Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ceza nedeni: aorskaya: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ceza nedeni: aorskaya: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

User: aorskaya
Infraction: Kuralları Israrla İhlal, Delilsiz Dayatma, Anlamsız ve Mantıksız Genelleme Yapmak

Administrative Note:

Message to User:

Original Post:
Allah’selamı üzerinize olsun,
Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla…
YAZIMI LÜTFEN SONUNA KADAR OKUMA SABRINI GÖSTERİN VE VARSA İTİRAZLARINIZI YÖNELTİN.

Üye olurken forum kurallarını okudum. Bunları görmezden gelmiyorum. İslami konuları ehli sünnet görüşü içinde benimsemeye çalışsanız dahi ehli sünnet dışındaki görüşleri de değerlendirmeye tabi tutup çürütmeniz gerekmezmi?

Hayır, forum kurallarını okudunuz, kabul ettiğinizi beyan ettiniz ama görmezden geliyorsunuz. Siz bir Müslümansınız ama forum kurallarını kabul ederken verdiğiniz sözü, kabulü görmezden geliyorsunuz. Şimdi, Siz tavırda bir insanla hangi görüşü müteala, münazara edebiliriz. Siz sözüne itimad edilebilir bile değilken, sizin fikriyatınızı nasıl çürütebiliriz. Üstelik, konumuz ne fizik ne de matematik, ortada bir itikad farkı var.

Sevgili kardeşim, üstte görmezden gelmiyorum dememe rağmen, okuyup kabul ettiğimi fakat görmezden geldiğimi hala iddia ediyorsunuz. Formun öne çıkan kurallarını buraya yapıştırıyorum.
1_ Bu forumun amacı, Allah’ın dini İslam’a yardımcı, hizmetçi olmak, İslami ve ilmi konularda bilgi yaymak, paylaşmak ve bu konularda edebi kurallar çerçevesinde münazaralarda, teatilerde bulunmak ve güzel ahlak adına ortaya konabilecek her şeye zemin oluşturmaktır. Tüm bu faaliyetlerin hepsi yapılırken Kur’ana, Hadislere ve Sünnete aykırı olmamak şartı vardır.
2_ Bu forum aynı zamanda gönüllü ve amatör bir katılım anlayışıyla oluşturulmuştur. Dostluk, kardeşlik, dini, ahlaki ve ilmi sohbetlerin yapılabileceği bir platform olması amacını taşır ve amacı dışında kullanmak veya kullanmaya çalışmak da kesinlikle yasaktır.
12_ Forumda her hangi bir konuda sormak ve öğrenmek isteyen üyelerimize diğer üyelerimiz cevapları ile yardımcı ve yol gösterici olabilirler. Ancak Forumumuzun bu hizmetini kendi veya bağlı olduğu bir gurubun amacı/itikadı doğrultusunda, gerek katı tarafgirlik sergileyerek, gerek kötü niyetlice, kullanmak yasaktır. Bu forum ehli sünnet itikadı üzere hizmetle mükellef olup, kriterleri buna göre oluşturur.
Allah’a hamd olsun, evet müslümanım. Forum kurallarından hangisini görmezden geldiğimi yazılarımdan alıntılarla siz gösterin lütfen. Benim bir Müslüman olarak sözünü tutmamakla suçlarken, “Google”da dahi “GEL, KİM OLURSAN OL GEL” şeklinde çağrıda bulunarak buraya davet edip gelenlere adeta “ehli sünnetten değilseniz ne işiniz var burada “ demeye çalışmanız bir Müslüman yakışan davranışmıdır? Davetinize uyarak buraya gelen insanların size güvenmesi suçmudur? Ehli sünnet misafirlerine böylemi davranır. Kaldıki benim ne olduğumu nerden biliyorsun? Beni illede bir gruba sokmaya çalışman doğrumudur? yakışırmı? Müslüman olmam yetmezmi? Ehli sünnet üzere itikad yada hizmetlerinizimi engelledim? Bütün yazışmalarım diğer kurallara zaten uygunsa da formun 1.,2.,ve 12. kuralına da uygun değilmidir?

... ehli sünnet görüşünde olsanız dahi, belki size bu görüşün içindeki yanlışları gösterebilecek kişileri de dinleyerek, yanlış olduğuna inanırsanız görüşlerinizi değiştirme imkanını reddetmeniz müslümana yakışırmı, doğru olurmu?

Sizi bu kadar konuşturursak tabii ki Ehli Sünnet'i, bilahare de Peygamber'i (sav) yanlışla itham edersiniz. Burada yazdığınız tek bir sözde bile ilmi ifadeleriniz olamamışken hangi vicdanla, hangi ilimle Ehl-i Sünnet'in yanlışlarını düzelteceğinzi düşünebilirsiniz. Yani olur da bu kadar pişkinlik olmaz.
Siz kendi görüşünüzü öne çıkarıp, haklılığınızla gerekirse ezeceğiniz yerde kısıtlama, söylenenlere kulak tıkamaya çalışmayı bırakın lütfen. Ben peygamberi, sünneti, hadisi değil, uyduruk olanlarını kabul etmediğimi yazılardan başka nasıl anlatacağım. Yoksa bilerek anlamakmı istemiyorsunuz? Ehli sünnet içinde hiç yanlış olmadığına gerçekten inanıyormusun? Mezhepler arasındaki görüş farklarını, fikir uyuşmazlıklarını yani ters hükümleri hepsini birden nasıl doğru buluyorsun? Örneğin hangi mezhep mensubu isen o mezhebin tüm şartlarını gerçekten taşıyormusun?
Ehli sünnet birşeydenmi korkmaktadırki başka görüşleri engellesin? Forum kurallarında yazsa da Amaç Allah’ın rızası ise (Allah herkese seçiminde serbestlik tanıdığından) böyle olmalıdır. Amaç bu değilse o zaman gerçekten ben çıkarım bu forumdan. Bu takdirde sizden de formun ismini “ehli-sünnet” yada benzeri şekilde değiştirmenizi istemem gerekir. Bu durumda “İslam” ismini kullanmanız doğru olmaz. Burası İslam forumsa yöneticilerin yada baskın görüş ehli sünnette olsa İslamdaki diğer görüşlerinde isterlerse yayınlanması gerekir.

clip_image002.gif
Çok hoşsunuz, çok...
clip_image002.gif

Evet, Ehli Sünnet ilimsiz, delilsiz ve mesnetsiz dayatmalardan maaleaef korkar.
clip_image002.gif
Olur, formun adını da değiştiririz.
Biraz insaf ya, yazdığım ayetler, onlara ilişkin yorumum delil ve bilgi kabul edilmiyorsa daha ne diyebilirimki? Siz beni, ilminizle, delillerinizle zora sokacağınıza yazdıklarıma cevap vermek yerine kişiliğe saldırı şeklinde tepki göstermek, konusuna hakim olan insanlara yakışırmı? Size açıklamalarımla birlikte sorduğum fakat cevap vermediğiniz soruları da inşallah topluca tekrar asacağım.
Bekir kardeşim, neden kategorize etmeye çalışıyorsun. Beni ille de bir yere sokmak istiyorsan bulunduğum yeri anlatayım. Din tektir ve İslam’dır. Ben İslamdanım, Hamd olsun müslümanım. Ne herhangi bir tarikat mensubuyum, ne yalnız kurancılardanım, ne ondokuzculardanım, ne nurcu, Süleymancı vb.lerindenim,ne Adnan oktar’danım, ne de ateist veya deistlerdenim. Alevi veya Sünni de değilim. Sadece İslam’ın öğrencisi, Allah’ın, kuranın ve peygamberlerin yolunda yürümeye çalışan bir müslümanım. İnşallah bu hep böyle anlaşılır.

Evet, siz "hanif" cilerdensiniz, onu anladık. Allah dininizi Size mübarek etsin, yanlız gölge etmeyin.

Konuyu daha fazla sulandırmayın ve işinize bakın. Her rengi işlediniz, kaldı fıstıki yeşil... Daha bir ayet yazamadınız, sıra Veda Hutbesine geldi?!.

