Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnet...

mehmet

New member
Bizzat Allahü teâlâ bildiriyor. Kendisi ile birlikte Resulüne uyulmasını, iman edilmesini, isyan edilmemesini, isyan edenlerin kâfir olduklarını bildiriyor.
İşte âyet-i kerime mealleri:

(Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Enfal 20]
(Sadece Allah’a değil, Resulüne de itaat şarttır.)

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]
(Resule uymak, Allah’a uymak demektir.)

(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, bilsin ki, Allah’ın azabı çok şiddetlidir.)
[Enfal 13]
(Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de karşı gelen buyuruluyor.)

(Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, isyan eden Cehenneme gider.)
[Nisa 13,14]
(Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de buyuruluyor.)

(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, apaçık bir sapıklıktadır.) [Ahzab 36]
(Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de karşı gelen buyuruluyor.)

(İhtilaflı bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [Sünnetten] anlayın!) [Nisa 59]

(O Peygamber, güzel şeyleri helal, çirkin, pis şeyleri haram kılar.) [Araf 157] (Haram etme yetkisini Allah, Resulüne de vermiştir.)

(Kendilerine kitap verilenlerden, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram ettiği şeyi haram tanımayan ve hak dini [İslamiyet'i] din edinmeyen kimselerle; zelil bir halde kendi elleriyle [boyun eğerek] cizye verinceye kadar savaşın.) [Tevbe 29]

(Aralarında hüküm verilmek üzere Allah’a ve Peygambere çağırıldıkları vakit: “İşittik, itaat ettik” demek, ancak müminlerin sözüdür.) [Nur 51]
(Mümin olan, sadece Allah’a değil, Resulüne de uyar.)

(Allah’a ve Resulüne itaat edin! [uymayıp] yüz çeviren [kâfirdir] Allah da kâfirleri sevmez.) [A. İmran 32]
(Demek ki sadece Allah’tan değil, Resulünden de yüz çeviren kâfirdir.)

(Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150,151]
(Yalnız Allah’ın değil, Resulünün emrine uymayan da kâfirdir.)

(Allah ve Resulü, bir işte hüküm verince, artık inanmış kadın ve erkeğe, o işi kendi isteğine göre, tercih, seçme hakkı kalmaz.) [Ahzab 36]
(Sadece Allah değil, Resulü de bir hüküm verince, kimsenin söz söylemeye hakkı kalmaz.)

(Allah’a ve ümmi nebi olan Resulüne iman edin!) [Araf 158]
(Demek ki Resule de iman şart.)

(Allah’a ve Resulüne inanmayan [kâfir olur] kâfirler için de çılgın bir ateş hazırladık.) [Feth 13]
(Resulüne inanmayan da kâfirdir.)

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71] (Sadece Allah’a inanan değil, resulüne de inanan kurtulmuştur.)

Allahü teâlâ, Resulünü hep kendi ile beraber de bildirirken aşağıda ise sadece Resulünü bildiriyor:

(Resulüm de ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]

(Ona [Resulüme] uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]

(Onun sözü vahiyden başka şey değildir.) [Necm 4]

(Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının!) [Haşr 7]

(Kimi, ona [Resulüme] iman etti, kimi de, ondan yüz çevirdi. Bunlara çılgın ateşli Cehennem yetti. Âyetlerimizi inkâr ederek kâfir olanları elbette ateşe atacağız.) [Nisa 55-56]
(Resulünün hadislerinden yüz çeviren kâfirdir.)

(Hayır, Rabbine andolsun ki ihtilaflarda seni hakem edip verdiğin hükmü tereddütsüz kabullenmeyen iman etmiş olmaz.) [Nisa 65]
(İmanlı, Resulullahın hükmüne razı olur.)

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(Kur’andan başka şeye uymayız diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Hadisi bırak, Kur’ana bak diyerek bana inanmayanlar çıkacak.) [Ebu Ya’la]

(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) [Buhari]

Selam ve Dua ile.

Allahýnaskeri

New member
Hep aynı numara. Aynı ayetler gevelenip duruyor bir de araya Peygamberimize isnat edilen zerdüştlerin sözleri ekleniyor tamam beyinler yıkanıyor. Biraz olaylara geniş bir açıdan bakmaya çalışın.

phpcooker

New member
YA UTAN YA BİRDE ALLAHINASKERİ koymuşsun adını.
bir tane ayet oldummu mevzu kapanır ama sen ateist sen yada anlama özürlüysen başka
kardeş amacın ne senin ya!
HERHALDE HEP AYNI AYETLER OLACAK BİZ YENİ AYETMİ ÇIKARACAZ

Kıyamet gününde Hz.Muhammed(sav)sana şefaat etmeyince cehennemi boylarsan anlarsın o zaman...

Allahýnaskeri

New member
Birileri seni hadislerle iyi kandırmış. Zaten bir onu yaparlar. Tüm şefaat hakkı ALLAH'ındır.

