Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an-ı Kerim'den örnek dua..Başınız haksız yere derde girdiyse okumanız için..

gulsenay

New member
Okunuşu:

Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hu,aleyhi tevekkeltu ve Huve Rabbül arşıl azıym.

Anlamı:

Allah'a güvendim (bana yeter) tanrı yoktur O vardır, ki ben de O'na bağlanıp işimi O'na bıraktım;O arşın Aziym Rabbidir.

Bilgi:

Başınız haksız yere derde girdiği zaman bu Ayeti günde beş yüz veya bin kere okumaya devam ederseniz,inşallah kısa zamanda selamete çıkarsınız..

Bu Ayetteki duayı ilk okuyan İbrahim Aleyhisselamdır.

İbrahim Aleyhis-Selam Nemrud tarafından yakalattırılıp mancınıkla ateş dağının içine fırlatıldığı zaman,havadayken Cebrail isimli melek gelir ve sorar...

- Ya İbrahim senin için ne yapmamı istersin?
İbrahim Aleyhis-Selam cevap verir:
- Allah'a güvendim.O bana yeter...Tanrı yoktur O vardır! Ben O'na bağlanıp,işimi O'na bıraktım... Ki O Arş'ın Azim Rabbıdır...

İşte İbrahim Aleyhis-Selam'ın bu şekildeki ifadesinden sonra mucize olur ve İbrahim Aleyhis-Selam yavaş bir şekilde ateşin içerisine düşer fakat ateş onu yakmaz... Çünkü Kur'an-ı Kerim' de anlatıldığı üzere " ateş soğumuş ve selamet verici olmuştur" İbrahim Aleyhisselam için Allah emri ile...İşte böyle bir mucizenin meydana gelmesine vesile olan anlayış ve ifade vardır bu duada..

Bakın bu dua için ne buyuruyor Rasulullah Salla'lahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz bizlere:

" Kim sabah kalktığında ve geceye girdiğinde "Allaha güvendim O bana yeter, Tanrı yoktur,Arş'ın Azim Rabbi olan O vardır" derse: bunu ister sıdk ile söylesin ister yalandan (inanmayarak) söylesin,yedi defa söylediğinde Allah ona kafi gelir..." Ebu Davud.

Allah bize bunun manasına ermeyi ve bu duayı edebilmeyi nasip etmiş olsun inşallah.

AHMET HULUSİ

DUA VE ZİKİR

mehmetb

New member
Dualara büyülere vs. güveneceğinize, kafanızı çalıştırın... Hiçkimse dua ile biryere gelemez, eğer öyle olsaydı dünyada bu kadar adaletsizlik, kötülük olmazdı.

Başınız haksız yere derde girdiyse, bunu devletin makanmlarına başvurarak, insanlarla iletişim kurarak haledebilirsiniz, duadan çok daha başarılı olacağına eminim.

kul

New member
mehmetb' Alıntı:
Dualara büyülere vs. güveneceğinize, kafanızı çalıştırın... Hiçkimse dua ile biryere gelemez, eğer öyle olsaydı dünyada bu kadar adaletsizlik, kötülük olmazdı.

Başınız haksız yere derde girdiyse, bunu devletin makanmlarına başvurarak, insanlarla iletişim kurarak haledebilirsiniz, duadan çok daha başarılı olacağına eminim.
Mehmetb;
Kaznatcheev, son olarak Sovyet televizyonunda katıldığı bir programda laboratuvarında bulunan bir bitkiyi uzun uzun gösterdi ve programı izliyenlerden 1 saat süreyle sadece bu bitkinin gelişimini düşünmelerini istedi. Sonuç gerçekten şaşırtıcıydı, bitki çok kısa zaman zarfında akıl almaz bir gelişme sergiledi.
İşte Kaznatcheev'in araştırmalarının temelinde de, düşünce gücünün sonsuzluğunu yakalamak yatıyor.

İslamiyet zaten önce bütün önlemlerini al sonra dua et diyor mehmetb

mehmetb

New member
Ben de düşünce gücümle zamanda yolculuk yapabiliyorum...

Askin_Bedeli

New member
mehmetb' Alıntı:

DUA ILE BASLAR RABBE GIDISLERIMIZ...
DUA ILE NETICELINR VUSLATA ERISIMIZ...
KUL OLDUGUMUZUN BILMEMIZIN KARSILIGIDIR DUA...
KISACASI DUA VUSLATIN YOLUDUR...

DUA INSANIN EN KUVVETLI SILAHIDIR... SONUCTA BU DÜNYA BI IMTIHAN DÜNYASI VE BUNCA ADALETSIZLIK VE KÖTÜLÜK BUNDAN KAYNAKLANIYOR... SABIR VE DUA ILE ÜSTESINDEN GELIRIZ INSALLAH... DAHA FAZLA DA DETAILE INMEK ISTEMIYORUM, CÜNKÜ NE DERSEM DIYEYIM SIZ YINEDE KENDI BILDIGINIZI OKUYACAKSINIZ... BU BI PES EDIS DEGILDIR YANLIS ANLAMAYIN.. SADECE TAKIP ETTIGIME GÖRE NE KADAR COK CEVAP VERILMEYE CALISILMISSA SIZIN YORUMLARINIZA O KADAR COK KONU DAGILMIS..

isimsiz

New member
Kullarım,sana benden sorduklarızaman(bilsinler ki) şüphesiz ben onlara yakınım.Benden isteyenin,duasını kabul ederim.Artık onlar da benim davetime icabet etsinler..(bakara,2/186)

Kulun, Allaha en yakın olduğu an secde halidir.Secdede Allaha çok dua edin..(hadisi şerif)

Askin_Bedeli

New member
isimsiz' Alıntı:
Kullarım,sana benden sorduklarızaman(bilsinler ki) şüphesiz ben onlara yakınım.Benden isteyenin,duasını kabul ederim.Artık onlar da benim davetime icabet etsinler..(bakara,2/186)

Kulun, Allaha en yakın olduğu an secde halidir.Secdede Allaha çok dua edin..(hadisi şerif)

BASKA SÖZE NE HACET?

isimsiz

New member
Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var ...
(furkan25/77)

CEMİYETTEKİ RUH HASTALIKLARI,İMAN EKSİKLİĞİNDEN DOĞUYOR...

Askin_Bedeli

New member
isimsiz' Alıntı:
Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var ...
(furkan25/77)

CEMİYETTEKİ RUH HASTALIKLARI,İMAN EKSİKLİĞİNDEN DOĞUYOR...

RABBIM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN...

Üst Alt