Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çocuk eğitimiminde dayak varmıdır.

mecelle_25

New member
arkadaşlar en mükemmel öğretmen olan peygamberimizin acaba çocuk eğitiminde dayakla ilgili bir hadisi var mıdır?

ben şöyle bir şey duydum acaba doğrumu:
"sopayı öğrencilerin görebileceği bir yere asın"

beni bilgilendirir seniz memnun olurum

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
arkadaşlar en mükemmel öğretmen olan peygamberimizin acaba çocuk eğitiminde dayakla ilgili bir hadisi var mıdır?

ben şöyle bir şey duydum acaba doğrumu:
"sopayı öğrencilerin görebileceği bir yere asın"

beni bilgilendirir seniz memnun olurum

Benim bildigim ehli sünnet fikihinda var bu, ama hadislerde simdiye dek okumadim...belkide vardir pek taninmamis bir hadis....Fikihi kitaplara bakmak gerek...Kaynaklari nerdenmis...Bilen arkadas varsa lütfen yazsin, bunun kaynagini bende bilmek isterim dogrusu..

Ama Islami sorarsan, dayakla mayakla namaz kildirilmaz...Bu zulümdür Islam ahlakina göre...Bunun bir güzel hikayesi var onu anlatayim...

Birgün bir camide bir genc delikanli namaz kiliyormus cemaatle ama namazi düzgün degilmis...Bunu gören hoca namazdan sonra hemen yanina kosmus gencin, ve haykirmis:" Behey zindik , nasil müslümansin sen, daha namaz kilmasini bilmiyorsun...Bir daha kil !" demis...

Genc ne yapsin , tutmus namazi bir daha kilmis...Hoca sormus namazdan sonra :" Bak gördünmü, söyle bakalim hangisi daha güzeldi!" ...Genc :"birinci kildigim demis!" Hoca demis:" be zindik halen israrmi etmekdesin!" genc su cevap vermis:" Hocam birincisini ALLAH rizasi icin kilmisdim, eksik olabilir ama ALLAH gönlümü tartiyordu, ikinci namazi ise senin gönlünü hos eylemek icin kildim...Simdi sen söyle hocam , hangisi daha makbuldu!"..

Sanirim bu hikaye güzel bir ibret olmusdur insallah....

vesselam :)

Ensar57

New member
12 yaşımdaki çocuğumun canını yaktığım dün geceden beri üzüntülüyüm ve bundan dolayı başım ağrıyor. Çocuk terbiyesi konusunda İslam ne diyor bundan az çok haberimiz var. Lakin hayatta bazen öyle anlar oluyor ki insan sanki hiç bir şey bilmiyor gibi davranabiliyor. Kendinizi tanıyamıyorsunuz o anda. Başkalaşıyorsunuz yani. Sabır konusunda iyi olduğumu zannederdim ama anladım ki bu konuda eksiğim var.

Oğlumun sabah uyanıp "akşamki olaydan dolayı özür dilerim baba" demesine de üzüleyim mi sevineyim mi karar veremedim. Her şeyde bir hayır aramak gerekirmiş.İnşallah hayıra götürür bu olay bizi.

Derdime ortak olursanız sevinirim dostlar.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İnsanın fıtratına bakmak lazım. İnsan bu konuda nasıl bir fıtrata tabii...

İnsan fıtrat itibari ile unutkan, aceleci, sabırsız, hırslı, zalim ve nankördür. Yani bu hasletler her insanın kimyasında mevcuttur. Ancak, modern tabir ile ego tabir edilen bu haller, aysberkin su altında kalan kısmı gibi insanın da diğer insanlardan ve hatta bazen kendinden dahi gizlediği tabiatıdır. İnsan, bu tabiatını hep saklamak, ortaya koymamak ister. Ancak nefis, zaman zaman bu tabiatları su yüzüne çıkarır.

Nefis, gayet azgındır. Haddini bilmediği zamanlar, bildiği zamanlardan çok fazladır. Onu dizginlemenin en son yolu da cebrdir. Zira, Allah (cc) dahi, kullarını azab ile korkutur.

Kur'an da da Allah (cc) terbiye konusunda
meşhur bir söz olan "nush ile uslanmayanı etmeli tektir, tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir" sözünü bir anlamda emreder.

"... başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün." (Nisa 34)

Demek ki, önce nasihat, sonra azarlama ve yetmiyorsa hafifçe bir kötek.

Nasihattan maksat, doğruyu eğriyi güzelce, anlaşılır biçimde, anladığından emin olunacak şekilde öğretmektir. Olmadı ise bir daha öğretmektir.

Tekdirden kasıt, azarlayarak konu hakkında ki önemi anlatmak, hissettirmek, ihtar etmektir. Olmazsa bir daha...

Kötekten kasıt, can yakmaktan mâdâ nefsi kırmaktır. Kişi onurunun hafifçe kırılacağını göstermektir.

Hatalara tepkisiz ve aşırı hoş görülülük, çocuğa da, büyüğede hayr sağlamaz, zarar verir.

Tepkinin muradı nefsi tatmin değil, hatayı yapanı düzeltmek olmalıdır. Böyle olursa tepki koyan sonradan pişman olmaz, utanmaz. Aksi halde yaptığı doğru da olsa, yaptığından nedamet duyar.

Ben böyle biliyorum.

Üst Alt