02:48 Ve sakının o günden ki, hiçbir benlik bir başka benliğin herhangi bir şeyi için karşılık ödemez; hiçbir benlikten şefaat kabul edilmez, hiçbir benlikten fidye alınmaz. Ve onlara yardım da edilmez.

02:123 Kimsenin kimse yerine bir şey ödemeyeceği, kimseden fidye kabul edilmeyeceği, şefaatin hiç kimseye yarar sağlamayacağı ve onların hiçbir yardım göremeyecekleri o günden sakının!

02:254 Ey iman edenler! Alış-verişin, dostluğun, şefaatin olmadığı o gün gelmeden önce size verdiğimiz rızıktan infak edip dağıtın. Küfre sapanlar zalimlerin ta kendileridir.

phpcooker

New member
Kardeş Hadise Neden Inanmadiğini Bi Anlatabilirmnisin

Allahýnaskeri

New member
KURAN'A inandığım için. Bilmem anlatabildim mi? (Bu arada dilinize sahip olun. Bir inananın diğer bir inananı aşağılaması hiç hoş değil ne kadar anlayışımız farklı da olsa.)

phpcooker

New member
hocam inananla inanmayanın farkını ortaya koyalım

Hz.Muhammede inanmayan birisi Allahada inanmaz

Peygamberimizin alemlere rahmet olarak gönderildiğinden tutta bir çok ayet var

yani ben senin gibi orjinal bir insanı yeni gördüm ha
boşu boşuna benim vaktimi çalıyosun ama müslümanlarla uğraşma

Allahýnaskeri

New member
Ben Hazreti Muhammed in peygamber olduğunu kabul ediyorum. Siz müslümansınız ben değil miyim? Buna kim karar veriyor? Siz mi?

nida

New member
Müslümanlık Allah'a iman ve Peygambere itaatle yükümlüdür.
ve tek KURANı tanıyıp Sünneti inkar edenlerin ise vay haline!

Allahýnaskeri

New member
kanıtını (bürhan) getir. (Aman hadis olmasında.)

27:64 Yoksa yaratmaya başlayıp sonra tekrar tekrar yaratan ve sizi gözeten ve yerden rızıklandıran mı hayırlı? Allah'ın yanında bir ilah mı var? De ki: "Getirin susturucu kanıtınızı, eğer doğru sözlüler iseniz."

02:111 "Yahudi yahut Hıristiyan olandan başkası cennete asla giremeyecek." dediler. Bu, onların hurafeleri/anlamını bilmeden okuyuşları/kuruntularıdır. De ki onlara: "Eğer doğru sözlü iseniz hadi getirin susturucu kanıtınızı!"

02:80 Dediler ki: "Sayılı birkaç gün dışında ateş bize asla dokunmayacaktır." De ki: "Allah'tan bir ahit mi aldınız! Allah, ahdine asla ters düşmez. Yoksa siz Allah'a isnat ederek, bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?"

nida

New member
Ey iman edenler! Allah'a ve Resûlüne itaat edin, işittiğiniz halde O'ndan yüz çevirmeyin. (8/20)

Allahýnaskeri

New member
Peygamberimiz neye uyuyordu onu niye yazmamışsın? O ayetler nedense hiç görünmüyor? Sıkıldım bu konudan. Artık cevaplamayacağım aynı şeyleri çok tartıştık.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
hem diyorsun ki ağır konuşmayın bir müslüman bir müslümana kötü konuşmaz diyorsun,hadis-i şerifler hakkında lakayit ve saygısız konuşmaların var konuyu açan kardeşimiz Allah'ın Resulu olan Muhammed Mustafa hakkında onun elçilik görevinde Kuran-ı Kerim ile bağlı olan hükümleri indirmesinin doğruluğunu açıklayan hadis-i şerifleri açıklamıştır.Bak kardeş Kuran-ı Kerim'de namazın nasıl kılınacağı yazmaz sadece ruku ve secde'den söylenir ama nasıl kılınacağı Resulullah'ın uygulamaları ile diğer mevzularında açıklamaları ile oldu,insanlar diyar diyar dolaşmışlar Hadis-i Şerif bularak İslam'ı tam bulabilmek için,hadi sende o zaman hadis-i şeriflerin uygulamaları ile amel etmeyebilirmisin bugün edemezsin uygun düşmez,Allah Kuran-ı Kerim'ini koruduğu gibi Resulunun elçiliğinde gönderdiklerini de korur,öyle olsa idi Resulullah ile bizim aramızda bir bağ olmazdı aç salih hadis-i şerif kitaplarını Ramuz el-hadis veya Kütüb-i Sitte'yi bende ilk başta senin gibi düşündüm Kuran-ı Kerim yeter tek başına diyordum ama iş öyle değilmiş işte Resulullah'ı bulunca daha samimiyet oldu böylelikle insanın itikadı yola giriyor düzen buluyor.

Üst Alt