Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

günümüzün gencleri neden evlenmiyor?

• Konbuyu başlatan hüma-gül
  • Başlangıç tarihi
H

hüma-gül

Guest
Günümüz gençleri neden evlen(e)miyorlar?

Hepimiz bir insan olarak çok büyük umutlarla severiz, evlenmek ve mutlu bir yuva kurmak isteriz. Kimi insanlar bunu başarabilir, bazıları da büyük hayal kırıklıklarına uğrar. Bu konuda büyük acılar yaşar.

Son dönemlerde umduğu gibi hayat kuranların sayısı maalesef azalıyor. Sevgilerinde, aşklarında veya evliliklerinde sorun yaşayanların sayısı ise giderek artıyor. Türkiye'nin son on beş-yirmi yıllık döneminde, yanlış evlilikler, boşanmalar, aile içi şiddet olayları başlı başına gündem oluşturacak kadar çok.

Öyle ki, televizyon haberlerinde, gazetelerde gün geçmiyor ki bu konularda felâket haberleri çıkmasın. Hem de üst üste. tekrar tekrar verildiği için, gençler bu tablodan ürker hale geldi.

Toplum nasıl bu hale geldi, neden evliliklerin çoğu sorunlu, neden boşanmalar arttı? Niye bu kadar çok yanlış evlilik var? Gençlerimiz niçin evlilik gibi kutsal bir müesseseye endişe ve korkuyla bakıyorlar? Onca güzel, bakımlı, okumuş kızlar neden yaşları 30'lara dayandığı halde evlenmiyor ve neden fidan gibi gençler evlilikten kaçıyor?

Çok değil bir kuşak öncesinde mutlu aileler, sorunsuz yuvalar büyük bir çoğunlukta iken, şimdi ne oldu da on beş-yirmi yıl içinde her şey tersine dönmeye başladı?

Yanlış ilişkiler, yanlış evlilikler, ayrılmalar, boşanmalar, ortada kalan çocuklar ve evlenemeyen gençler...

Bu katmerli yangın her tarafı sarmış durumda. Mutlaka yakınımıza, etrafımıza da geliyor alevler. Diyelim ki bizim ailemiz sorunsuz ama etrafımızda, akrabalarımızda veya komşularımızda olabiliyor.

Sözgelimi kardeşiniz, ağabeyiniz, ablanız, dayınız, halanız bu dertle mustarip olunca, onların dertleriyle meşgul olmak durumunda kalıyorsunuz. Ya da çok sevdiğiniz bir dostunuz, arkadaşınız böyle bir olayı yaşıyorsa, haliyle siz de huzursuz oluyorsunuz.

Daha da kötüsü, "Benim oğlum, benim kızım da böyle kötü bir evlilik yapar mı?" diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Hatta belki, "Ya kızım evlenemezse, oğlum hep ömür boyu bekâr kalırsa?" diye endişe edip korku-yorsunuz.

Belki de, başınızda böyle bir olay var, uykularınız kaçıyor çocuklarınızın geleceğini düşündükçer30;Bu endişeler, korkular salgın bir hastalık gibi yaygın toplumumuzda. Bu yaşananlar gerçekten ülkemizde şiddeti daha da artan ve günden güne de yayılan sosyal bir olay. Bu konuda, birey ve toplum olarak etkilendiğimize göre, mutlaka bizlere ve devlete büyük görevler düşüyor.

Bu yangın daha fazla büyümeden mutlaka söndürülmeli, mutlaka herkes elinden gelen çabayı göstermeli. Yoksa bu dehşetli ateş hepimizi yakıp kavurmak üzere. Daha da önemlisi, yarınlarımızı, çocuklarımızı yok etmek üzere.

Evlenme yaşı değişti

Günümüzde evliliğe hazır olmanın yaşı ve şartları değişti. Geçmişte 17-18 yaşını bulan kızlarla, askerliğini bitiren erkekler fazla zaman kaybetmeden evlendirilirdi. Ancak gerek ekonomik şartlardan, gerekse eğitim sürecinin uzunluğundan evlenme yaşının erkeklerde 30'a, kadınlarda 25'e kadar çıktığını görmekteyiz. Genel ortalama aşağı yukarı budur ama kimi yerlerde, özellikle büyük şehirlerde bu oranın da üstüne çıkıldığı görülür.