Hanifciler nasıldır, neyi savunurlar, tam olarak bilmediğimden günahlarını almak istemem ama ben yukardakilere ilave olarak Hanifcilerden ve herhangi bir ” izm”cilerden de olmadığımı söylemek isterim. Beni ille de bir yere sokma gayretinden vazgeç. Din tek olduğuna göre ve hadisleri ölçü aldığına göre “Benim ümmetim 72 fırkaya bölündü” şeklindeki şikayetini ve üzüntüsünü gösteren peygamberimizin bu deyişini düşünün ve Bazı sahtekarların, fırkalaşmayı,mezhepleşmeyi dinin zenginliği şeklinde sunmasına kanmayın o zaman. Bu nedenle hangimiz daha çok hadisi yaşamış oluyoruz. Gölge etmeyeyim öylemi? Peki ehli sünnet dışındaki görüşler olmasa ehli sünnet olurmuydu? Hiç kimse karşına çıkmayacaksa, herkes ehli sünnet olacaksa adına ehli sünnet denirmi? Kötü yoksa iyi olurmu?
Bu arada veda hutbesiyle ilgili davete neden itiraz ettiğinizi de anlayamadım. Keşke devamını isteseydiniz de “ozaman yazdıklarımdaki yanlışları da gösterseydiniz.” doğru yaklaşmak böyle olmalıydı.
Sevgili din kardeşim, ben delillerimi gösteren ayetleri namaz ve oruç ayetleri olarak delillendirmedimmi? Yani bir şeyin belli şekilde yapılması istendiğinde ayette; “ … nu şöyle yapın” demesi o şeyin o şartta (öyle) yapılması gerektiğini, başka şartta yapılmasının kabul edilmeyeceğini anlatmakta yetersizmi kalmaktadır? İllede “ … nu şöyle yapın” şeklinde değilde “ … nu şöyle yapın, şöyle yapmayın” mı denmesi gerekir? Tabi burada; kuranı terk edip, kuran dışında kaynaklara da (kuranda olmayan bir şekilde olması bir yana , yüzde yüz doğru olduğundan hiçbir zaman emin olunamamakla da beraber) tabi olunca bir çelişki olarak ortaya çıkan bu anlayışın savunulabilmesi için, (“kuranda zorlama bir hüküm arattırılmaktadır ve olmayacağı içinde” )yaşanması için zemin oluşturulmaktadır.
Eğer hala, bu şekilde davranılmaya devam edilecekse bunu okuyuculara bırakarak devam etmeyelim.
Onlar kendileri takdir etsinler.

Siz kurulu bir makina gibi hep aynı şeyleri tekrar edip duruyorsunuz.

Evet, forum ehli muhakkak okur.
Kardeşim yazdıklarımın şeklini yanlış buluyorsan, bir şeyi kurana göre yapmak yada yapmamak için nasıl bir hüküm görmen gerektiğini o halde sen yaz. Gerçekten sen de dini yaşamında kurana öncelik veriyorsan yaz. Başka kaynakları önceliyorsan yazmana lüzum yok. Kurulu bir makine gibi beni tekrar ettirme de yaz lütfen.

Ya nasıl anlıyorsunuz, hayret ediyorum. Bütün yazdıklarımdan, açıklıkla ifade ettiklerimden sonra hala nasıl benim sünneti çürütme iddiasında olduğumu yazbiliyorsunuz inanın aklım almıyor. Ben kimimki? Peygamberimizin yanında benim ne büyüklüğüm olabilirki? O mübarek insanı ben koyabilecek yer bulamıyorken, başıma taç etmeye çalışıyorken nasıl bu iddiada bulunabilirim. Böyle bir iddiam olmadı, ya siz yanlış anladınız yada (hatanızın büyüklüğünü bilmeyerek ) beni zora sokmaya çalışıyorsunuz. Bir kere daha yazıyorum. Ben peygamberimizin hadisini, sünnetini değil, bildiğim kadarıyla; hadis yada sünnet diye peygamber adına uydurulan ve sahih diye kabul edilen kaynaklarda da yer alan ve ne yazıkki Müslümanların belki çoğunun da sahih kabul ettiği, hataya düştüğü bazı uyduruk hadis yada uyduruk sünnetleri gösterip, çürük olduklarını ispata çalışacağımı söyledim. Bunun neresinde yanlış var. Bu esnada da şeytan dostlarının nasıl hilelerle Müslümanları tuzağa düşürdüklerini anlatmaya çalışacağım. Aslında bu noktada bana yardımcı olacağınıza yanlış anlamalara meydan verec ek hataya düşüyorsunuz.

