Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an-ı Kerim'e göre İnsan'ın düşünce organı

hasan_

New member
Merhaba Değerli Dostlar,

Öncelikle Dilerseniz, Kur'an-ı Kerim'den iki ayet'e bakalım:

Araf Sûresi 79. Ayet:
And olsun ki, cehennem için de birçok cin ve insan yarattık; onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi hatta daha sapıktırlar. İşte bunlar gafillerdir.

Hac Sûresi 46. Ayet:
Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki, orada olanları akledecek kalbleri, işitecek kulakları olsun. Ama yalnız gözler kör olmaz, fakat göğüslerde olan kalbler de körleşir.

Şimdi, burada Ayet üstünde tefekkür edersek şu sonuca ulaşılabilir ki: "Kur'an'a göre düşünce organı beyin değil, kalptir."

Sonra düşünelim. "Olmaz öyle şey, burada mutlaka bir mecaz vardır"

Bir de o gözle bakalım:

Eğer burada anlatılan "kalp" mecazî anlamda aktarıldıysa, neden Kulak ve Göz organlarının işlevleri mecazî değil de gerçek anlamdadır?

Birinci kelime mecaz, ikinci ve üçüncü kelimeler gerçek anlamlı.

Doğrusu bu bana pek mantıklı gelmiyor.

Sizin düşünceleriniz nedir?

Sevgiyle kalın...

pusula

Üyeliði durduruldu
Mühürlenen Kalpler

"Le yü'minüne"den sonra "billahi" mukadder ve menvî (maksut) olduğuna nazaran, sanki nur-u marifet onların kalblerinin kapılarına geldiği zaman kalblerini açıp kabul etmediklerinden, Allah da gadaba gelerek kalblerini hatmetti. "hetemallahi" fiil-i müteaddî olduğu halde "ala" ile zikredilmesi, hatmedilen kalbin dünyaya bakan kapısı değil, ancak âhirete nâzır olan kapısı seddedilmiş olduğuna işarettir.

Ve keza hatmin alâmet-i mânâsını ifade eden vesm'i (damga) tazammun ettiğine işarettir. Sanki o hatim, o mühür, kalblerinin üstünde sâbit bir damgadır ve silinmez bir alâmettir ki, dâima melâikeye görünür.

S - Bu âyette kalbin sem' ve basara takdimindeki hikmet nedir?

C - Kalb, imanın mahalli olduğu gibi, en evvel Sânii arayan ve isteyen ve Sâniin vücudunu delâiliyle ilân eden, kalb ile vicdandır. Zira kalb, hayat malzemesini düşünürken, en büyük bir acze maruz kaldığını hisseder etmez, derhal bir nokta-i istinadı; kezalik, emellerinin tenmiyesi (nemalandırmak) için bir çare ararken, derhal bir nokta-i istimdadı aramaya başlar. Bu noktalar ise, iman ile elde edilebilir. Demek, kalbin sem' ve basara hakk-ı takaddümü vardır.

İhtar: Kalbden maksat, sanevberî (çam kozalağı) gibi bir et parçası değildir. Ancak, bir lâtife-i Rabbaniyedir ki, mazhar-ı hissiyatı vicdan, mâkes-i efkârı dimağdır. Binaenaleyh, o lâtife-i Rabbaniyeyi tazammun eden o et parçasına kalb tabirinden şöyle bir letafet çıkıyor ki, o lâtife-i Rabbaniyenin insanın maneviyatına yaptığı hizmet, cism-i sanevberînin cesede yaptığı hizmet gibidir.

Evet, nasıl ki bütün aktar-ı bedene mâü'l-hayatı neşreden o cism-i sanevberî, bir makine-i hayattır ve maddî hayat onun işlemesiyle kaimdir; sekteye uğradığı zaman cesed de sukuta uğrar.

