Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygamberlerin isimleri..

Hayrunisa

New member
peygamberlerimizin isimlerini çocuklarımıza takmayı ne kadar doğru buluyorsunuz?

Mücahid

New member
peygamberlerimizin isimlerini çocuklarımıza takmayı ne kadar doğru buluyorsunuz?

Gayet doğru buluyorum.Taş,Toprak,Kaya Rüzgar,Irmak,Nehir,Çağla.Koymaktansa.Çocuğuna isim koyan müslümalar ya geleneklerine yada bilinçli olarak o isim sahibinin tarihte yüklendiği misyonu göz önüne alarak yapar bu işi.Çocuklarımıza hem tarihini hem dinini hemde geleneklerini sürekli diri tutacak yaşayan isimler koymak çok asil bir davranıştır kanaatimce.Dua ile

Ebu Zerr

New member
Bu bir medeniyet meselesidir...
Ümmet-i Muhammed tarihin her döneminde çocuklarına muhammed-mustafa gibi isimleri bolca koymayı hiç ihmal etmemiştir, bu bir özlemdir, bir sevgidir, bir aşktır...

asilnur

New member
Arkadaşlar hadis yokmu bunun hakkında 3 oglu olan birini Muhammed koysun diye???

Enver Ýstek

metin mete
Selamün Aleyküm,gercekten ben isterdimki Bütün Resullerin isimlerini cocuklarima takayim.Ama her nedense bu nasib olmadi(zaten oldukcada zor bir is).Üc oglum var ellerinizden öperler isimleri Muhammed...

Muhammed ÖkkesAlp
Muhammed Satuk Bugra.
Muhammed Nurullah Enver..

Simdi soracaklar göbek adimi diye hayir hepsi ayri okulda okuyor ve cagirilis isimleri Muhammed evde sadece diger isimleri kullaniyoruz...Ve inanin cokta menmunuz hemde bunu bana nasib edene her daim Sükürler ediyoruz...

asilnur

New member
Selamün Aleyküm,gercekten ben isterdimki Bütün Resullerin isimlerini cocuklarima takayim.Ama her nedense bu nasib olmadi(zaten oldukcada zor bir is).Üc oglum var ellerinizden öperler isimleri Muhammed...

Muhammed ÖkkesAlp
Muhammed Satuk Bugra.
Muhammed Nurullah Enver..

Simdi soracaklar göbek adimi diye hayir hepsi ayri okulda okuyor ve cagirilis isimleri Muhammed evde sadece diger isimleri kullaniyoruz...Ve inanin cokta menmunuz hemde bunu bana nasib edene her daim Sükürler ediyoruz...
Çok güzel Metin kardeş harika olmuş inanın ......Benimde 3 oğlum var ama ben koyamadım ailede Muhammed vardı Mustafa koydum Ömer ve Bilal....

Hayrunisa

New member
HZ.ömer dönemınde muhammed ismini yasakladıkları dogru mudur acaba? dogruysa mantıgı nedır?

yavuzburak

New member
Önemli olam isimlerin güzel anlam ifade etmesi o kadar çok isim var ki abuk subuk anlamı olmayan peygamber isimlerini koymak güzeldir. Tabi anlamını bilerek koymak daha güzeldir bence...;)

rusen_alp

New member
Bu tevil gerektiren bir konu olmalı ben açıkcası anlayamadım....

Enes ( r.a.) Peygamber Efendimizden şu hadisi rivayet etmiştir : " çocuklarınıza Muhammed ismini takıp, sonra lanetliyor musunuz ?" Bu hadisi şerife göre bir kimse çocuğun ismini Rasulullah ismini koyar da o isme hürmet etmezse, bu ismin konması mekruhtur. Bu ismi ancak, o isme hürmet edecek olanlar koymalıdır.
Hz. Ömer ( r.a. ) bir gün Muhammed isminde birisine, bir başkasının " Allah seni dilediği yapsın" dediğini duyunca , Hz.ömer kardeşinin oğlu Muhammed b. Zeyd'e seni bundan sonra hayatım boyunca Muhammed ismi ile çağırmayacağım demiştir ve ismini Abdurrahman olarak değiştirmiştir. Daha sonra Kufe ehline bir mektup yazarak, bundan sonra hiç kimse çocuğuna Muhammed ismini takmasın diye emretmiştir.

Kaynak : Camiu'l Mütun

Elifnisa

New member
evet ailem kardeşimin adını muhammed koyacaklardı ve hoca karşı çıkmıştı rusen alp kardeşin dediğini söylemişlerdi. babamlarda muhammed çağatay olarak koymuşlardı.

Üst Alt