Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Demokrasi

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Demokrasinin ana unsuru halkın karar vermesidir. Bunun İslamda ki karşılığı ise re'y dir. Bu denli sığ bir kavramın içine İslamın sığdırılması veya bunu düşünmek acziyet olur. Ve o rey hangi aşamada hakimdir, bir Hadis ile görelim.

Hz. Peygamber Muaz b. Cebel'i (ö. 18/639).Yemen'e görevli olarak gönderirken ona; "Ne ile hükmedeceksin?" diye sormuş; Muaz da "Allah'ın kitabı ile" cevabını vermiştir. Hz. Peygamber; "Allah'ın kitabında bir hüküm bulamazsan?" buyurunca, Muaz; "Allah'ın elçisinin sünnetiyle" demiştir. Hz. Peygamber; "Onda da bulamazsan?" diye sormuş, Muaz ise; "Re'yimle ictihad ederim" cevabını vermiştir. Bunun üzerine çok memnun olan Hz. Peygamber; "Rasûlünün elçisini, Peygamberinin razı olduğu şekilde muvaffak kılan Allah'a hamd olsun " buyurmuştur (Şâfiî, el-Ümm, VII, 273; Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 230, 236, 242; Tirmizî, Ahkâm, III; es-Serahsî, el-Mebsût, XVI, 69, 70).

Yani demokrasi kavramını içine İslamı alabilecek kadar kamsamlı görmek göstermek doğru olamaz.

Bir kavramın gerçek manası, uygulanma esasları ile ortaya çıkar. Hele ki, bu gün uygulanan demokrasi ki, neüzübillah.

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Hiç bir yazımda demokrasinin içine İslam'ı sokmamışım. Ama dedim Demokrasi'de hürriyet var, meşveret var. Hürriyet ve meşveret Müslümandır. Gelin İslam'ın dünyaya ait hükümlerini o sisteme dahil edelim.

Yazdığından haberin yok. Yazdığın yazı aşağıda...

Avrupaya el kesmek hükmünü Şeriat namına satamazsız. Dönüp bakmazlar bile. Demokrasinin içine dahil etsen yüzüne gözüne süreceklerdir. Elbette bu kolay değil, nasıl Kur'an hükümlerinin derece derece koymuş. Bir anda dayatmamış. Halkı önce hazırlamış. Biz dahi Kurani metod ile işleyip derece derece demokrasinin içine şeriatı dolduracağız. Çünkü, demokrasi buna müsaittir.

Bundan ancak yarasalar ürker veyahut anlamamakta ısrar edenler..

Bu laftan kasıt nedir ?

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Ben İslam ile dolduralım demedim. Demokrasi İslam değildir. Demokrasinin içini şeriat ile dolduralım dedim. Nasıl Devlet İslam yapılmaz, Müslüman yapılır, aynen öyle.
Çok farklı şeyler. Ne dediğimi çok iyi biliyorum. Yani, demokrasiyi "Müslüman yapalım" demektir. Çünkü, müsaittir. Demokrat hürdür, meşveret eder. Demek insaflı ve hakperesttir. Demek o vasıfları Müslümandır. Vasıfları Müslüman olan İslam taraftarıdır. Demokrata desek; "hürriyet sorumluluktur, başkasına zarar vermediğin gibi kendinede zarar veremezsin, hürriyetin meşru dairededir. Kanun ve nizamlar dışına çıkmak demokrasi değildir", dünya işlerini derece derece tam Müslüman yapsak, fena mı olur? Bizim saadetimiz düşmanlarımızın ıslahına bağlı değil midir? Islah iki türlüdür, ya savaşırsın, ya ikna edersin. Medenileri galebe ikna iledir. Çünkü, hürriyet ve meşverete taraftar olan ehl-i insaftır. İnsafı olan başkasının fikrine saygı duyduğu için meşveret ediyor. Ehl-i İnsaf ile savaşmayı hiç bir din tasdik etmez.
Mesela, el kesmek denmiş. Avrupa yarım hürriyet ile hırsızlara yetersiz hapis cezası veriyor. Hırsızların istilasına uğramış durumdalar. Kim bilir 20 sene sonra İslam'ın bu cezasını keşfettirir ve kabul ettiririz. Neden olmasın? Ama malesef hükümetimiz onların yarım hürriyetini taklid ediyor. Avrupayı takliden sokakta içki içmeye müdahala etmiyor, hırsıza insan hakkı(!) veriyor. Siz de bunu görüp haklı olarak Demokrasiye mal ediyorsunuz. İşte istiyoruz ki, Türkiye'deki istibdat önce Avrupanın demokrasisi ile yırtılsın. Ama dinimize ve örfümüze muhallif olmamak şartı ile. Sonra tekrar Avrupaya satalım. Öpüp başlarına koyacaklardır.

