Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Köpeğin Dinimizdeki Yeri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yorum İçin Teşekkürler.
1)Köpeği Evde Değilde Bahçemde Besliyeceğim Ve Bekçilik İçin Değil Zevk İçin
2)Her Zaman Aklıma Geldiğime Sadakalar Olsun Camiden Çıktığımızda Cami İçin Olsun ALLAH'A Şükür Yardımlarımı Yapıyorum.
3)Köpek'i Kimse Görmücek Bahçem Çopk Büyük Ve Duvarlarla Örülüdür.Köpeği Görmek İçin Baya Yüksek Bi Yere Çıkmak Lazım Oda Zaten Korkmaya Girmez Bize Gelen Misafirler Korkmak Yerine Sevmek İster Misafir Evime Geliyo Zaten Bahçemdeki Köpekten Korkmazlar.
4)Tüm Aşılarını Bakımlarını Yaptıracam Bi Hastalık Geçme İhtimali Olacağını Sanmıyorum.Köpeğimi Sadece Akşamları Gezmek İçin Çıkaracam Onun Dışında Kimsye Zararı Olmayacak.

Nasıl isterseniz yapın MetinK kardeşim. Siz dini hükmü sordunuz, biz de sahih hadislerle bilgi vermeye çalıştık. Bahçede sizin, ev de, köpekde sizin, zevk de sizin, zaten herkes kendinden mesul, ne gam... :)

Selim

New member
Selim, hurafelere devam ediyorsun.

Zerdüştlük, İran' ın İslam öncesi dinidir. Zerdüşt aslında bu dinin peygamberinin adıdır. Yaşadığı tarih hakkında tarihçiler arasında mutabakat yoksa da yaklaşık M.Ö. 7. yy olduğu tahmin ediliyor. Bu dinin tanrısının adı ise "Ahura Mazda". Bu nedenle bu dine Mazdaizm adını verenler de vardır. Arapların, Ahura Mazda' ya verdiği ad ise "Hürmüz" dür. Kutsal kitabı Avesta olan Zerdüştlüğe göre insanlar öldükten sonra dirilirler ve öteki dünyada iki safa ayrılırlar. Tüm insanlar cennete girebilmek için şinvat (sırat) köprüsünden geçmek zorundadırlar. Kötüler için şinvat (sırat) köprüsü kılıcın keskin tarafı gibi olur. İyiler için ise köprü genişler. Zerdüşt, geçişleri izler ve kendi ümmetinden kimselerin geçisi sırasında tanrı Ahura Mazda' dan şefaat ister. İslamiyete sonradan ilave edilen sırat köprüsünun temeli zerdüştlükten alınmıştır.

Anlattığım köpek mevzusundaki olaylar, Ruhul Beyan'da geçmektedir, Ruhul beyan'ın müellifi İsmial Hakkı Bursevi Hazretleridir. Hurafe diyorsan bana değil, bir Allah dostuna hurafe diyorsun.

Sıraat köprüsünede hurafe demişsin ve buradan seninle tartışacak kadar vakit ayıramam. Gerçekten vakite yazık olur. Sıraat körpüsüyle ilgili Buhari ve Müslim'de bir çok Hadisi Şerif vardır. Buhari ve Müslimde geçen Hadisler Mütavatir'dir. Yani inkar edilirse küfre girer, kafir olursun.

Biz

New member
Bursevi, Buhari, Müslim...

Bu şahıslar sadece birer insandırlar. Sırat köprüsü hurafedir, zerdüşt inancıdır, batıldır.

Kur'an'da Allah'ın emir ve yasakları bellidir. Nasıl iman edeceğimiz de gayet açıktır. Bunları inkar etmediğim sürece kafir olmam.

İnsanları ilahlaştırıp putlaştırma!

Allah'ın kitabı Kur'an dururken beşerlerin sözlerini kutsallaştırma!

Hurefelerden uzak dur!

Senin iyiliğin için söylüyorum bunları. Cehaletten kurtul.

Doğruları ve gerçekleri anlattım. İster kabul et, ister etme.