Kezalik, o lâtife-i Rabbaniye a'mâl ve ahvâl ve mâneviyatın hey'et-i mecmuasını hakikî bir nur-u hayat ile canlandırır, ışıklandırır; nur-u imanın sönmesiyle, mahiyeti, meyyit-i gayr-ı müteharrik gibi bir heykelden ibaret kalır.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
hasan_' Alıntı:
Merhaba Değerli Dostlar,

Öncelikle Dilerseniz, Kur'an-ı Kerim'den iki ayet'e bakalım:

Araf Sûresi 79. Ayet:
And olsun ki, cehennem için de birçok cin ve insan yarattık; onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi hatta daha sapıktırlar. İşte bunlar gafillerdir.

Hac Sûresi 46. Ayet:
Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki, orada olanları akledecek kalbleri, işitecek kulakları olsun. Ama yalnız gözler kör olmaz, fakat göğüslerde olan kalbler de körleşir.

Şimdi, burada Ayet üstünde tefekkür edersek şu sonuca ulaşılabilir ki: "Kur'an'a göre düşünce organı beyin değil, kalptir."

Sonra düşünelim. "Olmaz öyle şey, burada mutlaka bir mecaz vardır"

Bir de o gözle bakalım:

Eğer burada anlatılan "kalp" mecazî anlamda aktarıldıysa, neden Kulak ve Göz organlarının işlevleri mecazî değil de gerçek anlamdadır?

Birinci kelime mecaz, ikinci ve üçüncü kelimeler gerçek anlamlı.

Doğrusu bu bana pek mantıklı gelmiyor.

Sizin düşünceleriniz nedir?

Sevgiyle kalın...

sevgili kardeşim ne güzel bir yere dikkat çekmişsiniz evet dediğiniz gibi diğer göz ve kulakta mecaz anlamdadır tıpkı kalp olduğu gibi ordaki göz ve kulak kalp gözü ve kulağıdır şimdi size sorum kalbi gözü kulağı duymıyan cehennemlik olsaydı madem manaları mecaz anlamazsakkişi kör olursa cehennemlik mi olucak ve ya doğuştan sağır dilsiz olan cehennemlik mi olucak sevgili hasan kardeşim burda mana sizinde farkettiğiniz gibimecaz anlamdır sevgili arkadaşım orda kalb gzü ve kalp kulağı anlamında
sanırım sizin de ffarketmiş olduğunuz mevzuyu anlatabildim.

saygılarımla...

exclusive

New member
Bence "allahı anlayacak beyinleri, görecek gözleri ve duyacak kulakları yoktur" gibi bir söz söylenmiş olsaydı böyle bir söz söyleyen kişinin mecazi bir anlatım yaptığını (nede olsa kastedilen somut anlamıyla görmek ve duymak değil) söylemek doğru olurdu. Ayrıca bu kişinin hangi organın ne işe yaradığını da doğru şekilde bildiğini söyleyebilirdik.

Ama bence Hasan arkadaşımızın da dediği gibi kalp ve beyinin işlevleri birbirine karıştırılmıştır

byolcu

New member
kısacva şunu söyleyeyim. eğer allahın ayetlerini görmek sadece beyin ile olsaydı kafası çalışan herkes cennetlik olur, diğerleri de cehennemlik olurdu. kalpleri var fakat anlamazlar denilirken kastedilen anlayış, bir zeka sorusunu çözerken gereken anlayış gibi değildir. ordaki anlama kelimesine takılmamak gerekiyor. ona hissetmekte diyebiliriz . kalpleri var fakat hissetmezler diyebiliriz. yani kalpleri var ama Allahın ayetlerini delillerini anlamazlar.

exclusive

New member
byolcu' Alıntı:
...ordaki anlama kelimesine takılmamak gerekiyor. ona hissetmekte diyebiliriz . kalpleri var fakat hissetmezler diyebiliriz. yani kalpleri var ama Allahın ayetlerini delillerini anlamazlar.
Hisler de (korku, heyecan gibi) beyinde üretilir. Ancak 19.yy'a kadar heyecan gibi bir his karşısında kalp atışlarının hızlanması sebebiyle hislerin doğrudan kalp ile alakalı olduğu zannediliyordu.

kuranı yazanın da aynı yanılgıya düştüğü aşikardır.

