Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz ile ilgili hadisler

ibrahimonur

New member
1. Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:

"Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nûrunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın" Buhârî, Vudû' 3; Müslim, Tahâret
--Ey yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlayanlar! Haydi cennete geliniz! diye çağırılacaklardır. Yüzün nurunu ve ellerle ayakların beyazlığını artırmanın yolu,
onları farz olan yerlerin ötesine geçerek güzelce yıkamaktır

2. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir."

Müslim, Tahâret 14. Ayrıca bk. Tirmizî, Mevâkît 46; İbni Mâce, İkâmet 79

3. Ebû Züheyr Umâre İbni Ruveybe radıyallahu anh Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken işittiğini söyledi:

"Güneş doğmadan ve batmadan önce namaz kılan bir kimse cehenneme girmeyecektir." Resûl-i Ekrem bu sözüyle sabah ve ikindi namazlarını kastetmişti.

Müslim, Mesâcid 213-214. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 9

4. Cerîr İbni Abdullah el-Becelî radıyallahu anh şöyle dedi:

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında idik. Dolunay halindeki aya bakarak şöyle buyurdu:

"Siz şu ayı güçlük çekmeden gördüğünüz gibi, Rabbinizi de açıkça göreceksiniz. Güneş doğmadan ve batmadan önceki namazları kaçırmamak elinizden geliyorsa, kesinlikle kaçırmayıp kılınız."

Buhârî'nin bir rivayetinde: "Resûl-i Ekrem, ayın on dördüncü gecesi aya bakmıştı" denilmektedir.

Buhârî, Mevâkît 16, Tefsîru sûre (50) 2, Tevhîd 24; Müslim, Mesâcid 211. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 19; Tirmizî, Cennet 16; İbni Mâce,Mukaddime13

5. Büreyde radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"İkindi namazını terkeden kimsenin işlediği amelleri boşa gider."

Buhârî, Mevâkît 15. Ayrıca bk. Nesâî, Salât 15; İbni Mâce, Salât 9

6. Cündüb İbni Süfyân radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir. Dikkat et, ey Ademoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin."

Müslim, Mesâcid 261-262. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 51, Fiten 6; İbni Mâce,
Fiten 6

7. Ebû Mûsa radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Şüphesiz namazdan en çok sevap kazanacak insanlar, uzak mesafelerden camiye yürüyerek gelenlerdir. Namazı imamla birlikte kılmak için bekleyen kimsenin sevabı, namazı tek başına kılıp sonra uyuyan kimseden daha büyüktür."

Buhârî, Ezân 31; Müslim, Mesâcid 277. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 48; İbni Mâce, Mesâcid 15

8. Büreyde radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Karanlık gecelerde mescidlere yürüyerek giden kimselere, kıyamet gününde tam bir nura kavuşacaklarını müjdeleyiniz."

Ebû Dâvûd, Salât 50; Tirmizî, Salât 166. Ayrıca bk. İbni Mâce, Mesâcid 15

9. Osman İbni Affân radıyallahu anh şöyle dedi:

- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:

"Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir".

Müslim, Mesâcid 260

10. Câbir radıyallahu anh şöyle dedi:

- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:

"Gerçekten kişi ile şirk ve küfür arasında namazı terketmek vardır" buyururken işittim.

Müslim, Îmân 134. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 15; Tirmizî, Îmân 9; İbni Mâce, İkâmet 17

11. Muâz radıyallahu anh şöyle dedi:

- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem beni Yemen'e (vali ve kadı olarak) gönderdi ve şöyle buyurdu:

"Muhakkak ki sen Ehl-i kitap olan bir topluma gidiyorsun. Onları, Allah'tan başka ilâh olmadığına ve benim Allah'ın Resulü olduğuma şehâdet etmeye davet et. Şayet buna itaat ederlerse, Allah'ın kendilerine bir gündüz ve gecede beş vakit namazı farz kıldığını bildir. Bunu kabul edip itaat ederlerse, zenginlerinden alınıp fakirlerine verilmek üzere kendilerine zekâtın farz kılındığını haber ver. Buna da itaat ettikleri takdirde, onların mallarının en kıymetlilerini almaktan sakın. Mazlumun bedduasını almaktan çekin. Çünkü onun bedduası ile Allah arasında bir perde yoktur."

Buhârî, Zekât 41, 63, Megâzî 60, Tevhîd 1; Müslim, Îmân 29-31. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Zekât 5; Tirmizî, Zekât 6; Nesâî, Zekât 46; İbni Mâce, Zekât

12. Ebû Mes`ûd radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem namaza başlayacağımız zaman omuzlarımıza dokunarak şöyle buyururdu:

"Safları düz tutunuz. İleri geri durmayınız. Sonra kalpleriniz de birbirinden farklı olur. Aklı başında ve bilgili olanlarınız benim arkamda, onlardan sonra gelenler daha arkada, daha sonra gelenler daha arkada dursunlar."

Müslim Salât 122. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 95; Tirmizî, Salât 54; Nesâî, İmâmet 23, 25,26; İbni Mâce, İkâmet 45

13. Enes radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Saflarınızı düz tutunuz. Zira safların düz olması namazın tamam olmasını sağlayan hususlardan biridir."

14. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabb'i:

- Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız? der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir."

Tirmizî, Mevâkît 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 149; Nesâî, Salât 9; İbni Mâce, İkâmet 202

15. Ümmü Habîbe radıyallahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir kimse öğle namazının farzından önce dört, farzından sonra da dört rek`at sünneti devamlı olarak kılarsa, Allah Teâlâ onu cehenneme haram kılar."

16. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Bir kimse cuma günü cünüplükten temizleniyormuş gibi boy abdesti aldıktan sonra erkenden cuma namazına giderse bir deve kurban etmiş gibi sevap kazanır. İkinci saatte giderse bir inek, üçüncü saatte giderse boynuzlu bir koç kurban etmiş gibi sevap kazanır. Dördüncü saatte giderse bir tavuk, beşinci saatte giderse bir yumurta sadaka vermiş gibi sevap elde eder. İmam minbere çıkınca melekler hutbeyi dinlemek üzere topluluğun arasına katılır."

Buhârî, Cum`a 4; Müslim, Cum`a 10. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tahâret 127; Tirmizî, Cum`a 6; Nesâî, Cum`a 14

daha bir çok hadis var katkıda bulunursanız sevinirim :D

abdullahadem

New member
Hazreti Ömer (r.a.) son anlarında şöyle buyurmuş:Namaz kılmayanın İslamdan nasibi yoktur.

S

seha

Guest
Rabbimin koyduğu farzlar kolay ve az zaman alır. Allah bize altın değerinde 24 saat hediye etmiş. Bunu 1 saati beş vakit namaza kafi gelebilir. Günün 23 saatini zevale giden dünya hayatına ayırıp 1 saatini baki hayata sarf etmeyen ne kadar acınacak haldedir. Ama, acımak doğru değildir. Sen anla..

Helal dairesi geniştir. Keyfe kafidir. Keyfetmek için harama girmek luzumu yoktur.Namaz keyfe engel değildir.

Küçük kızımla bir saat oyun oynarım,beraber oynayarak namaz kılarız; bana bin sinamadan daha güzel gelir.
Selametle

ibrahimonur

New member
amin cümlemizden

birde bir şey sormak istiyorum evvabin namazı diye bir şey duydum akşam namaazından sonra kılınıyormuş bilgisi olan varmı acaba? :eek:

Aysegul

New member
teşekkürler paylaşımın için ibrahimonur kardeşim..Evvabin namazından bahsediyorsun sanırım

ibrahimonur

New member
evet yanlış işitmişim başkalarından evvabinden bahsediyorum
beni aydınlatırsanız sevinirim

ibrahimonur

New member
yoksa çekiyim gidiyim ansiklopedilerden ve kitaplardanmı araştırıyım :D

Aysegul

New member
ibrahimonur' Alıntı:
yoksa çekiyim gidiyim ansiklopedilerden ve kitaplardanmı araştırıyım :D

Ya niçin alındınız bu konuda ben anlamıyorum...Şahsen ben burda bilmediğim konu olsa net bir cevap alamam...Birisi elma diyor birisi armut...Siz sorularınızın cevabını alabiliyormusunuz burda?...Alabiliyorsanız ve içiniz rahatsa özür diliyorum sizden....