Sizler istiyorsunuz ki, herkez bir anda Müslüman olsun, Şeriata tabi olsun yoksa ölümü hak eden düşmandır. Oysa ehl-i kitab ile -hatta içimizdeki cahil ve saflar ile- en güzel yolla mücadele etmek Kur'anın emridir. İşte en güzel yol, onlara İslam'ı sevdirmek. İslam'ı sevmeleri için önce göstermek gerek. Göstermek demek bizzat yaşamaktır. Müslümanlar hürriyetsiz ve meşveretsiz yaşasa onlara Müslüman denir mi?

Demek önce biz Hürriyet-i şer'iye ve meşveret-i meşrua ile süsleneceğiz. Sonra onlara o hürriyet ve meşvereti hangi isim altında daha hoş görürseler satacağız. Şimdilik bu isim demokrasi, yarın ne olur, fark etmez.

Kısaca derim ki, bilinen ve uygulanan demokrasi kavramı İslamın sıkletini çekemez. Neden ısrarla demokrasi kavramında İslam'ı tanıtmaya, kabullendirmeye çalışmalıyız. Bunu kabul edecek Avrupalı ihlaslamı Müslüman olmalı yoksa demokrasi hayrına mı?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İşte hala demokrasiyi nasıl tarif ettiğimize bakacağınıza kelimeye takılmış yaya kalmışsınız. Bir bakın tarif ettiğimiz demokrasi Şeriatın neresine muhallif?

İşte yarasalar bunu gördüğü için Müslümanlara o tarifi okutturmamak için Demokrasiye, hürriyete ve meşverete Müslümanları düşman etmiş. Böylece Müslüman Müslüman sıfata ismi değişik diye düşman olmuş.

Et bakalım şu sizin demokrasiyi tarif efendi, bizde öğrenelim...

mhmt

New member
Bundan ancak yarasalar ürker veyahut anlamamakta ısrar edenler..

Abi, sen bu cümleni istediğin kadar açıkla. Ne manaya geldiği ile ilgili istersen TEZ hazırla, farketmez. Sonuçta Bekir abiye yarasa demiş oluyorsun. Nur'dan korktuğunu nereden çıkardın? Sadece senin gibi düşünmüyor, o kadar. Bu cümlene kadar Bekir abinin yazılarında bir uslüp değişimi yokken, "bundan kasıt nedir?" diyince, üslubundan şikayet etmişsin.
Sen böyle yazarsan Bekir abi haliyle kızar. Ya da geçen gün, yazısına "çocukça" manasına gelen yorumu yazdığın gibi. Ben dışardan okuyucu olarak doğru bulmuyorum böyle cümlelerini. Bu cümleler, anlatmak istediklerine perde olur. Bu yazdıklarım için Kusura Bakma.
...

Demokrasi kavramında 2 durum oluştu:
İlki; günümüz sistemi Demokrasinin ne olduğunu gösterir, düşüncesi.
İkincisi; günümüz sistemi gerçek Demokrasi değildir, düşüncesi.

