Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yusuf'un sorusu

YOL GÖSTERÝCÝ

New member
Web sitesi
www.yolgosterici.com
Bir zamanlar eski Mısırda Yusuf adında bir genç vardı. Kölesi bulunduğu evin hanımına aşık olmuştu. Ve kadın da ona hayrandı. Ve kadın ona birlikte olmayı teklif etti. Hatta ısrar etti. Fakat Yusuf’un rabbi’ne olan inancı onun böyle bir ilişkiye girmesini engelliyordu. Rabbi’nin yasak etmiş olduğu bir şeyi yapmaktansa, sevgisini kalbine gömmeyi tercih etti.

Yûsuf'un, evinde kaldığı kadın, onun nefsinden gönlünü tatmin etmek istedi. Kapıları kilitledi, "Hadi gel!" dedi. Yûsuf: "Allah'a sığınırım, Rabbim beni güzel bir barınağa kavuşturmuştur. Zalimler iflah etmez." dedi. Yemin olsun, kadın onu arzulamıştı. Eğer Rabbinin gerçeğe dikkat çeken delilini görmeseydi, o da onu arzulamıştı. Biz böylece ondan, kötülüğü ve fuhşu uzak tutuyorduk. Çünkü o, bizim samimi/seçkin kullarımızdandı. YÛSUF SURESİ 23-24

Günümüzde en küçük topluluk olan ailenin çatısını teşkil eden sadakat artık giderek önemini yitirmeye, eski devirlerde pek yaygın olan poligami yeniden itibar görmeye başlamıştır.

Bazen bizi zorlayan, hatta bizi aşan arzularımızla yüz yüze geliriz. Aslında çok şiddetle istediğimiz bazı şeyler bize ve çevremizdekilere zarar vericidir. Bunu bilmeyiz yada umursamayız.

Bir şey sizin için hayırlı olduğu halde siz ondan tiksinebilirsiniz. Ve bir şey sizin için şer olduğu halde siz onu sevebilirsiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz. BAKARA SURESİ 216.

Bazen aşk sandığımız şey, yalnızca şehvetten ibarettir. Ve şehvet Hz. Mevlana’nın dediği gibi; ‘’ ŞEHVET BİR SOBAYA BENZER, NE KADAR ODUN ATARSANIZ, SİZİ O KADAR YAKAR.’’

Genelde kadınlar eşlerinin kendilerini aldatması konusunda duygusal bir yaklaşım içerisindedirler. ‘’benim kocam beni sevdiği için asla böyle bir şey yapmaz…’’ derler. Yani eşinin kendisine olan sadakatinin ona olan sevgisinden ötürü olduğunu düşünür.

Oysa zina, Cenab-ı Allah’ın yasak ettiği ve yol olarak kötü diye tanımladığı bir davranış biçimi olduğu için benimsenmemelidir.

Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o iğrenç bir iştir; yol olarak da çok kötüdür. İSRA SURESİ 32.

Fakat eşinize eğer ‘’seni aldatmam mümkün değil,… çünkü ben böyle bir şeyi Allah yasak etmiş olduğu için yapmam…’’ derseniz,…
Size gücenir, kırılır hatta belki de konuşmaz. İsterseniz bir deneyin. Ama doğrusu bu düşünce tarzı olmalıdır.

Eğer eşinize duyduğunuz sevgiden ötürü zinadan uzak duruyorsanız, eşinizin sevgisi Allah sevgisini önüne geçmiş demektir.

Yok eğer, Allah’ın yasak etmiş olduğu bir şeyi yapmanın, onun nazarında sizi aşağılayacağını, küçülteceğini ve onun size olan sevgisinin azalacağını düşünüyorsanız….

Hz. Yusuf’un sorusuna doğru cevap vermişsiniz demektir.

ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

Rahmet4

New member
Allah razi olsun güzel konuya deginmissiniz

Z

zeynep_hearty

Guest
aslında hayatımızda yaptığımız herşeyde rızai bari yi gözetmiş olsak ayeti kerimede olduğu gibi içine düşeceğimiz küçük hatalardanda rabbim bizi koruyacaktır...rabbim razı olsun selam ve dua ile..

Üst Alt