Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Domuz eti

EA07

New member
Degerli kardesim Siyah,
Allah`i sorgulamak, hasa hic kimsenin haddi degildir! Tabi ki dedigin gibi hemen riayet ediyoruz. Lakin boyle guzel forumlar ve tartisma firsatlari, kendi kendimize dusundugumuz sordugumuz seylere baskalari vasitasiyla cevap aramak yada paylasmak yanlismidir acaba? bu konuda ne dusunuyorsun?
Simdi Bekir kardesimizin dedigi gibi budomuz eti teknoloji ile birlikte sagliga zararli halinden arindirilarak insanlara sunulabilmektedir ama burada bir baska nokta daha var! Domuz eti yasaklanmissa, Allah`in bir lutfu var bu konuda, sadece bizim aklimizin ve hayalimizin yetemeyecegi bir yucelikte diye dusunuyorum!
Yabanci bir ulkede yasiorum daha once soyledigim gibi! Ben henuz musluman olmamis birisine, Islamda Domuz yasaktir ve bu konuda soru sormadan inanacaksin dedigimde islama bakisi nasil olur? Belki o insanin ruhu bu yuceligi aramaktadir!
Allah Yardimcimiz olsun!

eee87

New member
domuz eti yemek haramdır. Bu konuda bir ihtilafımız yok. Ancak internet ortamında sizin anlattığınız gibi binlerce yalan ve uydurma yazı-film var. Bunlar teknolojik imkanlarla uydurulan ve reyting adına yapılan hareketlerdir. Bu tür hareketlerden etkilenip "şahidim, gördüm" gibi ifadelerle yanlış etkilemelerden uzak olmalıyız. Domuz etinin haram olmasına illa da zararı malum gibi bir yafta aramak gereksiz ve anlamsız. Modern tıp, domuz etinin uygun koşullarda üretilip uygun koşullarda tüketilmesinde fiziki hiç bir olumsuzluğa rastlamamıştır. Uygun olmayan koşullarda sığır eti de zaralı hale gelebilir. Ama konunun özü bunun allah (cc) tarafından haram kılındığı ve bu nedenle bizce necis sayıldığıdır.

allah razı olsun kardeşim.tamamdır.

sýyah_

New member
yabancı ülkede yaşıyorsanız ve biririsine direkt domuz eti yeme demek yanlış bir davranıştır derseniz bu karşınızda muhatab alacağınız kişinin kim olduğuna bağlı anlatabilme kaabileyinize bağlıdır. kendinizi ifade edemeyecekseniz o kişiye domuz etinden önce anlatmanız gereken islamı anlatacaksınız, domuz eti bizim dinimizde yasaktır, diyerekten ona islamın güzelliğini akıl dini ahlak dini olduğunu anlatacaksanızda, o zaman islam dininden önce bahsedip sonra domuz etine geçmeniz gerekir, sıralama yı takip edip sonra karşınızdaki kişi nin alışkanlıklarını ölçmeniz gerekir. Domuz eti yemeği alışkanlık haline getirmiş bir kişiye anlatmaya çalışırsanız sizi dinlemez. Alkol bağımlısı olan bir kişiye de alkol yanlış bak bizim dinimizde yasaklamış sende içme demek de onu islama karşı daha soğutur. Ona içki içmenin serbest olduğu hristiyanlığı anlatırsan onu kabul eder. Onun içindirki kişinin alışkanlıklarını sonra en önce burası çok önemlidirki bir insanın samimiyetine bakmanız gerekir. Bir insan insanlık erdemlerinden hiç birisine sahip değilse her zaman dediğim gibi köre maviyi anlatmak gibi bir uğraşın içinde bulursun kendini. Müslüman kişi ilk önce davranışıyla çevresindekilere örnek olacak. kendine karşı ve etrafındakilere karşı saygı görecek. Bu saygı kapitalist hakimiyetinde olan bir çevrede biraz zor ama kapitalist sistem sana kimin samimi olduğunu bulmanda daha çok yardımcı olacaktır. Kişi senin cebine göre sana saygı duyuyorsa zaten ona hiç bişey anlatma çabasına girme.

EA07

New member
Degerli kardesim siyah!
Cok dogru yorumlariniz! tamamen katiliyorum, kendimi islami konularda kusursuz da gormuyorum. Yanlis anladigin Nokta surasi, Ben bu yabanci ulkede zaten islami konularda insanlari aydinlatmak icin yasamiyorum hasa bildiklerim kadar ogrenmek isteyene anlatabilirim!
Peki neden domuz eti ve alkolu konusmak durumunda kaliyorum, Musluman olmayan insanlarin evine misafirlige gittiginde ve size domuz eti sunuldugunda bunu red etmeniz gerekmekte ve tabi ki bu insanlarda konunun ozunu merak etmektedir! Ayni durum alkol icinde gecerlidir!
Paylasimlariniz icin tesekkurler, neticede burada hepimiz dinimiz konusunda daha da aydinlanmaya calisan insanlariz diye dusunuyorum!

sýyah_

New member
ayrıca devam edeyim. Ben kendim farkına vardım onun için sana anlatıyorum; Bir toplumun içinde yaşarken ilk önce kendini yetiştireceksin sonra millete anlatmaya açalışaksın. Nefsine makam vereceksin. İnsanın nefsi sıkıntı çektikçe makam alır, makamlar nefislere verilir.ALLAH izin verirse kalp gözün açılır Yunus Emrenin Hocası Taptuk gibi gözleri ama bile olsa onların gözleri-aklı tahmin bile edemiyeceğimiz kadar iyi görür. Bizim derdimiz kalp gözümüz açılsın olmasın bizim derdimiz ALLAH'ın rızasını kazanmak olsun. Keramet peşinde koşmayalım ALLAH'ın rızasını kazanmanın peşinde olalım. Sen farkında değilsin müslüman olmayan insanların yanında yaşıyorsun, elbetteki senin imtihanın budur. Eğer sen bir tek kişiyi bile eğer anlatabilirsen. Esas mertebe senindir. Biz akşamlara kadar namaz kılıyoruz ibadet ediyoruz, zikir ediyoruz. Ama daha çok çabalarımız daha çok kendimizi kurtarmak gibidir sanki. Senin imkanın daha bir muteber eğer değerlendirecebilirsen ve bu düşünce içindeysen ne mutlu sana. Niyetinde ne güzeldir.

