Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Adalet, adalet, adalet

Adalet, adalet, adalet

• Var, çok da iyi, her yerde ve herkese var.

Kullanılan: 1 5.6%
  • Parası olana var, parası kadar, nerde isterse üstelik.

Kullanılan: 5 27.8%
  • Adalet mi, nerde, nasıl? Biz niye duymadık...

Kullanılan: 2 11.1%
  • Paraya, makama dokunmayan konularda var, bir çok yerde, hasta ruhlu birine rastlamazsanız

• Eh işte, öyle böyle, Anadolu'nun küçük toplum baskısı hissedilir illerinde.

• Yüzde 50 gibi, özellikle de küçük merkezlerde, ama karşınızdaki para babası değilse.

• Çok çok az. Hele dava büyükse, adalet, parası olanın lehine dönmek kaydı ile ama.

Kullanılan: 4 22.2%
  • Çoğu defa dava siyaset ve ideolojiye göre kazanılır, kaybedilir.

• Kullanılan toplam oy
    18
  • Anket kapatılmış .

bekir

sadece bir kul
varsa bir yerde oradaki insanlardan kaynaklanıyordur ya da adaletsizliğe uğradığını iddia eden kişinin anlayışsızlığından kaynaklanıyordur.

Herhalde yani, hiç kimse bunun aksini iddia etmiyor zaten.

Bir işçinin bir fabrikatörün emrinde çalışması da o zaman adaletsizliktir. Birisi çalışıyor diğeri daha az çalışıp daha çok para kazanıyor. Bu durumuu ortaya koyan yine insanların ortaya koyduğu ekonomik sisitem adaletsizliğe maruz kalan ise zaten çaresiz olan baştan adaletsizliğe uğramış kişidir. Daha fabrikaya girmeden yaşam araçlarını elde etmek için önüne gelen ilk fırsatı hemen değerlendirir. Yani adalet hakkında İslam bütün insanlar eşittir, bir insanın diğerine üstünlüğü takvadır. Hiç kimse şikayet etmesin. Şikayet imanın zayıflığını gösterir.

Bu hikayenizin adaletle ne ilişkisi var, anlayamadım. Haklının haksız, haksızın haklı addedilmesidir adaletsizlik.

sýyah_

New member
haklıyı haksız haksızıda haklı yapan yine biziz. Laf kalabalığı yapmadan şöyle anlatayım; adalet kavramı sizin adaleti kimden beklediğinize bağlıdır, burada ben bir ayırım yapmak istedim. Hayır ve şer ALLAH'tandır. Adaletsizlik insanlar arasındaki kendi kurduğumuz sosyal yapıların içerisinde elbette karşımıza çıkacaktır. Her zaman heryerde insanlardan adalet beklemek bence çocuk masallarında kalan birşey, herkez yaşam habitatında kendi kurduğumuz kurallar çerçevesinde veya kurulmuş hazır sosyal statülerde bazı haksızlıkları ister kabul etsin ister etmesin ancak akıntıya karşı kürek çekmekten başka bişey değildir. Hiç adalet yoktur demekde adil değildir. Bir kişinin işine gelen bir durum diğerinin işine gelmeyebilir. Bu konuda forum kalabalığı yapmadan bu kadarını belirteyim. Aslında çok anlatmak istediğim bazı durumlar var iyice karıştırmayayım. Bekir Bey Hayırlı Cumalar efendim.

bekir

sadece bir kul
haklıyı haksız haksızıda haklı yapan yine biziz. Laf kalabalığı yapmadan şöyle anlatayım; adalet kavramı sizin adaleti kimden beklediğinize bağlıdır, burada ben bir ayırım yapmak istedim. Hayır ve şer ALLAH'tandır. Adaletsizlik insanlar arasındaki kendi kurduğumuz sosyal yapıların içerisinde elbette karşımıza çıkacaktır. Her zaman heryerde insanlardan adalet beklemek bence çocuk masallarında kalan birşey, herkez yaşam habitatında kendi kurduğumuz kurallar çerçevesinde veya kurulmuş hazır sosyal statülerde bazı haksızlıkları ister kabul etsin ister etmesin ancak akıntıya karşı kürek çekmekten başka bişey değildir. Hiç adalet yoktur demekde adil değildir. Bir kişinin işine gelen bir durum diğerinin işine gelmeyebilir. Bu konuda forum kalabalığı yapmadan bu kadarını belirteyim. Aslında çok anlatmak istediğim bazı durumlar var iyice karıştırmayayım. Bekir Bey Hayırlı Cumalar efendim.

Size de hayırlı Cumalar.

Biz zaten bizden şikayetleniyoruz. Allah'ın (cc) adaleti tamdır, O Zülcelal her sıfatında da muğnidir zaten. Nasıl ki doğru olanın peşinde koşmak gerekiyorsa, bizde adaletin peşinden koşmak ve onu yakalamak durumundayız. Yoksa adaletsizlik de bir olgudur, var olacaktır ama yarı yarıyayı bile yadırgarken insan,.. anket sonucu 95'e 5, vahim. Bu anketi her ne kadar binlarce insan cevaplamamış olsa bile cevaplayanların verdiği ciddi bir mesaj ver ve bizlerin kınadığı da adaleti dağıtan ellerdir, yani diyoruz ki bu adaleti dağıtan eller çarpık, yürekler bozuk, vicdanlar sulanmış...

sýyah_

New member
Ha şunu bileydin, evet insanların vicdanına kalbine ALLAH sevgisi ve ALLAH korkusu olmadıktan sonra bırak adalet beklemeyi daha zararın neresinden dönsek kardır düşüncesindeyiz. Vicdanınızdaki imanın gücüyle cesaretimizle ALLAH yolunda her türlü savaşmalıyız. Bu savaşta biz insanlara islamı anlatabilirsek eğer adalet zaten kendilğinden gelecektir. Yine evet aynen belirttiğin gibi "kınadığı da adaleti dağıtan ellerdir, yani diyoruz ki bu adaleti dağıtan eller çarpık, yürekler bozuk, vicdanlar sulanmış..." "Hiç şüphesiz Allah size emânetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür" (Nisa 58)." Ben daha nasıl mesaj vereyim zaten ALLAH bize mesajı vermiş.

bekir

sadece bir kul
Ha şunu bileydin, evet insanların vicdanına kalbine ALLAH sevgisi ve ALLAH korkusu olmadıktan sonra bırak adalet beklemeyi daha zararın neresinden dönsek kardır düşüncesindeyiz. Vicdanınızdaki imanın gücüyle cesaretimizle ALLAH yolunda her türlü savaşmalıyız. Bu savaşta biz insanlara islamı anlatabilirsek eğer adalet zaten kendilğinden gelecektir. Yine evet aynen belirttiğin gibi "kınadığı da adaleti dağıtan ellerdir, yani diyoruz ki bu adaleti dağıtan eller çarpık, yürekler bozuk, vicdanlar sulanmış..." "Hiç şüphesiz Allah size emânetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür" (Nisa 58)." Ben daha nasıl mesaj vereyim zaten ALLAH bize mesajı vermiş.

Kalbinde Allah bilgisi, sevgisi, korkusu olmayanların adaletleri düzgün olabiliyor. Bunu nasıl açıklayacaksınız? Yani işi kestirme yoldan imana taşımak kolaycılık olmadı mı?

sýyah_

New member
adaleti dağıtanlar ehli olmalı ehil kişileri seçmeliyiz en baştan bu biir, eğer bize bu imtihan dünyasında insanlara hükmetmek (bu mal mülklede olabilir) vicdanımızdaki imandan gelmeli buda ikiii, Her zaman ALLAH'ın yasaklarından yapmamız gerekenleri yapmamamız ve öğütlediklerini yapmamız gerekenleri de yapmalı ve çevremizdekiinsanlarıda bu konularda uyaralım. İmanı olmayan kişilerin sağladıkları adalet ise imanı olanların sağlayamadıkları adalet bu ayrı bir konudur, ben imanı olmayan insanın bırak yaşamasını güldüğü zaman güldüğünün ağladığı zaman ağladığının bile farkında olmadığına insandan aşağı hatta hayvandan bile aşağı bir varlık la eşdeğer olduğuna inanırım. Onun adaleti de bir yere kadardır. İşine gelmeyen bir durum oldumu içindeki kazandığı değer yargıları onu bir yere kadar frenler. Ama gerçekten ALLAH'a inanan insan ASLA ve ASLA doğruluktan çıkmaz, o dosdoğrudur. Kolaycılık değil ben böyle düşünüyorum.

