Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mirac Olayi

Oguz Kaan

New member
Es Selamün Aleyküm kardeslerim,
11.09.2004 tarihi Cumartesi günü receb-i serifin 26. gecesi, mübarek mirac kandilidir. Bu gün de Hz. Peygamber Efendimiz (SAV) Huzuru Ilahiye cikmis bir cok mucize yasamis ve de ümmetine Hak Teâlâ tarafindan bircok rahmet ve ihsanlarin müjdesini vermistir.
Peygamber Efendimiz yedi kat gögü, orada neler yapildigini ve yasandigini görmüs ve anlatmisdir. Allahü Teâlâ, Alemlere rahmet olarak gönderdigi habibine ve ümmetine bir cok ihsanda bulunmustur, namaz bu gecede 5 vakit olarak farz kilinmisdir, 50 vaktin ecrinin yazilacaginin müjdesi verilmisdir&
Bu muazzam Mirac olayini bir cok kitabdan okudum ve kanimca en iyisinden alinti yapip sizlerle paylasmak istedim. Delail-i Hayrat Kara Davut Kitabi bu olayi cok güzel ve ayrintili bir sekilde anlatmaktadir. Bunu okuyup, Hz. Allahin yüceligini bir kez daha idrak etmeye calisip ona iyi bir kul olmak bizim yüce Haka olan bir borcumuzdur. Allah hepinizden razi ve memnun olsun& Amin.

Yüklemek icin:
Mirac hadisesi

zikir

New member
Selam,

Miraç hadisesi bir uydurmadır desem size,eminim bana hemen karşı çıkacaksınız.
En iyisi ben size bir iki soru yönelteyim.

1-Muhammed'den (ona ve diğer elçilere selam olsun) önce gelen elçiler namaz kılıyormuydu.?
2-Namaz vaktinin 50'den 5'e kadar indirilmesi peygamberin ticaretle uğraşmasından dolayı sıkı bir pazarlıkçı olduğunu mu gösterir.? Ne de olsa o olmasaydı alemler yaratılmayacaktı değil mi.? Kısaca şunu belirtmek istiyorum. Allah ile pazarlık olur mu.?

Selam ve saygı ile.

nerguden

New member
Sen inanırsın yada inanmazsın!... Aşağıdaki ayet Miracın varlığını kanıtlıyor.

"Kulunu, geceleyin Mescidi Haram'dan, çevresini bereketli kıldığımız Mescid-i Aksa ya götüren O (Allah) her türlü eksiklikten uzaktır. O'na âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (böyle yaptık). Gerçekten O, işiten, görendir" (el-İsra 17/1

''Kur'an'da Allah'ın Hz. Musa (a.s) ile konuştuğu bildirilmekle birlikte doğrudan Kelimullah deyimi kullanılmaz. Bazı hadislerde de Hz. Musa (a.s)'nın bu özelliği dile getirilir (Müslim, iman, 322). İlgili hadis rivayetlerine gõre Hz. Muhammed (s.a.s) de Miraç sırasında Allah'la konuşmuştur. Ancak bu konuşmanın niteliği bilinemez, özellikle iki insanın karşılıklı konuşmasına benzetilemez.''

uhud

New member
Mirac'ın uydurma olduğunu düşünen kişinin imanından şüpheye düşerim.
Resulallah Mihracda Mevla ile kelam etmiş ve bakara suresinin son iki ayeti olan Amene'r Resulü Mevla tarafından elçisiz bizzat Resulallaha bildirilmiştir.

nur arkadaşımızında belirtmiş olduğu ayetlerdede bu apaçık bir şekilde dile getirilmiştir. Vede vede 50 vakit namaz'ın 5 vakit namaza düşürülmesi olayındada Hz. Musa (A.S.) Resulallaha tavsiyede bulunmuştur.

Saygılar...

zikir

New member
Walla miraç konusunu öyle bir başlık altına açmışsınız ki zaten.Benim fazla birşey söylememe gerek yok..

"Öyküler ve hikayeler" :rolleyes:

Adı üzerinde, rivayettir.Bu olayın olup olmadığını kanıtlayacak hiçbir belge ya da kanıt yok.Kur'an dayanarak bir açıklama getirmek gerekirse; Mescidi haram Mekke’yi, çevresini bereketli kılınan ise mescidi aksa'dır.Ve Muhammed nebinin hicret ettiği uzak mescid olan medineyi işaret etmektedir.Bir at'a binip arşa çıkarak namaz vakitlerinde pazarlık yapmış değildir.Bu israiliyat kokan bir rivayet olsa gerek...

Selamlar.

nerguden

New member
Senin bu ve diğer tartıştığımız tüm konularda verdiğin sure örneklerine ''haşa'' böyle bir yorum yapılabilir. Bizim yaptığımız Kur'an, Sünnet, Hadis (sahih olanlar) çerçevesinde ilerlemektir.

