Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Köpeğin Dinimizdeki Yeri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MetinK.

New member
Ben Köpek Almak İstiyorum Bahçemde Besliyeceğim 'Dinimizde Köpek Beslemek Kötü Gözle Bakılıyor Bir Hadiste '' Av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur''' Neden Acaba Köpeğin Dinimizdeki Yeri Böyle.

Selim

New member
Adem a.s. yaratıldığında henüz balçık halindeyken İblis Adem a.s.'ın göbek çukuruna tükürmüştür, Allah c.c. o tükürüğün oradan alınmasını Cebrail a.s.'a emretmiştir. Ve Allah c.c. o tükürükten köpek dediğimiz mahluku yaratmıştır. İblis'in tükürüğü olduğu sebebiyle, durum böyledir.

Ayrıca köpeğin sadakati Adem a.s. balçığından karışmış olmasından, saldırganlığı iblisin tükürüğünden, geceleri uyumamasının sebebi Cebrail a.s. tükürüğü bulunduğu yerden sökmesinden dolayıdır.

Biz

New member
Selim, bu hurafeleri nereden öğrendin?

Peygamberin ölümünden sonra kafalarına göre sözler uydurmuşlar. Yok efendim göbek çukuruna tükürmüş, yok sadakati Adem'in balçığından karışmış, bir sürü saçmalık, bir sürü hurafe...

Köpekleri çok severim. Bütün müslümanların da hayvanları sevmesi gerektiğini düşünüyorum.

Uydurma hadislerden ve saçma sapan rivayetlerden bıktım vallahi.

MetinK.

New member
Biz Nickli Arkadaşım konudada olduğu gibi hadiste Av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur genelde ev için demişler sevabları gider diye ben bahçede beslicem ama koruma amaçlı deil keyfi acbaa benimde sevablarım silinirmi

A

adam

Guest
Ah! ah! Şimdi hocam olacaktı ki, öyle bir cevap yazardı, vallahi ne köpek kalırdı etrafta ne tasması kalırdı. Kalsa kalsa, hayretten diliniz bir karış dışarıda kalırdı. Köpeğin necisliğinden ziyade, içimizdeki nefsin kudurgan salyalarından bahsederdi ki, bize tam 5 (beş) saat bu konuda sohbet yapmıştı, benim dilim bir karış dışarı sarkmıştı, oradan biliyorum. Artık besleyeceğimiz köpeği kucaklayıp nereye kaçardık hep beraber; onu da Allah bilir artık. Nokta.

MetinK.

New member
Konu İle İlgili Cevap Vericek Bi Vatandaş Yokmu?

MetinK.

New member
Köpek Beslemek Neden Müslümanların Gözünde Bu Kadar Büyütülüyor.

MetinK.

New member
Acayip Bir Durum İnternette Araştıyorum Biri Günah Değil Diyo Biri Günah Diyo Biri Köpek İle Söylenen Hadis Uydurmadır Diyor Kime İnanıcam Bilemiyorum.Biri Evde Beslemek Mekruh Bahçede Sevaptır.Kimi .Kuranda evde köpek beslemek haramdır diye bir hüküm yoktur.

Biz

New member
MetinK,

Senin bileceğin iş fakat bence bahçede besle. Evde tüyleri falan dökülür ayrıca yemek yediğin yerde dolaşır. Evde sakıncalı yani. Gerçi iğnesi falan var diyorlar önlem için ama en doğrusu bahçede beslemek bence.

Biz

New member
Biz Nickli Arkadaşım konudada olduğu gibi hadiste Av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur genelde ev için demişler sevabları gider diye ben bahçede beslicem ama koruma amaçlı deil keyfi acbaa benimde sevablarım silinirmi
Yahu boşver şu uydurma hadisleri. Peygamberin ölümünden sonra meydanı boş bulanlar kafalarına göre yazmışlar işte. Ciddiye almaya gerek yok.

MetinK.

