Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

evlenecek müslüman kızın şartları

gönüldostuelif

New member
Katılım
26 Kas 2006
Mesajlar
781
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Yaş
34
(arkadaşlar bende bunu bir arkadaştan aldım,arkadaşlar yanlış anlamayın beni anlatmıyor sadece sizinle paylaşmak istedim arkadaşımda başka bir siteden almış...)

Evlenecek Müslüman Kızın Şartları


Eş seçimi, hayatımız en önemli kararlarındandır. Gerek genç kızlar gerekse genç erkekler için durum aynıdır. Her iki taraf için önemli kıstas ise "dindarlık"olmalıdır Çünkü evlilik ebedi hayat arkadaşlığıdır, sadece bu kısacık dünya hayatıyla sınırlı bir beraberlik değildir.Evliliğe bu sonsuzluk manasını kazandıran sır ise, imandır.
İşte bu sırrı kavrayan bir genç kız,evleneceğ zaman, eşinden neler istemekte:
"Her şeyden önce şunu söyleyeyim;benim sadece karnımı doyuran bir eş değil,devamlı bana destek olacak dava arkadaşı,din sorumluluğunu bilen Müslüman bir eş istiyorum.Ben de koltuk ve avizelerin tozunu almakla ömür geçirecek süs gelini değil, davamın gelini olmak istiyorum.

Toplumumuzda boşanmalar yüzünden ne kadar mutsuz kadınlar olduğuna şahidim. Siz de vicdanlı bir Müslüman iseniz, şartlarımda en ufak bir tereddütünüz varsa, bu işe"hayır"cevabını verin.çünkü, şimdi ufak bir tereddüt büyür.

Ben her şeyden evvel İslam'da ailelerin huzurunu sergilemek istiyorum.Toplumumuzda bugün, tam islam ruhu ile geçinen eşler ne yazık ki çok az,benim yuvamın da bu az rakama, bir rakam daha eklemesini istemiyorum. Ne yeni bir giyecek için kavga ederim,ne de çorbanın tuzu az olmuş diyerek kavga edilmesini isterim.Benim kavgam;dinimi yanlış tanıtanlar, dinimizi kendi çıkarlarına alet edenlerdir.Eminim sizin ki de öyle... Allah razı olsun, İslam'ı yaşıyor ve yaşatmaya çallışyorsunuz.Fakat sizin bu şekilde olmanız benim şartlarımı söylememem manasına gelmez.

Şartlarım sıra ile şunlardır:

1. Bütün hal ve hareketlerimiz İslami olacak.Hayatımızı" şeytanın kanunlarına"göre,değil Allah'ın(cc) ahkamına göre düzenleyeceğiz. Allah(cc) Ku'ran'da ; "Kim İslam'dan başka bir din ararsa, ondan bu din asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette en büyük zarara uğrayanlardandır."(Ali-İmran-85) Biz bunlardan olmayacağız.

2.Ben, eşya ve altın olarak size hiçbir şart koşmuyorum,çünkü benim için paranın hiçbir önemi yok ama geçimimiz için, namerte muhtaç olmamamız için ekonomik kazancınızı helal yoldan elde etmelisiniz. Bunun az olması, en lüks eşyaları almamanız beni üzmez.Fakat siz de benden, her şeyini gösterişe dökmüş kızların götürdüğü çeyizi istemeyeceksiniz. Sizden odalar dolusu eşya istemem, size de odalar dolusu eşya getiremem. Zaruri olan eşyalarımı getiririm. Zira Allah Resulü dünya malına hiç önem vermemiştir. Bir hadisi şerifleri şöyledir:
"Ashabtan Abdullah bin Mesud diyor ki; Resulullah'ın yanına girdiğimde bir hasır üzerinde durduğunu ve üzerine uzandığı için hasırın vücudunda iz bıraktığını gördüm.Bunun üzerine dedim ki;Ya Rasulullah! Sizi hasırdan koruması için bir yaygı, döşek getirsek olmaz mı?O da bana şöyle buyurdu;"Benim dünya ile ne ilgim var?"

