Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Peygamber efendimizin faziletleri

fatihsirin

New member
Sual: Peygamber efendimizin faziletlerini bildirir misiniz?
CEVAP
Mevahib-i ledünniyye ve Mirat-i kâinat kitaplarında bildirilen faziletlerinden bazıları şöyledir:

Canlılar içinde ilk olarak Muhammed aleyhisselamın ruhu yaratıldı. Hak teâlâ (Her şeyi senin için yarattım, sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım) buyurdu. Tevrat, İncil ve Zebur’da övülüp müjdelenmiştir.

Âmine validemiz ona hamile olunca, bütün putlar yüzüstü devrildi. Bütün şeytanlar ve sihir yapan büyücüler âciz kalıp, işlerini yapamaz oldular. Doğunca da bütün putlar yıkıldı. Doğduğu gece, Kisra’nın sarayı yıkıldı. Mecusilerin bin yıldan beri yanan ateşi söndü. Save gölünün suyu kurudu.

Safiye Hatun anlatır:
Doğduğu gece 6 alamet gördüm:
1- Doğar doğmaz secde etti.
2- Başını kaldırıp “La ilahe illallah inni Resulullah” dedi.
3- Her taraf aydınlandı.
4- Yıkayacaktım, biz Onu yıkadık diye bir ses işittim.
5- Göbeği kesilmiş ve sünnet edilmiş gördüm.
6- Sırtında nübüvvet mührü vardı. İki küreği ortasında “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah” yazılı idi.

Çocuk iken, başı hizasında bir bulut gölge yapardı.

Ona salevat okumak âyet-i kerime ile bildirildi. Kelime-i şehadette, ezanda, ikamette, namazdaki teşehhüdde, birçok dualarda ve Cennette Allahü teâlâ, Onun ismini kendi isminin yanına koymuştur.
Allahü teâlâ, Onu kendisine habib [sevgili] yaptı, herkesten daha çok sevdi.

Kimseden bir şey öğrenmemiş iken, Allahü teâlâ Ona, her ilmi, her üstünlüğü verdi. Her yerde her zaman mübarek kalbi hep Allahü teâlâ ile idi.

Allahü teâlâ, bütün peygamberlere (Ya Âdem, ya Musa, ya İsa) diyerek ismi ile hitap ederken, Ona (Ya eyyühennebiyyu, ya eyyüherresul) diye özel hitap ediyor.

Namazda otururken, (Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi) okuyarak, Ona selam vermek emrolundu. Namazda, başka bir Peygambere böyle söylemek caiz olmadı.

Her peygamber kendi milletine, o ise her millete gönderilmiştir.

Her peygamber, iftiralara kendisi cevap verdi, fakat ona yapılan iftiralara Allahü teâlâ cevap verdi.

İsmi ile çağırmak, yanında yüksek sesle konuşmak haram idi.

Hz. Cebrail 24 bin kere geldi. Başka Peygamberlere çok az geldi.

Mübarek hanımları müminlerin anneleri idi ve onlarla evlenmek başkalarına haram edildi.

Önünden gördüğü gibi, arkasından da görürdü.

Mübarek teri, gül gibi güzel kokardı.

Uzun kimselerin yanında iken, onlardan yüksek görünürdü.

Güneş ve Ay ışığında gölgesi yere düşmezdi.

Üstüne sinek ve başka hiçbir böcek konmazdı.

Çamaşırları, ne kadar çok giyse de hiç kirlenmezdi.

Taş üstüne basınca, izi kalır, kum üstünde iz bırakmazdı.

Sözü çok vecizdi. Az kelime ile çok şey anlatırdı.

Eshabının hepsi, peygamberler hariç, bütün insanlardan üstündür.

Onun ümmeti de bütün ümmetlerin en üstünüdür.

Onun mübarek ismini taşıyan mümin Cennete girer.

Onu ve ehl-i beytini sevmek farzdır.

Hz. Azrail, içeri girmek için izin istedi. Başka hiç kimseden izin istemedi.