New member
Yahu boşver şu uydurma hadisleri. Peygamberin ölümünden sonra meydanı boş bulanlar kafalarına göre yazmışlar işte. Ciddiye almaya gerek yok.
Biz Yorumların İçin Teşekkürler İnşallah Dediğin Gibidir Benim Alıcağım Irk Doberman Bilirsin Belki Tüy Sorunu Olmuyor Zaten Tüm Aşılarını Bakımlarını Yaptıracam Ayriyetten Evde Beslemem Zaten.Dedim Bahçede Köpek Beslicem Bide Üstüne Günahmı İşlicem Birileri Diyoki Günah Ev Olsun Bahçe Olsun Birileri Diyo Hurafe Bende Şaşırdım.

Biz

New member
Eyvallah, sağ olasın.

Allah'a emanet ol.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Konu birileri tarafından sulandırılmaya çalışılmış. Ancak sahih hadisler ışığında değerlendirildiğinde;

“İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir." (Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadislerde göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder.

Vesselam

MetinK.

New member
Konu birileri tarafından sulandırılmaya çalışılmış. Ancak sahih hadisler ışığında değerlendirildiğinde;

“İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir." (Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadislerde göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder.

Vesselam
Yorum İçin Teşekkürler.
1)Köpeği Evde Değilde Bahçemde Besliyeceğim Ve Bekçilik İçin Değil Zevk İçin
2)Her Zaman Aklıma Geldiğime Sadakalar Olsun Camiden Çıktığımızda Cami İçin Olsun ALLAH'A Şükür Yardımlarımı Yapıyorum.
3)Köpek'i Kimse Görmücek Bahçem Çopk Büyük Ve Duvarlarla Örülüdür.Köpeği Görmek İçin Baya Yüksek Bi Yere Çıkmak Lazım Oda Zaten Korkmaya Girmez Bize Gelen Misafirler Korkmak Yerine Sevmek İster Misafir Evime Geliyo Zaten Bahçemdeki Köpekten Korkmazlar.
4)Tüm Aşılarını Bakımlarını Yaptıracam Bi Hastalık Geçme İhtimali Olacağını Sanmıyorum.Köpeğimi Sadece Akşamları Gezmek İçin Çıkaracam Onun Dışında Kimsye Zararı Olmayacak.

MetinK.

New member
Bu Yazdıklarım Haricinde Ne Bana Nede Başka İnsanlara Köpeğimin Ne Gibi Zararı olur..

Selim

New member
Ruhul beyan tercümesi (1.cilt sayfa 368-373)

İlla kaynakmı göstermek lazım?
Sen bıksanda patlasanda çatlasanda bu iş böyledir.

Sana köpeği sevmemi dedik? Besleme dedik.
Yeri geldiğinde köpeği bile senden üstün kabul edeceksin, çünkü senin sıraat köprüsünü geçeceğin belli değil geçemezsen cehenneme gidersin, köpek öyle değil Ahirette tekrar toprak olup gidecek.

Bu forumda paylaşacağım fazla birşey kalmadı sanırım.

Biz

New member
Selim, hurafelere devam ediyorsun.

Zerdüştlük, İran' ın İslam öncesi dinidir. Zerdüşt aslında bu dinin peygamberinin adıdır. Yaşadığı tarih hakkında tarihçiler arasında mutabakat yoksa da yaklaşık M.Ö. 7. yy olduğu tahmin ediliyor. Bu dinin tanrısının adı ise "Ahura Mazda". Bu nedenle bu dine Mazdaizm adını verenler de vardır. Arapların, Ahura Mazda' ya verdiği ad ise "Hürmüz" dür. Kutsal kitabı Avesta olan Zerdüştlüğe göre insanlar öldükten sonra dirilirler ve öteki dünyada iki safa ayrılırlar. Tüm insanlar cennete girebilmek için şinvat (sırat) köprüsünden geçmek zorundadırlar. Kötüler için şinvat (sırat) köprüsü kılıcın keskin tarafı gibi olur. İyiler için ise köprü genişler. Zerdüşt, geçişleri izler ve kendi ümmetinden kimselerin geçisi sırasında tanrı Ahura Mazda' dan şefaat ister. İslamiyete sonradan ilave edilen sırat köprüsünun temeli zerdüştlükten alınmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt