Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cihad Allah İçindir Ve Allah Yolundadır

istanbluerdem

New member
Islâm'da cihad, hedefsiz, gayesiz bir savaş değildir. Islâm'da cihad yalnız Allah yolunda olur. Bu şart, cihaddan ayrılmaz. İslam'ın kendi hedeflerine varmak için niçin harp veya başka bir kelimeyi değil de; "cihad" kelimesini seçtiğini belirtirken, cihadın diğer kelimelerden farklı olduğunu belirtmek gerekir.. Bu farklılığı sağlayan bir hususiyet de "Allah yolunda" ifadesinin ve kavramının cihad kelimesinin içinde bulunmasındandır. "Allah yolunda" tabiri de Islâm'ın kendi mefkûresi için kullandığı terimler sözlüğünden bir terimdir. Bu terimi de bir çok kişi yanlış anlamış, halkı Islâm inancına boyun eğdirip, Islâm'ı kabul ettirip bunun için zorlamak olduğu düşüncesini "Allah yolunda cihad" olarak düşünmüşlerdir.

Gerçekte, "Allah yolunda" terimi, Islâm kavramları içinde onların düşündüğünden çok geniş bir anlam belirtir. "Allah yolunda cihad" batılıların anladığı manada kutsal bir savaş değildir. Islâm nazarında, toplumun fayda ve mutluluğu için, geçici dünya arzusunda bulunmadan yapılan her hareket "Allah yolunda"dır.

Allah'ın sana verdiği malları geçici dünyalık faydalar umarak sarfedersen bu "Allah yolunda" olmak değildir. Ama sırf Allah rızası için, bildiğin muhtaçlara yardım edersen şüphesiz ki bu "Allah yolunda" bir iştir. Işte bu "Allah yolunda" terimi, yalnız Islâm'a mahsus; maddi menfaat ve arzulardan uzak, sırf Allah rızası umulan davranışlar için kullanılır. Bunu yapan kimse bilir ki mümin. kardeşlerinin saadeti için yaptığı her iş Allah rızası içindir. Müminin geçici dünya hayatında istediği tek husus Allah Teâlâ'nın rızasını kazanmaktan başka bir şey değildir. Işte yüce Allah, bu anlama işaret etmek için cihadı, "Allah yolunda" kaydıyla sınırlamıştır. İslam'ın istediği de budur.

jihad.jpg

Müslüman topluluk veya fert, batıl ve beşerî sistemleri yıkıp, yerine Islâm akîdesine dayalı bir sistemi getirirken, harcayacakları çabaları ve yapacakları her türlü fedakârlıkları, kişisel çıkarlardan, nefsânî arzulardan uzak tutmalıdır. Bütün çırpınmalarının karşılığı olarak, hak ölçülerine uygun, adaletli bir sistemi getirmekten başka bir şey gözetmemelidirler. Mümin, yaptığı şeylerin karşılığını bu dünyada beklemez. Allah'ın kelâmını yüceltmek için, bu bitmeyen mücadelenin, dinmeyen savaşın karşılığında; mal, mülk, şan, şeref, rütbe, geçici dünyalık elde etme düşüncesi aklından geçmez.

"Inananlar Allah yolunda savaşırlar, küfredenler ise tâğût yolunda savaşırlar..." (en-Nisâ, 4/76).

Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, Allah, ancak kendi rızası için olan cihadı kabul eder. Nefsânî arzulardan, kavmiyetçi kinlerden, kabilecilik taassubundan kopan savaşı değil... Yeryüzündeki her canlı, hayatını devam ettirmek için çırpınıp durur. Fıtrî gayesine ulaşmak için gece gündüz demeyip çalışır. fakat müslümanın çırpınış ve çalışması başka gayelere yöneliktir. O, yani, Islâm'a inanıp, onun sistemine bağlanan kimse, her şeyden önce Islâm inkılâbının gayesi olan Hakkıgetirmek için canla başla, malla Allah yolunda cihad eder. Bütün gücüyle şer güçleri yıkmak, fitne ve fesat tohumlarının yeryüzünde yayılmasına engel olmak için çalışır. "Fitne yok olup din ve hâkimiyet yalnız Allah'ın oluncaya kadar" cihad eder. Işte Islâmî cihad budur.

civciv

New member
Allah yolunda cihad edenlerden olmak dilegiyle..
Cok güzel yazilmis bi yazi, güzel paylasimlarinin devamini dilerim..
Tesekkürler!