İnşallah soyut ve somut putlardan kurtulursun. Zihnin soyut putlarla dolu çünkü.

Benim için tartışma bitmiştir.

Selim

New member
Anlaşıldı, Hadisleri inkar edip ve Allah dostlarını aradan çıkarıp, Müslümanım diyenlerdensin.

Sen Namaz kılıyor musun?

Selim

New member
Neyse senin cevabını beklemeyelim.

Anlat bakalım Farz namazlarının kaç rekat olduğu, şu kadar paraya şu kadar zekat düştüğü, Kabe'yi kaç defa tavaf edilmesi gerektiği, Namazın içindeki dışındaki şartlar ve hareketler, Oruçla ilgili şartlar, Tadili erkan şartları vs. (uzarda gider) Kuran-ı Kerim'deki Ayetleri yaz, bende ona göre amel edeyim.

MetinK.

New member
Nasıl isterseniz yapın MetinK kardeşim. Siz dini hükmü sordunuz, biz de sahih hadislerle bilgi vermeye çalıştık. Bahçede sizin, ev de, köpekde sizin, zevk de sizin, zaten herkes kendinden mesul, ne gam... :)
Yok Bekir Kardeşim Sen Hadisleri Falan Yazmışşın Anladım Sorular Sormuşşun Köpek Beslememen İçin nedenler Bende Soruları Cevapladım Dinimizde Günahsa Tabiki Beslemeyiz Ama Şuan İçin Pek Anlamadım Siz Hadisleri Falan Yazdınız Sadece Dinimize Göre Besleyebilirsiniz Veya Besliyemezsiniz Derseniz.Çok Sevinirim.

MetinK.

New member
Arkadaşlar Lütfen Bu Konu İçin Tartışmıyalım Herkesin Düşüncesi Kendine Mübarek Günlerde Birbirimizi Kırmayalım.

MetinK.

New member
Yani Bekir Kardeşim Demek İstediğim Allaha Şükür Bugün Namazlarımı Kılmaya Başladım Tekrardan Allaha Şükür Diğer Tüm İbadetlerimi Kendimi Bildim Bileli Yapıyolrum Bu İbadetlerimi Köpek Besliyerek Riske Atmak İstemiyorum Kısacası.Yani Anlamadığım Herkes Başka Diyor Şimdi Ben Bahçemde Bekçilik İçin Değilde Keyif İçin Beslesem Her Gün Sevaplarımdan İki Kırat Kesilirmi??

LeoneKG

New member

Bu şahıslar sadece birer insandırlar. Sırat köprüsü hurafedir, zerdüşt inancıdır, batıldır.

Kur'an'da Allah'ın emir ve yasakları bellidir. Nasıl iman edeceğimiz de gayet açıktır. Bunları inkar etmediğim sürece kafir olmam.

Hurefelerden uzak dur!

İnşallah soyut ve somut putlardan kurtulursun. Zihnin soyut putlarla dolu çünkü.

Sırf sana iki kelam edebilmek için üye oldum bilinsin.
Ne yazıkki İslam'da pek de yeri olmayan bilmişlik havasında gördüm seni güzel kardeşim.
" Allah'ın kitabı Kur'an dururken beşerlerin sözlerini kutsallaştırma!" diye bir kelam etmişsin. Ne yazık! Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir beşerdir aklından çıkmış olacak!
Peygamber dostu olan Cennete nail olan birçok kişiyide aradan sıyırıp atıyorsun. Kuran'ı Kerim gibi bir kitabı bu denli yüce şahsiyetler binlerce kez okuyarak tamamen anladıklarını iddaa edemezken sen neredeyse bunu üstüne basmışsın.
He bu arada seninle tartışmıyorum. He birde şunları nakledip susayım :

Cahillerle tartışmaya girmeyin, Ben hiç yenemedim
Gazali

insanlar ne kadar az düşünürlerse o kadar çok konuşurlar.
Montesqieu

Cahil kimselerin yanında kitap gibi sessiz ol
mevlana

Bilmediklerimi ayaklarımın altına alsaydım başım göğe değerdi
İmam-ı Azam

Teşekkürler...

radikal

New member

Bu şahıslar sadece birer insandırlar.

