Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"GenÇ"dergi tanıtımı

su'

New member
dergimiz her ay çıkıyor. genç gönüllere dert çağrısı yapıyor...

bu ayki konusu:

Düşük ücretlerle haftada altmış saat çalışan gençlerin ruh dünyalarında neler var? Eğitim yerine çalışma hayatını seçen gençlerin oranı nedir? Çalışan gençlerin yüzde kaçı kayıtdışı? İş hayatındaki gençliğin sıkıntıları, şikayetleri neler? Yeni yayın dönemine zengin bir içerik ve görsel çeşitlilik ile giren Genç Dergi, Sinan Özgenç'in hazırladığı "Çalışan Gençlik" dosyası ile bu soruların cevabını arıyor. Çalışan gençliğin sosyal ve psikolojik açılardan masaya yatırıldığı dosya konusunda, ülkemizde hızla artan genç istihdam problemleri üzerine neler yapılabileceği ortaya koyuluyor. Konu bağlamında ESADER başkanı Cüneyt Bayrak ile yapılan söyleşi yer alıyor.

Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden öğretim görevlisi Doç. Dr. İbrahim Öztürk ile üniversite eğitimi, akademisyenlik ve yurt dışı eğitim gibi çeşitli konular konuşuluyor. Öztürk söyleşinin bir kısmında gençlere şöyle sesleniyor: " Bir alanda birikim yapın. Araştırın. O konunun uzmanı olun. O zaman size teklif gelecektir. İçeriğini doldurmadan, çok erken ortaya atılmayın. Sükunetle derinleşmek, dolmak ve taşmak gerek. Boş tenekeden çok ses çıkar. En iddialı cahiller konuşur. Dolayısıyla gençlere çileyi öneriyorum. Kendilerinin olan, gram gram biriktirdikleri bir hayatları olsun. Çileleri olsun."

Müzik köşesinde bu ay, Çeçen komutan rahmetli Dudayev'in kendisine "Senin silahın gitarındır. Onunla yüz füzeye denk iş yapabilirsin" dediği, ülkesi dışındaki konserlerde sahne alarak topraklarının işgalini ve halkına karşı girişilen soykırımı bütün dünyaya duyurmaya çalışmış, bu arada yazdığı bir şiiri de Çeçenya Parlementosu tarafından Çeçenya'nın "İstiklal Marşı" olarak kabul edilmiş İmam Alim Sultan yer alıyor. Selçuk Küpçük'ün kaleme aldığı yazıda, İmam Alim Sultan şehadetinin 11. yılında rahmetle anılıyor.

Mesut Kaya "Yeni dünyada bir kadim zaman âlimi" başlıklı yazısında bu yüzyılın en büyük değerlerinden biri olan Prof. Dr. Muhammed Hamidullah'ı anlatıyor.

Röportaj köşesinde şari Ali Ural ile yapılan zengin söyleşi yer alıyor. "Şu kitabı yazmadan, şu şiiri yazmadan ölmek istemiyorum dediğiniz bir şey var mı?" sorusuna şöyle cevap veriyor Ural: "Son kitabımda okurlarıma bir söz verdim. 'Mevlana'nın romanını yazacağım yol açılırsa' diye. Bu kitabı yazmadan ölmek istemem. Tabiî takdir..."

"Tarih" köşesinde İbrahim Refik, güneş kadar parlak ay kadar göz alıcı Mihrimah Sultan hakkında çeşitli bilgiler veriyor.

Dergide bu ay, Rabia Gülcan "Kar altında dua eden adamı Okurken...!", Ayşegül Genç "Bu çilahane de süper bir şey ha! ", Taha Kılınç "İyi ki katı laiklik var!", Sami Yaylalı "Sosyal miyim neyim?", Harun Kırkıl " Artık görmeyeceğim", Taner Yüncüoğlu "Müzikten nefret ediyorum", Salome "Anlarsın belki o zaman!" , Süleyman Ragıp Yazıcılar "Hiç kitap satamadığım fuardan notlar", Yusuf Deren "1997: Biz neler gördük neler!" başlıklı yazılarıyla okuyucuyla buluşuyor.

Genç Dergi'nin mizah eki "CafCaf" bu sayıda da dopdolu. Asım Gültekin CafCaf'ın ilke sahibi mizahçılar ve karikatüristler için bir platform olduğunu söyleyerek, mizahtan hoşlananları CafCaf'a davet ediyor. "Gençlik Halleri" konulu karikatür yarışmasının sonuçları açıklandı.

Mehmet Lütfi Arslan'ın yazı işleri müdürlüğünü yaptığı "GENÇ", yeni yayın döneminde abone olanlara üç hediye birden veriyor: Genç Masa Saati, Genç Havlu ve Genç Ajanda.

(Geniş Bilgi İçin: 0212 671 07 00 -
[email protected]

GENÇ P.K 45 34926 Sefaköy – İstanbul

T

Tanyeri

Guest
Güzel bir dergidir mutlaka ama dergiler ne kadar güzel olsa da, okuyanlarına 'her şeyi' öğretemiyor malesef. Ne kadar doğru 'her şeyi' öğrenememiş olmanın suçunu dergilere bulmak bilemedim ya, neyse. İnsanın özünde aramak gerek belki de suçu, özü güzel olmalı insanın. Bazen öyle işler geliyor ki başınıza, hayret ediyorsunuz bu kadarı da olur mu diye? Arkanızdan çevrilen dolapları öğrendikçe, irkiliyor da irkiliyorsunuz ama ne fayda, düşünüp kendine zarar vermekten başka adı yok ki bunun. Allah boş boş okumaktan esirgesin. Okuduklarımızı anlayıp, yanına biraz da 'vefa' ekleyerek, yaşamayı nasip etsin Mevlâ'm cümlemize.

Paylaşım için teşekkürler su'. Bay mısın, bayan mısın bilemedim ama, ne fark eder, 'yinede' kardeşiz hepimiz değil mi?

Selametle.

su'

New member
eywallah kardeşim.cinsiyet dediğiniz gibi mühim değil,hepimiz kardeşiz.
burada paylaşım yapmak, yapılan paylaşımlardan faydalanmak için bulunuyoruz.
başka hiç bir gayemiz yok.inşaAllah anlatabilmişimdir.
kardeş şunuda söyleyeyim, benim mesajlarıma yazdığınız cevaplar da bişeyler seziyorum ama, Allah hayr etsin..
derdiniz nedir diye sormak istiyorum ama sormayacağım, boşverin kardeş.

dergi de güzeldir elhamdulillah.
tavsiyedir.

beyza

New member
güzel bi dergi ilk çıktığından beri aboneyim..herkese tavsiye ederim..içindeki bilgiler mutlaka lazım olacak türden...

gündeme getirdiği için su' arkadaşımızdan Allah razı olsun..

Tanyeri arkadaşımızdan okumadan yorum yapmamasını tavsiye ederim..

T

Tanyeri

Guest
Tanyeri arkadaşımızdan okumadan yorum yapmamasını tavsiye ederim..

Beyza kardeşim yazdığım mesajı bir kere daha okursan dikkatlice, 'genç dergisi için' bir şey yazmadığımı görürsün. Ben sadece okuduğu hâlde boş olan insanlardan bahsetmişim, genel yani. Böyle insanlar canımızı çok yakmış demek ki, fırsatını bulmaya görelim, hemen döküveriyoruz içimizdekini. Yine söylüyorum benim yazımda kimsenin üstüne alınacağı bir şey yok.

Güzel paylaşımlar su' kardeşim, devam et, Allah yolunu açık etsin.

beyza

New member
Tanyeri arkadaşım hakkını helal et..kötü bi düşünceyle yazmamıştım..

su'

New member
eywallah beyza kardeş..

Üst Alt