Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Lâ Ilâhe Illalah Mucizesi

Hersey_yalan

New member
Lâ ilâhe illallah, Kelıme-i Tevhidinin anlamı; ‘’Allah’tan başka tapılacak kimse yoktur’’ anlamındadır. İslam dininin temel kurallarından birisidir. La ilahe illallah Muhammedün Rasulüllah demeyen (dil ile ikrar kalp ile tasdik etmeyen ) kimse Müslüman olamaz. Lâ ilâhe illallah kelimei tevhidini Muhammedün Rasulüllah kelimesi tamamlar. İkisi beraberdir. Hz Muhammed allahın kulu ve rasulüdür, (elçisidir) anlamındadır.

Kelime-i Tevhîd kalplerin pasını siler ve nurlandırır. Kelimei Tevhîd ile Allah’ı zikir ve Allahı zikir ile de kalplerin huzur ve rahatı hakkında birçok ayetler ve hadisler mevcuttur.

♥ "Allah-u Teala buyuruyor: LA ÝLAHE ÝLLALLAH benim kalemdir. Bu kaleden içeri giren kiþi benim azabýmdan emin olur.

♥ "Allah'ı çokca zikreden erkekler ve Allah'ı çokca zikreden kadınlar; Allah bunlar için bir bağışlama ve büyük bir ecir hazırlamıştır." (Ahzab Suresi - 35)

♥ ‘Dikkat edin, Kalpler ancak Allah’zikretmekle tatmin olur’ (Rad suresi 28)

Müslümanın her fırsatta söylemesi gereken Kelime-i tevhidin fazileti, sevabı bereketi çoktur. Yine Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

♥ (La ilahe illallah diyen bela ve sıkıntılardan kurtulur.) [Bezzar]

♥ Allah katında amellerin en kıymetlisi ‘Lâ ilâhe illallah’ demektir.

♥ Allah’ı zikretmenin en faziletlisi ‘Lâ ilâhe illallah’ demektir.

♥ ‘Lâ ilâhe illallah demek doksan dokuz belayı önler, bunların en hafifi de üzerinizdeki sıkıntının kalkmasıdır.

♥ ‘Lâ ilâhe illallah’ diyen kimseyi işlediği günahlardan dolayı kafir diye suçlamayın. ‘Lâ ilâhe illallah’ diyen kimseye kafir diyenin kendisi kafir olur.

♥ ‘Lâ ilâhe illallah’‘ diyen kimse bela ve sıkıntılarından kurtulur.

♥ ‘Kıyamet günü benim şefaatimle en ziyade saadete erecek olan kimse ihlasla (samimi olarak – içinden gelerek ) Lâ ilâhe ilallah diyen kimsedir.

♥ ‘Benim ve diğer Peygamberlerin zikrettiği en üstün kelime, ‘Lâ ilâhe illallah’ sözüdür.

♥ La ilahe illallah’ı çok söyleyerek imanınızı tazeleyin! [Taberani]

♥ (Günde yüz defa La ilahe illAllah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar.) [Taberani]

♥ " Cenabý-ý Hak (C.C.) şöyle buyuruyor: Ýzzetim, Celalim ve Rahmetim hakký için "Lâ ilâhe illalah" Diyen kimseyi ateþe koymayacaðým."

♥ ‘Lâ ilâhe illallah’ diyen kimsenin günahları silinir ve yerine o kadar da sevap yazılır.’

♥ ‘Lâ ilâhe illallah’ kelimesi cennetin anahtarıdır.

♥ ‘Lâ ilâhe illallah’ diyen kimse sözünde sadık ise (samimi ve halis bir kalp ile söylerse) bütün günahları affedilir.

♥ Ölüm halindeki kimseye ‘Lâ ilâhe illallah’ söylemesini tavsiye ediniz ve onları Cennetle müjdeleyiniz. Şeytanın insana en yakın olduğu vakit bu andır.

♥ Ağır hastayı ‘Lâ ilâhe illallah’ demeye zorlamayın, sadece telkin edin.

♥ Son sözü ‘Lâ ilâhe illallah’ olan kimse, ruhunu kolay teslim eder ve ‘Lâ ilâhe illallah’‘ kelimesi kıyamet günü onun karşısına bir nur olarak gelir.

♥ ‘Lâ ilâhe illallah’‘ zikri, derin bir ihlas ve samîmiyet ister. ‘Kırk gün ihlas ve samimiyetle ibadet eden kimsenin kalbinden diline hikmet pınarı akmaya başlar.’

Abd

New member
la ilahe illallah bir yönüylede düşünüldüğü gibi ilahların tanrıların mevcut olmadığını (la ilahe) ve hatta bizim düşündüğümüz gibi bir tanrı kavramının dahi olmadığını Allah hakikatinin bunlardan münezzeh olduğunu gösteriyor. şu ayetler büyük bir hakikati bize bildirir;

76- Üzerine gece bastırınca, bir yıldız gördü:"Rabb'im budur" dedi. Yıldız batınca da:" Ben batanları sevmem" dedi.

77- Ay'ı doğarken gördü: "Rabb'im budur" dedi. O da batınca: "Yemin ederim ki, Rabbim bana doğru yolu göstermeseydi, elbette sapıklığa düşen topluluktan olurdum" dedi.

78- Güneş'i doğarken görünce: "Rabb'im budur, bu hepsinden büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım".

79- "Ben yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben asla Allah'a ortak koşanlardan değilim"./en'am

burda mesele Hz İbrahimin doğruyu bulmasından öte Allah kavramının dillerde dolaştığı gibi basit bir kavram olmadığıdır.

dikkat ederseniz Hz ibrahim başta aklı ile yaratıcının ne olabileceğini düşünüyor ve bazı yaratılmışların yaratıcı olup olamayacağını düşünüyor fakat sonuçta onun böyle bir kuşatılmadan onun akıl ile kavranmaktan münezeh bir varlık olduğunu farkediyor ve ancak mahiyeti bilinemeycek fakat yerleri ve gökleri yaratan bir güç bir bilinç vardır diyor. kuranda anlatılan Allah şöyle yapar Allah böyle yapar anlatımları tamamen içinde bulunduğumuz sistemin otomatik işleyen sürecinin bir sonucudur. artık farketmeliyizki o biz anlayalım diye bir kişi olarak bize tanıtılmışsada o bir kişilik kavramından dahi münezzehtir. çünkü Allah yarattığı hiçbirşeye hiçbir şekilde benzemez. biri çıkıp Allah'ın eli vardır ama Onun eli hiçkimsenni eline benzemez derse o ahmaklığını sergilemiş olur. Allah'ın eli deniyorsa kendimizle kıyas yapıp hakikate yaklaşalım diyedir.

LA İLAHE İLLALLAH öyle bir hakikatki Hz Muhammed Onun için cennetin anahtarı tabiri kullanmış. kişinin tüm ibadeti iylikleri çalışması yalnız ve yalnız bu hakikati anlamak için olmalı. çünkü bu olmadan herşey boş.

Üst Alt