Hazreti Adem (Safiyullah), Hazreti İbrahim (Halilullah), Hazreti Musa (a.s.), Hazreti İsa (Kelimullah), Hazreti Muhammed (s.a.v.), Hazreti Ali (k.v.), Hazreti Ebu Bekir (Sıddık'ı Ekber)... Bunlar da birer insandırlar. Ama Allah'ın dini hakkında insanları irşad etmişlerdir. Hepsi de başımızın tacıdır. Dersen ki; ilk beş saydığın zaten peygamberdir, diğerleri kim ola ? cevaben derizki, o ilk beşin yanında yer alan zatı muhteremlerdir ki, hepsi bizim gibi beşerdiler. Herkesin taşlayıp alay ettiği (Hz. Adem hariç) bir zamanda bu insanlar, malı ile canı ile nefsi ile yanlarında yer alıp kuvvet vermiştir. Onlar Allah'ın dinine yardım ettiği için, Allah da onları bu ümmete unutulmaz saygıdeğer insanlar olarak yadigar bırakmıştır. Buhari de bu mahiyette muteberdir, Müslim de, Bursevi de İmam'ı Rabbani de. Daha o kadar çok sayarım ki bu isimleri, hocan edip bunların hepsini yakından bilir. Zamanında bunları muteber bulmuştur, ne zaman ilmi aklına gaalip geldiyse, red etmeye o zaman başlamıştır. Edip belki kendini kurtarır da, peşine takılanlar ne olacak, işte orası muamma.

Sırat köprüsü hurafedir,

Hurafe dedğinin üzerinden geçerken de aynı his ve düşüncede olabilecekmisin ? Sanmam, biraz zordur o hissiyatı orada taşımak. Hurafenin ne olduğunu bilmemişsin, ama muhatabına kalkıp da; oku, anla düşün! diyebiliyorsun. Peki, o zaman sizde alın okuyun, anlayın, düşünün: "...ihdinas Sıraatel mustekıym..." Her yönden düşünün. Malumdur size de bir ayetin tek bir yönden alınıp yorumlanması olmaz. Buyurun üzerinde düşünün. Sadece doğru yol olarak değil, başka ne olabilir bu "sıraatel mustekıym" bir anlayın, sonra yine aynı şeyi söyleyebilecekmisiniz, merak ediyorum. Siz şimdi bir koşu Edip beye müracaat edersiniz, bakalım o'nun tefsirinde neler var anlatsın bakalım.

zerdüşt inancıdır, batıldır.

Elhakk, bu kadar yazının içersinde doğru bir söze rastladık, tevafuken mi, yoksa teberrüken mi yazdınız, bilemedim.

"Onlara, ' İnsanların inandıkları gibi siz de inanın' denildiğinde ise, 'biz de o süfehalar (beyinsizler, akılsızlar) gibi iman mı edelim?' derler. İyi bilin ki, asıl süfeha kendileridir, lakin bilmezler." ( Bakara : 13 ) Peygamberimizin, bile bile bir hadisi şerifini hafife almak, aynı ile müsemma Zat'ını da hafife almaya girer.

Bir insanı, Allah (Celle Celauhu) için sevmek, putlaştırmak değildir. Adetullahtır ki, sen ben ve diğerleri de bu muhabbetten hasıl oldu. Yoksa, Rabbi Zülcelal'in kendi Zat'ı Zülcelali'nin bilinmesi için, bir görev adına yaratılmadı. Yaratıldı ki, görmediği halde, işitmediği halde Rabbine iman etsin ve bu iman ile ibadet ederek mele'i alaya yükselsin. Yaratma öncesi meleklerin sorduğa Rabbi Zülcelal o yüzden " Şüphesiz, benim bildiğimi siz bilmezsiniz" diye buyurmuştur. Hazreti Muhammed (s.a.v.) de insandır, PUT değildir, Hz. Adem de...Hatta İmamı Gazal'i (r.aleyh) de. Bizler sadece Allah (Celle Celaluhu) hakkı için severiz. Onları kınamayyız, eleştirmeyyiz. Nasıl kınayalım, eleştirelim ki "Allah onlara bu ilmi verirken onları kınanamıştır" ayetine bağlı kalmaya çalışırız.

Hurefelerden uzak dur!

Hurafe dediğin hadis ise, sen hurafenin içinde kalmışsın, beynini kiraya verip fikir emlakçılığı yapıyorsun. Bence sen, insanları bu fikrinden uzak tut. İnsanlığa daha çok faydan olsun. Dediklerin doğruysa, sen bir şey kaybetmeyeceksin, kaybeden diğer insanlar olacak, ama ya doğruysa; işte o zaman elini tutması için bir Buhari arayacaksın "sıraatel mustakıym" üzerinde.

"Siz Kitabı okuyup durduğunuz halde, kendinizi unutup başkalarına iyiliği mi emrediyorsunuz? (yaptığınızın çirkinliğini) anlamıyor musunuz? " ( Bakara : 44 )

Doğru ve gerçek birr'dir. O da Kur'an'dır ! Kur'an da bize başta Peygamberimiz olmak üzere, diğer alim ve ariflere uymamızı emr ediyor. Yol gösteriyor, işaret ediyor. İstersen gel ısrar etme, içindeki nefs putunu at yere, bir iğne hakkında insanları uyarırken, çuvaldızın üzerine kendin oturma. Bu alem, bu alemin dışındaki binlerce alem, yedi kat semavat ve yer ile arasında yaratılmış bu kadar varlık bunu ikrar ederken, bir nefsin peşinde bu kadar inat; burasını da bizler anlayamıyoruz. İnşaallah sizler de bu ilmi anlayanlardan olursunuz, çok geç olmadan.

Zihin çok değişik, çok komplike bir şey. Sadece soyutları barındırmaz, kişinin soyut olarak gördüğü zamanla somutlaşır ve şekil alır. Şuna benzer, askerde nöbet tutan bir asker, ilerdeki ağaç karaltısını kafasında bir şeye benzetir, ama neye benzediğini bilemez. Bir müddet sonra o kafasındaki ona huzursuzluk ve korku verir. Bir müddet sonra onu zihninde daha önce gördüğü bir objeye benzetir, eğer o obje bir tank veya zırhlı personel taşıyıcısına da benziyorsa, zamanla onu kafasuında zpt yahut tank gibi algılar ve yavaş yavaş onu hareket ettirmeye başlar. Oysa, ağaç ilk geldiği saatte nasıl ki orada duruyorsa, kendisinden sonra da durmaya devam edecektir. Fakat zihin, işte o inandığı daha doğrusu inanmak istediğine odaklandığı için, gündüz onun ağaç olduğunu görünceye kadar o karaltının bir zpt veya tank olduğuna yemin bile edecektir. Bunu dini inanç konusuna çevirdiğimiz zaman, şablon yerine oturur. Buradaki mantıkta da gerçeği gösterecek olan gündüz; Kur'an'dır. Anlamak yönünden uzak durduğunuz, ve o neden ile bir türlü anlayamadığınız kitap; Kur'an!

İnşaallah, düşünür ve ondan sonra daha güzel bir mantık ile aynı sözü söylemenizi canı gönükden dilerim.

MetinK; sende köpek besleme. Niye diye de sorma, açıklama da getirme. Bahçe, ev, arazi hiç bir şeyden bahsetme, ben istemiyorum. Bu kadar!
Madem büyük bahçen var, tavşan besle. Niye diye de sorma, ben severim tavşanı.

Bahçeye de havuç ve şalgam ek.

MetinK.

New member
Konuyu Okuyalım Konuya Yorum Yapalım İyice Uzadı...

radikal

New member
Neyse senin cevabını beklemeyelim.

Anlat bakalım Farz namazlarının kaç rekat olduğu, şu kadar paraya şu kadar zekat düştüğü, Kabe'yi kaç defa tavaf edilmesi gerektiği, Namazın içindeki dışındaki şartlar ve hareketler, Oruçla ilgili şartlar, Tadili erkan şartları vs. (uzarda gider) Kuran-ı Kerim'deki Ayetleri yaz, bende ona göre amel edeyim.

