Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bediüzzaman

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Arkadaslar Gecen Forumda Bir Arkadas Bediuzzaman Ebcedde Yanlis Hesaplamis Isa Hani Gelmisti Felan Diyordu Ben Söyleyeyim Kim Söylemisse Yalan Söylemis Bediüzzaman Ebced Hesabina Göre 2011 Yani 2001 Degil

S

seha

Guest
İlginç bir tespit. Yani;Bediüzzaman kelimesinin ebced değeri 2011 mi? yoksa ben farklı mı anladım. Bana özel mesajta atabilirsin.
Selam ve muhabbetle.

313

New member
alptraum' Alıntı:
Arkadaslar Gecen Forumda Bir Arkadas Bediuzzaman Ebcedde Yanlis Hesaplamis Isa Hani Gelmisti Felan Diyordu Ben Söyleyeyim Kim Söylemisse Yalan Söylemis Bediüzzaman Ebced Hesabina Göre 2011 Yani 2001 Degil

Evet şimdi olmasa da 30-40 SENE SONRA fen ve hakiki marifet (hüner, sanat , ilim ve fenlerle öğrenilen bilgi) ve medeniyetin mehasini (iyi ve faydalı yönlerini) o üç kuvveti tam teçhiz edip (o üç kuvvetle donatıp), cihazatını verip (gerekli ihtiyacını karşılayıp) o dokuz manileri mağlup edip (o dokuz engelleri yenip) dağıtmak için taharri-i hakikat meyelanını (gerçekleri araştırma eğilimi) ve insaf ve muhabbet-i insaniyeyi (insan sevgisini) o dokuz düşman taifesinin (sınıfının) cephesine göndermiş, inşaAllah YARIM ASIR SONRA onları darmadağın edecek. (Hutbe-i Şamiye, s. 25)

... Evet şimdi olmasa da 30-40 SENE SONRA…

Bediüzzaman’ın vermiş olduğu bu tarih ile, bu hutbenin okunduğu tarihten 30-40 yıl sonrası, yani hicri 1401-1411 yılları kastedilmiştir. Miladi olarak ise bu tarihler “1981-1991 tarihlerine” denk gelmektedir.

kaynak: www.harunyahya.org

noanda

New member
Ebced hesabını İslâm tarihinde ilk kez yahudiler yapmışlardır. Rasûlullah'a gelen bir grup yahudi Kur'an-ı Kerim'deki hurûf-ı mukattaa adı verilen Elif, Lâm, Mim, vb. harflerini Ebced'e göre değerlendirip, "İslâm ümmetinin ömrü, "Elif: 1, Lâm: 30, Mim: 40" olarak toplam 70 veya 71 yıldır" demişler; kendilerine hurûf-u mukattaa ile başlayan "Kef, He, Ye, Ayn, Sad, gibi diğer ayetler hatırlatılınca önce hesap etmeye başlamışlar, sonra bu işin altından çıkamamış, zihinleri karışmış, rezil olmuşlardır. Ashab ve Rasûlullah (s.a.s.) onların bu çocukça hesap işine gülmüşlerdir.

bazen halk arasında dolaşan ve Kur'an-ı Kerim'in şifa ile ilgili âyetlerinin ebced hesabına göre rakamların yazılıp bunlarla yapılan muskalar bulunmaktadır ki, bu rakamların şifa vereceğine inanmak küfürdür. Bu gibi hususlar Hz. Peygamber'in sünnetinde olmadığı gibi ashab, tâbiîn ve büyük imamların böyle bir şeye başvurmadıkları ilmen ve tarihen bilinen bir husustur. Ebced hesabına dayanarak ortaya çıkan Hurûfilik, bu işi Kur'ân ile fal bakmaya kadar götürmüştür. Bir devlet kuruluşu olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, devletin dinî anlayışını yansıtmak üzere 1960'larda yayımlanan ''Allah Bizimle" adlı bir kitapçıkta Ebced hesabı ile Hz. Peygamber (s.a.s.) ile ilgili olan bir âyeti, 27 Mayıs 1960 askeri darbesine tarih düşürmeye çalışmıştır. Oysa bu hesaplar, bir İsrailiyyat uydurması olup İslâm ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Aysegul

New member
Ömer Çelakılın kitabını okudunuzmu?...Bana orda bazı şeyler tutarlı geldi sanki...Kur'an bir mucize kitaptır...Orada 2006 ile ilgili gök taşının kur'anda aslında bildirildiğini ayet ve hesaplamasıyla yapılıyor...Kitap 2002 de basıldı...Ve şimdilerde biliyosunuz dünyamıza çarpma riski olan bir göktaşının 3 temmuzda geçeceği haberleri var televizyonda..