Bir erkeğin evlenmesi için gerekli olan şartların başında 'ekmeğini eline almak' gelir. Yani bir meslek sahibi olması, evini geçindirmek için işe girip düzenli bir gelir getirmesi gereklidir. Günümüzde eğitim daha önem kazandığı için, bir gencin okuması, üniversiteyi bitirmesi öncelik kazanmıştır. Bu süreçte, normal bir okul dönemi yaşayan kişilerin, hiç sınıf kaybı yaşamadan, üniversite sınavlarını hemen kazanıp yüksek öğrenimini bitirmesi, doktora yapması vs. derken yaşı 25-26'ya çıkarıyor. Ardından eğitim nedeniyle tecil edilen askerlik görevinin yapılması, iş bulunması gibi süreçler eklenince, bir erkeğin evlenmesinin önündeki engeller ancak 28-30 yaşlarında kalkmış oluyor.

Kızlarda ise bu süreç sadece birkaç yıl eksikle tamamla-nabiliyor. Onların da yaşları üniversiteyi bitirdiklerinde ortalama 25-26'yı buluyor. Bu nedenle Türkiye'de son yıllarda evlenme yaşı erkeklerde 30, kızlarda 25 oluyor.

Bu gerçeklerden yola çıkarak aslında gençlerin evlenmesinin önündeki en büyük engeller, başta eğitim, askerlik ve iş bulma şeklinde sıralayabiliriz.

Evlenmemek çözüm değil

Önceden evlilik problemleri bu kadar âlenî değildi. Aile arasında "kol kırılır yen içinde kalır" anlayışıyla kalan mahrem bir olaydı. Şimdi bir ailenin sadece problemi değil, her sırrı günümüzde açıkça bilini-yor. Medya, dizi film gibi etkenler evliliği şeffaf-laştırdı. Bu yüzden günü-müzün erkekleri evliliğin ne olduğunu, olası problemlerini ve bu problemlerin olma ihti-malinin yüksek oldu-ğunu bildiği için evlen-meye yanaşmıyor.

Erkekler evlenmeye niyetli olsa bile çoğu zaman söz veya nişan döneminde evlilikten vazgeçiyor. Gerek tanıdığı kızlarda gördüğü bazı huylar, hoşlanmadığı karakter biçimi, gerekse nişanlılık döneminde kızın ve ailesinin ekonomik baskılar uygulaması ve kaprisler yapması erkeği evliliğe karşı soğutuyor.

Günümüzde kimi kızlar da, ailelerde yaşanan problemler yüzünden evlilikte kötü günler yaşayacağı korkusu duymakta, bazıları bu yüzden evlenmemeyi bile düşünmektedir.

Çoğunluğu erkeklerde, azınlığı kızlarda olmak üzere evlenmemek fikri gelişmekte, bu anlayış medyanın da etkisiyle yaygınlaşmaya yüz tutmaktadır.

Gelecek kaygısı, "acaba geçinebilir miyim", "kötü bir evlilik yapar mıyım", "boşanır mıyım", "iyi bir eşe sahip olabilir miyim" soruları en çok günümüzde sorulmakta ve gençler bu endişelerle yaşamaktadır.

Evlilikten ürkmenin en yaygın olduğu dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden gerek gençlerin, gerek ailelerin durumu gerçekten zor.

Kadın ve erkek birbirini tamamlar

Kadın, erkeğin yarısıdır. Birbirini tamamlayan bir bütündür. Her ikisi de, diğeri olmadan tamamlanamaz. Biri olmazsa diğeri eksıktır.

Allah kadın ve erkeği bu fıtrat üzere yaratmıştır. İki parçanın birleşmesi, bütünleşmesi ancak evlilikle mümkündür. Evlilik kadın ve erkeği birbiriyle tamamlar.

Her iki cinsten birinin, evlenmeden hayat sürdürmesi, hem kendi açısından, hem de toplum açısından zararlıdır.

