Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Akşamdan sonra evvabin namazını kılıyormusunuz?

Akşamdan sonra evvabin namazını kılıyormusunuz?

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

Kullanılan: 1 100.0%

• Kullanılan toplam oy
    1

0707ugur

New member
Namazının sünnetinden sonra kılınan altı rekâtlık gayr-i müekked namaz. Evvâb, faal hayırlı işler yapmak sûretiyle Allah'a dönen demektir. Çoğulu Evvâbin'dir. Evvâbinvezninde ism-i fâildir, günâhları terk ve namazı, Allah'a çok itaat edenlerin namazı demektir. Ashab-ı kirâmdan Zeyd b. Erkâm, kuşluk vakti birtakım insanların namaz kıldıklarını görmüş de; "Bu adamlar pek âlâ bilir ki, bu saatten başka zamanda namaz kılmak, daha faziletlidir. Çünkü Resulullah (s.a.s.), "Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zaman kılınır" buyurmuştur" (Müslim, Salât, 19).

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Benden sonra ölmüş (yok olmuş) bir sünnetimi ihya eden kimseye,
o sünnetle amel edenlerin sevabı kadar sevab vardır
ve bu sevab o sünnetle amel edenlerin ecrinden kesilerek verilmez. Verilen ecir onların ecrinden bir şey eksiltmez. Çünkü Allah ve Rasûlü’nün razı olmadığı sapık bir bid’ati icad edenin boynuna, o bid’at ile amel edenlerin günahları kadar günah yüklenir ve ona yüklenen günah da amel edenlerin günahından bir şey eksiltmez”
[Tirmizi, (Bilal b. Haris el-Müzeni’den); İbn Mace, (Kesir b. Abdullah’tan)]

“Kim benden sonra öldürülmüş sünnetlerimden bir sünneti ihya ederse beni seviyor demektir, kimde beni seviyorsa o benimledir.”

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Zeyd b. Erkâm, başka bir rivâyetinde şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.s.) Kûba'lıların yanına gitti. Vardığında, onlar namaz kılıyordu. Allah elçisi, onlara, 'Evvâbin namazı, sıcaktan deve yavrularının ayakları yandığı zamandır' buyurdu" (A. Davudoğlu, Sahih-i Müslim Tercümesi ve Şerhi IV, 2132).

Bu hadislerde, namazın kaç rekât kılınacağı belirtilmemiştir. İslâm âlimleri, sıcağın yükseldiği bu vaktin, kuşluk namazı için en elverişli ve faziletli olduğunu söylemişlerdir. Çünkü kuşluk namazının vakti, günün evveli olup, daha erken saatlerde de kılınabilmektedir.

Hz. Sevbân'dan nakledilen şu hadis de, evvâbin namazının önemini belirtir: "Allah Rasûlü, günün yarısından sonra namaz kılmayı severdi.

Hz. Âişe, Ya Resulullah, sen bu saatte de mi namaz kılmayı seviyorsun? dedi.
Resulullah (s.a.s.): "Bu saatte gök kapıları açılır ve Hak Teâla hazretleri, bu saatte kullarına rahmetle bakar. Bu namaz Âdem, Nuh, İbrahim ve İsâ'nın devam ettikleri bir namazdır" buyurdular (el-Askalânî, Bulûgu'l Merâm, Terc. A. Davudoğlu, II, 48).

Evvâbin namazının dört rekât olduğuna dâir çeşitli hadisler nakledilmiştir. Akşam namazından sonra ve altı rekât kılındığına dâir hadisler de nakledilir ve bunların uygulamada daha yaygın olduğu bilinmektedir (Tirmizî, Salat, 32 1) .

Akşam namazının sünnetinden sonra iki ilâ altı rekat arasında kılınan nafile namaza da "evvâbin" denilmiştir. Hz. Peygamber, akşam namazından sonra altı rekat nâfile namaz kılanın evvâbinden (günah işleyip, arkasından hemen tövbe eden kimselerden) sayılacağını bildirmiş ve arkasından da şu ayeti okumuştur:

"Rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer salih kimseler olursanız, şüphesiz Allah tövbe edenleri affedicidir" (el-İsrâ, 17/25; bk. İbn Kesir, Tefsir, İstanbul 1985, V, 64, 65; Şürünbülâli, Şerhu Nüri'l-İzah, İstanbul 1984. s.74)

enes38

New member
namazlarımı tam olarak kılmıyorumki nafile namaz kılayım tabi çok kötü birşey ama öyle benim için allaha dua ederseniz belki hidayet nasip edilir banada

Dostlara duacýyýz

New member
namazlarımı tam olarak kılmıyorumki nafile namaz kılayım tabi çok kötü birşey ama öyle benim için allaha dua ederseniz belki hidayet nasip edilir banada

Dualarmız seninle kardeşim
allaha hamdolsun akşam namazından sonra Avabin namaznında kılarım şükürler olsun:D:D

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com
Dualarımız seninle kardeşim

Dualarımız seninle kardeşim

h.z. Allah c.c. Yapmanı nasip ettiği nafile ibadetlerini kabul
etsin inşaallah.

Ayrıca evvabin namazının sonunda iki rekat da hıfzı iman namazı
da kılabiliyorsan çok makbuldur tavsiye ederim .
bilmiyorsan tarif ediyorum;
Allahım niyet ettim senin rızan için hıfzı iman hıfzı himaye namazı
kılmaya, dedikten sonra, tekbir getirip ellerini bağladıktan sonra
sübhaneke den sonra besmele fatiha, ayetel kürsü, ve, rabbena la
tuziğ kulubena bağde iz hedeytena ve heblena minledünke rahmeh
inneke entel vehhab rabbene inneke camiunnasi li yevmillareybefih inneke la tüflifül miadi. Okuduktan rukü ve secde
yapıp ayağa kalkınca da fatiha ve elam neşrahlekeyi ukuyup yine
rukü secde ve ettehiyyatü, salli barik, rabbena atina, ve selam
verdikten sonra hemen secdeye varıp on adet salatı selam
getirip duğrulup h.z. Allaha seni her çeşit tehlikeden koruyup
himaye etmesi için sığınmanı yaparsan çok karlı bir ibadet
yapmış olursun tavsiye ediyorum dene farkı görürsün.
selamı aleyküm

Son düzenleme:
Üst Alt