Evvabin namazını bende yeni öğrendim seyfullah putkıran kardeşimiz bu konuyu gerçekten iyi biliyor...Onun bilgilerinden istifade edebilirsiniz

ibrahimonur

New member
peki o konu kapansın mümünlerin darılması olmaz zaten

seyfulllllllaaaaaaaahhhhhh evvebin için yaaaarrrrdııımmmm :eek:

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ibrahimonur' Alıntı:
peki o konu kapansın mümünlerin darılması olmaz zaten

seyfulllllllaaaaaaaahhhhhh evvebin için yaaaarrrrdııımmmm :eek:

Evvabin, evvab kelimesinin çoğulu olup, tevbe ve istiğfar ederek Allah Teala'ya çokça yönelen kişi demektir. Evvabi namazı, Akşam namazının sünnetinden hemen sonra, iki rekattan altı rekata kadar kılınır. altı ve dört rekat kılmak istiyenler her iki rekatta bir selam vermesi daha makbuldur. Fahr-ı Kainat -sallallahü aleyhi ve sellem-Efendimiz şöyle buyuruyor:

"Bir kimse Akşam namazından sonra hiç konuşmadan altı rekat namaz kılsa, o namaz (sevap bakımından) on iki senelik ibadete denk olur." (Tirmizi, Mevakit, 204)

bir rivayette;Evvabin namazinin mükafatinin yüzde yirmi besi,kula dünyada verilir,yüzde yetmis besi ise ahirate birakilir.Bu namaza devam edenler mahser sikintisi cekmezler.

şayet şafi iseniz ve borcunuz varsa bu namazıda kılamazsınız;
Şafii’de durum farklıdır. Çünkü onlarda kaza namazı borcu olanların, bir an önce bu borçtan kurtulmak için, acilen sünnetleri bırakıp olanca azimleriyle kaza kılmaları gerekir...

Ancak Hanefi’de durum öyle değildir. Sünnetler sünnet olarak kılınmalıdır. Zimmette borç olarak bekleyen kaza namazları da ayrıca kaza olarak kılınmalı, böylece bir kazanırken bir de kaybetmek gibi bir sonuçla karşı karşıya kalınmamalıdır

evvabin namazı şu asrımızda unutulmaya yüz tutumuş sünnetlerdendir.
Ümmetim bozulduğu zaman sünnetime sarılana bir şehid sevabı vardır.) [Taberani, Hakim]

ibrahimonur

New member
aydınlattığın için teşşekkür ederim

ben şafiiyim ve namaza 16 yaşında başladım küçükken kılmadığım için kaza yapmam gerekiyormu :eek:

gerekiyorsa kaç sene

ibrahimonur

New member
fakat çok şükür namaza başladığımdan beri Allah'ın izniyle hiç farz kaza namazım olmadı geçmişi kaza etmelimiyim

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ibrahimonur' Alıntı:
aydınlattığın için teşşekkür ederim

ben şafiiyim ve namaza 16 yaşında başladım küçükken kılmadığım için kaza yapmam gerekiyormu :eek:

gerekiyorsa kaç sene
ne zaman namaza başlamanız gerektiğini siz daha iyi bilirsiniz çünkü yaşa göre hesab edemiyoruz, hesap ergenlik çağı ile başlar , ama eğer kaza borcunuz yoksa sizde diğer tüm nafileler kılabildiğiniz gibi kılmanızda gerekir bunu hesabını iyice yapın ergenliğe girdiğiniz zamnı dikkate alarak ağer borcunuz yoksa sizde nafile namazları kılmalsınız. imam-ı şafi sadece kaza borcu olanlar için borcunuzu bitirn sonra nafile kılın diyor çünkü farz nafilenden daha makbul olduğu için böyle bir yolu benimsemiştir...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ibrahimonur' Alıntı:
:confused: :confused: :confused:

ne zaman ergenliğe girdim güzel bi soru :p
bunu az çok tahmin edersiniz , tahmini yaşınız hatırlayın , ve o yaştan bir alt yaşı baz alarak hesap yapık kılmadığınız namaz varsa kazasını yapmanız gerekir sonra nafile namaz kılabilirsiniz. çünkü şafi mezhebi bunu gerektirir. ama hanefi olan kardeşlerimiz bu icdihat ile yol izlemicekler onlar kılabilirler....

ibrahimonur

New member
evet bu olumlu Allah yardımcımız olsun inşallah Allah(CC)ın karşısına borçlu olarak çıkmayız o gün rabbine karşı rezil olmak ne fenadır

Üst Alt