Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

DUA ISTEKLERi:"Gönül edin de şu işimiz olsun"

DUA ISTEKLERi:"Gönül edin de şu işimiz olsun"

• Kullanılan toplam oy
    24
  • Anket kapatılmış .

bekir

sadece bir kul
Yönetici
duydugum gördügüm seyler bana yeter. bekir bey kardesim bana darilmayin ama merak ediyorum ben nerde edepsizlik etmisim acaba?kime küfr etmisim? ve yine merak ediyorum siz benim kadar edepli olurmuydunuz size yönelilerek sevdiginiz evliyaya(mevlana) zindik,kafir diye sövülse Allah icin ne kadar edepli olurdunuz? gevur dedigimiz insanlar bile mevlanaya a$ik...merak ettim siz ne kadar edepli olurdunuz elinizdeki tesbihe bile haram ve bidat dense ve bundan dolayi birden bidat ehli yapiliverilseniz??orta yolda olmaya calisiyorsunuz ama acaba sizin su yaziniz orta yolmu? merak ediyorum size sövülse ne dersiniz?kendinizden cok sevidiginiz mevlanaya sövülse ne dersiniz? ben küfür etmedim hic bir zaman ve edebimi her zaman muhafaza ettim...

Değerli Kardeşim

Tüm bu sorularınıza, şu an çok aşina olmadığınız İslam Forum'u zaman içerisinde incelerseniz muttali olacaksınız inşallah.

Sizin incinmiş kalbinizi, burada okuyacağınız bir çok paylaşım tamir edecektir. Yol, rızai Hakk yolu ise, bilirsiniz ki meşakkat çok, sabır çok ama rahmette çok...

ibrahim571632

New member
Malesef böyle yusuf kardeşim.Bazılarımız Allahın sevdiği kullarının adını telafuz ederek istemeyi şirkle karıştırıyor.Yarabbi Bana Habibi Edibin hürmetine mağfiret buyur diyorum onlar dinden çıktım zannediyor.Burak öyle zannetsinler kardeşim.Kalplerin Özünü sadece Allah biliyor....

yusuf

New member
anlasildi.ok anladm.bekir hocam sizi cok mübarek biri olarak görüyorum.Allah razi olsun beni aydinlattiniz.siz olmasaydiniz ben nolurdum.cok sagolun.cok mübarek birisiniz:)

yusuf

New member
Malesef böyle yusuf kardeşim.Bazılarımız Allahın sevdiği kullarının adını telafuz ederek istemeyi şirkle karıştırıyor.Yarabbi Bana Habibi Edibin hürmetine mağfiret buyur diyorum onlar dinden çıktım zannediyor.Burak öyle zannetsinler kardeşim.Kalplerin Özünü sadece Allah biliyor....

oh be, en sonunda beni anlayan bir kardes cikti. Allah razi olsun kardesim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
anlasildi.ok anladm.bekir hocam sizi cok mübarek biri olarak görüyorum.Allah razi olsun beni aydinlattiniz.siz olmasaydiniz ben nolurdum.cok sagolun.cok mübarek birisiniz...

Estağfirullah Efendim. Bu hüsnü zanlar sizin şerefinizdir. Allah şerefinizi artırsın inşallah...

Enver Ýstek

metin mete
Metin Mete, sen Allah'ın salih kulusun diye biliyorum. Ve senden bana dua etmeni, Allah'ın, müşgil işlerime yardımcı olması için senden de benim adıma dua istiyorum. Olmaz mı?

Mevlana'dan isteyen de böyle ister. Farklı isteyen kendine başka bir Rabb arasın zaten...

Bakin Bekir kardesim,Allaha bir maruzatiniz varsa Dilekce bizzat yazilir,bu bir.Bizim duamiz sadece gönlümüzden sizin icin Allahtan istediklerimizdir yoksa sizin maruzatlariniz icin siparis almiyoruz..Dikkatini celp ederim bir kac hafta önce sizde dua edin dedim ama hic bir sekilde benim su maruzatim var demedim...Sizin benim hakkimdaki iyi duygularinizdan ne istemis iseniz bu sizi bagliyor ama benden size siparis yoktur...