Selim, n'aptın mübarek, biz 2007 yılında sorduk halen bekliyoruz. Sen hemen cevap mı alacağım sanıyorsun. Bekleme, cevap hiç bir zaman gelmeyecektir. Müslümana durmak yaraşmaz, yola devam, dostum!...

MetinK; sende itekleyip durma bak konuya devam ediyoruz işte görmüyormusun. Kast ettiğin köpek mevzusu ise, biz o konuyu kapattık köpeği zabıtalara verdik gitti. Zehirleyip geri getirecekler, bahçeye göm sende. Üzerine de havuç ve şalgam ek dedik ya işte.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Biz nickli üyeye radikal Kardeşim cevap verdiği için ben ayrıca yazmıyorum.

MetinK kardeşim, eğer bu mevzuda ki sorularınız Allah korkusu ile sorulmuş ise, keyf için köpek beslemeyiniz.

Fıkıh yapıyorsanız hadisler ve fetvalar malum, vicdanınıza sorun ve karar verin...

MetinK.

New member
Selim, n'aptın mübarek, biz 2007 yılında sorduk halen bekliyoruz. Sen hemen cevap mı alacağım sanıyorsun. Bekleme, cevap hiç bir zaman gelmeyecektir. Müslümana durmak yaraşmaz, yola devam, dostum!...

MetinK; sende itekleyip durma bak konuya devam ediyoruz işte görmüyormusun. Kast ettiğin köpek mevzusu ise, biz o konuyu kapattık köpeği zabıtalara verdik gitti. Zehirleyip geri getirecekler, bahçeye göm sende. Üzerine de havuç ve şalgam ek dedik ya işte.
Kafanda Sorunmu Var Senin !!

radikal

New member
Bana bak aslanım, insanlar sana mantık çerçevesinde, hadis çerçevesinde seni ikna edecek kişisel yorumlar ile cevap verdiler. Sen daha hala konuya dönelim diye mesaj yazarsan, ben de sana git tavşan besle dersem, hazır var olduğunu söylediğin bahçeye de tavşanın yemesi için havuç ve şalgam ekmeni tavsiye edersem, en sonunda kalkıp da bana "kafanda sorun mu var senin" dersen, seni çarşamba pazarından dönen yorgun pazarcıya çeviririm. Anladın mı beni! Git ne besliyorsan besle, bize mi sordun şimdiye kadar yaptığın şeyleri de, köpek besleme hakkında bu kadar yazı yazıyorsun ve hala cevap bekliyorsun. Bak sen bana o mesajı yazarken dahi Bekir sana hala bir şeyler yazmaya çalışıp iyi niyetini muhafaza etmeye çalışıyor. Sen insanlarla kafa mı yapıyorsun!

Akşam akşam zıplattın beni.

MetinK.

New member
Radikal Nickli Kardeşim Ben Bekirden Cevap Bekliyordum Şöyle'''' Yok Bekir Kardeşim Sen Hadisleri Falan Yazmışşın Anladım Sorular Sormuşşun Köpek Beslememen İçin nedenler Bende Soruları Cevapladım Dinimizde Günahsa Tabiki Beslemeyiz Ama Şuan İçin Pek Anlamadım Siz Hadisleri Falan Yazdınız Sadece Dinimize Göre Besleyebilirsiniz Veya Besliyemezsiniz Derseniz.Çok Sevinirim. '''''Cevap Verdiği An Konuyu Kapıyacaktım Siz Yok Böyle Yok Şöyle Hala Birbirinizle Atışıyorsunuz dalga geçer gibi Kast ettiğin köpek mevzusu ise, biz o konuyu kapattık köpeği zabıtalara verdik gitti. Zehirleyip geri getirecekler, bahçeye göm sende. Üzerine de havuç ve şalgam ek dedik ya işte. Neyse Ya Ben Cevabımı Aldım Daha Kimse Yazmazsa Sevinirim Moda Bildirdim Konuyu Kilitlemesi İçin.
Tüm Yorumlar İçin Herkesten Allah Razı Olsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt