Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cips yermisiniz...

samanyolu

New member
yedkdkldldld.gif

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Gıda Komitesi Başkanı Veteriner Hekim Muhammet Efe, cipslere de sigara paketlerinde olduğu gibi sağlığa zararlı ibaresinin yazılması gerektiğini savundu.
Efe, yazılı açıklamada, terör örgütlerinden daha sinsi ve daha tehlikeli terör mekanizmasının "gıda terörü" olduğunu ifade etti.

Cipslerin özellikle çocuk tüketici kitlesini hedef seçen ancak diğer yaş gruplarının da ilgisini çekmeyi başaran bir tüketim maddesi olduğunu kaydeden Efe, "her zararlı ancak bir şekilde satıcısı için karlı olan ürün gibi bu ürünün de tüketiciye cezbedici bir şekilde sunulduğunu" dile getirdi.

Efe, şunları kaydetti:

"En önemli konu içerdikleri trans fat yağlardır ki bu yağlar doğal olarak çok az bulunabilen, ancak gıda sanayinde kullanılan hidrojenizasyon tekniğine bağlı olarak özellikle margarin ve diğer birçok üründe bulunmaktadır. Bu yağlar oldukça riskli bir ara madde olup dünyanın birçok yerinde yasaklanmıştır. Trans yağlar maalesef ülkemizde bisküviden cipse, hazır keklerden gofretlere, margarinlerden krakerlere yüzde 30'lara kadar değişen oranlarda bulunduğu/kullanıldığı bilimsel deneylerde ortaya çıkarılmış bir gerçektir.

Cipsler özellikle gıdalardaki istenmeyen tat duyularını bastırmak veya mamulü daha lezzetli göstermek amacı ile kullanılan glutamatlar da içermektedir.

Derneğimiz TÜ-MER, son günlerde duyarlı sivil toplum örgütleri tarafından gündeme getirilen cipsler için sigara paketlerinde olduğu gibi sağlığa zararlıdır ibaresinin yazılması çağrısını desteklemektedir.

Ancak temel çözümün insanlarımıza sağlıklı ve doğal beslenmeyi teşvik etmek olduğunu, katkılı ve sanayi ürünlerinden mümkün mertebe uzak durmak gerektiğini aşılamak, üreticileri de bu yönlü bir üretime teşvik etmek olduğunun altını tekrar çizmekteyiz."

Cipslerde kullanılan bir diğer tehlike katkı maddesinin “Akrilamid” olduğunu, bu maddenin karbonhidrat ve proteinlerin bir arada bulunması ve yüksek ısıya maruz kalması (pişirme işlemi) durumunda ortaya çıktığını aktaran TÜ-MER Başkanı, "Bu maddenin “kanserojen” olduğu ve sigara dumanında da bulunduğu bilinmektedir. İçilmesi kansere yol açan bir maddeyi çocuklarımıza paket paket yedirmenin ne denli doğru bir davranış olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz." diye konuştu

Alıntı

ayyüzlü

New member
Cipse'de mi bişeyler bulundu,onu da yiyemiycem yani şimdi :(yediğimiz her şeyde birşeyler var ne yiycem ben :(

hilal

New member
Cipse'de mi bişeyler bulundu,onu da yiyemiycem yani şimdi :(yediğimiz her şeyde birşeyler var ne yiycem ben :(
sen zaten bu aralar cips yeme istersen.cips hem zararlı hamde fazla kalori var:)senin kalorisi az ve yağsız yemen lazım dimi arkadaşım:)

ileney

New member
Web sitesi
www.ihlasforum.com
Yazıyı okumadım ama sanırım Cips'lerin zararlı olmasından bahsediyor.Ben evde patatesi o kadar ince doğradığım halde Cipsin tadını vermiyor hakikaten merak ediyorum acaba içine başka ne koyuyorlar.

ayyüzlü

New member
sen zaten bu aralar cips yeme istersen.cips hem zararlı hamde fazla kalori var:)senin kalorisi az ve yağsız yemen lazım dimi arkadaşım:)

O'nu yeme bunu yeme,diyetisyen kesildiniz başıma zateeennnn,kısaca ot ye diyorsunuz sen ve Samanyolu :4_1_72:

asikkulun

New member
yediğimiz ekmek içtiğimiz içeceğe kadar hepsi zararlı acaaba su dünyada yararlı ne olabilir..-doğal kendi yaptıklarımız haric...-

Üst Alt