Seyid Kutup; Demokrasi kavramını Şirke çok yakın görmüştür. Ama Mevdudi ise; Allah nizamının insan eliyle dünyada tatbik edilebileceği bir sistem olabilir, şeklinde görmüştür.

AllahuAlem bu farklılığın sebebi şu:
Seyid Kutup, Mısır'da İslam'ı yaşamanın bedelini zindanlarda çekerken hep, yaptığının Demokrasiye aykırılığından dolayı çektiğini söylemişler ve Demokrasiyi bu şekilde tanımıştır. Yani; "düzen Demokratik bir düzen ama sen ve senin gibiler bu düzene aykırı hareket ediyorsunuz", uygulamasından dolayı, Demokrasiyi baskıcı ve İslam'ın yaşanmasına engel olarak tanımıştır.

Mevdudi ise, Pakistan'da baskıcı rejim yüzünden Namaz bile kılamazken, Demokrasi adı altındaki sistemin gelmesi ile müslümanların biraz rahatladığını, namazlarını daha rahat kılabildiklerini görmüş ve Demokrasiyi böyle tanımıştır.
(Bu bilgileri karıştırmış olabilirim ama kişiler önemli değil, böyle bi olayın olduğu varsayıladabilir. Durum değişmez.)

İşte, Demokrasi diye tanınan iki sistem ve iki anlayış farkı. Aslında isimlerden ziyade, sistemler üzerinde duralım.

1-Demokraside insanların tercihleri ne ise idare o şekilde oluşur, mantığı var mıdır?
2-Demokraside bu tercih sonucu insanlar kendi kanunlarını kendileri yapma hakkına sahip midir?

Evet ise; Demokrasi'nin kapısı her zaman Demokratur'a açık, demektir.

selametle..

mhmt

New member
Vicdanım rahattır. Ben kime yarasa demiş olduğumu pek ala biliyorum. İşte tarifini yaptım. Kast ettiğim ortadadır. Kim o tarifin içinde kendini buluyorsa kendi suçudur. Bekir Abiye yarasa dediğimi zorlamak ile demediğimi demiş gösteriyorsun. Şeriatta adını sen koy...

Ayrıca Bekir Abi'nin uslubunun değiştiğini söylemedim. Bazı meselelerde uslubu hep aynı. Zaman zaman itirazım ve uyarım olmuştur.

Ayrıca, sürekli "bu olmamış, bunu beğenmedim" tarzı ile hareket eden kimse kusur ondadır. Rica ederim ya yazılanın nerede hatalı olduğu izah edilsin veya ıspat edilsin. Biz istikbalin evlatlarıyız. Öyle kuru itirazlara prim vermiyoruz.

Evet Bekir Abi tarzında ısrarcı olduğu zaman aynı tarzı uyguluyorum. Demek itab edilmeye müstehak olan değilim.

İsm-i Azama Adl'dır. Ona göre hareket ile mükellefiz.
vesselam

Tamam abi, Haklısın. Hakkını helal et, yanlış yorumlamışım.

selametle..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Tüm Avrupalıları Müslüman yapamazsın. Ama tüm Avrupayı Müslüman sıfatları ile donatabilirsin.

Şeriatın ismi mi mühimdir, şeriatı yaşamak mı?

Siz bir kişiye meşveret etmeyi öğretiğiniz vakit sonuç her hal-ükarda İslam'ın malıdır.

O kişi meşvereti, hürriyeti İslam namına kabul etmez de yine ifa etse sorumlu siz olmazsınız. Allah ile kendi arasındadır. Nihayetinde meşveret ediyor. Seni hür bırakıyor. İşte Müslüman sıfatarla techiz edilmiş bir Avrupalıya İslamiyeti anlatmak çok kolaylaşır. Zalim bir insanı mı İslam yapmak kolaydır, yoksa Müslüman sıfatları ile sıfatlanmış insaflı birine mi?