313

New member
Aysegul' Alıntı:
Ömer Çelakılın kitabını okudunuzmu?...Bana orda bazı şeyler tutarlı geldi sanki...Kur'an bir mucize kitaptır...Orada 2006 ile ilgili gök taşının kur'anda aslında bildirildiğini ayet ve hesaplamasıyla yapılıyor...Kitap 2002 de basıldı...Ve şimdilerde biliyosunuz dünyamıza çarpma riski olan bir göktaşının 3 temmuzda geçeceği haberleri var televizyonda..

Olabilir ama senin dedigin gibiyse adam demek ki tutturmus, ama Said Nursi tutturamadi, bunu kabul etmek lazim.

Selametle...

Aysegul

New member
_313_' Alıntı:
Olabilir ama senin dedigin gibiyse adam demek ki tutturmus, ama Said Nursi tutturamadi, bunu kabul etmek lazim.

Selametle...

Ya sen Said Nursiyle ilgili ileri geri konuştuğunun farkındasın değilmi sen onun kitaplarında gömek istediğin gibi görüyorsun...Alıp eline baştan sona okudunmuda böyle bir iddada bulunuyosun

313

New member
Aysegul' Alıntı:
Ya sen Said Nursiyle ilgili ileri geri konuştuğunun farkındasın değilmi sen onun kitaplarında gömek istediğin gibi görüyorsun...Alıp eline baştan sona okudunmuda böyle bir iddada bulunuyosun

Bak yine basladin benimle tartismaya Sadi Nursi nin yanlisini ortaya koyduk daha ne?

Evet burda demekki hata etmis diyemiyorsan bari benim üstüme gelme bosuna.

Senin bilmedigin daha neler var, ama kaynaksiz fazla yazmayi sevmem cünkü inanmiyorsunuz.

Ama bir örnek vereyim Said Nursi ve risaleler icin Hz. Mehdi Efendimiz diye inananlar var!!!

Bunlara gercekleri göstermezsek Hz. Mehdi a.s. gelince bunlar nasil inancak?

Sen eger o cemaatleri seviyorsan onlara dogrulari anlat, benim bütün cemaate laf attigimi okudun mu hic?

Hayir cünkü liderlerinde ki hatalari görsünler diye ugrasiyoruz o kadar.

Aysegul

New member
Herşeyin en iyisini şüphesiz Allah bilir...Ona bakarsan Peygamberimiz (s.a.v) bir konuda insanlara açıklama yapacağını bildirmişti fakat inşallah demediği için sözünde duramadı...O yüzden artık yorum yapmak istemiyorum...Sen fikrinde sabitsin

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
_313_' Alıntı:

Ama bir örnek vereyim Said Nursi ve risaleler icin Hz. Mehdi Efendimiz diye inananlar var!!!
.
bu hata said nursi hz.lerine ait değil bu sadece bir yorumdurki o nur talebelerinin bir kısmına aittir onlar mehtiyi şahsi manevi kabul ederler ama said nursi bunu hiçbir zamandemeiştir, hatta ozat geldiğinde bizler kabrimizde seyreder şükrederiz der, ve biz ona zemin hazırlıyoruz der, biz erken geldik tabirini kullanır. yani bu hatada said nursinin hiçbir suçu yoktur sadece yorumlıyan insanların hatası , tıpkı hacı bektaşiyi yanlış yorumlıyan bektaşiler gibidir, halbuki asıl zatlar hiçbir zaman bu savunulanları ima dahi etmemişlerdir. onun için bu yanlış said nursiye mail edilmesi yanlış olur...

313

New member
Aysegul' Alıntı:
Herşeyin en iyisini şüphesiz Allah bilir...Ona bakarsan Peygamberimiz (s.a.v) bir konuda insanlara açıklama yapacağını bildirmişti fakat inşallah demediği için sözünde duramadı...O yüzden artık yorum yapmak istemiyorum...Sen fikrinde sabitsin

AAA bak suna Peygamber Efendimizin s.a.v. hatasini yaziyor da Said Nursi ye gelince bana saldiriyor. Biz ne dedik Said Nursi bu hatayi yapmistir, baska hatalari da var.

Sorun ne?