HULKSMASH

New member
Cihad düşüncesi ölmüştür !

Cihad bütün İslam alemini bir diri ve bütün tutmak amaçlıdır !

Neden ölmüştür ?

Bir örnek göstererek cevaplamak çok doğru ve yerinde olacakdır.

Amerika Irak'a girdiğinde bizim bütün İslam'a mensup kişilerin birşeyler yapması lazımdı !
Devletimizin ve diğer islam popülasyonu yoğun olan devletlerin !....

Cihad işte budur ! biz eğer o gün o din kardeşlerimizi yanlız bırakmasaydık cihad öldü veya bizim için öldü demezdik diyemezdik ! lakin ne yazikki öldü !

Enver Ýstek

metin mete

Neden ölmüştür ?

Amerika Irak'a girdiğinde bizim bütün İslam'a mensup kişilerin birşeyler yapması lazımdı !

Cihad işte budur ! biz eğer o gün o din kardeşlerimizi yanlız bırakmasaydık cihad öldü veya bizim için öldü demezdik diyemezdik ! lakin ne yazikki öldü !

Neden böyle bakiyorsunuz olaya?ABD iraka girmeden hemen yakin tarihe neden bakmiyorsunuz?Irak tüm komsularini taciz etmistir.Iranla tam sekiz yil petrol savasi yapmistir.Kuveyti isgal etmistir Türkiyeye kafa tutmustur Suriyeyi taciz etmistir.Ürdüne olmadik müyediye uygulamistir.Simdi neden yardim etmedik derseniz sanirim cevap hazir.Ama yardim etmeyenler bilirsin zamanimizin.........Her neyse ben yazmiyorum....

mhmt

New member
@selam_la_baslamıtı

yazınız güzel ancak cihadın nasıl yapılacağını sanırım ifade etmemiş. dediğiniz gibi toplum düzenin değiştirilmesi için teşkilatlı bir çalışma, teşkilat halince bir cihad gereklidir. bunu da belirtmiş olalım.

elinize sağlık güzel yazı olmuş..ve yerinde..

selametle..

mhmt

New member

Neden ölmüştür ?

dediğiniz kısmen doğrudur ancak, ölmüştür dersek şuan Dünyada savaşan mücahid kardeşlerimizide silmiş oluruz. genel olarak İslam dünyasında bi küllenmiş cihad anlayışı var. bana dokunulmasın ne olursa olsun der gibi bi durumumuz var. ama inşaAllah o küllenmişlik yok olup, uyanış olacak.

ve dediğiniz gibi, genelimiz olarak Irak için bişey yapmadık, ülke bazında. buda müslüman ülkelerin ve yaşayanlarının vebalidir. herkes hesap verecek.

selametle..

mhmt

New member
!!!

!!!

Neden böyle bakiyorsunuz olaya?ABD iraka girmeden hemen yakin tarihe neden bakmiyorsunuz?Irak tüm komsularini taciz etmistir.Iranla tam sekiz yil petrol savasi yapmistir.Kuveyti isgal etmistir Türkiyeye kafa tutmustur Suriyeyi taciz etmistir.Ürdüne olmadik müyediye uygulamistir.Simdi neden yardim etmedik derseniz sanirim cevap hazir.Ama yardim etmeyenler bilirsin zamanimizin.........Her neyse ben yazmiyorum....

peki metin abi, o zaman bırakalım ölsünler... sende evet demezsin dğil mi buna.

aslında bizim inancımızı farkı burada. kin yok. al sana ceza diye bişey yok. neden? o kadar zaman SADDAM diktatürlüğünde kalmış bi devlet. şimdi ABD girdi ve canına okuyor. Saddam'ın yaptıklarını halka neden mal edelim. ki aslında, SADDAM döneminde yapılan zulümler, senin dediğin tacizler yine diğer İslam ülkelerinin uyuşukluğundan, cihad anlayışının küllenmişliğindendir. Diktatürlükle yönetilen bi ülke idi Irak. Burada yapılan zulümlerin, asılan insanların, Irkçılık savaşlarının, vs vs. bedeli çocuklara, kadınlara, kızlara, yaşlılara ödetilmez. Bırakalım ABD yesin orayı. yanlış. burda İslami cemaat liderleride bedel ödeyecek, ülke yönetimleride, halklarda.

