İki nar daha çaldım,iki günah daha oldu.Toplam dört günah etti.Fakat diğer taraftan,o iki ekmeği ve narı Allah yolunda verdim.Her birinin karşılığında onar sevap kazandım.Toplam kırk sevabım oldu.Burada çok basit bir hesap,konunun neticesini aydınlatıyor.Dördü kırktan çıkarınca geriye otuz altı kalır.O halde net otuz altı sevabım var.Söylediğim bu basit hesabı anlamaktan acizsin.

Allah canını alsın,cahil sensin çünkü kendi hayalinde böyle hesap ediyorsun!
Kur'an ayetini işitmedinmi ki,Allah yalnız dindarların amellerini kabul eder.Şimdi çok sade bir hesap,yanlışlarını anlamana kafidir.
Sen kendi itirafına göre,dört günah işledin.Ayriyetten halkın malını,sadaka ve ihsan adı altında,başkalarına verdiğin için sevabın yok,aksine her günahına,evvelki dört günah daha ilave edildi ve toplam sekiz günahın oldu,hiç sevabın yok!

İmam bunu açıkladı ve onu hayret dolu bakışları kendine dikilmişken bırakarak gitti.

İmam Sadık ( as ) ,bu hikayeyi dostlarına naklederken " Böyle cahilce tefsirler ve dini işlerde çirkin yorumlar,önce kendisinin yolunu sapıtmasına,sonra da diğerlerinin yollarını sapıtmalarına neden olur " dedi.

isimsiz

New member
allah razı olsun kardeşim....

ben biraz aceleci davrandım galiba..kusura bakmayın....hikaye güzel olunca devamını araştırma ihtiyacı hissettim....:)

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
önemli değil!Önemli olan kendimiz için gerekli hisseyi kıssadan alalım.

Rahmet4

New member
güzel konu haram malla sevap kazanilmaz

Üst Alt