Psikolojik ve fiziksel bütünlük sağlamanın yolu evliliktir. Böyle olunca insanlar rahata erer, huzurlu bir hayatı yaşar. İnsanlığa ve topluma hayırlı olur. Dinimiz bu yüzden evliliğe önem vermiş, tavsiye etmiştir. Evliliğe aracı olanlara da, ibadet sevabı verilmiştir.

Evlilik olayında kadının rolü çok önemlidir. Erkeğin eksikliğini tamamladığı gibi, onun hayatını yönlendirir, yuvayı kurar ve sağlıklı neslin yetişmesinde mimarlık eder.

Evlilikte kadın, erkeğin refika-i hayatıdır. Yani hayat arkadaşı. Bu arkadaşlığın sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde devam etmesi ise kocasının kendisine bakış tarzına bağlıdır.

Bu bakış tarzı, evlilik öncesinde de önemlidir. Erkek evlenmek istediği kıza ve evlendikten sonra eşi olan kadına aynı doğrultuda bakmalıdır.

Erkek, kadının sadece fiziksel güzelliğine, dış görüntüsüne mi bakacak, yoksa bununla birlikte insani özelliklerini de değerlendirerek, kadının nezaketi, letafeti ve en önemlisi şefkati manasında iç yapısına mı bakacak?

SIZCE NEDEN?

rusen_alp

New member
bence nedeni ?

Evlilik o kadar bürokrakit bir olay haline geldi ki, gençlerin evlenmemesi için bin dereden su getiriliyor, yok şu kadar takıymış , yok şu oturma odasıymış, yok şu yatak odasıymış, yok tabaklar kütahya porselen olacakmış, yok düğün kremlinde olacakmış da ...

yani evlenmek zulüm haline geldi.. oysa Efendimiz diyor ki .:" kolaylaştırın" biz ne yapıyoruz, zorlaştırmak için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz....

inşaallah bu kanayan sosyal yaraya en kısa zamanda bir çözüm bulunur, yoksa gençlik için durum pek iç açıcı değil...

Mücahid

New member
Kardeşim türkiyemizde bozulan sosyal doku ve toplum yaşamı,insanların tüm hayatını olumsuz yönde etkiliyor.Kalb ,in kelime manası (dönen,etkilenen,meyleden) olduğuna göre hakikaten en küçük olumlu yada olumsuzlukta etkilenmeside normal geliyor bana.İmanı sağlam adımları sabit ve inancı kuvvetli olmayan bir gençlik ve onu bu hale getiren sosyal çalkantılar.Büyük çapta gelir dağılımı eşitsizliği çok net dillendirilmesede sosyal statü farklılıkları bence bu olumsuz durumun ana sebepleri.Buna rağmen aslolan kişinin kendi inisiyatifi ve karar alabilme yetisidir diye düşünüyorum.Evliliklerin benlik ve bencillikten uzakta inşa edilmesi temelinin sağlam olmasına katkı sağlıyacağı inancını taşıyorum. Allah razı olsun haklısınız bu toplumumuzu yakan kavuran büyük bir sorundur ve acilen halkımız bilinçlenmelidir.Sağlıcakla

gulya

New member
rusen abi gerekli aciklamayi vermis.bizede hem ablamiza hemde rusen abiye tsk etmek dusuyor.ellerinize saglik

Azra

New member
evet kardeşlerim hayırlısı olsun.
Rabbim bekarların bahtlarını açık eylesin,hayırlısını versin.

muhammet

New member
ALLAH razı olsun hüma-gül hanım gene güzel ve gençlerin kanayan yarasını iyi bir yazıyla tespit etmişsiniz rusen alp kardeşimede katılmamak elde değil ama bizim burlarda şu bir kaç senedir.maileli düğün adedi çıktı şimdi soruyorum kardeşlerim maileli düğün yapan insanın işlediği günahı düşüne biliyormusunuz o kadar billeti topluyorsun ve o kadar milletin vebalinide düğün sahibi çekiyor ama haberi yok niye çünkü bir daha evlenmiyeceğim düşüncesinden rabbini unutuyor haberi yok düğün yaparken iyi düşünmek lazım islami kurallara göre düğün yapmak lazım ALLAH evlenecek kardeşlerimiziz yar ve yardımcısı olsun.