3. Ben eşyaya hizmet için yaratılmadım, eşya bana hizmet etmelidir.O halde eşyam ihtiyaç kadar olmalı, israf yapılmamalıdır. Zihnimdeki ve tatbikat planımdaki en uygun dekor, Resulullah'ın evinin dekorudur. Allahu Teala bir ayetinde; "Dünya hayatı bir oyundan ve oyalanmadan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise sakınacaklar için elbette daha hayırlıdır. Hala aklınız başınıza gelmeyecek mi?"(En'am-32)d emiyor mu?

Meşhurdur, Hz.Ali'ye "Dünya nedir?"diye sormuşlar,demiş ki;"Sizi, Mevla'dan alıkoyan her şeydir." Bizim evliliğimiz de, bizi Mevla'dan uzaklaştırmaktan ziyade, Mevla'ya yaklaştırmalıdır.Aynen şu şiirin mısralarında anlatıldığı gibi....

Davayı kucaklayan körpe sarmaşıklarız
Hak yoluna baş koyan divane aşıklarız.
Dizgin vurduk zamana,dursun ...
Ayrı bir zevk bu aşkın gönülleri yaksın.

4. Islam'a göre gelin olmak ve Islam'a uygun düğün yapmak istiyorum.Allah rızası ve Peygamber Sünneti için evlendiğimize göre en başta düğünümün ve gelinliğimin buna uymasını isterim.

5. Islam'dan taviz verirsem engellemenizi isterim.Onun için Islam'ı en iyi şekilde bilmeniz ve uygulamanız gerekir.

6. Evlendikten sonra da çalışmalarıma devam etmek isterim. Günde en az üç saat Ku'ran öğretip,vaaz vereceğim.şimdi yapmaya çalıştığım tebliğ görevim, evlendikten sonra da devam etmeli. Allahu Teala, Ali-İmran suresnde mealen şöyle buyuruyor;"Sizden öyle bir cemaat bulunmalıdır ki;(onlar herkesi) hayra çağırsınlar." Biz bu cemaatın insanı olmaya çalışmalıyız..

7. Evimden hiç bir yere gitmem, eşimden de sadakat isterim.Gece 12'lere kadar kahvede, şurda-burda gezen bir eş düşünemiyorum. Siz öyle değilsinizdir de ben şartımı söylüyorum.

8. Hatamın bana söylenmesini isterim. Benim hatam olursa, ki mutlaka olur, önce bana bildirmenizi, benden önce bir başkasının duymasını istemem.

9. Eşit saygı isterim.Kendi aile efradınıza benim nasıl saygı göstermemi istiyorsanız, ben de sizden aynı saygıyı aileme göstermenizi isterim.

10. Benim evim bir ilim yuvası olmalıdır.Her akşam en az 1 saat fıkıh, tefsir ve dini kitaplardan ders yapmayı ve evde kim varsa onların da dersimize iştirak etmelerini sağlamanızı isterim.

11. Eşimin derdini benimle paylaşmasını isterim.Onun her zaman can yoldaşı, dert ortağı olmak isterim.

12. Sadece adelet isterim. Ne benim için aile efradını, ne de ailesi için benim tarafımı tutsun isterim. Haklı kimse doğ?ru söylemesini isterim.

13. Elimden geleni en iyi şekilde yapmaya çalışırım.Yemeğimi, evimin işini elimden geldiğince yapmaya çalışacağı, bu arada yaptığım küçük hataların büyümemesini, hatamın İslam'a uygun şekilde söylenmesini isterim.

14.Helal-haram çizgisine dikkat edilsin isterim.Mahremimden başkasının yanına çöküp oturmam.Aynı hassasiyeti eşimden de beklerim.