ve Irak meselesindeki gizli oyunu herkesde görmeli. BOP projesinin ayağı olduğunu, sınırlarının içinde olduğunu, tüm zulümlere ABD nin destek verdiğini ve girmek için zemin hazırladığını bilmek lazım. o zaman aslında anlaşılır ki, Saddam'ın yaptığı tüm zulümler, diğer devletleri tacizleri ABD nin(SİYONİZM'in) oyunu, zemin hazırlaması (Kuveyt'ê girmesi gibi) ve Mart 2003'te uygulamaya geçmesidir. yani Irak'a girmesidir. tüm bunlar bir merkezli planlardır. o zaman, hepsi düşünülerek bakılır ki, biz aslında taa baştan beri hatalıyız. onun bedelini bu dünyada şuan ordaki çocuklar kadınlar kızlar yaşlılar ödüyor. birde bu yanlışımıza onları yalnız bırakarak katmerli sorumluluk altına girmeyelim. vebalimizi artırmayalım.

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
peki metin abi, o zaman bırakalım ölsünler... sende evet demezsin dğil mi buna.

aslında bizim inancımızı farkı burada. kin yok. al sana ceza diye bişey yok. neden? o kadar zaman SADDAM diktatürlüğünde kalmış bi devlet. şimdi ABD girdi ve canına okuyor. Saddam'ın yaptıklarını halka neden mal edelim. ki aslında, SADDAM döneminde yapılan zulümler, senin dediğin tacizler yine diğer İslam ülkelerinin uyuşukluğundan, cihad anlayışının küllenmişliğindendir. Diktatürlükle yönetilen bi ülke idi Irak. Burada yapılan zulümlerin, asılan insanların, Irkçılık savaşlarının, vs vs. bedeli çocuklara, kadınlara, kızlara, yaşlılara ödetilmez. Bırakalım ABD yesin orayı. yanlış. burda İslami cemaat liderleride bedel ödeyecek, ülke yönetimleride, halklarda.

ve Irak meselesindeki gizli oyunu herkesde görmeli. BOP projesinin ayağı olduğunu, sınırlarının içinde olduğunu, tüm zulümlere ABD nin destek verdiğini ve girmek için zemin hazırladığını bilmek lazım. o zaman aslında anlaşılır ki, Saddam'ın yaptığı tüm zulümler, diğer devletleri tacizleri ABD nin(SİYONİZM'in) oyunu, zemin hazırlaması (Kuveyt'ê girmesi gibi) ve Mart 2003'te uygulamaya geçmesidir. yani Irak'a girmesidir. tüm bunlar bir merkezli planlardır. o zaman, hepsi düşünülerek bakılır ki, biz aslında taa baştan beri hatalıyız. onun bedelini bu dünyada şuan ordaki çocuklar kadınlar kızlar yaşlılar ödüyor. birde bu yanlışımıza onları yalnız bırakarak katmerli sorumluluk altına girmeyelim. vebalimizi artırmayalım.

selametle..

Unutmaki Resul geldiginde Cahiliye hakimdi hemde birak insanlari Kabenin ici dahi onlarindi ama ne oldu?Iste bu eger 30 küsur yil giki cikmayan(Saddam yönetimine) ve gelen Seytana el sallayarak kucak atiyorsa bize ancak bunlarin buna layik oldugunu anlamak.Gerci icimiz kan agliyor ama sunu unutmamak gerekirki Saddam zaten kendisi bir ABD ajani idi ayni Usame bin ladin gibi önce efendilerinin dediklerini yaparak bu sinsi plana yardim ettiler ve onun getirdiklerinede razi oldular.Ben sahsim olarak diyorumki eger kurtulmak istiyorlarsa önce kendileri caba harcayacak bence ABD kalici degildir eger kendileri isterlerse.Ama öyle olmuyor ne yazikki onlar kendi iclerinde Mezhep kavgasindalar.O nedenle oraya asker göndermek onlarin savasina ortak olmaktan baska bir ise yaramaz..Son olarak Cemaat liderleri hizmet etmektedir ABD ve siyonist plana.Önce onlari yola getirmek lazim...