byolcu

New member
senin gibi ateistler beynin ne olduğunu öğrendiler, beyni keşfettiler ya her şeyi beyin yapıyor sanmaya başladılar. Tek başına beyin hiç bir şey yapamaz. Beyin tek başına hiç bir şey hissedemez. Kanı vücuda dağıtan kalptir ama sen yok kalp değil beyindir diyemezsin. Çünkü beyin diğer organlarla beraber çalışır. diğer organlar olmadan beyin çalışmaz. Sen duyan kulak değil, beyindir diyemezsin. Çünkü duyan kulaktır. Her ne kadar duyma işlemi beyinde bitiyor olsa da kulak olmadan beyin duyamaz. Aynı bunun gibi kalp olmadan beyin bir çok duyguyu hissedemez. Hatta kalp olmadan beyin yaşayamaz bile.

byolcu

New member
yani yanılgıya düşen kuranın yazarı allah değil sensin.

pusula

Üyeliði durduruldu
ne garip ! bunca yıldır hem okurum, hem çevremdekiler okur... inananı var, inanmayanı var... Kur'an asırlara meydan okumuş bir kitap olduğunda herkes ortakdır. dileğen uygulamaz...

sırf ortalığı karıştırmak için, içinde biriktirdiği gayzı rahatça hayatta söyleyemediği ve kıymetsizliği için bu sanal dünyada Kur'ana saldırmayı görev edinenler var. isteri krizi halinde saçma sapan demogojilerini savurarak zevkden kendilerinden geçiyorlar.

başta öfkeleniyordum. sonra acımaya başladım. şimdilerde asırlardır islam ümmetinin yaptığı gibi sünnete uygun güzel yorumları alkışlıyorum. diğerlerini sallıyorum...

Evet, bir şâirin dediği gibi, "Her üren kelbin ağzına bir taş atacak olsan dünyada taş kalmaz."

Enver Ýstek

metin mete
exclusive' Alıntı:
Hisler de (korku, heyecan gibi) beyinde üretilir. Ancak 19.yy'a kadar heyecan gibi bir his karşısında kalp atışlarının hızlanması sebebiyle hislerin doğrudan kalp ile alakalı olduğu zannediliyordu.

kuranı yazanın da aynı yanılgıya düştüğü aşikardır.

Hic bilenle bilmeyen bir olurmu,biri INSAN biri Hayvan.(Mehmet Akif Ersoy)

exclusive

New member
Sayın metinmete dininiz ancak hakaretlerle-küfürlerle savunulacak bir din mi de böyle yollara başvuruyorsunuz?

burkay

New member
arkadaslar ben de bu exclusive denen arkadasi baska bir siteden taniyorum onlarin saplantilari var bir tane kendini kurani anladigini söyleyen bir arstirmaci yazar turan dursun dan aldiklari kopyalarla güya kurani kerimin hatalari oldugunu sanan zavalli kalpleri mühürlenmis arkadaslar ... neden ateizm gelismiyor onun kompleksi var bu insanlarda neden çok az sayidalar bunlar hiç arastirip kendilerine sormuyorlar ... hedefleri kurani kötülemek baska insanlarin dinleriyle alay etmeleri ... bu yüzden siteleri hacklendi gene ... en son kendi uydurduklari dalga vari ayetler sayesinde o siteyi hacklediler ... hacklemeden önce bana sordular hackliyeyim mi diye ben hayir dedim ama okadar çok maneviyatla oynadilar ki hackerlemek zorunda kaldilar ... allah da onlarin kalplerini hackerledi zaten hayat felsefeleri yanlis ... allah onlarida insallah hidayete erdirir...

pusula

Üyeliði durduruldu
Sevgili BURKAY, yazını takdirle okudum, seni de tebrik ediyor... duana amin diyorum.

exclusive

New member
Burkay kardeşim, benim komplekslerim de, hatalarım da, sıkıntılarım da vardır muhakkak. Sen benimle ya da Turan Dursun'la uğraşma. kişilerle uğraşmak küçük insanlara yakışır. Büyük insanlara yakışan fikirlerle uğraşmaktır.