15. Kılık-kiyafette de İslam'a riayet edilsin isterim.Eşimin sakallı olmasını isterim.

16. Evimizin rızkını helal yoldan sağlamasını ister,bir sıkıntı ve darlık çekersek Allah için sabreder, bu konuda problem çıkarmam.Ama paramız varken de mağdur edilmek istemem, bu iyi niyetimin suistimal edilmesine müsaade etmem.

17. Saygım size bağlıdır. Namaz ve Allah'ın farz kıldığı emirlerden taviz verirseniz size olan saygım azalır. Saygın biri olmak istiyorsanız,buna dikkat etmelisiniz.

18. Hayatımı Allah'ın dinine adadım. Sizin de böyle biri olmanızı isterim. Bu uğurda uğrayacağımız hakaret, kötüleme, ayıplama, işkence, zulüm ve hatta cezaevi bile hadiselere sabretmeyi ve birbirimize sabrı tavsiye edip destekli olmayı isterim.
Allah'ın Resulü'nün ve Ashabının çektiği çileler malumdur...Bir örnek verecek olursak,
"Sahabe artık zulüm ve işkenceden usanıyor ve Resulullah'a gelerek,müşriklere beddua etmesini istiyor. Resulullah; 'Sizden önceki Müslümanların vücutları kemiklerine varıncaya kadar demir taraklarla taranarak elleri koparıldı. .Bu onları,dinlerinden vazgeçiremedi. Başları, saç ayrımından testere ile ikiye biçildi. Onlar yine dinlerinden vazgeçmediler.'diye onları teskin etti. İşte biz de birbirimize destek olacak, davamız için yapılan her türlü zulme beraber göğüs gereceğiz.

19. Bana eş olmanızdan ziyade, hocam olmanızı isterim. Birbirimizi tamamlamayı ve eksiksiz bir Islam yaşantısı sergilemeyi arzu ediyorum.

20.Her şeyin tatlılıkla olmasını isterim.Olayların büyütülüp dışa yansımasından ziyade, kendi içimizde anlaşma yoluyla halletmeliyiz.

21.Her şeyi Allah yoluna tercih etmeliyiz.Islami çalışmalarınız için, davamıza hizmet için.Allah yolunda yarışmak için, beni ve eğer olursa çocuklarımızı engel görmemenizi ister, bizleri Allah'a emanet ederek mücadeleye koşmanızı isterim. Allahu Teala bir ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor: "De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, kabileniz,elinize geçirdiğiniz mallar, durgun gitmesinden korktuğunuz ticaret, hoşunuza gitmekte olan evler, size Allah'tan, O'nun peygamberinden ve onun yolundan(cihaddan)daha sevgili ise,artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleye durun. Allah fasıklar güruhunu hidayete erdirmez." (Tevbe-24). Bu ayetin muhatabı olmalıyız.

22. Mihir olarak ilmimi tamamlamama yardım etmenizi ve aldığım ilmi anlatmama izin vermenizi istiyorum.Bir de mümkünse, evlendikten sonra ilk hac zamanıhacca gitmeyi mihir olarak sizden talep ediyorum.

Evet benim isteklerim bu kadar. Ağır maddi şartlar ileri sürmeyip, sizi maddi problemlerle bunaltmadığımı düşünüp, 'Bunlarda ne var canım, kolay! yaparız!' diyip de hafife almayın. Maddi taleplerde bulunmuyorum ama bu konudaki iyi niyetiminde suistimal edilmesini doğru bulmuyorum.

Maddi isteklerim yok, çünkü gün olup devran tersine dönebilir.Büyük sıkıntılarla alınan eşyaları bir gün satmak zorunda kalabiliriz,. iflas edilebilir.Çok zenginken, fakir olunabilir işte o günlerde,insanın maddi-manevi dünyasının karardığı zamanlarda dünyanın gerçek yüzünü ve mahiyetini bilen dindar ve bilgili eş imdada yetşiir, beyine destek olur.Tabii benim destek olabilmem için beyimin de aynı şekilde benim bu şartlarım noktasında bana destek olması, bunları hafife almayıp gerçekleştirebilmek için mücadele etmesi ve bu sorumluluğu kaldıİabilecek ?slami ahlaka sahip olması gerekir.