Enver Ýstek

metin mete
sayin metin mete kardasa:

cok sasirdim, gercekten üzüldüm kardesim, sen gercekten vahabi kurbani olmussun: (

senden ricam kardesim bu vahabice yazilarini vahabi sitelerine yaz,olurmu güzel kardesim?

bu sayfa güzel dua sayfasi olucak ins.

senin kimseye kafir demeye hakkin yok. kafir demedinmi? peki $irk yapana kafir demezlerde ne derler?

nasil müslüman olursa olsun, bir müslümana kafir diyen kafir olur, bunu unutma...

ben senin gibileri ile avrupadada cok ugrastim ama malesef kulaklari tikali.
cok hadis bildikleri icin, cok kuran bildikleri icin kendilerini alim sayarlar ve digerlerini hep sirkte yanlista sanarlar. onun icin sana hitap etmicem, bu sayfaya bakanlara hitap edicem, cünki vahabi ve kurbanlariyla konusmak fayda etmedi hic bir zaman,cünki dinlemiyorlar yani tinmiyorlar seni zaten.

bu bir saplanti, bir hastalik, zamanla hersey radikallesiyor bu insan icin.
paranoyalasiyor, kendini öyle bir kisiliyorki, hic bir seye aldirmadan, kendini illede takkeli gezmeye, kisa pantolon giymeye hatta cilbabla gezmeye zorluyor. bu kisilere hic bisey anlatamassin,cünki:

-ne dersen de, sana her hangi bi ayetlerle gelirler ve seni susturmaya calisirlar (sekil A metin mete kardesimizde görüldügü gibi)

-ayetlerin kime, neden geldigini, kime hitap ettigini dikkate almazlar

-münafiklara,kafirlere gelen ayetleri,hadisleri müslümanlara uygularlar ve onlari kötü zan altinda birakirlar

-hic diyaloga acik degiller, onlarin istedigi gibi olmassan, agresif olmaya baslarlar

-kizdiklari zaman, seni dinden cikmis olarak görürler

-onlara ne dersen de nafile, kendileri hep korku icerisindedirler, cünki hep sirk yapma endisesi icindedirler.

-kardesimiz doktor docentlerin sözünü yazmis,keske her doktor,docent iyi olsa,dogru düsünse,o zaman bu dünyada ne hasta nede cahil kalirdi...

-yinede kardesimize vahabilik ithaminda bulunmuyorum,tam tersi onu vahabi kurbani olarak görüyorum ve üzülüyorum

-vahabiler kendilerinin düsüncesine uyan ayetleri ve hadisleri ezberlerler, cogunlukla icinde sirk kelimesi gecen hadis ve ayetlerdir bunlar.

-cok bencildirler, o kadar bencillerki senin düsünceni yanlis sayarlar ve sadece kendisi dogru yasar islami

-kendilerini sahabeler esdeger, onlarla ayni seviyede görecek kadarida küstahdirlar

-sahabenin vücüduna hasta degilim ama en kücük cocuk sahabenin bile cihada girmek icin ettigi cabanin, savasta yaptigi fedakarliginin zerresini göster göreyim...

-vahabiler tasavvuftan nefret ederler, hatta ben yasadim, sofileri kafir ve tasavvufu haram sayarlar!

- bu mazlum vahabi kurbanlarinin cogu karsilarinda vahabi oldugunu bilmezler, genelde cahil yada cok az bilen müslümanlara etki etmeye calisirlar ve basarili olurlar, cünki cokca Allah, ayet,hadis dedikleri icin ve genelde sac sakal biraktiklari icin müslümanlar onlari tam müslüman,hoca sanirlar ve malesef kanarlar...

-bir insanin vahabi oldugunu nasil anlarim?

-durmadan sirkten bahsediyorsa

-ona, suna buna put deyip tapmicaksin diye seni tenkit edip duruyorsa,

-büyük alimleri kücümsüyorsa(imami azam gibi adi üstünde büyük imamlari bile!)

-"ya imamlara ne gerek var" gibi seyler ima ediyorsa

-sac sakal birakiyorsa, bazen göze sürme sürüyorsa,

-pantolonu yere degmesin diye bi karis yerden yukardaysa,yani kisaysa

-bazen cilbab giyiyorsa, bazen elinde asasi ile geziyorsa(hepsini gördüm!)

