Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ceza nedeni: old_preacher: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ceza nedeni: old_preacher: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

User: old_preacher
Infraction: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

Administrative Note:
İlimsiz, delilsiz ve anlamsız dayatmalar...

Message to User:
Sayın old_preacher.

Münazaralarda sürekli ilimsiz, delilsiz ve anlamsız dayatmalar yapmaktasınız.

Sizin şahsi kanaatleriniz ile şeriat kurulamayacağından habersiz olamazsınız. Takıntı ve saplantılarınız ile bu denli derin münazaralar samimi söylüyorum hiç çekilmiyor.

Siz kendi kendinize bir yeni şeriat getirin ama bunu burada dayatmayın Lütfen.

Bu şekilde devam etmeyeceğiniz kanaati ile bu defa da sadece ceza alıyorsunuz.

Original Post:
sayın bekir,

ben ''kitap ve hikmet öğretmek'' ifadesinden, Kuran ı insanlara yaymak, ve onlara bilgeliği, iyiliği öğretmek anlamı çıkarıyorum. ama Kuran ı sadece peygamberimizin anlayabileceği anlamı çıkarmıyorum. nedenini çok söyledim ama gene söyleyeyim, eğer peygamberimizden başka Kuran ı anlayabilecek insan olmasa idi, peygamberimizin vefatından sonra bu din ortadan kalkardı zaten. çünkü hadis ve sünnetlerin kaydı, Kuran dan farklıdır ve sağlıklı değildir. Kuran, peygamberimizden hemen sonra, halifeler döneminde kitap haline getirildi ve çoğaltılıp dağıtıldı, muhafaza edildi. fakat hadis ve sünnetlerde böyle bir şey yok, bir sürü hadis kitabı var, bunlar gerçek mi, uydurma mı bilemeyiz. müsadenizle size birkaç örnek vereyim;

“Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”
Müslim - İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1

“Ölü ailesinin kendisi için ağlamasından dolayı azaba uğratılır.”
Buhari-K. Cemiz 32,33,34

“Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca Dünya’da depremler olur.”
İbn-i Kesir Tefsiri 2/29 68/1’in açıklamaları

“Tüm kara köpekleri öldürünüz. Çünkü onlar Şeytandır.”
Hanbeli 4/85,5/54

ve daha niceleri. bu hadislerin sahipleri, güvenilir olarak geçiyor. siz bu insanların hangi yazdığına doğru diyebilirsiniz? nasıl emin olabilirsiniz?

Aynen öyle. Bu hakikatı sizin sorduğum bazı sorulara verdiğiniz cevaplarda teyit ediyor zateni siz farkında değilmisiniz.

kaçırdığınız bir nokta var, sizin sorularınızdaki kavramlarda ufak tefek farklılıklara düşmüş olabiliriz, ama bunlar dini saptıracak ya da dinden çıkartacak şeyler değil. ama öldürülmesi söylenmeyen bir insanı öldürmek (recm) çok farklı bir olay.
Bu arada farkında olmadan meselelere ne kadar yüzeysel ve basit yaklaştığınız ortaya çıkıyor. O; zinayı cinsel ilişki olarak okuduğunuz sözlüğe bir de "cinsel ilişki" diye yazın bakın ki ne cevap veriyor ve bu cevabı iki kadın becerebilir mi söyleyin bana...

bence yüzeysel bakan ben değilim, önemli olan niyettir, iki kadın böyle bir şeye niyet ediyorlarsa yaptıkları şey de zinadır.asıl her şeyi somut düşünürseniz yüzeyselleştirmiş olursunuz."Müttefikun Aleyh" diye adlandırılan ve en büyük hadis alimlerinin hiç bir ihtilafa düşmediği hadisler vardır. Bu hadislerin tüm senetleri ve ravileri sahihtir. Bu sağlam hadisler içinde de siz gibi düşünen kişilerin, "bunlar Kur'an da yok" diyerek reddettikleri bir çok hadisler var. Siz inanmak istemedikten sonra dilediğinize kulp takabilirsiniz. Bilmeniz gerekir ki; vahiy yolu ile gelen ayetler de Rasulullah (sav) tarafından kaleme alınmamıştır. Kaleme alanlar yine o hadisleri aktaranlar ve benzer insanlardır. Piyasada yalan-uydurma hadisler muhakkak vardır ancak bu sepeple tüm hadisleri Arabça bile bilmeyen zihniyetlerin Kur'an dan doğrulamaya çalışması sedece komedi değilmidir.

komedi değil, yapılması gereken şeydir bence. çünkü yalan hadislerin var olduğunu bilmek, diğer hadislerin de doğruluğundan şüphe edilmesine neden olur. aynı kişiler yazmıştır dediniz ama dediğim gibi, hadisler Kuran gibi derhal kitap haline getirilip, çoğaltılıp, dört bir yana dağıtılıp muhafaza edilmemiştir. bunun da kanıtı uydurma hadislerin varlığıdır.Yani sizin yaklaşımınız bu ise, sadece ben bilir ben anlarım, herkesten şüphe ederim diyorsanız neyi müteala, münazara edip, neyi paylaşmaya çalışıyorsunuz ki?