Kabrinin toprağı, her yerden ve Kâbe’den daha kıymetlidir.

S

seha

Guest
Hepsi çok güzel kardeşim. Rabbim bizi onun ümmetinden eylesin.
Lakin, onun Ruhunu önce yaratılması meselesi biraz farklı olsa gerek. Zira Adl ismine münafi bir durum söz konusu oluyor.
Selametle

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Sual: Peygamber efendimizin faziletlerini bildirir misiniz?
CEVAP
Mevahib-i ledünniyye ve Mirat-i kâinat kitaplarında bildirilen faziletlerinden bazıları şöyledir:

Canlılar içinde ilk olarak Muhammed aleyhisselamın ruhu yaratıldı. Hak teâlâ (Her şeyi senin için yarattım, sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım) buyurdu. Tevrat, İncil ve Zebur’da övülüp müjdelenmiştir.

Âmine validemiz ona hamile olunca, bütün putlar yüzüstü devrildi. Bütün şeytanlar ve sihir yapan büyücüler âciz kalıp, işlerini yapamaz oldular. Doğunca da bütün putlar yıkıldı. Doğduğu gece, Kisra’nın sarayı yıkıldı. Mecusilerin bin yıldan beri yanan ateşi söndü. Save gölünün suyu kurudu.

Safiye Hatun anlatır:
3- Her taraf aydınlandı.
6- Sırtında nübüvvet mührü vardı. İki küreği ortasında “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah” yazılı idi.

Çocuk iken, başı hizasında bir bulut gölge yapardı.

Ona salevat okumak âyet-i kerime ile bildirildi. Kelime-i şehadette, ezanda, ikamette, namazdaki teşehhüdde, birçok dualarda ve Cennette Allahü teâlâ, Onun ismini kendi isminin yanına koymuştur.
Allahü teâlâ, Onu kendisine habib [sevgili] yaptı, herkesten daha çok sevdi.

Kimseden bir şey öğrenmemiş iken, Allahü teâlâ Ona, her ilmi, her üstünlüğü verdi. Her yerde her zaman mübarek kalbi hep Allahü teâlâ ile idi.

Allahü teâlâ, bütün peygamberlere (Ya Âdem, ya Musa, ya İsa) diyerek ismi ile hitap ederken, Ona (Ya eyyühennebiyyu, ya eyyüherresul) diye özel hitap ediyor.

Namazda otururken, (Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi) okuyarak, Ona selam vermek emrolundu. Namazda, başka bir Peygambere böyle söylemek caiz olmadı.

Her peygamber kendi milletine, o ise her millete gönderilmiştir.

Her peygamber, iftiralara kendisi cevap verdi, fakat ona yapılan iftiralara Allahü teâlâ cevap verdi.

İsmi ile çağırmak, yanında yüksek sesle konuşmak haram idi.

Hz. Cebrail 24 bin kere geldi. Başka Peygamberlere çok az geldi.

Mübarek hanımları müminlerin anneleri idi ve onlarla evlenmek başkalarına haram edildi.

Önünden gördüğü gibi, arkasından da görürdü.

Mübarek teri, gül gibi güzel kokardı.

Uzun kimselerin yanında iken, onlardan yüksek görünürdü.

Güneş ve Ay ışığında gölgesi yere düşmezdi.

Üstüne sinek ve başka hiçbir böcek konmazdı.

Çamaşırları, ne kadar çok giyse de hiç kirlenmezdi.

Taş üstüne basınca, izi kalır, kum üstünde iz bırakmazdı.

Sözü çok vecizdi. Az kelime ile çok şey anlatırdı.

Eshabının hepsi, peygamberler hariç, bütün insanlardan üstündür.

Onun ümmeti de bütün ümmetlerin en üstünüdür.

Onun mübarek ismini taşıyan mümin Cennete girer.

Onu ve ehl-i beytini sevmek farzdır.

Hz. Azrail, içeri girmek için izin istedi. Başka hiç kimseden izin istemedi.