rusen_alp

New member
ALLAH razı olsun hüma-gül hanım gene güzel ve gençlerin kanayan yarasını iyi bir yazıyla tespit etmişsiniz rusen alp kardeşimede katılmamak elde değil ama bizim burlarda şu bir kaç senedir.maileli düğün adedi çıktı şimdi soruyorum kardeşlerim maileli düğün yapan insanın işlediği günahı düşüne biliyormusunuz o kadar billeti topluyorsun ve o kadar milletin vebalinide düğün sahibi çekiyor ama haberi yok niye çünkü bir daha evlenmiyeceğim düşüncesinden rabbini unutuyor haberi yok düğün yaparken iyi düşünmek lazım islami kurallara göre düğün yapmak lazım ALLAH evlenecek kardeşlerimiziz yar ve yardımcısı olsun.

Muhammet Hocam cahilliğimi hoş gör, ilk defa duyuyorum maileli düğünü....ne demek maileli düğün ? açıklarsanız ( özel mesajla da olabilir )çok sevinirim....şimdiden teşekürler....

H

hüma-gül

Guest
Bence günümüzde sevgileri bile o kadar cabuk tüketiyoruz ki.Sonra da sevgi bitti diyoruz.Sevgiyi kullanmasini bilmiyoruz.
Insanlar öyle hale gelmisler ki hersey manaviyat olmus,göz boyama olmus.Ne zaman,nerede,nasil davranilacagini ögrenememisiz.Ilk önce GERCEK SEVGIYI BULAMAK önemli ondan sonra hersey yolunda gider eminim.Allahim herseyin hayirlisini versin insallah.

firdevs

New member
ALLAH (C.C) razı olsun Hüma gül . Problemlerin sebeplerini bence gayet güzel açıklamışsın.Hoşuma giden şu alıntıyı paylaşmak istedim.

"Bir erkekle bir kadın arasında Allah'ın koyduğu prensipler çerçevesinde akdedilen muamele. İslâm nazarında bir ibadet kabul edilen evlilik ile ilgili olarak, İslâm Hukuku'na dair yazılan kitaplardan bazısında; "Bizim için Hz. Adem'den bu güne kadar, meşrû olarak devam ede gelen ve Cennette de devam edecek olan iki şey vardır; bunlar, evlenme ve imandır (İbn Âbidin, III, 3) şeklinde kaydedilmektedir."

Bu arada Ruşen alp bey maile düğün ; Ekek - hanım karışık eğlenceli düğün manasındadır.

muhammet

New member
Muhammet Hocam cahilliğimi hoş gör, ilk defa duyuyorum maileli düğünü....ne demek maileli düğün ? açıklarsanız ( özel mesajla da olabilir )çok sevinirim....şimdiden teşekürler....

estafirullahrusen_alp kardeşim firdevs hanım açıklamış.bizim burlarda yani karamanda bilmiyorum diğer illerde nasıl ama baya moda oldu şunu söyliye bilirim özellikle kız evi tarafından isteniyor.erkek bayan karışık olması biliyorsunuz dinimiz izin vermiyor hatta peygamberimizin bir hadiside yanılıyorsam lütfen beni düzeltin bir kadınla erkek bir araya gelirse üçüncü şahıs şeytan olur.bu açıdan ele almak istedim açıkcası bizde sordurumda kalıyoruz bi arkadaşımız evleniyor gitsen bir türlü gitmesen bir türlü ama ben gidiyorum ve eşimi götürmüyorum düğünde de dışarda kesin yaşlılar oluyor onlarla beraber oturuyorum ama bence sakıncalı durumu çok selametle rabbim yar ve yardımcımız olur inşallah.

rusen_alp

New member
estafirullahrusen_alp kardeşim firdevs hanım açıklamış.bizim burlarda yani karamanda bilmiyorum diğer illerde nasıl ama baya moda oldu şunu söyliye bilirim özellikle kız evi tarafından isteniyor.erkek bayan karışık olması biliyorsunuz dinimiz izin vermiyor hatta peygamberimizin bir hadiside yanılıyorsam lütfen beni düzeltin bir kadınla erkek bir araya gelirse üçüncü şahıs şeytan olur.bu açıdan ele almak istedim açıkcası bizde sordurumda kalıyoruz bi arkadaşımız evleniyor gitsen bir türlü gitmesen bir türlü ama ben gidiyorum ve eşimi götürmüyorum düğünde de dışarda kesin yaşlılar oluyor onlarla beraber oturuyorum ama bence sakıncalı durumu çok selametle rabbim yar ve yardımcımız olur inşallah.