öyle bir şey demedim, ben diyorum ki hepimiz, sadece Kuran dan doğru olanı bulabiliriz. bunun için kendine alim diyen birinin yazdığı tefsire ihtiyacınız yok, insanlar dini saptırmak amacıyla ayetleri saptırıp farklı tefsirler de yazabilir, tıpkı hadislere yaptıkları gibi, nereden bilebilirsiniz?Biz de Kur'an dan bu hükmü çıkartırız demedik ama şeri emir ve kuraldır, Rasulullah (sav) çıkarmıştır ve haktır dedik.

işte ben de diyorum ki peygamberimizin çıkardığını bilmiyorsunuz, birileri çıkardığını yazmış ve siz ona inanıyorsunuz. önceki yazımda yazdığımı bir daha yazıyorum,

hadis ve sünnetlerin bir kısmı doğru olmakla birlikte, büyük bir kısmının İslam dünyasını mezheplere ayırıp parçalamak, İslam ı bilmeyen insanları İslam dan soğutmak gibi sebeplerle ortaya çıkarıldığını düşünüyorum, ki baktığımızda görüyoruz zaten. bugün İslam dininin içinde bulunduğu iç karartıcı duruma sebep olan, mezheplerin birbirine saldırması, kadına köle muamelesi yapılması, insanların gereksiz yere öldürülmesi, sakal, sarık, cübbe, takke gibi arap geleneklerine indirgenerek sanki arap diniymiş gibi izlenim verilmesi gibi durumlardır ve hepsi Kuran dışı kaynaklardan gelir. bunları kim inkar edebilir?

ve bir alıntı yapayım,

“İlginçtir ki eğer hadisleri açıklayıcı bir şekilde ele alacak olsak piramit biçiminde olduğunu görürüz. Piramidin tepesi Allah’ın elçisinin dönemi olup aşağıya indikçe piramidin eni artmaktadır. Piramidin temeline vardığımızda Peygamber döneminden ne kadar geniş olduğunu farkederiz. Halbuki makul olan tersidir. Çünkü Peygamber’in yanında olanlar hadisleri (Peygamber’in söylediklerini) en çok bilenlerdi. Sonra onların ölümüyle hadisleri bilenlerin sayısı azalacak ve bu şekilde üstteki piramit ters şekilde gelişecekti. Ama bizler Emevi dönemindeki hadislerin bu dönemdekilerden daha kabarık olduğunu görüyoruz.” (Ahmed Emin, Duhaul İslam)

ve birkaç ayet ilave edeyim;

''Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O'nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kimse yoktur. O'ndan başka asla bir sığınak da bulamazsın.'' Kehf Suresi-Ayet 27

''"Size Kitab'ı (Kur'an'ı) hak olarak indiren O iken ben Allah'tan başka bir hakem mi arayacağım?" (de). Kendilerine kitap verdiklerimiz de onun, Rabbin katından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler. O halde sakın şüphecilerden olma. ''Enam Suresi-Ayet 114

''Rabbinin sözü hem doğruluk, hem adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur.''
Enam Suresi-Ayet 115

''Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve (gökte) iki kanadıyla uçan her tür kuş, sizin gibi birer topluluktan başka bir şey değildir. Biz Kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonunda hepsi Rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler. ''Enam Suresi-Ayet 38

''Böylece seni, kendilerinden önce nice ümmetlerin geçmiş olduğu bir ümmete gönderdik ki, onlar Rahmân'ı inkar ederken sana vahyettiğimizi kendilerine okuyasın. De ki: "O, benim Rabbimdir. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben yalnız O'na tevekkül ettim, dönüşüm de yalnız O'nadır." Rad Suresi-Ayet 30

''Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.” Yunus Suresi-Ayet 15

Şüphesiz onu toplamak ve okumak bize aittir. Şüphesiz onu toplamak ve okumak bize aittir. Sonra onu açıklamak da bize aittir.''Kıyamet Suresi-Ayet 17,18,19

''Peygamber, "Ey Rabbim! Kavmim şu Kur'an'ı terkedilmiş bir şey haline getirdi" dedi.'' Furkan Suresi-Ayet 30

ayetlerden de açıkça anlaşıldığı gibi, Kuran dışında hiçbir kaynağa ihtiyaç olmadığını Allah bizzat söylemektedir.

Üst Alt