Polemik, polemik, polemik + demagoji. Siz ya okumak bilmiyorsunuz ya da bizi "çatlatmaya" çalışıyorsunuz, haydi hayırlısı...

Sevgili Bekir kardeşim; özellikle koyu ile işaretlediklerimi dikkatlice tekrar oku lütfen. Yoksa demogoji diye diye sen mi demogoji yapmaya çalışıyorsun. daha önceki yazında sen onbinlerce doğru hadis için yüzlercesini hemen ayırabileceğini söylemedinmi? Benim yukarıda yazdığımda buna aykırımıdır? Uyduruk hadis ve sünnet vardır ve bunlara itibar edilmemelidir. Uyduruk olup olmadıkları da kurana göre anlaşılır. Burda anlaşılmayan kafaya takılacak ne var kardeşim? Bunun neresine itirazınız varsa, laf oyunlarına girmeden “yazınızın şurasına katılmıyorum” diye yazın lütfen.
Ben kimimki kendi başıma hüküm verebileyim. Ben Kuranın kaynak olmadığı yada kuranın desteklemediği hiçbir kaynaktan görüşü, fikri öne süremem, savunamam. Yanılmalardan Allah’a sığınırım ama bilerek yapmam. Bu hükümlerde kuranda vardır. Bu konuda çok ayet yazabilirim. Ama kısaca şöyle belirtebilirim; Önyargılar, peygamberimizin getirdiği dini tebliği esnasında buna karşı çıkanlarla ilgili “atalar dini anlatımlarında” tenkit edilmekte, reddedilmektedir. Yine peygamberimizin; insanlara sadece dini tebliğ etmesini, müjdelemesini, davet etmesini ve fakat dine girmeyen yada tam yaşamayanların durumuna üzülmemesini, onları zorlamamasını, “Allah dileseydi herkesi tek ümmet yaratırdı” denilerek de kısıtlamaya gitmemesini, kimseye bekçilik yapmamasının istendiğini anlatabilirim.
Maşallah, bir tefsir dehası. Yok kardeşim, burada polemik, denagoji ve dayatma dışında bir de uyutma yapmaya çalışıyorsunuz. Sizinle devam edemeyeceğiz sanıyorum.
İnsaf, insaf, insaf... Kardeşim daha bir tek ayet yazamıyorsunuz, hala daha aynı sözleri dayatıyorsunuz. Bu nasıl bir zihniyet.
Ne bileyim, ben sizin namazla ilgili ayetleri bildiğinizi, yada en azından bu iddia üzerine bir kez daha gözden geçirdiğinizi ve Ben sizin namaz ayetlerine topluca bakınca bunu zaten göreceğinizi düşünmüştüm ve siz de buna rağmen (ayette vakit belirtilmesine rağmen) namazın vakitleri dışında kazası olabileceğini kabul ettiğinizi sanmıştım. Halbuki siz gerçekten dememe rağmen ayetlere bile bakmamışsınız sevgili kardeşim.
Buraya kadar, gerek beni bir kategoriye sokma çabalarınızla, gerek formda etkinliğinizi kullanarak sindirme çabalarınızla, gerekse sadece konuyla ilgili bilgi alışverişi yapılması gerekirken; benim yazımdaki düşünceme bakılmayıp beni sınava tabi tutma çalışmalarıyla asıl konudan uzaklaşılıp adeta kişisel kavga ortamı yaratılmışsa da bundan sonra şu aşağıya aldığım kısımla ilgili açıklamalarım sanırım konunun sonlanması için yeterli olacaktır. ASIL KONUYLA İLGİLİ CEVABIM İSE DEVAMINDADIR.

Üst Alt