Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir yanlış kavram: HADİSİ KUTSİ

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
Bu ayeti birde siyak ve sibak ilişkisi ile okuyalım bakalım sizin söylediğiniz mana çıkıyor mu?

Nisa Suresi 161 Ve ribayı almaları yüzünden -oysaki ondan yasaklanmışlardı- ve haksız yollarla insanların mallarını yemeleri yüzünden onların küfre sapanlarına korkunç bir azap hazırladık.

Nisa Suresi 162 ama onların ilimde derinleşmiş olanları ve müminler, sana indirelene de senden önce indirilene de inanırlar. Namazı kılıcıdırlar, zekâtı vericidirler, allah'a ve âhiret gününe inanırlar. İşte bunlara yakında büyük bir ödül vereceğiz.

Eğer farkettiyseniz hanfendi, burada bahsedilenler sen, ben, o, bizler.. tüm inananlarız.. özel birilerine özel bir iltimas sözkonusu değil yani.. dualarımla

Ben bi kur'ancı olarak o şekilde yorumlamıyorum...Diğer ayetlerde de geçiyor o kavramlar...Ama o senin kendi yorumundur saygı duyarım bi orta yol bulacağımızda sanmıyorum...Çünkü senin gibi düşünen çok az kişi tanıyorum...

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
Ben bi kur'ancı olarak o şekilde yorumlamıyorum...Diğer ayetlerde de geçiyor o kavramlar...Ama o senin kendi yorumundur saygı duyarım bi orta yol bulacağımızda sanmıyorum...Çünkü senin gibi düşünen çok az kişi tanıyorum...

Hayır hayır..
Bir orta yol bulduk sayılır ayşegül hanım
Bakın, ben Bir Kurancı olarak.... diye beşlemişsiniz söze ki..
Şu sözlerinizden sonra, anlaşamayacağımız hiçbir mesele yoktur,
Benim, Hayatını Kur'anla tanzim eden insanlara bir sözüm olamaz, sadece saygı duyarım,
Çünka,
Fıtrat ve doğruluk bunu gerektirir.. dualarımla

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
Hayır hayır..
Bir orta yol bulduk sayılır ayşegül hanım
Bakın, ben Bir Kurancı olarak.... diye beşlemişsiniz söze ki..
Şu sözlerinizden sonra, anlaşamayacağımız hiçbir mesele yoktur,
Benim, Hayatını Kur'anla tanzim eden insanlara bir sözüm olamaz, sadece saygı duyarım,
Çünka,
Fıtrat ve doğruluk bunu gerektirir.. dualarımla

çok ilginç:D

chamdali

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
Bu ayeti birde siyak ve sibak ilişkisi ile okuyalım bakalım sizin söylediğiniz mana çıkıyor mu?
Nisa Suresi 161 Ve ribayı almaları yüzünden -oysaki ondan yasaklanmışlardı- ve haksız yollarla insanların mallarını yemeleri yüzünden onların küfre sapanlarına korkunç bir azap hazırladık.
Nisa Suresi 162 ama onların ilimde derinleşmiş olanları ve müminler, sana indirelene de senden önce indirilene de inanırlar. Namazı kılıcıdırlar, zekâtı vericidirler, allah'a ve âhiret gününe inanırlar. İşte bunlara yakında büyük bir ödül vereceğiz.

Eğer farkettiyseniz hanfendi, burada bahsedilenler sen, ben, o, bizler.. tüm inananlarız.. özel birilerine özel bir iltimas sözkonusu değil yani.. dualarımla

Nisa 160 Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kişiyi Allah'ın yolundan alıkoymaları nedeniyle (önceleri) kendilerine helal kılınmış güzel şeyleri onlara haram kıldık.
Nisa 161 Yasaklandığı halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri nedeniyle (öyle yaptık.) Onlardan kafir olanlara pek acıklı bir azab hazırlamışızdır.
Nisa 162 Ancak onlardan ilimde derinleşenler ile mü'minler, sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar. Namazı dosdoğru kılanlar, zekatı verenler, Allah'a ve ahiret gününe inananlar; işte bunlar, Biz bunlara büyük bir ecir vereceğiz.