Zalim hürriyeti ve meşvereti sevmez. O zaman ona meşveret ve hürriyeti anlatırsın. Önce Namaz kılmayı anlatsan beyhude çabalamaktır.

İşte acele etmemek lazım. Doğru metodlarla mücadele etmek lazım.

Bırakalım Batı ne isimde olursa olsun Müslüman sıfatlara sahip olsun. Müslüman sıfat ne niyetle olursa olsun ne bize ne onlara zarar vermez. Müslümanlar rahat nefes alır. İslamı yaşamak daha kolay olur. Müslümanlar İslamı hakkı ile yaşayabildiği vakit Avrupa fevc fevc İslamiyete dahil olacaktır.

Nereden nerelere atlıyorsun. Konu ile çok uzak bağlar kurdun yine ve bu bağlar senin iddialarının aksine delalet ediyor. Ve sorulana cevap yerine, başka başka yorumlar.

Yukarıda anlattığın mantıkla, İslam demokratiktir deyince, Avrupalı Müslüman mı olacak?

Yine aynı mantıkla bir gayrimüslimin İslama uygun beşeri halleri, onun imanına elili ve kefil olabilir mi?

Avrupalı aptal değil. Demokrasi adı altında ona iknaya çalıştığın İslam'ı yutacak mı? Demeyecek mi - Hırsızın elini kesmek çok antidemokratik...

Ve sen bu insanları Allah'a ve Rasülüne mi inandırmaya çalışacaksın, onlarca tarifle tabir edilen demokrasiye uygun İslami kaidelere mi?

Ve nerede kaldı iman? Nerede ilk emir Kur'an, tevhid, Rasül...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Adalet ancak hürriyet ve meşveret ile mümkündür. Demek insanlar kafir de olsa hürriyet ve meşveret ile cihazlanıdırılacaktır.

Yanlış... Adalet Allah'ın emri ile mümkündür. Hürriyet ve meşveret tek başına Adaleti bulamaz. İşte tüm dünya göz önünde, her şey malum. İmansız hürriyet de meşveret de İslamın zerresini temsil etmez, edemez. Kafirin imansız hürriyeti de kafirdir, meşvereti de.

Sorarım kafire sünnet-i seniye ile muameleyi nasıl kabul ettireceksin? Müslümana bile kabul ettiremeziken. İki yol mümkündür ya cebren ki şeriata muhalliftir yada ikna iledir.

Meşvereti nasıl yaparsan o şekil bir meşveret olur. Kafir İslami meşveret yapmaz. Demokratik şekilde din seçersen gayrimüslimler, müslimden çoktur. Bugün iş re'y ve meşverete kalırsa küffara karşı İslam mağlup olur.

Demek acilen Müslümanlar hürriyet ve meşveret dairesine girmelidir. Siz bunun adına ne derseniz deyin, ben demokrasi diyorum. Zarar etmiyorum.

İslamdır zaten hürriyet ve meşveretin temelini kuran, ama İslamca... Bu İslamca hürriyet ve meşveretin adı da hiç bir zaman demokrasi olamaz. Olursa ne olur?.. Bu gün ki "dokunulmazlıklar" safsatası mesela. Bu günün demokrasisi ancak bu kadar adil. Erk sahibine hiç bir şey dokunamıyor, erk elden gidince kıyametler kaybedenin üstüne kopuyor. Ne hak var, ne adalet...

