Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gök Gürültüsü O'na Hamd İle Tesbih Eder...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] Ve ra'd, O'nu hamd ile tesbih eder. Gök gürlemesi de O'nun yüceliğini dile getirir ve O'na hamd eder. Şimşek ile birlikte olan ve daha sonra işitilen o gök gürlemesi, o yürekleri yerinden oynatacak gibi tepede patlayıp, yerleri ve gökleri sarsarcasına ufuktan ufuğa yayılan o çatlayış ve gürleyiş, Allah Teâlâ'nın nimet ve rahmetini, azemet ve kibriyasını ilan ederek O'nun uluhiyetinin şanını tesbih ve tenzih eden bir sestir ki, tesbihinin altında yatan mânâyı bütün âleme haykırır. Ya da işitenlere bu mânâyı hatırlatıp telkin eder . [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Melekler de O'nun heybetinden, yani Allah'dan korktuklarından dolayı böyle tesbih ederler. O'nun için gök gürlemesinin ardarda yankılanan sesi duyulur. Ve Allah şimşekler gönderir de her kimi dilerse onunla onu vurur, o kimseye isabet ettirir, çarptırır, yakar. Böyle olduğu halde, onlar (yani, o kâfirler) hadlerini bilmezler de Allah'la mücadele ederler. Oysa Allah'ın havli ve kuvveti (ya da her türlü hileye karşı tedbiri ve takdiri) pek şiddetlidir, çok çetindir. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Burada Erbed b. Rabîa ile Amir b. Tufeyl olayına işaret olunduğu naklediliyor. Şöyle ki, meşhur şair Lebîd b. Rabîa'nın kardeşi olan Erbed b. Rabîa ile Amir b. Tufeyl, ikisi birlikte Hz. Peygamber'e gaile çıkarmak için gelmişler, mescide girmişlerdi. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz de ashaptan bazı kişilerle birlikte orada oturuyordu. Amir çok yakışıklı idi, güzelliği ve şıklığı oradakilerin dikkatini çekti, ona bakıyorlardı. Amir arkadaşı Erbed'e daha önce şöyle tenbih etmişti: "Ben Muhammed'le konuşmaya başlayınca, yavaşça arkasına geç ve boynunu kılıçla vur" demişti. Hz. Peygamber Amir ile konuşmaya başlamış, Erbed de arkasına dolaşıp geçmişti, kılıcını bir karış kadar çekmiş, fakat Allah Teâlâ izin vermediğinden tamamiyle sıyıramamıştı. Amir, ne duruyorsun, haydi dercesine gözüyle kaşıyla işaret etmeye başladı. Peygamber Efendimiz de bu durumu gördü ve hemen "Ey Allah'ım, bu ikisine dilediğini yaparak bana yardım eyle!" diye dua etti. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Defolup gittiler. Allah Teâlâ, açık bir yaz günü Erbed'in tepesine bir yıldırım indirdi ve onu yaktı. Amir de kaçarak gitti, Beni Selul'den bir kadının evine indi. Sabah olunca, büsbütün rengi atmış ve benzi solmuştu. Sonra atına bindi, silahını çekti, çölde bir yandan sağa sola at koşturuyor; bir yandan da "Çık karşıma ey ölüm meleği, haydi çık!" diyerek şiir sayıklıyordu ve "Yemin ederim ki, şu sahrada Muhammed ve onun koruyucusu olan ölüm meleği karşıma çıksa ikisini de mızrağımla deler geçerim." diyordu. Derken Allah Teâlâ ona bir melek gönderdi, melek onu bir kanadıyla çarptı, yere yuvarladı; o vakit dizinde büyük bir gudde, yani hıyarcık çıkmıştı, açıkçası vebaya yakalanmıştı. Bunun üzerine o kadının evine geri döndü. "Deve guddesi gibi gudde ve Beni Selul'den zavallı bir kadının evinde ölüm! Hayır olmaz bu işte!" diyordu. Sonra yine atını istedi, bindi ve sürdü bir daha geri dönmedi, at sırtında öldü. [/FONT]

P

Peris

Guest
Çok teşekkür ederim bu paylaşım için.
Bu ayeler ile ilgili bir şeyi paylaşmak isterim.Bir zamanlar ben gök gürültüsü ve şimşekden korkardım.Ama bir gün bu ayeleri okudukdan sonra korkularımın geçmesi bir yana gök gürültüsü ve şimşek benim için her defa yeni alem açıyor sanki...

Turac_80

New member
Çok teşekkür ederim bu paylaşım için.
Bu ayeler ile ilgili bir şeyi paylaşmak isterim.Bir zamanlar ben gök gürültüsü ve şimşekden korkardım.Ama bir gün bu ayeleri okudukdan sonra korkularımın geçmesi bir yana gök gürültüsü ve şimşek benim için her defa yeni alem açıyor sanki...

Selam Dostlar;Burda ayet yokki?Seni anladik Peris Kardeste ya tesekkür atanlar?

P

Peris

Guest
Selam Dostlar;Burda ayet yokki?Seni anladik Peris Kardeste ya tesekkür atanlar?

Aleykum Selam.
"Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler.........."(Rad suresi 13.ayet)

Ve ra'd, O'nu hamd ile tesbih eder. Gök gürlemesi de O'nun yüceliğini dile getirir ve O'na hamd eder
Yazıyı okuyanlar yazılanların hangi surenin hangi ayetine istinad edilerek yazıldığını anlıyor.
Ben yaşadığımı paylaşmışdım.Teşekkür edenler de bence muhtamelen paylaşım için teşekkür etmiş.

Turac_80

New member
Aleykum Selam.
"Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler.........."(Rad suresi 13.ayet)

Yazıyı okuyanlar yazılanların hangi surenin hangi ayetine istinad edilerek yazıldığını anlıyor.
Ben yaşadığımı paylaşmışdım.Teşekkür edenler de bence muhtamelen paylaşım için teşekkür etmiş.

Benimki yazidaki ayet olmayisinaydi Peris kardes...

Üst Alt