M

mynamess

Guest
Unutmaki Resul geldiginde Cahiliye hakimdi hemde birak insanlari Kabenin ici dahi onlarindi ama ne oldu?Iste bu eger 30 küsur yil giki cikmayan(Saddam yönetimine) ve gelen Seytana el sallayarak kucak atiyorsa bize ancak bunlarin buna layik oldugunu anlamak.Gerci icimiz kan agliyor ama sunu unutmamak gerekirki Saddam zaten kendisi bir ABD ajani idi ayni Usame bin ladin gibi önce efendilerinin dediklerini yaparak bu sinsi plana yardim ettiler ve onun getirdiklerinede razi oldular.Ben sahsim olarak diyorumki eger kurtulmak istiyorlarsa önce kendileri caba harcayacak bence ABD kalici degildir eger kendileri isterlerse.Ama öyle olmuyor ne yazikki onlar kendi iclerinde Mezhep kavgasindalar.O nedenle oraya asker göndermek onlarin savasina ortak olmaktan baska bir ise yaramaz..Son olarak Cemaat liderleri hizmet etmektedir ABD ve siyonist plana.Önce onlari yola getirmek lazim...

selamunaleyküm
rabbim razı olsun siz zaten söylemişsiniz ladini saddamı gerisi çok da önemli değil zaten değilmi ? sizin yazıyı okuyunca şükrettim eğer islam aleminin genel kanısı olsaydı düşünceniz ve ecevit demirel inönü gibi adamlar yönetimde iken allahtan savaş felan olmamış allahtan eğer bir savaş olsaydı islam ümmetinin bize karşı cephe alması gerekirdi düşensenize ozamanda zekeriya beyaz yaşar nuri hepsi büyük kesimlere imam olur filistinli kardeşim suudlu kardeşim kısaca ümmetim sizin söylediğinizin aynısı bize söylerdi
inşallah sizin düşündüğünüz gibi düşünmüyorlardır bu konuda kardeşlerimiz
amacım sizi tenkit etmek değil haddim değil ama bu konuda biraz daha insaflı olalım saydığınız cemaat liderleri devlet başkanları yada halkın tamamının %99.9 unun aspmış olması %0.01 lik inanan kesimin bırakın canlarını bir damla gözyaşlarını meşrulaştıramaz ve onların gözyaşlarının hesabını sormama gibi bir gaflet elbisesi giydiremez inşallah demek istediklerimi anlamışsınızdır hakkınıza girdi isem helal edin ama müslümanın objektif bakmasına gerek yok dinimiz yeterince objektiftir bizde onun ölçüleri kadarı ile objektif olabiliriz.
eselamunaleyküm

mhmt

New member

abi bak sende söylüyorsun, ABD ajanı diye. yaptıkları şöyle ifade edersek daha doğru olacaktır bence. Yaptıkları ile, ABD'ye fayda sağlamış, Irak'a harekat düzenlemesi için zemin hazırlamıştır. bitti. halka gelince bir direniş yoksa (ki var Elhamdülillah) ya da yeterince yoksa bu yine diğer müslümanların cezanızı çekin demesini meşru kılmaz. bizim vebalimizi üstümüzden atmaz. Ayrıca, sadece ülke sınırları ile düşünecek olsak, mesela Türkiye'nin çıkarı yok Irak'a yardım etmede desek bile, yine yardım etmek lazım. Çünkü, Irak'a giren ABD nin bir adımı bu. ama sonucu değil. yani adımlar devam edecek. bize (Türkiye'ye) harekat noktasına kadar gelecek. Sırf bunun için bile Irak'taki ABD varlığına karşı olunması gerekir. yani devletin çıkarı için bile böyle olması gerekir. neyse, önce İSLAM KARDEŞLİĞİ tabiki. halkın o derece yanlışta olması söz konusu olsa bile, sadece kadınlar ve çocuklar için bile Irak'ta ABD yi def etmek için müslüman çalışır. dar düşünülse bile yinede Irak'ın yalnız bırakılmasını meşru kılacak hiç bi durum yoktur. her ne sebep olursa olsun.

bugünkü haberleri takip etmişsindir, Irak harekatının 5. yılındayız. bu zamana kadar neler oldu. kaç kişi öldü, yaralandı evsiz kaldı. vs vs vs.

mezhep savaşlarına gelince, fitnedir buna sebep olan yoksa mezheplerin suçu değil. Detaya girmiyorum. Biliyorsun sende abi bunu.

selametle..

http://www.milligazete.com.tr/index.php?action=show&type=news&id=69676

Üst Alt