Selamlar...

zikir

New member
Selam,

Kur'an'da; Kur'an yolunda ilerlemek için Peygamber + sahabe + tabiin + mezhep imamları + mezhepte müctehitler + eski alimler ve şeyhler vs...vs.. takip edin yazıyor mu.?

Bana getireceğiniz tek cevap, "Allah'a ve resuluna itaat edin" ayeti olacak. Bunu biliyorum.Lakin resula itaat Kur'an ile olur.Kaldı ki kendisinin bile bu konuda iki tane rivayeti (?) vardır.Biri onun söylediği her sözün haktan oluşu ve yazılması gerektiği, diğeride benim her söylediğimi yazmayın diyen bir hadis....

Şimdi siz hangisini kabul ediyor,hangisini etmiyorsunuz.?

Selam.

nerguden

New member
Sana mesajı getireni kabul etmiyorsun!!! Mesajı kabul ediyorsun!!! Çelişki değil mi??

uhud

New member
zikir' Alıntı:
Selam,

Kur'an'da; Kur'an yolunda ilerlemek için Peygamber + sahabe + tabiin + mezhep imamları + mezhepte müctehitler + eski alimler ve şeyhler vs...vs.. takip edin yazıyor mu.?

Bana getireceğiniz tek cevap, "Allah'a ve resuluna itaat edin" ayeti olacak. Bunu biliyorum.Lakin resula itaat Kur'an ile olur.Kaldı ki kendisinin bile bu konuda iki tane rivayeti (?) vardır.Biri onun söylediği her sözün haktan oluşu ve yazılması gerektiği, diğeride benim her söylediğimi yazmayın diyen bir hadis....

Şimdi siz hangisini kabul ediyor,hangisini etmiyorsunuz.?

Selam.

Senin söylediğin hadis-i değilde kıssayı dilim döndüğünce yazmaya çalışayım...

EBÛ HÜREYRE (R.A.) toy olduğu dönemlerde, yani islamiyeti kabul ettiği dönemlerde, Resulallah'ın getirdiği her ayeti ve ağzından çıkan her sözü yazarmış. Birgün "ayetleri yaz fakat Resulallahın her sözünü yazma, oda insan istemedende olsa ağzından yanlış bir şey çıkabilir" demişlerdi. tabi EBÛ HÜREYRE yeni müslüman olduğundan ötürü bir cevap verememiş ve hemen durumu Resulallah'a anlatmıştır. Resulallahta EBÛ HÜREYRE'ye "Yaz ebahir yaz, bu ağızdan yanlış söz çıkmaz" buyurmuştur.

Mürşid konusuna gelince, Resulallahtan sonra hulefa-i raşidun dönemi başlamıştı ve islam devletinin başında bulunduklarından dolayı fetva hakkı bu mübareklere aitti. Bugün dini yaşamaya çalışan ve bir çok şeyden habersiz olan insanlar mevcut. Mevlanın kalplerini hidayet nuru ile aydınlattığı Allah dostları vardır ve sünnet-i seniyyeyi en iyi yaşayan insanlar olarak Allah dostlarını mürşid olarak seçmek gerekmektedir. Başka bir topicde naklettiğim gibi (Hadis-i şerif olup olmaması konusunda emin değilim.) "Allah dostları gökteki yıldızlar gibidir, hangisine tutunursan o seni cennete götürür".

Mevlam önce Resulallah (S.A.V.)'in sonrada tüm dostlarının şefaatine bizleri nail eylesin.

Saygılar...

uhud

New member
zikir' Alıntı:
Walla miraç konusunu öyle bir başlık altına açmışsınız ki zaten.Benim fazla birşey söylememe gerek yok..

"Öyküler ve hikayeler" :rolleyes:

Adı üzerinde, rivayettir.Bu olayın olup olmadığını kanıtlayacak hiçbir belge ya da kanıt yok.Kur'an dayanarak bir açıklama getirmek gerekirse; Mescidi haram Mekke’yi, çevresini bereketli kılınan ise mescidi aksa'dır.Ve Muhammed nebinin hicret ettiği uzak mescid olan medineyi işaret etmektedir.Bir at'a binip arşa çıkarak namaz vakitlerinde pazarlık yapmış değildir.Bu israiliyat kokan bir rivayet olsa gerek...

Selamlar.

Bknz. İsra Suresi 1 nci Ayet
"Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir."

Mescid-i Aksa ile Mescid-i Haram o zamanki imkanlarla 1 aylık mesafededir. mirac konusunda olumsuz yapacağınız her yorum benim gözümde inkarcılıktır.

Saygılar...

Üst Alt