Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadis Üzerine Kaynaklar

Ebu Zerr

New member
Son zamanlarda hadis konusunda pervasızca davranışlar meydana gelmektedir.
Bu davranışların bir çoğu cehaletten öteye gitmemektedir. Malesef şahsım olarak böyle pervasızlıklarda bulunduğum da beni tanıyanlarca bilinmektedir. Böylesi yanlış davranışlardan kaçınılması gerekmekte, problemli hadisler de hadis usulü dairesince hareket etmek elzemdir. Elbette bu hiç bir kimsenin hadisleri üzerine düşünmeyeceği, fikir yürütmeyeceği anlamına gelmez, herkes muhakkak okuduğu bazı hadislerdeki sorunları görecektir, bu sorunlara bir ölçü, bir usul dairesinde yaklaşmak en doğru olanıdır. Hadislerin Kuran'a arzı, sünnete arzı muhakkak üzerinde düşünülmesi gereken, ilim ehlince uygulama pratiği geliştirmeyi bekleyen bir alandır. Reddedilmesi gereken yerde reddetmek kaçınılmaz ise bu da bir usul dairesinde olmalı. Bu hususta faydalı olacağını düşündüğüm bir kaynağı ve diğer kaynakları paylaşmak istedim.

Darulkitap.com

Darulkitap anasayfasında, kitap indir içinde, hadis yazan bölüm içinde, Ebu Hanife'nin hadis anlayışı İ.Hakkı Ünal ve Ebu Hanife'nin Hadis İlmindeki Yeri A.Ebu Gudde

Ve bu bölümde Hadis üzerine ulaşacağınız bir çok kitap var indirebilirsiniz...

Elifnisa

New member
Allah razı olsun.

bende şunu söylemek istiyorum,
tıp fakültesinde senelerce okumuş bir doktor işinin ehlidir, arap dlini ve ilahiyat fakültesinde okumuş kişi işinin ehlidir. bir demir ustası doktorun ilmini bilmez, doktorda ilahiyatçının ilmini bilmez.
herkez ilmi kadar konuşup işi ehline bıraksın. senelerini ilme harcamış insanlara haksızlık etmesin. hayatlarını sünnet ve hadisleri inceleyerek geçirmiş insanlar cahil ve efsaneler uydurmamış onlar kuranı kerimi çok iyi bilen ve medreselerde eğitim gören kişilerdir. hani doktorun tedavisini red eden sen bilmiyorsun diyen kişi nasıl ölür giderse, bu işi ehline bırakmayıp kendi kafasının dikine gidende ruhen ölür gider...

Elifnisa

New member
elbette sorumludur ama sorumlu olduğu için sünneti ve hadisleri inkar etme hakkına sahipmidir? sadece 3-5 yazı okudu diye tüm o alimlere yalancı deme hakkına sahip olmadığını düşünüyorum.
elbette uydurma hadis vardır ama bunları ayıklama görevi din adamlarınındır. ilahiyat bunun için vardır.
bende kendi sağlığımdan sorumluyum fakat hastalandığım zaman yardım almak için doktora gidiyorum.....ben saglıgımdan sorumluyum doktora ne hacet deyip kendi ilacımı kendim alabilirmiyim?

Elifnisa

New member
ben sizi hiç bir zaman sünnet ve hadis inkarcısı olarak görmedim. bu şekildede suçlamadım. sizde peygamberimizi bizim kadar seviyorsunuzdur mutlaka... fakat yazıları okuduğum kadarıyla siz kendinizi biraz suçluyorsunuz. çelişkidesiniz. doğruyu anlatıp öğretmek için uğraşmıyor haklı olduğunuzu göstermek için çaba sarfediyorsunuz. fakat haklılığınızı başkasına kanıtlamak için çabalamayın doğru bildiğinizi karşınızdakine inandırmak için çaba sarfedin.
sizinde haklı olduğunuz konular elbetteki vardır fakat bir şeye külliyen yalandır demeden önce lütfen işin erbablarına biraz saygı gösterelim. onlar bu işe tüm hayatlarını vermişler. sadece 4 konu okuyan hadis ortaya çıkarmamış...
hadis ve sünnet bize yolumuzu bulmamıza yardım eder.
şimdi benim anladığım kadarıyla dunyadaki müslümanların yüzde 95 i şirkte , hanif olanlar ise doğru yolda?...
haklılık yarışında değilim yanlış anlamayın sadece bazı şeyleri inkar etmeden önce bunun vebalini düşünün... ya doğruysa diye içinizden bir geçirin...
saygılar.

Üst Alt