THE_HAFIZ kardeşim, bir ayet geriden baksaydın daha doğru anlayacaktın. Nisa 160 ve 161' de yahudilerin yaptıkları yanlış işlerden bahsediliyor ve hemen ardından Nisa 162' de "onlardan ilimde derinleşenler" yani yahudilerden ilimde derinleşenler ve mü'minler diyor.

Mü'minler içinde elbette herkesin ilmi seviyesi aynı olamaz. Böyle bir şeyi beklemek zaten haksızlık ve boşa beklemek olur. Herkesin ilmi ve ilimdeki derinliği farklı farklıdır. Kapasite, imkan, gayret, samimiyet vs bu derinliğin artmasına etki eder. Mü'minler elbette birbirlerinin ilimlerinden de istifade edecekler. Bunda da hiçbir sorun yok. Sorun nedir peki?

Sorun, ilim sahibi gördüğümüz/bildiğimiz insanların her sözüne eyvallah demekte,
onları yanılmaz görmekte,
kendi üzerimize düşen ilim elde etme, araştırma, düşünme faaliyetlerini aksatmakta,
ilmi, belli bazı şahısların tekelinde zannetmekte,
bunlar arttırılabilir.

Sonuç olarak her kişi kendisi olarak Allah'ın kitabını anlayabileceğini anlamalı önce. Sonra bu yolda bitmeyecek bir çabaya girişmeli. İlimde derinleşenlerin ilminden istifade ederek ilimde derinleşmenin yolunu aramalı. İlmi belli şahısların tekeline bırakmamalı. Onları gerektiğinde eleştirebilmeli, yanlışına yanlış diyebilmeli. Benim alimim yanılmaz dememeli.

Selamlar!

Aysegul

New member
chamdali' Alıntı:
Sonuç olarak her kişi kendisi olarak Allah'ın kitabını anlayabileceğini anlamalı önce. Sonra bu yolda bitmeyecek bir çabaya girişmeli. İlimde derinleşenlerin ilminden istifade ederek ilimde derinleşmenin yolunu aramalı. İlmi belli şahısların tekeline bırakmamalı. Onları gerektiğinde eleştirebilmeli, yanlışına yanlış diyebilmeli. Benim alimim yanılmaz dememeli.

Selamlar![/B][/COLOR]

Ya biz alimleri eleştirme hakkına sahip olduğumuzu düşünmüyorum...Çünkü hepsi belli bir eğitimden belli tecrübelerden geçmişlerdir....Ben çıkıpta mesela bir Abdülkadir Geylaniyi eleştiremem...Bu çok komik olur zaten:)

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
Ya biz alimleri eleştirme hakkına sahip olduğumuzu düşünmüyorum...Çünkü hepsi belli bir eğitimden belli tecrübelerden geçmişlerdir....Ben çıkıpta mesela bir Abdülkadir Geylaniyi eleştiremem...Bu çok komik olur zaten:)[/QUOT

Komiklik olur öyle mi, peki ama neden..
Söyler misiniz,
Yoksa sizin inandığınız imanın şartları arasında bazı büyükleri eleştirememek te mi var.. Haşa.. bu çok saçma birşeydir.. Bakın, size eleştiremeyeceğiniz üç şey söyleyim.
1. Allah
2. Kur'an
3. Peygamberler
Bunun haricinde, neyi isterseniz eleştirin, ne dinden çıkarsınız ne de komik kaçar.
Bazı şeyleri çok abarttığınızı düşünmekteyim, gereksiz..
dualarımla

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
Aysegul' Alıntı:
Ya biz alimleri eleştirme hakkına sahip olduğumuzu düşünmüyorum...Çünkü hepsi belli bir eğitimden belli tecrübelerden geçmişlerdir....Ben çıkıpta mesela bir Abdülkadir Geylaniyi eleştiremem...Bu çok komik olur zaten:)[/QUOT

Komiklik olur öyle mi, peki ama neden..
Söyler misiniz,
Yoksa sizin inandığınız imanın şartları arasında bazı büyükleri eleştirememek te mi var.. Haşa.. bu çok saçma birşeydir.. Bakın, size eleştiremeyeceğiniz üç şey söyleyim.
1. Allah
2. Kur'an
3. Peygamberler
Bunun haricinde, neyi isterseniz eleştirin, ne dinden çıkarsınız ne de komik kaçar.
Bazı şeyleri çok abarttığınızı düşünmekteyim, gereksiz..
dualarımla