sýyah_

New member
Bekir Bey ALLAH'a emanet olun. ALLAH akebitimizi hayırlı yaratsın inşallah.. akşam oldu kapatıyorum yarın devam ederiz inşallah.

bekir

sadece bir kul
adaleti dağıtanlar ehli olmalı ehil kişileri seçmeliyiz en baştan bu biir, eğer bize bu imtihan dünyasında insanlara hükmetmek (bu mal mülklede olabilir) vicdanımızdaki imandan gelmeli buda ikiii, Her zaman ALLAH'ın yasaklarından yapmamız gerekenleri yapmamamız ve öğütlediklerini yapmamız gerekenleri de yapmalı ve çevremizdekiinsanlarıda bu konularda uyaralım. İmanı olmayan kişilerin sağladıkları adalet ise imanı olanların sağlayamadıkları adalet bu ayrı bir konudur, ben imanı olmayan insanın bırak yaşamasını güldüğü zaman güldüğünün ağladığı zaman ağladığının bile farkında olmadığına insandan aşağı hatta hayvandan bile aşağı bir varlık la eşdeğer olduğuna inanırım. Onun adaleti de bir yere kadardır. İşine gelmeyen bir durum oldumu içindeki kazandığı değer yargıları onu bir yere kadar frenler. Ama gerçekten ALLAH'a inanan insan ASLA ve ASLA doğruluktan çıkmaz, o dosdoğrudur. Kolaycılık değil ben böyle düşünüyorum.

Yazdıklaınızda mana olarak sorun yok ama konuyu dağıtmadan öze ve sonuca gelelim isterseniz. Türkiye de adalet var mı? Varsa size göre yüzde kaç nispetinde. Konumuz bu...

Siz de Allah emanet olun.

sýyah_

New member
% 40 var adalet olduğuna, % 60 ise olmadığını tahmin ediyorum. Bİraz daha açayım adalet olmayan % 60'ın % 20 si ekonomik nedenlerden dolayı, % 40'ı da iman zayıflığından dolayı, adalet olan % 40'ın % 90'nın kalbinde taşıdığı imanından dolayı adaletli olduğuna % 10'nunda diğer kazanımlarından olduğunu tahmin ediyorum. Bİrde şunu ekliyeyim; vatanımızzda yaşayan 80 milyon kadar insanın kimlik kartında islam yazanların içinde zekatını verebilecek olanların zekatlarını hepsinin eğer verseler idi en az 6 milyon müslümanın daha adalet çarkının içerisine dahil edilebileceğine inanıyorum.

sýyah_

New member
adalet kavramı ile ilgili olarak şunları ekleyeyim; biz insanlar kendi menfaatlerimiz çerçevesinde kuralları ortaya koyarız. Bize göre adil olan bir kural diğerine adil gelmeyebilir. Buna göre adalet kavramı her farklı kişiye veya topluluklara göre değişiklik gösterir. Biz insanların ortaya koyduğu kurallar çerçevesinde yaşadığımız bu dünya da her zaman adaletsiz bir durumda olduğunu şikayet eden birileri olacaktır. İnsanların ortaya koyduğu kurallar değilde, ALLAH'ın ortaya koyduğu kuralları (yasakları ve öğütlediklerini) yapsak bu dünya cennet olurdu. Ayrıca, konuya başka bir yönden bakacak olursak Felsefi yönden bakarsak; biz insanlar her zaman gerçek olmayan kavramlar kullanırız. Örneğin zaman kavramı gerçek değildir, ama bu kavramı kullanmayan insan yoktur. Aynı bu kavramlar gibi, hepimiz günlük hayatımızı kolaylaştırsın diye ortaya koyduğumuz kuralların içerisine kendimizi hapsederiz, ama bunun farkına bile varamayız.

Üst Alt