Herhangi bir ispat dahi göstermeden benim kompleksli olduğumu iddia etmen kime ne yarar sağlayacak? Sen benim görüşlerimi çürüt, karşı savlar ileri sür, güzel güzel tartışalım...

Sana ve eşine mutluluklar dilerim.

Enver Ýstek

metin mete
exclusive' Alıntı:
Sayın metinmete dininiz ancak hakaretlerle-küfürlerle savunulacak bir din mi de böyle yollara başvuruyorsunuz?

Sayin arkadas,Yaranmi var gocundun.Benim yazdigim milli sairin bir misrasi´ki
ülkemizde o sair cok sevilir,yoksa sizde yanlis cark yüzünden(basbakan da bir legal siir yüzünden hapis yatmisti)simdi beni küfürlemi sucluyorsun.Bak arkadas eger güzel bir inancin var ise her ne olursa yaz bizde cevap yazalim hem insanlarin inancina hakaret edip hemde su yüzüne cikma akilli ol insan ol ondan sonra bana küfrettin de.Senin ve senin gibileri ancak dil dalasi yapmakla ne bekliyorlar anlamadim sunu bir anlat senin inancin ne önce onu bilelim sonrasi
güzel olur.Sana hakaret edilmesini istemiyorsan hakaret etme bilmedigin konularda konusma(yok bu kitabi yazan bunu düsünmemis diye)sen ne anlarsin
Benim dinimden anlasan sapitmazsin?
Saffat Suresi 157 Şayet doğru söylüyorsanız kitabınızı getirin.

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar "Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki "Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

10Yunus Suresi 15

Bu bir kitaptır ki, Rabbinin izniyle insanları karanlıklardan nura (aydınlığa), O övgüye layık, Aziz olanın yoluna çıkarman için sana indirdik.

14İbrahim Suresi 1

Andolsun bu Kuran'da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda (sarrafna) bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler.

17İsra Suresi 89

32 Kafirler dediler ki "Kuran ona toptan, tek bir defada indirilseydi ya” Biz böyle yaptık ki, onunla senin kalbini dayanıklı kılalım. Biz onu parça parça düzenleyip okuduk.

33Onların sana getirdikleri hiçbir örnek yoktur ki, biz sana gerçeği ve en güzel yorumu (ahsena tefsir) getirmiş olmayalım.

25 Furkan Suresi 32,33
[/COLOR][/COLOR]
Haydi sözün varsa sen kendi inanclarinida yazda öyle konusalim.

burkay

New member
sevgili exclusive kardes ... kompleksler nasil meydana çikar senin bütün yazilarini kurandaki ayetler zaten çürütüyor ... senin heryerini fikrimle çürütsem sen inanacakmisin ? hayir inanmiyacaksin ... sen hem allahi inkar ediyorsun sonra onun ayetleriyle bize karsi savunma yapiyorsun sen bizim kurani kerimi bizden daha mi anliyorsun ? kurani kerimi hangi manevi has ile okuyorsun ? imanin varmiki inanarak okuyorsun senin aklinda dini elestirmek var sen bu duygu ve düsünceyle kuran ayetlerinde çeliski ariyorsun sen o manevi huzuru kuranda bu sekil bulamassin ... sana karsi kaba davrandiysam kusura bakma ... ama sen diyorsunki turan dursunla ve benle ugrasma ... sen sürekli islamla ugrasiyorsun ! en son yazdiklarin hatirlarsan kendi uydurdugun ayetler sayesinde manevi degerlerle fazla ukalalik yapmanizdan dolayi siteniz hacklendi ... siz alay ve dalga geçmeden ilminizi orataya koyamazmisiniz ? siz önce kendi içinizdeki seytani nefsinizi bir kirin ve kurani kerimi gerçek manada husu içinde okuyun allah .c.c bak sana nasil feyiz verir ozaman ... genede tekrar ediyorum sana karsi saygisizlik veya hakaret algiladiysan kusura bakma ...

Üst Alt