İşte sizin dediğiniz gibi olmuş zaten, Müslümanlar bu günün kavramları ile donatılmış demokratik sistemlere dahil olarak hakkı batıl, batılı hak etmiş ve öyle gidiyor. Niye? Batı müptelası olmuş. Niye? Kimliğinden utanmış. Niye? Rasülünün sözünü anlatmaya utanıyor da ona kılıf arıyor. Siz Müslümana demokrasi öğreteceğinize, kafire İslamı anlatın. Rasulullah'ın gittiği yoldan gidin, sonradan icad olmuşları bırakın. Küffara demokrasi ile din öğretmeye kalkarsan sana "tereciye tere satma" der ve der ki "bizim size uyguladığımızı dönmüş bize satıyorsunuz"

Sen değil hiç kimse İslami muamelatların adını kendi hevasınca değiştiremez. Bunda ısrarcılık "takiyyecilik" olur, kafire karşı acizlik olur, şahsiyetsizlik olur, İslama karşı yapılan edebsizlik olur.

Son düzenleme:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu yazdıklarınız ile demokrasi hakkında ki iddialarınızın ne alakası ver? Hayret...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Çok güzel. Ala.

Şimdi bir mesele kaldı çözmen gereken. O da şudur.

Sen demokrasi, demokrasi derken, senin ifadelerinin ruhuna, özüne inemeyen, lafından yola çıkan insan bu gün sıkça her makamda zikredilen demokrasiyi İslami bir sistem sanacak ve kanacak. Bunu düzeltmen lazım ve yazdıkların hakiki bir kaynak anlamını taşısın... Bu senin için önemli olmayabilir ama senden başka bir Dünya daha var.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yine aynı yere geldin. Bu zihniyet tam bir "odunumun parası" zihniyeti Duha. Vazgeç. Boşnak olman bu tür bir inada sebep belki ama, bunu burada göstermen gerekmez.

Sen demokrasi derken hürriyet-i şer'iye ve meşvert-i meşrua gibi iki İslami hakikati, iki insani hasleti kasdediyorsun ama tüm Dünya bunu başka biliyor. Senin özde kasdettiğin de bir problem yok. Ama insanların demokrasiden mueadı hürriyet-i şer'iye değil, hürriyet-i şer, meşvert-i meşrua dan muradı da nefsi re'y. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Sen eğer demokrasi deyip te cihad edeceksen, bu gerçekler karşısında takiyyeci olursun. Karşında sen demokrasi derken hürriyet-i şer ve nefsi re'yi anlayan insanla maksadın su yüzüne çıkana kadar ittifak eder, sonra da kavga edersin. Kendine yeni bir terminoloji koymak istiyorsan, bu terminolojiden anlayan insan sayısı iki elin parmaklarını geçmeyeceğini anla. Bu terminolojiyi ne adına koyduğunu da kimseye izah edemezsin. Bak burada aynı paralelde olmamıza rağmen anlaşamıyoruz, kaldı ki bir kafirle nasıl anlaşırsın, nasıl ikna edebilirisin.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
:)

Abi, sözlerimi red edemiyorsun, ama kabul etmek istemiyorsun. Saygı duyarm. Hem benim derdim demokrasi değil; Hürriyet ve meşverettir. Mücadelem -iz hüriyet-i şer ve nefs-i reyedir. Derdi demokrasi olan sizlersiniz.

Kabul edileceğe kabul, red olacağa red. Ben Kur'an ve Hadis dışında hiç bir cenahın emireri değilim. Derdin demokrasi değil ve hürriyet ve meşveret ise, aslanlar gibi kükre: "Hürriyet ve meşveret" diye. Demokrasi, demokrasi diye krizlere girme kardeşim.
Zaten bizim burada ki münazara sebebimiz, demokrasi terimini yanlış kullanman.

Hürriyet-i şeriyeyi ve meşveret-i meşruayı hangi isimle olsa öpüp başımıza koymuşuz. Esas tehlike istibadatı demokrasi, taassubu şeriat adına alem-i İslam ve Beşer'e öpüp başına koydurmadadır. Hatayı görüyor ama nereden geldiğini göremiyorsunuz. Tarif dahi edememişsiniz.

Sen anlamakta zorlanıyorsun, zorlamamak lazım aslında ama...