Ve bence her şeyden önce, kurulacak yuvanın İslami yuva, İslami müessese olması gerekir.O yuvada İslami eğitim olmalı ve o yuvada zamanın Firavun ve Nemrutlarına meydan okuyacak Musalar ve Ibrahimler yetişmelidir. İşte bu sebeplerden dolayı öne sürdüğüm bu şartlarım dikkatlice okunup,değerlendirilmeli ve en uygun cevap net olarak verilmelidir."

Evliliğe sonsuzluk manasını kazandıran iman sırrına vakıf olmuş bu genç kız, bu şartları sunduğu gençle evlenip, şu an çok mutlu ve istediği gibi bir yuva kurmanın huzurunu yaşamaktadır. Tüm genç kızlarımıza aynı mutluluk ve huzur dolu yuvalar temenni ediyoruz. SELAM VE DUA ILE..................:)
 

tuana

New member
Katılım
7 Ara 2006
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
39
çok güzel bir yazı ,bu güzel paylaşımın için teşekkür ederiz.
inşAllah gereken gibi düzgün bir müslüman oluruz.
Rabbim!Doğru yoldan ayırmasın.
 

mhmt

New member
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
2,965
Tepkime puanı
715
Puanları
0
allahım.. böyle biri var mı??
çevremizde böylelerini görmek zor..
kızkendi istese bile
annesi babası kardeşi yetmez gibi
akrabaları komşuları bilmem kimler(onları ne ilgilendirirse)
başlarlar dedikoduya..vır vır vır vır...kafa beyin dayanmaz...

ama allah böylelerinin yardımcısı olsun..
etraf nederse desin allahın dediğine uymak isteyenden allah razı olsun..
sizden de allah olsun gönüldostuelif kardeşim..
 

mugealanya

New member
Katılım
18 Kas 2006
Mesajlar
65
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
41
burda sanki bir insan tanımı yok:)
hayretler içinde okudum bikaç nokta hariç gerçekten süper bir yazı.tebrik ediyorum.Allah razı olsun.
 

hasret

New member
Katılım
26 Kas 2006
Mesajlar
709
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
37
Allah razı olsun kardeşim.
Ama böyle biri varmı gerçekten?
 

abrec

New member
Katılım
21 Ağu 2006
Mesajlar
321
Tepkime puanı
2
Puanları
0
böyle bir kız varsa ben hemen alayım
 

gönüldostuelif

New member
Katılım
26 Kas 2006
Mesajlar
781
Tepkime puanı
10
Puanları
0
Yaş
34
valla benim tanıdığım böyle bir kız yok malesef,selam ve dua ile....
 

NARTKAN

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
53
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
49
valla hiç okumadım
şöyle yazının boyuna uzunluk olarak baktım
zor iş olduğunu anladım

zaten banane ben dünyadaki en güzel kızla evlendim
bekarlar okusun :)
 

Nurgül

New member
Katılım
15 Eyl 2006
Mesajlar
164
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
39
Konum
Germany
hayirli ugurlu olsun Allah mesud bahtiyar etsin inshallah.

Konuya gelince:
bu Sartlarin aslinda bütün bekar kizlarimizin söylemesi/ sormasi gerekir. Peygamber efendimizi örnek olarak aldiktan sonra Hadis i Serifelere bakildiginda zati bu gibi istekler ve sartlar otomatikmen meydana cikiyor. Simdi "böyle sart kosan kizlar nerddeee" diyor Erkekler. Hanimlarda "bu Sartlari kabul eden Erkekler nerdeee" diyor..:) bu sartlari isteyen Hanimlardan olalim efendim bu Sartlari kabul eden Erkeklerden olalim efendim...Amin Ozaman sanirim Ibrahimler, Musalar yetistirmek Allahin izni ile kolay olacaktir inshallah.
 

vulgata QURAN

New member
Katılım
12 Ara 2006
Mesajlar
139
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
43
güzel yazı helal olsun
keşke böyle kişilerin sayısı fazla olsa
 