Kabrinin toprağı, her yerden ve Kâbe’den daha kıymetlidir.

Peygamberi sevme adına yapılan aşırı yüceltmeci tavrın örnekleri!
Bunu söyleyenlerin vahiyden nasipleri olsaydı ne yaptıklarını anlarlardı.
Muhammed Alah'ın kulu ve Rasulüdür.

ÇAPANOÐLU

New member
Safiye Hatun anlatır:
3- Her taraf aydınlandı.

Bu özellikler eğer cidden bariz bir şekilde görülmüş ve bilinmiş olsaydı, kimsenin Peygamberliğini inkar etme şansı olmazdı, herşey bu kadar apaçık orta yerdeyken, hangi akıllı insan (ki arab kafirlerinin çok akıllı oldukları, sahip oldukları EDEBİYAT bilgilerinden bellidir) bu delilleri görmezden gelebilirdi, bir üstteki arkadaşın dediği gibi, bu sadece yüceltmek mantığına dayanan bir övgüdür, oysa, Peygamberimizin bu tip övfülere ihtiyacı yoktur, HATEMÜN NEBİY oluşu, en büyük övgü değil midir zaten..

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Safiye Hatun anlatır:
3- Her taraf aydınlandı.

Bu özellikler eğer cidden bariz bir şekilde görülmüş ve bilinmiş olsaydı, kimsenin Peygamberliğini inkar etme şansı olmazdı, herşey bu kadar apaçık orta yerdeyken, hangi akıllı insan (ki arab kafirlerinin çok akıllı oldukları, sahip oldukları EDEBİYAT bilgilerinden bellidir) bu delilleri görmezden gelebilirdi, bir üstteki arkadaşın dediği gibi, bu sadece yüceltmek mantığına dayanan bir övgüdür, oysa, Peygamberimizin bu tip övfülere ihtiyacı yoktur, HATEMÜN NEBİY oluşu, en büyük övgü değil midir zaten..

her şeyin apaçık görünmesi sırtını,kalbini,aklını,duruşunu,kalkış noktasını vahye dayayanlar için geçerlidir.
Vahiyle aralarına engeller icat edenler bu apaçık gerçeği görmezler,göremezler ve gösteremezler!Dostum.

Aysegul

New member
O kadar kişi içinde kim bozgunculuk çıkartıyo görüyorsunuz....Müslümanlar içinde bozgunculuk çıkaranları Allah'u Teala sevmez

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
O kadar kişi içinde kim bozgunculuk çıkartıyo görüyorsunuz....Müslümanlar içinde bozgunculuk çıkaranları Allah'u Teala sevmez

Hakikatı bulan,başkaları farklı düşünüyorlar diye,onu haykırmaktan çekiniyorsa,hem budala,hem de alçaktır.Bir adamın " benden başka herkes aldanıyor " demesi güç şüphesiz;ama sahiden herkes aldanıyorsa o ne yapsın?
Daniel de Fo

ÇAPANOÐLU

New member

İslam da gerçekler çok önemlidir, gerçekleri gözlemek ya da örtbas etmek zulümdür, bunun için, ortada bozgunculuk falan yok, sadece gerçeklerin yahsıtılma amacı vardır, lütfen provake edici yorumlardan kaçınınız, üstelik yetkili bir kışısınız, sizin muhakkak daha adil olmanız gerekmektedir

Z

zeynep_hearty

Guest
Safiye Hatun anlatır:
3- Her taraf aydınlandı.

elbette efendimizin bu tip övgülere ihtiyacı yoktur söylediğiniz gibi yaradan kendisine habibullah demiştir en büyük övgüyü yapmıştır ..fakat söylediğiniz gibi bunları görseydi inkar etme şansı olmazdı diyosunuz kuranı kerimde mirac olayı anlatılırken İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinin meali şöyledir:
(Kuluna [Muhammed aleyhisselama] bir gece bazı âyetlerimizi [Allahü teâlânın kudret ve azametine delâlet eden nice harika olayları] göstermek için, onu Mescid-i Haram'dan [Mekke’den], çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya [Kudüs’e] götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören Odur.) [İsra 1]
o zaman efendimize kudusle ilgili bir çok şey sorulmuş bunun efendimiz yanıtlamış fakat hidayetten nasibi olmayanlar efendimize yine inanmaıştır dolayısiyle hidayet rahmandandır efendimizde vuku bulan bu harkulade olayları görüpte iman etmediler diye bu harkulade olayları yok sayamayız ...selam ve dua ile...

