Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Okuma Parçasi: Kur'an'i Nasil Okumali?

Aysegul

New member
Bir Kur'an mualliminden, çok genç bir delikanlı ders almaktaymış. Bu delikanlının benzinin cidden solgun olduğunu farkedenler, hocaya demişler ki: "Bu genç Kur'an okumak için bütün gece uyanık duruyor ve Kur'ân'ı bir gece zarfında hatmediyor." Bunun üzerine hoca sormuş: -Oğlum, haber aldım ki, sen bütün gece uyanık duruyor ve Kur'an'ı hatmediyormuşsun. Delikanlı bu söylenenin doğru olduğunu bildirince, hoca: - Oğlum, şu halde bütün gece zarfında Kur'an okurken beni önünde farzet ve namazda bana Kur'an okuyormuş gibi yap, fakat beni hiç hâtırından çıkarma, demiş. Genç talebe bu teklifi kabul etmiş ve sabah olunca aralarında şu konuşma geçmiş: -Dediğimi yaptın mı? - Evet efendim. -Kur'an'ı hatmedebildin mi? - Hayır, yarısından fazlasını okuyamadım. - Oğlum, o halde bu gece, Hz. Peygamberden Kur'an'ı dinlemiş olan herhangi bir sahâbîyi düşünerek oku. Dikkatli ol, çünkü sahâbîler Kur'an'ı bizzat Hazret-i Peygamberden dinlemiştir. Bu sebeble okurken sakın hatâ işleme. Delikanlı "peki" dedikten sonra, o gece yine Kur'an okumuş, fakat bu sefer ancak dörtte birini okuyabildiğini hocasına söylemiş. Ertesi gece için de hocası onun bu sefer bizzat Hazret-i Peygamberi düşünerek okumasını tavsiye etmiş, genç adam da öyle yapmış, fakat Kur'an'ın sadece bir cüz'ünü okuyabildiğini fark etmiş. Nihayet, şeyh ona: - Oğlum, bu gece de Allah'a tevbe et ve kendini hazırla... Ve Allah'ın huzurunda Kur'an okuduğunu düşün... demiş. Ertesi gün, hoca, talebesinin gelmesini beklemiş, fakat gelen olmamış. Durumu öğrenmek üzere gönderdiği bir adam, gencin hasta yattığı haberini getirince, üstad bizzat giderek talebesini ziyaret etmiş ve onu ağlarken bulmuş. Genç adam hocasına: -Hocam, Allah size çok sevablar ihsân eylesin. Ben şimdiye kadar Kur'an'ı yalan yanlış okuduğumu, ancak bu son gece fark ettim. Çünkü Fâtiha sûresini açıp okumak istediğim zaman "Ancak sana ibâdet ederiz" âyetine gelince, kendi nefsime bir baktım ve Cenâb-ı Hakk'ı bu âyetle tasdik ettiğimi göremedim. Bu sebeble de "Ancak sana ibâdet ederiz" (İyyâke na'büdü) demekten, (yani bu âyeti okumaktan) utandım... Mütemâdiyen "Mâliki yevmiddîn" âyetine kadar gelip bir türlü "İyyâke na'büdü" âyetini okuyamadım... Böylece rükûa vardığım zaman, artık tan yeri ağarmıştı..." demiş. İbnü'l-Arabî'nin rivâyetine göre, bu delikanlı bir saat sonra rûhunu teslim etmiş. Bir müddet sonra da üstad, bu gencin kabrini ziyârete gittiği zaman, mezardan şu sesin geldiğini işitmiş: - Ey üstâdım, ben diri (olan Allah'ın) indinde diriyim. Allah beni herhangi bir bakımdan hesâba çekmedi...

Z

zeynep_hearty

Guest
Paylaşımın için rabbim razı olsun sevgili Ayşegül...Gerçekten okumuş olmak için değilde manayı kavrayarak okumak işin özü ...Rabbim o manaya erişebilenlerden kavrayabilenlerden etsin ....selam ve dua ile...

Aysegul

New member
Amin kardeşim...inşallah hepimiz çok okuyalım kur'anı kerimi ...Allah'ın yüceliğini düşünerek:)

umit2006

Üyeliði durduruldu
ne güzel tasavvufi bir hikaye!
çok derin anlamları var!

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
umit2006' Alıntı:
ne güzel tasavvufi bir hikaye!
çok derin anlamları var!

Derin ne demek ümit kardeşim, derin ne demek..
Bizim kuyunun derinliğini ölçtüm, inanın bu mesele daha da derin çıktı iyi mi?
Ve en önemlisi, nakleden kişi İBNİ ARABİ.. neresinden tutarsan tut, nasıl tevil edersen et..
İnanın gecenin en ciddi masalını okudum ve yazarını bu müstesna paylaşımından dolayı kutladım....! dualarımla

umit2006

Üyeliði durduruldu
ben bu foruma ismine bakarak islami zannedip girdim,ama ne yazıkki isminden başka hiç bir yerde islam yok!ben kalkmış şirkten bahsediyorum.sizler önce islam olun!şu an cahiliye üzerine bulunuyorsunuz.
tekrar ediyorum iman edin!iman edin!iman edin!
Allahı'ın kitabını
Rasulün sünnetini ( Peygamberin kur'anı anlama,uygulama yolu,yöntemi,metodu )
rehber edinin.tek örneğimiz Allah rasulüdür.
bunların dışında salih mü'minleride örnek alın ama mürşid anlayışında olduğu gibi sorgusuz sualsiz değil! ( Ey Allah'ın Rasulü bu sendenmidir?vahiymidir? diyen sahabe gibi. ). ( Ben saparsam ne yaparsınız diyen Ömer'e seni kılıcımla doğrulturum diyen sahabe gibi.ki Ömer sahabinin bu tavrından çok memnun olmuştu sayın mürşidler,efendi hazretleri,üsradlar ve benzerleri!)
Allah'ın selam ve rahmeti Kur'anda anlatılıp,Allah Rasulünün hayatında örneklendiği gibi yaşayanların,yaşamaya çalışanların üzerine olsun
Selamunaleykum.

Aysegul

New member
umit2006' Alıntı:
bunların dışında salih mü'minleride örnek alın ama mürşid anlayışında olduğu gibi sorgusuz sualsiz değil! ( Ey Allah'ın Rasulü bu sendenmidir?vahiymidir? diyen sahabe gibi. ). ( Ben saparsam ne yaparsınız diyen Ömer'e seni kılıcımla doğrulturum diyen sahabe gibi.ki Ömer sahabinin bu tavrından çok memnun olmuştu sayın mürşidler,efendi hazretleri,üsradlar ve benzerleri!)

Bak işte kendi ağzınla yakalandın bu verdiğin örnekleri hangi kaynaklardan eline ulaştı din alimlerinin kitaplarından...O zaman niye onlara dil uzatıyorsunuz yüceltmeniz gerekirken bütün mesele bu!

Üst Alt