Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

An-Nisa 4:89;

benim05

New member
An-Nisa 4:89;

"Sizin de kendileri gibi inkâr etmenizi istediler ki onlarla eşit olasınız. O halde Allah yolunda göç edinceye kadar onlardan hiçbirini dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin."

Bu sureyi bana biri acikliya bilirmi.

benim bildigim islam da özgürlük vardir
yani ben müslüman sam diger müslüman olmayanlari öldüre bilirmiyim yani ?

old_preacher

New member
Merhabalar;

Kuran bir bütündür, parça parça değil bütün olarak okunmalı ve anlaşılmalıdır. Şimdi bu kapsamda belirttiğiniz ayetin devamına da bakalım.

''Ancak sizinle aralarında antlaşma olan bir topluma sığınanlarla, kendi toplumlarıyla yahut sizinle savaşma konusunda yürekleri yetersiz kalıp da size gelenlere dokunmayın. Allah dileseydi onları elbette sizin üstünüze salardı, onlar da sizinle mutlaka savaşırlardı. O halde, sizden uzak durur, sizinle savaşmaz, size barış eli uzatırlarsa, artık Allah size, üzerlerine gitmek için bir yol vermemiştir.'' Nisa Suresi-90

Bir sonraki ayetten de anlaşıldığı üzere ''bize karşı savaşmaktan vazgeçenler'' bundan hariç tutulmuştur, yani burada bahsedilenler bize karşı savaşanlardır, birini öldürmeniz için onun size karşı savaşıyor olması gerekir. Bir kişi hangi inançtan olursa olsun sizi öldürmeye çalışmıyorsa, ayetten de anlaşıldığı gibi ona karşı bir hamle yapma yetkiniz yoktur.

Üst Alt