Said Nursi yi göge cikaranlara örnek olsun, daha gelecek INSAALLAH

313

New member
seyfullah putkıran' Alıntı:
bu hata said nursi hz.lerine ait değil bu sadece bir yorumdurki o nur talebelerinin bir kısmına aittir onlar mehtiyi şahsi manevi kabul ederler ama said nursi bunu hiçbir zamandemeiştir, hatta ozat geldiğinde bizler kabrimizde seyreder şükrederiz der, ve biz ona zemin hazırlıyoruz der, biz erken geldik tabirini kullanır. yani bu hatada said nursinin hiçbir suçu yoktur sadece yorumlıyan insanların hatası , tıpkı hacı bektaşiyi yanlış yorumlıyan bektaşiler gibidir, halbuki asıl zatlar hiçbir zaman bu savunulanları ima dahi etmemişlerdir. onun için bu yanlış said nursiye mail edilmesi yanlış olur...

Evet biz de Said Nursi ben Mehdi yim diyor demedik, ama öyle diyenlere hatalarini gösteriyoruz.

Hz. Mehdi Efendimiz a.s. hic yanilmiyacak, el insaf

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
_313_' Alıntı:
Evet biz de Said Nursi ben Mehdi yim diyor demedik, ama öyle diyenlere hatalarini gösteriyoruz.

Hz. Mehdi Efendimiz a.s. hic yanilmiyacak, el insaf
bende diyorum said nursi mehti değildir bunu zaten kendide söylüyor, bunda aslında tartışılıcak bişey de yok said nursi mehti olmadığını yazdığım cümlelerinde belirtiyor görmek sitiyen risal-i nuru dikkatlice okusun orda bunlar yazıyor. belliki risale-i nuru anlıyamamışlar, ama mehti a.s geldiğinde onlarda bu yola gelicekleri kanatindeyim...

Aysegul

New member
_313_' Alıntı:
AAA bak suna Peygamber Efendimizin s.a.v. hatasini yaziyor da Said Nursi ye gelince bana saldiriyor. Biz ne dedik Said Nursi bu hatayi yapmistir, baska hatalari da var.

Sorun ne?

Said Nursi yi göge cikaranlara örnek olsun, daha gelecek INSAALLAH

" said nursinin hataları var"..Bilmiyorum aslında varmı...Yalan olmasın ama seni rahatlatacaksa "Said nursi hatalı bir kul"....Ama ben onun yazmış olduğu tefsirlerin insanlığa yararlı olduğunu düşünüyorum...Sözler kitabını baştan sona okudunmu?...Ya da mektubat adlı kitabını?

313

New member
Aysegul' Alıntı:
" said nursinin hataları var"..Bilmiyorum aslında varmı...Yalan olmasın ama seni rahatlatacaksa "Said nursi hatalı bir kul"....Ama ben onun yazmış olduğu tefsirlerin insanlığa yararlı olduğunu düşünüyorum...Sözler kitabını baştan sona okudunmu?...Ya da mektubat adlı kitabını?

Benim icim rahat hamdolsun merak etme ve bahsettigin kitaplari okumadim 2 kücük kitapcigi göz atarak okumustum, nurcukar vernisti.

Peki sen okudun mu? Sana bazi sorular sorayim cevapla o zaman olur mu?

Aysegul

New member
_313_' Alıntı:
.
Peki sen okudun mu? Sana bazi sorular sorayim cevapla o zaman olur mu?

Sorularının cevaplarını okuyarak bul benim bilgimin senin için bir önemimi var...Seninle bir problemim yok ama hakaret ettiğin sürece karşındayım

313

New member
Aysegul' Alıntı:
Sorularının cevaplarını okuyarak bul benim bilgimin senin için bir önemimi var...Seninle bir problemim yok ama hakaret ettiğin sürece karşındayım

Hani hakaretimi göster, neymis???

Aysegul

New member
_313_' Alıntı:
Hani hakaretimi göster, neymis???

Ya aratma şimdi bana eski mesajları ayrıca burası sohbet ortamı değil...Konuyla alakalı soru soracaksan sor...Onun haricinde sohbete dönmesi kuralları ihlal eder

313

New member
Bu baslik "BEDIÜZZAMAN", onunla ilgili hakaret ettigimi yaziyorsun ben de bul, göster diyorum. Varsa ya aciklarim hakaret mi, yada sözümü geri alirim.

Yoksa bana neden iftira atiyorsun, helallik istemen gerekmez mI?

Üst Alt