O dediğini yapanlar, o bişeleri başa koyanlarsa bellidir. Bu gün sahnededirler, bugün entrikalar çetesi oluşturmuşlardır. Bakalım Mevla nereye kadar izin verecek bu meşru çeteye...

Ne yapsaydık? Yarasaların, Müslümanları ve İnsanlığı yeni sistemle esir etmesine seyirci mi olsaydık? İşte bak siyasiyunlar ve komitciler(çeteler)nasıl insanlığa demokrasi namında çamurlu su içiriyor. İşte şeyhler, efendiler, reisler, ağlar nasıl Müslümanları zalime peşkeş çekiyorlar.
Doğru teşhis, doğru mücadele,doğru metod. vesselam

Hakk, Hakk, Hakk... Batıl, batıl, batıl...

Her yol mübah olamaz...

Sorarım size şu esaretten kurtulmak için bir reçeteniz var mı? Üç seneden geçti forumlardayım daha hiç bir yerde bir reçete serd eden olmadı. (Biraz Milli Görüşçiler) Sadece itiraz, sadece muhalefet. Hiç olmasa bizim bir davamız var. Bazıları gibi hakkında bir bilgimiz olmayan şeyler için, minare başına oturup, bacak bacak üstüne atıp, İslam'a hizmeti, göz kapayıp, herkezi eleştirmek zannederek münakaşa etmiyoruz.

Reçete de belli, yolda. İlacı içecek yoksa, doğru yolu gözeten yoksa ne yapılabilir. Ama takiyye ile yapılacak hiç bir yol Hakk'ı bulamaz, iflah olamaz. Bir müddetlik ikbal ile gözleriniz her şeyi tozpembe görüyorsa, uyandığınız zaman zifiri karanlıkta açarsınız gözlerinizi, yazık bunca insana. Yol da, ilaçta Muhammed Mustafa (sav) nın yoludur, reçetesidir, metodu ve çözümüdür. Aldanmayın, zaman çok çabuk geçer.

Ayrıca termoloji bana ait değil. Ben talebeyim. Anlayan iki elin parmakları kadar az olsa ne çıkar? Pek çok hakikat var ki Hz. Adem'den bu yana sadece 5-10 kişi anlamış. Anlayanlar davasından vaz mı geçmiş? O hakikate zeval mi gelmiş? Yoksa o hakikatleri göremiyen zarar mı etmiş? İnsanların çoğu kafir değil mi? Tevhid'e zerre miskal zarar vermiş mi? Hem nice küçük oordular, nice büyük orduları mağlup etmemiş mi?

Maşaallah, maşaallah, maşaallah...

Benim sözüm hakikat ise Allah'a aittir. Allah'a ait olan bir şeyi insanlara anlatacak Allah'tır. Biz değil...

Buna da maşaallah. Çapayı sağlam atın, her an uçabilirsiniz Duha kardeş... E ama doğru, bu aşıdan başka meyve çıkamazdı ki...

Ayrıca, yanılıyorsun. Alem-i beşer hürriyet ve meşvereti keşfetti. Benim termolojimi sen anlamyorsun, insanlık anlamıyor zannediyorsun. Elbette hürriyet-i tam ve meşveret-i hakikiyi bulmak zaman alacak. Biz elerinden tutan oluyoruz. Zarar etmiyoruz. Mücadelemiz beyhude değildir.
Velhasıl. Eğer alem-i İslam ve beşerin necatı için bir reçetiniz varsa serd ediniz. Yada bizim reçetemizin zehir olduğunu iddia eden ilmi var demektir çürütünüz. Yoksa bu tarz itirazlara gözümüz kulağımız kapalıdır. Fikrimizi anlatmak için her sebebi fırsat biliyoruz.

Sen bir şeyler anlattığını zannediyorsun sadece Duha kardeş. Anlatmaya devam et, anlamayanlara anlatırsın ancak, anlayanlar anlıyor, merak etme :)

Üst Alt