açıklama için Teşekkür ederim, Muhammet Hocam...eksiz kalan yeri de ben doldurayım, kapalı mekanda , gizli bir yerde kadın ve erkek bir araya gelirse üçüncüsü şeytandır....

yolcu

New member
Toplumumuzdaki Bu Muhim Yaranin Ve Sorunun En önemli Faktörlerinden Biri De Imani Zayifliktir, Allah(c.c) dan Korkan Ve Niyeti Sadece Ve Sadece Hayirli Bir Yuva Kurmak Olan Bir Insan orta yolu ve zor olmayanı seçer,
Rusen Alp Kardesimizin Isaret Ettigi Sorunun Altinda, konuya komsuya kısacası çevreye Karsi Gosteriş Hastaligi Yatmaktadir.
Allah yardımcımız olsun, Rabbım hepimıze hayırlısını nasip etsin İnşallah
selam ve dua ile

tahsiye72

New member
..

..

ben 31 yaşımda evlendim şimdi 35 yaşındayım Peygamberimizin bu konuda bir hadisi var evlenen dininin yarısını tamamlar vakti zamanında bizim dergahın ve efendi hazretlerinin gençleri evlenmeye teşvik etmesinin hikmetini anlayamıyordum şimdi geçmişe baktığım zaman keşke daha önce evlenseydim diyorum

abrec

New member
Neden Mi Evlenmiyor:
Sebep 1 Ekonomik Artik Evlilik Lüks Oldu.
Kendim Için Söylüyorum Bir Erkek Olarak Kizlar Artik çok Değişti.
Ben çok Dindar Değilim Ama Dindar Bir Erkekğin Günümüğzde Bir Kadinla Anlaşmasi çok Zor çok Başina Buyruklar.ev Kadini Olamya Yanaşmiyorlar.
Birde Insanlarin Dini Inanişlarida Genelde Pek Iyi Değil.zinayi çoğu Kimse Hatta Bazi Islami Kesimlerde Normal Karşilamaya Başladi.
O Yüzden Cinsel Ihtiyaç Karşilamak Için Evlenmeyede Gerek Kalmadi.
Birde Herkes Tek Takilmayi Seviyor Böyle Oluncada Sikildinmi Birak Gitsin.

H

hüma-gül

Guest
Bayanlarin degistigi kadar erkelerde degisti iste sizin gibi düsünmemek gerek.Hersey karsilikli,ne demek SIKILDIN MI BIRAK GITSIN bu zihniyetle düsünmeye devam edersek bizde katkida bulunmus oluruz.Lütfen bazi seyleri bozmaya degil düzeltmeye calisalim.

abrec

New member
Bayanlarin degistigi kadar erkelerde degisti iste sizin gibi düsünmemek gerek.Hersey karsilikli,ne demek SIKILDIN MI BIRAK GITSIN bu zihniyetle düsünmeye devam edersek bizde katkida bulunmus oluruz.Lütfen bazi seyleri bozmaya degil düzeltmeye calisalim.

BEN BU ZİHNİYETDEYİM DEMEDİM SAYIN ARKADAŞIM ZİHNİYET ÇOĞU İNSANDA BÖYLE OLDU DEDİM BENİM DÜŞÜNCEM DEĞİL BU LÜTFEN NERDEN ÇIKARDIN BUNU.
AYRICA ERKEKLERDE DEĞİŞTİ DEDİĞİN DOĞRUDUR EVİNE AİLESİNE BAĞLI ERKEK YOK ARTIK PEK AMA EN ERKEKLERİ BAYANLAR DEĞERLENDİRİRSE DAHA İYİ OLUR DİYE YORUM YAPMADIM.
KISACASI İNSANLAR DEĞİŞTİ.HERKES NEFSİNE HİZMET EDER OLDU.
KADIN ERKEKLE UĞRAŞMAK ERKEK KADINLA UĞRAŞMAK İSTEMEZ OLDU SIKILDINMI BIRAK GİTSİN MANTIĞI HAKİM OLDU.

