Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Salevat-ı şerife

senay

New member
Allah'ın salevatı,rahmet etmek ve kulunun şanını yüceltmektir.Meleklerin salevatı,Peygamberin şanını yüceltmek,müminlere bağış dilemek anlamınadır.Müminlerin salatı ise,dua anlamına gelmektedir.Allah bütün müminlere,Peygamberlerine salat ve selam getirmelerini emretmekte ve ona saygı göstermelerini istemektedir.<<Allahümme salli ala Muhammedin>>demek salat,<<Esselamü aleyke eyyühen-nebiyyü>>demek selamdır.Peygamberimizden rivayet edilen çok sayıda salevat-ı şerife vardır.Bunları okumak,mümkün olduğu kadar çok salat ve selam getirmek,Peygamberin sevgisini celbeder,şefaatine sebep olur.
AHZAP 56."Allah ve melekleri,Peygambere çok salevat getirirler.Ey müminler!Sizde ona salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin"
AHZAP 57. "Allah ve Resulunu incitenlere Allah,dünyada ve ahirette lanet etmiş ve onlar için horlayıcı bir azap hazırlamıştır"

isimsiz

New member
senay' Alıntı:
Allah'ın salevatı,rahmet etmek ve kulunun şanını yüceltmektir.Meleklerin salevatı,Peygamberin şanını yüceltmek,müminlere bağış dilemek anlamınadır.Müminlerin salatı ise,dua anlamına gelmektedir.Allah bütün müminlere,Peygamberlerine salat ve selam getirmelerini emretmekte ve ona saygı göstermelerini istemektedir.<<Allahümme salli ala Muhammedin>>demek salat,<<Esselamü aleyke eyyühen-nebiyyü>>demek selamdır.Peygamberimizden rivayet edilen çok sayıda salevat-ı şerife vardır.Bunları okumak,mümkün olduğu kadar çok salat ve selam getirmek,Peygamberin sevgisini celbeder,şefaatine sebep olur.
AHZAP 56."Allah ve melekleri,Peygambere çok salevat getirirler.Ey müminler!Sizde ona salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin"
AHZAP 57. "Allah ve Resulunu incitenlere Allah,dünyada ve ahirette lanet etmiş ve onlar için horlayıcı bir azap hazırlamıştır"

Hz.Hasandan rivayet olunur;
Peygamberimiz buyurduki;"Bana çok salavat getiriniz, bana salavatınız,günahınızın bağışlanmasına sebep olur..Derece ve vesile isteyiniz.
Çünkü Rabbim katında benim vesilem,sizin için şefaattir."

nazli

New member
Evet katilioyrum isimsiz kardesime!Dogru söyledikleriniz!

kul

New member
selam
"Ben ve melâikelerim nebiye selâvat getiriyoruz, siz de getirin" Âyet.
Bu, makam-ı m ah mu d'un yaratılışını teşbih etmek demektir. Bu yaratılış da kendini durmadan teşbih etmektedir. Kâinatda sükûn yoktur.
Yıidızlarıyla, madenleriyle, nebatlarıyla hayvanlarıyla, atomlarıyla bu tesbihat akıl ermediği hudutlara kadar devam etmektedir. Siz buna atom, elektron kaynaşması deyin, ne derseniz deyin, hepsi aynı kapıya gider.
"Bana selâvat getirmeden duanız makamına erişmez" hadis.
. MAKAMI MAHMUD: Beşerin idraki için kudreti İlâhiyenin ilk tecelli yeri. Her şey ondan husule geldi. Buraya biz (Nur-u M)nin yaratılış ve zuhur yeri diyoruz. Bütün kâinat bu (nurdan) halkedilmiştir. ilk nüve atom budur, ismine ne dersen söyle.
ilmen de aynıdır, manen de aynıdır...
(Ben ve melâikçilerim selât getiriyoruz demesi, benim bütün kudret tecellilerim bu tesbihatım içindedir siz de buna bilmeyerek iştirak ediyorsunuz fakat bilerek iştirakinizi istiyorum. Kudret ve güçlerimi anlayın ve onları kullanın.)
Resulullah'm bana selâvat getirmeden duanız makamına erişmez sözü nezaketen bu ilâhi tesbihata iştirak etmenizi arzuladığındandır...

Üst Alt