-bayanlara tamamen kapanmayi yani sadece göz görünecek kadari siyah carsafa bürünmeyi (sadece siyah!!) telkin ediyorsa,

-cogu zaman insanlari dövücekmis gibi bakiyorsa,

-peygamber egendimizin buyurdu gibi güleryüzlü, yumusakhuylu degilde degilde asik suratli ise,

-dini konularda agresif sekilde yüksek sesle tartisiyorsa,

-sana baktiginda kendini kafirmis gibi hissediyorsan(insan sezebilir bunu),

- vahabilere attigin zaman onlari savunuyorsa

- "ingliz casusu hempherin hayatini okumani katiyen istemiyorsa! (buradan
bu kitap indirilebiliniyorda ama buraya yazamiyorum nedense,siz googela yazin cikar.

BiLKi KARDES O VAHABiDiR!
dikkat et nolur, yoksa ailen bu sapik fikirde bogulur!

bir din dersi ögretmeni olarak bildiklerimi,gördüklerimi dogru sekilde acikladigima yemin ediyorum.

Biz alisigiz bu gibi iftiralara,aslinda Alemlerin Rabbide cok uyarmisti Zanda bulunmak iyi degildir diye ama her neyse benden hakkim helaldir size...

Enver Ýstek

metin mete
birlestigi an vahabidir diyorum, yoksa her sakalli tabiiki vahabi olamaz.kötü zandan tabiiki sakinirim, ben asagida gördüklerimi yazdim ve vahabilerdeki olan seyi belirttim. bazilarinda olan bazilarinda olmayan seylerdede zaten bazilari diye belirttim. öyle ulu orta atmiyorum.ben her gün burada ayrupada vahabilerle ugrasmak zorundayim.belki trde baskadirlar.orasini bilemem. sen buna kötü zan diyosan, sirk yapan kafir diye müslümanlara zanda bulunana ne dersin merak ediyorum. ama neyse. benim anlamadigim nerye gitse, hangi sitede dinimizin en güzel seyini, yani duayi yazmaya calissam,bu vahabi kafali tipler karsima cikiyor, zehir ediyor herseyi. onlara ehlü sünnet alimleri bosuna "elestiri ehli" yani herseyi elestiren ehil demiyorlar. neden birbirimize güvenmiyoruz.neden sürekli tartisma ortami yaratiliyor?neden?bu sayfa benim sayfamsa, buraya tartisma yapmak icin yazmayalim.ben en bastaki yazimla aslinda bu tartsmalari sezdigim icin, bu tartsmalari önlemek icin, ayet verdim,hadis verdim birde alimlerin sultanindan,hz mevlandan hikaye verdim.ama yinede ciktilar zehir ettiler güzelim dua sayfasini.anlamadim gitti.sürekli tenki,sürekli telkin, yok yaptigin sirk!yok sunu yapma gibi seyler!tekrar ediyorum artk insan kendine hangi ortam rahat geliyosa oraya yazsin.buraya güzellik yazin.lütfen.

Kardesim eger tartismak istemiyorsan bir blog ac orada yaz burasi Tartisma platformu...Bizim yazdigimiz güzellik degilde sizin yazdiginiz güzellik öylemi?Bizim yazdigimizda Kurandan hic bir sey yok öylemi biraz insaf biraz adalet yazik...Kimseyi tenkit etmiyorum hak bildigimi cevap olarak yaziyorum eger sizi rahatsiz ediyorsa dedigim gibi ya blog yazacaksin yada Bekir kardesimden kilit isteki baska baslikla yine yazariz Insallah..Vahabi onun sizden hic farki yok yanimda biliyormusun?.

Enver Ýstek

metin mete

Gercekten Kalplerin özünü Allah bilir ama bizler fiillerimizden sorumluyuz sanirsam Kalbiniz temiz olsada yapilan fiilden hesap vardir Ibrahim kardes...

Dostlara duacýyýz

New member
Allah herkezden razıı olur inşallah..cümleten hayırlı günler diliyorum....hiçbir zaman ümidnizi kesmeyin..umut dunyasıı...selametle

yusuf

New member
Salat getirmek Peygamer a.s.`a bir duadir...

Salat getirmek Peygamer a.s.`a bir duadir...

Bismillâhirrahmânirrahîm,
"İnnallâhe ve melâiketehû yüsallûne alennebiyyi; Yâ eyyühellezîne âmenû, sallû aleyhi ve sellimû teslîme."

Sallallahu hi Vessellem: "Kim bana bir salat getirirse, Allah ona bununla on salat getirir." buyurmustur. (Müslim: 1/228)

Sallallahu Aleyhi Vessellem: "Kabrimi bayram yerine cevirmeyin. Bana salat getirin. Getirdiginiz salat nerede olursanız olun bana ulaşır." (Ebu Davud: 2/218)

"Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala âli seyyidina Muhammed "

Diğer Bir Salâvat;

"Allahumme salli ala seyyidina Muhammedi-ninnebiyyi ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim."

"Allah'ım! Ümmi Peygamber Muhammed (sav)'e onun aline ve ashabına salat ve selam eyle."

Son düzenleme:

yusuf

New member
Tefriciye de Resulullah aleyhisselama tatli bir duadir...

Tefriciye de Resulullah aleyhisselama tatli bir duadir...

Tefriciyenin faziletleri:

*Bir mü'min çok mühim bir işinin yapılmasını ve ya bir belanın ortadan kalkmasına vesile olması için salat-ı tefriciyeyi 4444 defa okumalıdır. Hiç şüphesiz Cenab-ı Hak niyet ettiği şeyi ona muvaffak kılar, muradına ulaşır. Her gün 41 defa okuyan kimsenin kalbinden Allah sıkıntıyı giderir, bağlı işlerini açar, gelecek zararları ondan uzaklaştırır, işlerini kolaylaştırır, rızkına bolluk verir. (imam-ı kutubi hazretleri)

*Bu salavat-ı şerifeyi okumayı adet edinen kimse her muradına nail olur. Bu salavat-ı şerifenin her bir adedi bin salavat yerine geçer.

*Defalarca tecrübe edilen bir salavat-ı şerifedir. Yağmur duası olarak da tecrübe edilmiştir.

*$ifasından aciz kalınan hastalar bu salavatın bereketi ile şifa bulmuşlardır.

*Hayırlı bir işin gerçekleşmesi ve olması için 4444 defa okunmalıdır, okuyanın muradı Allahın izni ile gerçekleşir.

Allahumme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammedinillezi tanhallu bihi'l-ukadu ve tenfericu bihi'l-kurebu ve tukda bihi'l-havaicu ve tunalu bihirregaibu ve husnu'l-havatimi ve yusteka'l-gamamu bivechi-hi'l-keriymi ve ala alihi ve sahbihi fiy kulli lemhatin ve nefesin biadedi kulli ma'lumin lek

"Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed'e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O'nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O'nun hürmetine elde edilir. O'nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah'ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et."

Enver Ýstek

metin mete
Bismillâhirrahmânirrahîm,
"İnnallâhe ve melâiketehû yüsallûne alennebiyyi; Yâ eyyühellezîne âmenû, sallû aleyhi ve sellimû teslîme."

Sallallahu hi Vessellem: "Kim bana bir salat getirirse, Allah ona bununla on salat getirir." buyurmustur. (Müslim: 1/228)

Sallallahu Aleyhi Vessellem: "Kabrimi bayram yerine cevirmeyin. Bana salat getirin. Getirdiginiz salat nerede olursanız olun bana ulaşır." (Ebu Davud: 2/218)

"Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala âli seyyidina Muhammed "

Diğer Bir Salâvat;

"Allahumme salli ala seyyidina Muhammedi-ninnebiyyi ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim."

"Allah'ım! Ümmi Peygamber Muhammed (sav)'e onun aline ve ashabına salat ve selam eyle."

Kusura kalmayasin bizim salavat anlayisimiz Kurana göredir ve sözde degil fiile olandir bu nedenle bizi baglamiyor..Sizinle bizim salavat anlayisimiz hic bir birinin dengi degildir biz salavati yardim olarak algiliyoruz..Ve Resulün ömrü boyunca Teblige calistigi Kurani Tebyine calisarak yardim etmeye calisiyoruz...Kura sözlerle kendimize her han gibi bir dünyevi gelir düsünmüyoruz....

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Bakin Bekir kardesim,Allaha bir maruzatiniz varsa Dilekce bizzat yazilir,bu bir.Bizim duamiz sadece gönlümüzden sizin icin Allahtan istediklerimizdir yoksa sizin maruzatlariniz icin siparis almiyoruz..Dikkatini celp ederim bir kac hafta önce sizde dua edin dedim ama hic bir sekilde benim su maruzatim var demedim...Sizin benim hakkimdaki iyi duygularinizdan ne istemis iseniz bu sizi bagliyor ama benden size siparis yoktur...

Pek anlamadım ama... neyse, sen yine de dua et bana mete kardeşim, çokca...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net

Kusura kalmayasin bizim salavat anlayisimiz Kurana göredir ve sözde degil fiile olandir bu nedenle bizi baglamiyor..Sizinle bizim salavat anlayisimiz hic bir birinin dengi degildir biz salavati yardim olarak algiliyoruz..Ve Resulün ömrü boyunca Teblige calistigi Kurani Tebyine calisarak yardim etmeye calisiyoruz...Kura sözlerle kendimize her han gibi bir dünyevi gelir düsünmüyoruz....

Yusuf hocamin dedigi dogru; biz Kurana göre hareket ediyoruz. Ezbere konusanlardan sükür degiliz

Ahzab 56

Arabcasi:إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Latincesi: İnnellahe ve melaiketehu yüsallune alen nebiyy ya eyyühellezıne amenu sallu aleyhi ve sellimu teslıma
Türkcesi: Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevâtgetirirler. Ey müminler! Siz de ona salevât getirinve tam bir teslimiyetle selam verin.

Biz Salavati ise Peygamber Efendimizin örnek verdigi gibi biliyoruz

[FONT=Times New Roman, Times, serif]Allahümme salli Alâ Muhammedin ve Alâ Âl-i Muhammed[/FONT]

Siz peygamberimizin dedigi hicbirseyin bugüne dogru olarak aksettirilmedigini düsünerek hareket ettiginizden ayrica onu postaci olarak gördügünüzden ki sizin postaci sanirim getirdigi mektuplari okuyor mektubu acikliyor o mektup icin horlaniyor hatta düsününki o mektup icin savasiyor. Sizin ordaki postacilar bayagi bi farkli imis.

Selametle

Enver Ýstek

metin mete
Yusuf hocamin dedigi dogru; biz Kurana göre hareket ediyoruz. Ezbere konusanlardan sükür degiliz

Ahzab 56

Arabcasi:إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Latincesi: İnnellahe ve melaiketehu yüsallune alen nebiyy ya eyyühellezıne amenu sallu aleyhi ve sellimu teslıma
Türkcesi: Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevâtgetirirler. Ey müminler! Siz de ona salevât getirinve tam bir teslimiyetle selam verin.

Biz Salavati ise Peygamber Efendimizin örnek verdigi gibi biliyoruz

[FONT=Times New Roman, Times, serif]Allahümme salli Alâ Muhammedin ve Alâ Âl-i Muhammed[/FONT]

Siz peygamberimizin dedigi hicbirseyin bugüne dogru olarak aksettirilmedigini düsünerek hareket ettiginizden ayrica onu postaci olarak gördügünüzden ki sizin postaci sanirim getirdigi mektuplari okuyor mektubu acikliyor o mektup icin horlaniyor hatta düsününki o mektup icin savasiyor. Sizin ordaki postacilar bayagi bi farkli imis.

Selametle

Arabcasi;

هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ ۚ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا​

Latincesi;
Huvellezî yusallî aleykum ve melâiketuhu li yuhricekum minez zulumâti ilen nûr, ve kâne bil mu’minîne rahîmâ(rahîmen).​

Türkcesi;

Sizi, karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, üzerinize salâvât gönderen, O ve O'nun melekleridir ki O, mü'minlere Rahîm'dir.

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ ۚ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا​

Latincesi;
İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ(teslîmen).​

Türkcesi;

Muhakkak ki Allah ve melekleri, Nebî'ye (Peygamber'e) salat ederler. Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah'a ulaşmayı dileyenler), siz (de) O'na salat edin! Ve (O'na) teslim olarak salat edin!

Evet ayni surenin 43 ve 56. ayetleri buyrun siz bir birinizede ayni sekilde salavat getirin kardeslerimiz.Bir ayete yardim derken kelimelerle oynayarak digerine kuru bir salavat deyin siz....

Eger bir postaci olarak görseydik ayni sizin gibi kelimeleri carpirtirdikki biz onun icin Tebligine yardim edip Tebyin ediyoruz...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Diyanet meali, Ali bulac meali, Suat yildirim meali, Yasar nuri öztürk meali, Elmalili hamdi yazir meali

Bu meallere göre sizin mealiniz bayagi bir farklilasiyor. Ben bu mealleri kullanarak cevap verdim

Sizde İmam İskender Ali Mihr mealini kullanmissiniz. Yine herseye ragmen Kuran-i siyak ve sibak bütünlügü icinde degerlendirmeyince böyle oluyor.

Oradaki mananin selam verme manasina geldigi tüm hocalar tarafindan kabul edilyior acep siz nasil anliyorsunuz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ahzab 56

[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Çünkü Allah ve melekleri Peygamberi hep salat eder dururlar. Allah Teâlâ rahmet ve nimet vermesi ile, melekler istiğfarları ile ve hizmetleriyle Peygambere daima ikram etmektedirler. Bu sayede yukarda "Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, üzerinize melekleriyle beraber rahmetini gönderen Allah'tır." (Ahzab, 33/43) buyurulduğu üzere müminlere ilâhî feyz inmektedir. Ey iman edenler! Sizler ona salat ve selam getirin, selamlayarak teslim olun. gibi dualarla onun üzerine Allah'ın salavatını, rahmetini ve bereketlerini niyaz edin. Ve selam vererek ona hürmet edin. Ve bir mânâya göre, hiç incitmeyerek teslim olun, boyun eğin.Bu âyet gösterir ki Peygamber'e salavat getirmek farzdır. Ancak tekrarına değinilmemiştir. Sahih olan budur ki, ismi zikrolundukça vacip olur. Bu hususta birçok hadisler rivayet olunmuştur. Bu cümleden omak üzere Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] "Yanında adım zikrolunup da bana salavat getirmeyen kimsenin burnu sürtülsün." Yine buyurmuştur ki: "Allah Teâlâ benim için iki melek görevlendirmiştir. Ben bir müslümanın yanında anıldım da bana salavat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona 'Allah seni bağışlasın' derler. Allah Teâlâ ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak 'Amin' derler. Bir müslümanın yanında adım zikrolunduğunda da bana salavat getirmedi mi, mutlaka o iki melek: 'Allah seni bağışlamasın' derler. Yüce Allah ve öteki melekleri de o iki meleğe cevaben 'Amin' derler." Bazıları Resulullah'ın adı tekrar tekrar anılsa bile bir mecliste bir kez vacip olur demişlerdir. Nitekim Secde ayetinde de böyledir. Bunun gibi her duanın başında ve sonunda da vaciptir. Namazda diye salavat okumak biz Hanefilerce vaciplerden değil, sünnettir. İbrahim Nehai'den rivayet edilmiştir: "Sahabeler, teşehhüddeki ile yetinebilirlerdi" demiştir. Fakat Şafiî Hazretleri: "Namazın caizliği için salavat şarttır, vaciptir demiştir. Sahabeler: "Ya Resulullah selam vermeyi biliyoruz. Fakat 'salat'ı nasıl getireceğiz?" demişler. O zaman namazda okunan salavat duası müslümanlara öğretilmiştir. Peygamberlerden başkasına salavat, Peygambere tabi olarak caiz olursa da başlıbaşına birisine salavat getirmek mekruhtur. Çünkü örfte peygamberlerin şiarıdır. Nitekim aziz ve celil olmakla birlikte hakkında "azze ve celle" denmez.

[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]***[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ehli Sünnet bu tefsiri yapmıştır ve Ehli Sünnet'e biat edenler de buna inanmıştır.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Kim nasıl inanıyorsa inansın. Ancak Peygamber Efendimiz (sav) ile alakalı konular, burada, öyle veya böyle "LÜTFEN" speküle edilmesin.
[/FONT]

Enver Ýstek

metin mete
Diyanet meali, Ali bulac meali, Suat yildirim meali, Yasar nuri öztürk meali, Elmalili hamdi yazir meali

Bu meallere göre sizin mealiniz bayagi bir farklilasiyor. Ben bu mealleri kullanarak cevap verdim

Sizde İmam İskender Ali Mihr mealini kullanmissiniz. Yine herseye ragmen Kuran-i siyak ve sibak bütünlügü icinde degerlendirmeyince böyle oluyor.

Oradaki mananin selam verme manasina geldigi tüm hocalar tarafindan kabul edilyior acep siz nasil anliyorsunuz.

Gecen seferde söylemistim,Benim icin meal kime aid oldugu degil kelimeleri kullanmasidir,Ayni kelimeyi bir yerde Arapca kullananlar diger yerde neden Türkce kullanirlar,yani bu bir nevi Allahin kelimelerinin yer degistirilmesi degilmi?Yoksa yaniliyormuyum?Latincedende bakabilirdin,haydi Türkceleri geri al ve tekrardan oku,ama lütfen insaf ile...Vicdaninla okuki Allahin ayetlerini saptirmadan...

Üst Alt