Rahmet4

New member
Katılım
27 Eki 2006
Mesajlar
526
Tepkime puanı
12
Puanları
0
Yaş
53
maalesef pek az, olan kardeslerimizde acik veya biraz islami bilen kiz kardeslerimizi seciyorlar.bir kisi kurtarmak amaciyla biryandan haklilar ama bu evlilik uzun sürermi bilmem cünkü görüsler farkli... yanlis anlamasinlar acik kardeslerimiz sadece duyduklarimi söyledim
 

mhmt

New member
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
2,965
Tepkime puanı
715
Puanları
0
valla hiç okumadım
şöyle yazının boyuna uzunluk olarak baktım
zor iş olduğunu anladım

zaten banane ben dünyadaki en güzel kızla evlendim
bekarlar okusun :)

olmuş mu şimdi şu yazdığınız..!!!!!!!!!!!!!!
biz naapalım..
ölelim mi??
bari şu işin taktiklerini ver..;)

allah mesud etsin..
 

NARTKAN

Mesajlari Onaylanacak
Katılım
27 Eyl 2006
Mesajlar
53
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
49
vereyim kardeşim
aç Kuranı oku
mümin kadınlar mümin erkeklerle
kötülerde kötü erkeklerle evlenir.

bu insanlara saçma gibi geliyor ama bu böyle gerçekten
bak sosyoteye
gidip dini bütün biri ile evlenir mi ?
yada bir dindar
sokak köpeği gibi önüne gelenin altına yatanla evlenir mi

bu güzel bir toplumsal tespittir.
ve doğrudur.


yani sen kendin iyi olmaya gayret et
kısmet seni bulur

ben başıma gelenleri anlatırım bir ara
Allah beni ne kadar sever yada sevmez bilemem
ama bana hep önemli noktalarda rahmet etti.

iyibirini bulmak istiyorsan iyi ol.
sen ancak kendin gibi biri ile evlenirsin
senden iyiyi anlayamazsın
senden kötüye yaklaşamazsın
anca sen neysen onu bulursun
 

vulgata QURAN

New member
Katılım
12 Ara 2006
Mesajlar
139
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
43
çok güzeldi açıklaman

çok güzeldi açıklaman

vereyim kardeşim
aç Kuranı oku
mümin kadınlar mümin erkeklerle
kötülerde kötü erkeklerle evlenir.

bu insanlara saçma gibi geliyor ama bu böyle gerçekten
bak sosyoteye
gidip dini bütün biri ile evlenir mi ?
yada bir dindar
sokak köpeği gibi önüne gelenin altına yatanla evlenir mi

bu güzel bir toplumsal tespittir.
ve doğrudur.


yani sen kendin iyi olmaya gayret et
kısmet seni bulur

ben başıma gelenleri anlatırım bir ara
Allah beni ne kadar sever yada sevmez bilemem
ama bana hep önemli noktalarda rahmet etti.

iyibirini bulmak istiyorsan iyi ol.
sen ancak kendin gibi biri ile evlenirsin
senden iyiyi anlayamazsın
senden kötüye yaklaşamazsın
anca sen neysen onu bulursun

:D


çok ama çok haklısın sana katılıyorum
 
T

Tevhit

Guest
Rabbim böyle insanlarla karşılaştırıp , yuva kurmayı nasib etsin.
 

reyyan

New member
Katılım
29 Eyl 2006
Mesajlar
1,279
Tepkime puanı
18
Puanları
0
Yaş
44
ALLAH razi olsun kardeşim senden.
 

hasret

New member
Katılım
26 Kas 2006
Mesajlar
709
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
37
Rabbim cümlemizden razı olsun abla...
 

*sessizgemi*

New member
Katılım
19 Eki 2006
Mesajlar
92
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
37
ne kadar hoş Allah razı olsun rabbim bizleri iyi insanlarla karşılaştırsın
(amin)
 
Üst Alt