kubus

New member
evlilik gerçekten güzel bir şey burda iki tarafada çok iş düşüyor hatta ailelerede bence eşlerin arasını birazda aileler bozuyor yok ben oğluma şunu alacaktımda yok ben kızımı şuna verecektimde diye başlayan sözler evlilikte çatlaklara yol açıyor ama eşler akıllı çıkarda kimseye kulak asmadan evlilikte peygamberimizi taklit ederlerse çok mutlu olurlar ben imam hatip mezunuyum eşim meslek lisesi islamiyet konusunda pek birşey bilmiyordu işte kulaktan dolma bilgiler namaz bile kılmıyordu ama inkarcı ve şüpecide bir insan deyildi allah nasip etti evlendik benim namaz kıldığımı gördükçe o da utanmaya başladı ve sonunda namaza başladı onu islam konusunda sıkmıyorum ikimizde kitap okumayı seviyoruz dinimizi güvenilir kitaplardan öğreniyoruz peygamberimizi tanımaya çalışıyoruz ve çok mutluyuz eşimle evlenirken sadece yüzüne baktım ve içim ısındı tamam dedim bu insanla evlenilir dedim ve evlendim tabi dua etmeyide elden bırakmadım çok şükür allaha iyiki evlenmişim dünyalar tatlısı birde oğlum var dahasıda olur inşallah eşim beni çok sıkan birisi deyil ona sürekli güzel şeyler söylemeye çalışıyorum kafamı kullanıyorum ve mutluyum birazda mutlu olmak insanın kendi elinde allah insana dilediği herşeyi veriyor zamanla...
anlatmak istediğim karşıdakinden ne bekliyorsak önce kendimizde yaratmalıyız kendimizde olmayan bir huyu karşıdakinden beklememeliyiz.

gönüldostuelif

New member
Bence günümüzde insanların evlenmemesinin sebebi fıtrattır.

fıtrat ise kadının şefkat kahramanı ve erkeğin cesaret ve güç kahramanı olmasıdır. Hem kadın güzeldir, erkek ise güzele meftundur(tutulmuştur). Erkek cesurdur ve güçlüdür. Kadın ise cesarete ve güce meftundur.

Bu fıtrar erkek ile kadının toplumda ki statülerini belirleyici bir rol oynamıştır.

Eğer bu fıtrat bozulsa toplum bozulur. Mesela bir erkek kadınlaşsa nasıl buğz edilir. Kadın dahi erkekleşse cesarete kahramanı haline gelse istiskale (soğuk bakmaya) uğrar. İşte bu insan fıtratına uymaz, vicdanı, ruhu ve kalbi rahatsız eder.
Hem fıtraten güzelliğe ve sahiplenmeye meftun olan erkek evleneceği kadının açık saçık gezmesine buğz eder. Her ne kadar sözde medeni gözüküp ses çıkarmasa dahi böyle bir kadın ile evli olmak sürekli vicdanını rahatsız eder.

İşte kadına sorumlu olmadığı evin geçimin sağlamak yükünü veren toplumlarda veya özgürlüğün sorumsuzluk veya açıksaçıklık olduğu empoze edilen toplumlarda erkek kadına istiskal eder. Kadın dahi fıtratına uygun olmayan bir tarzda sahip olduğu güç yüzünden erkekten kendini üstün görür. Zira, kadın fıtraten güçe meftundur(tutulmuştur) Kendinde bu güç olsa erkeği küçümser ve fıtratındaki kendinden güçlü biri ile evelenme arzusunu gerçekleştiremez.

Erkekte maişet yükü elinden kalktığı için kadınlaşır ve açıksaçık kadınları görerek fıtratında olan güzelliğe meftun olması yüzünden bu arzusuna ulaşacak bir kadın bulmakta zorlanır. Hem kendinden güçlü bir kadına tahmmül edemez.

Geriye zina kalır. Geçici güzellik ve geçici güç...

Bir kümeste iki horoz veya iki tavuk hiçtir.

Muhabbetle
:23_43_14:
selametle..

Üst Alt