ÇAPANOÐLU

New member
Aziz kardeşim, ne acıdır ki, peygamberimiz hakkında uydurulan rivayetler Kur'anla çeliştiği halde, ballandıra ballandıra hala anlatılmaktadır. O söylediğiniz hikayelerde buna dahildir ve aslı yoktur. Bakın, Mescidi aksa neresidir

Kur`an`da geçen Mescid-i Aksa, bugünkü bildiğimiz Kudüsteki Mescid-i Aksa değildir. Kur`an`da geçen Mescid-i Aksa yine Mekke`de, Haram bölgenin kenarında, Taif yolu üzerinde Cirane vadisinin yamacında eski bir mescittir. İslam`ın ilk yıllarında Kudüsteki Mescid`in (bu günkü Mescid-i Aksa`nın yerindeki mescid) adı “Beyt-ül Makdis”tir. Ki İlk yapımı Süleyman peygambere dayanır. Hicretten doksan yıl sonra Abbasi-Emevi mücadeleleri döneminde Abd-ül- Melik b. Mervan, politik amaçlı olarak; Hicaz bölgesi (Mekke, Ka`be) Abdullah b. Zübeyr`in kontrolünde olduğu için Mescid-i Haram`a alternatif bir mescit olarak harâbenin (Beyt-ül Makdis`in yıkıntıları) üzerine bugünkü mescidi yapmış ve adını da “MESCİD-İ AKS” koymuştur. Abd-ül-Melik b. Mervan`ın yaptırdığı bu mescit “Mescid-i Aksâ” diye meşhurlaşmıştır.

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
ÇAPANOĞLU´isimli üyeden Alıntı
Safiye Hatun anlatır:
3- Her taraf aydınlandı.

Çapanoğlu kardeş ne güzel açıklamışsın!
Eğer bu özellikler Peygamberimizde ve diğer peygamberlerde olmuş olsaydı,bu kadar eziyete ne gerek vardı!
Herkes peygamberliklerini hemen kabul ederdi,ve iş biterdi!
Halbuki insanlık tarihi boyunca en çok peygamberler muhalefet edilmiş!

ÇAPANOÐLU

New member
sevgili aklı selim,
tek derdimiz bu zaten..
meselelere AKLI SELİM yaklaşamamak..
aklımızı kuşandığımız gün kurtuluşumuzdur zaten

Abd

New member
Safiye Hatun anlatır:
3- Her taraf aydınlandı.

yahu Allah kaç yerde onlar bir mucize görselerde inanmaz diyor sen nasıl inkar etmezlerdi inanırlardı diyorsun. hem bu denilenlere en fazla 2-3 kişi şahit olmuştur. gördüğü mucizeye inanmayan kafir başkasının sözünemi inanacak.

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
yahu Allah kaç yerde onlar bir mucize görselerde inanmaz diyor sen nasıl inkar etmezlerdi inanırlardı diyorsun. hem bu denilenlere en fazla 2-3 kişi şahit olmuştur. gördüğü mucizeye inanmayan kafir başkasının sözünemi inanacak.

Nuh AS zamanında gerçekleşen tufan bütün kültürlerde değişik versiyonlarda yer almış!Yani bu tür şeyler insanlığın hafızasına kazınır!Eğer bu bahsedilen özellikler olmuş olsaydı tüm insanlığın bundan haberi olurdu!

Sokrates

New member
çok güzel bir paylaşım yapmışsın kardeşim.allah razı olsun.

Üst Alt