Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gafleten uyanmak istiyorum.Doğru yerdemiyim??

gaflet

New member
Merhabalar,
Ben foruma yeni üye oldum..Burada olma amacım sizlerden dini yaşam ve bilgilerle bi nebze donanım sağlamak ve hayata geçirmek.
2 çocuk annesiyim 1 kız 4,5yaşında 1 erkek 1,5yaşında allah bağışlarsa evlatlarım var..Yaşım 32 evhanımıyım..
Artık içimdeki gafleti yenmek ve dinimizin emirleini yerine getirmek yaşamak ve evlatlarıma da örnek olup faydalandırmak niyetindeyim.Ama ne bilgim ne de hayat tarzım şuanda buna uygun değil..Yani yönergelere ihtiyacım var sanıyorum.Bi yerden başlamam gerek bunu biliyorum ama nerden nasıl başlamalıyım işte en büyük sorunum bu..
Anlatabildiğim kadarıyla ben fayda görebileceğim doğru adrestemiyim, bunun cevabını almak isterim..Zaman kaybetmek istemiyorum içimdeki bu ışık sönmeden bana yardımcı olabilir misiniz? Eğer yerim burası değilse lütfen bana açıkça söyleyebilirsiniz.
Bu arada çok şey söylemek isityorum amma ifade edemiyorum kusura kalmayım..
Forum admin vs.kim bilmiyorum forumu tanımaya çalışıyorum yanlışlık olursa şimdidem çok özür dilerim..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İslamForum'a hoş geldiniz.

İslamForum sayfalarında İslam ile alakalı çok fazlaca bilgi bulabilirsiniz. Forum'un "İman ve İslam ile Uyanış" kısmı özellikle size faydalı olacaktır.

"İslamForum Türk" kısmında ki "Fıkıh Köşesi" de size ilk etapta oldukça faydalı bilgiler sunar. Tabii ki İslamForum'un bir paylaşım platformu olması nedeniyle "İman ve İslam İle Uyanış" kısmı dışında ki bölümlerde farklı görüşlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak tüm İslamForum sayfalrı sizi gitmek istediğiniz yola doğru sürükleyecek sohbetler ve münazaralarla doludur. Tüm bunların dışında hususen öğrenmek ve bilmek istediklerinizi "Genel İslami Konular" kısmından yeni mesaj ile sorabilir, arama yaparak daha önce ilgili konu ile alakalı yorumları okuyabilirsiniz. Yazılı ve emin bir kaynak adına ayrıc size Ömer Nasuhi Bilmen Hocaefendinin İlmihal Kitabını almanızı da şiddetle tavsiye ederim. Rasgele diyoruz efendim.

betül

New member
öncelikle hoşgeldiniz... eminim bu satırları okuyan herkes size duaları ve sözleriyle yardım edecektir... öncelikle imanın şartları, islamin şartlarını kabul edip, farzları, helalleri haramları bilmekle başlayabilirsiniz... forumdaki islamda ilk adımlar köşesinde bu bilgilere bakabilirsiniz...

http://www.islamforum.net/islamda-ilk-adimlar/17049-iman-nedirsartlari-rukunleri-nelerdir.html
http://www.islamforum.net/islamda-ilk-adimlar/18775-54-farz.html

emin olun ondan sonrası kendiliğinden gelecektir... islam adına tüm kaideleri bir anda öğrenmeniz beklenemez... yavaş yavaş ve sindire sindire.... sonrasında ilk yapmanız gereken namaz öğrenmek olmalı islamın 5 şartından biri ve dinin direği namazdır. namazın önemini de peygamber efendimizin sözlerinden yani hadislerden öğrenebilirsiniz.

http://www.islamforum.net/hadis-i-serifler/25270-hadislerde-namaz-kavrami.html

namazın önemi kavradıktan sonra. sureleri ve duları ezberlemelisiniz. ondan sonra namazın nasıl kılındığını öğrenebilir ve namaza başlayabilirsiniz. namazı çok güzel öğreten basit anlatımlı resimli küçük kitapçıklar var veya güvenilir sitelerden de öğrenebilirsiniz.

yanlız ufak bir uyarım var. siz bunları yaparken elbette şeytan sizi rahat bırakmayacaktır. özellikle ilk namaza başlayanlara ve ilim öğrenmeye çalışanlara türlü vesveseler verecektir. ilim öğrenirken sebepsiz bir anda öfkelenmeler, namaz kılarken veya abdest alırken sürekli süpheye düşmek, aklınıza gelen kötü düşünceler hep şeytanın vesvesesi olup bunlara fazla önem vermeden ibadetlerinize ve doğru bildiklerinize devam etmeniz gerekir. vesveseye ne kadar önem verirseniz size o kadar zarar verir. şeytan Allahın izni olmadan kimseye zarar veremez. Allah kişiye taşıyamayacağı yük yüklemez.

Allah yardımcınız olsun... :)

Üst Alt