Kendi adıma konuşmuştum sizi bilemem...Öyle zatları eleştirmek için derin bilgiye sahip olmak lazım...Ben hiç bir hocadan ders almadım...Bilgilerim okuduklarımla sınırlı ...Ama sizi bilemem hangi hocalardan ders aldınız

isimsiz

New member
o ledün ilmine sahip...hiç bir alimin önüne diz çökmemiş...allahu teala ona bir gece bu derya gibi ilmi nasip etmiş......

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
isimsiz' Alıntı:
o ledün ilmine sahip...hiç bir alimin önüne diz çökmemiş...allahu teala ona bir gece bu derya gibi ilmi nasip etmiş......

Yok aziz dostum yok,
bu tür absürd bilgi edinme kaynaklarını ancak ve ancak, Rabbaniler, Arabiler ve mevlanalar edinebilir, bizim böylesi tuhaf kaynaklara ihtiyacımız yoktur. Allah Kitabını indirmiştir gerekli bilgiyide oraya almıştır, isteyen, eğilir kitabına ve alır bilgisini, istemeyen ve görevden kaçanlar da, birilerinin yaptıklarıyla övünürler, Allah bir günü 24 saat yaratmış, eğer bunun en az 4 saatini bile ilme ayırmayan insanlar, ancak, alim dediği insanlara imrenerek hayatını geçirir.. Bakın, bendeniz bu ilmi BAL'A benzetirim. Arı gibi, çiçek çiçek dolaşacak, ilim elde edecek, bununla hem kendi beslenecek hem başkaları. Ama, bir de sinekler vardır, kendi birşey üretmez, sadece hazırı tüketir, bu tipler müslümanlar arasında o kadar çoktur ki, işte bu yüzden Afrika liginde mücadele ediyoruz ya her konuda.. Rabbim ilmiyle amil kullarından eylesin.. dualarımla

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
Yok aziz dostum yok,
bu tür absürd bilgi edinme kaynaklarını ancak ve ancak, Rabbaniler, Arabiler ve mevlanalar edinebilir, bizim böylesi tuhaf kaynaklara ihtiyacımız yoktur. Allah Kitabını indirmiştir gerekli bilgiyide oraya almıştır, isteyen, eğilir kitabına ve alır bilgisini, istemeyen ve görevden kaçanlar da, birilerinin yaptıklarıyla övünürler, Allah bir günü 24 saat yaratmış, eğer bunun en az 4 saatini bile ilme ayırmayan insanlar, ancak, alim dediği insanlara imrenerek hayatını geçirir.. Bakın, bendeniz bu ilmi BAL'A benzetirim. Arı gibi, çiçek çiçek dolaşacak, ilim elde edecek, bununla hem kendi beslenecek hem başkaları. Ama, bir de sinekler vardır, kendi birşey üretmez, sadece hazırı tüketir, bu tipler müslümanlar arasında o kadar çoktur ki, işte bu yüzden Afrika liginde mücadele ediyoruz ya her konuda.. Rabbim ilmiyle amil kullarından eylesin.. dualarımla

Ben boşu boşuna konuştuğumu düşünüyorum..ve artık susuyorum:(

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
Ben boşu boşuna konuştuğumu düşünüyorum..ve artık susuyorum:(

Hayır, ben yapılan herhangi bir işin boşa olduğu kanaatinde değilim,
Eğer yaptığınız şeyin boş olduğuna kendiniz inanırsanız, başkalarına birşey anlatamaz ve inandıramazsınız,
Ben, cevabınız ne olursa olsun, önemsiyorum, çünkü, sonuçta şurada ilim tartışıyoruz, doğrular tartışılmadan bulunamaz, dualarımla

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Selamünaleyküm
Muhterem The Hafız, bir sualim olacak Acaba Kudsi Hadisleri incelediniz mi? Bu hadislerin Kuran ve hadislere ters düşenleri veya kısımları var mı? Teşekkür Selam

Üst Alt