EA07

New member
ayrıca devam edeyim. Ben kendim farkına vardım onun için sana anlatıyorum; Bir toplumun içinde yaşarken ilk önce kendini yetiştireceksin sonra millete anlatmaya açalışaksın. Nefsine makam vereceksin. İnsanın nefsi sıkıntı çektikçe makam alır, makamlar nefislere verilir.ALLAH izin verirse kalp gözün açılır Yunus Emrenin Hocası Taptuk gibi gözleri ama bile olsa onların gözleri-aklı tahmin bile edemiyeceğimiz kadar iyi görür. Bizim derdimiz kalp gözümüz açılsın olmasın bizim derdimiz ALLAH'ın rızasını kazanmak olsun. Keramet peşinde koşmayalım ALLAH'ın rızasını kazanmanın peşinde olalım. Sen farkında değilsin müslüman olmayan insanların yanında yaşıyorsun, elbetteki senin imtihanın budur. Eğer sen bir tek kişiyi bile eğer anlatabilirsen. Esas mertebe senindir. Biz akşamlara kadar namaz kılıyoruz ibadet ediyoruz, zikir ediyoruz. Ama daha çok çabalarımız daha çok kendimizi kurtarmak gibidir sanki. Senin imkanın daha bir muteber eğer değerlendirecebilirsen ve bu düşünce içindeysen ne mutlu sana. Niyetinde ne güzeldir.

Ah kardesim, biz muslumanlar olarak ve ayni dilde konustugumuz halde birbirimizi anlayamaz, birbirimize guzel cevaplarla aciklayamiyorken. Bu insanlara nasil aciklayalim!
Burada bilmedigim konularin daha da cabuk farkina variyor insan! Bir kac forum sayfasinda, soru sordum. gormelisin sanirsin dusmanima soru soruyorum! Hepimiz din kardesi degilmiyiz? Allah ne kadar guzel vasita vermis, internette ne guzel birbirimize ulasabiliyoruz. Ama bizim birbirimizle konusmalarimizda dahi sicaklik yok!
Burada soru soran insan Islam hakkinda hic birsey bilmiyorda olabilir! Cok anlamsiz sorularda sorabilir! Bizim vazifemiz, sabirla, iyilikle, islamin gerektirdigi nezaketle insanlara yaklasmak olmalidir!
Insallah Allah bizi o gunlere kavusturur.

sýyah_

New member
Size şu n konularıda önemle belirtirim: Bazı insanlar vardır toplum içinde ilhamdan konuşur, senin halini bilmez ama ona söyletirler, bazı insanlar vardır direkt kendisi senin halini görür. bu insanlar zaten aramızdadır. benim san atavsiyem mutlaka bir ehli sünnet alimine tabi ol ama bunu yaparken bu işten menfaat sağlayan din sömürücülerine yakalanma. Bir islam alimine tabi olman benim sana tavsiyemdir. Ben şahsen kendim İzmir Tire ilçesindeki Hacı Kamil KARASU hazretleridir Kadiri Rufai Tarikatının şeyhidir. Ben bizzat bu kişiyi hiç tanımadan kerametiyle onun Peygamberin torunu olduğunu ALLAH bana bildirdi. Ben ona tabi oldum ALLAH'a çok şükür onun bir de oğlu var onun yüzüde aynı Hazreti Muhammed (s.a.v) efendimize benzemektedirki o kişide çok muhterem ve mütevazi birisidir. Hacı kamil KARASU Hazretlerinin oğludur ama babasına tabi değildir. Ama ben şahidim çok muhterem bir insandır. Yani ilk önce kendinizi yetiştirin sonra daha çor durumda kalmamak için kendinizi yetiştirdikten sonra ALLAH'a havale edin gerisini, ALLAH onun yolunda bizi yanlız bırıkacak değil İnşallah. Hadi selametle ALLAH akibetimizi hayırlı yaratsın. Bizi kendi kendimize bırakmasın İnşallah.

sýyah_

New member
Yani saygıdeğer kardeşim sizi anlıyorum. İnsanlar size sorduğunuz sorudan dolayı tepkilerini belli ederken tarafını belli etme ihtiyacında oldukları için bunu yapıyorlar. Çünkü bir müslüman ALLAH'a olan saygısını ve sevgisini her an o bizi nasıl biliyorsa bizde onun için her an canımızı bile verecek durumda olmalıyız. Herkezin bir eğitimi var herkezin bir yaşantısı var Herkez kendine bir yol tutturmuş. Onun için en azından size söylemek istediğim konu bu konularda bizden daha fazla biglili bir alime tabi olmaktır. Belli olmaz belki siz ALLAH'ın daha sevgili kulu olup o tabi olduğunuz kişiyi bile geçersiniz. Bunu ancak ALLAH bilir. Ben artık şimdilik kapatıyorum ALLAH'a emanet olunuz.

karaca

New member
türkiyede domuz çiftlikleri var domuz eti üretüyorlar kimse de bişe demiyor güya müslüman ülkeyiz

Üst Alt