Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kul, dünyada ektiğini ahrette biçendir

senay

New member
Allah Tealanın lütfuna sınır yoktur;buna mukabil O,hiçbirşekilde kullarına zulmetmez.Nitekim aşağıdaki ayette de,yapılan iyiliklerin kat kat sevapla karşılanacağı;fakat kötülüklerin,misliyle cezalandırılacağı anlatılmaktadır.Ancak bu,ferdi plandaki iyilik ve kötülükler hakkındadır.Bir iyilik veya kötülüğü ilk başlatan,topluma bu yönde örnek ve teşvikçi olan kimsenin durumu ise farklıdır.İmam Müslim'in <<Sahih>>inde yer alan bir hadis-i şerif ile bu noktaya şöylece açıklık getirilmiştir:<<Kim ki İslam'da makbul olan güzel bir işi ilk önce işler de bunun yol haline gelmesine sebep olursa,kendisine hem işlediği bu hayrın sevabı verilir,hem de -en küçük bir eksiklik olmaksızın- kendisinden sonra aynı iyiliği yapacak olanların sevabı kadar sevap verilir.Yine kim islamda kötülüğü bildiren bir işi ilk önce işler de bunun yol haline gelmesine sebebiyet verirse,kendisine hem işlediği kötülüğün günahı yüklenir,hem de-en küçük bir eksiklik olmaksızın- kendisinden sonra aynı kötülüğü işleyecek olanların günahı kadar günah yüklenir.>>
KASAS.84."Kim bir iyilik getirirse ona bundan daha hayırlı karşılık vardır.Kim bir kötülük getirirse,o kötülükleri işleyenler,ancak yaptıkları kadar ceza görürler."

E

Esra Uzun

Guest
Senay abla cok önemli konuya deginmissiniz tebrik ederim!
Evet birde Zilzal suresinin son iki yaetinde de söyle bir ayet var: Zira kim zerre miktari bir hayir islerse, o´nun mükafatini görecek,
Kim de zerre miktari bir kötülük islerse,ó´nun cezasini görecektir!
Buda bence senay ablanin sözlerini dogruluyor.
Ves-selam

kul

New member
çok mutlu oldum

çok mutlu oldum

sizi bu sitede görmekten çok mutlu oldum tavsiye ettiğiniz her iki kitabı büyük bir merakla okuyorum ibrahim hakkı hazretlerinin kitabı biraz daha zamanımı alacak hazmetmeye çalışıyorum. bu arada her iki sitedeki yazılarınızı sürekli okuyorum. ve okumaya devam edeceğim. sevgiyle kalın Allah muininiz olsun

E

Esra Uzun

Guest
Selam-ün aleyküm kul kardes beni hangi siteden taniyorsunuz?
Birde hangi kitabi tavsiye etmistim onu sorabilirmiyim bir mahsuru yoksa?

kul

New member
Esra Uzun' Alıntı:
Selam-ün aleyküm kul kardes beni hangi siteden taniyorsunuz?
Birde hangi kitabi tavsiye etmistim onu sorabilirmiyim bir mahsuru yoksa?
selam Esra kardeş
Özür dilerim isim yazmayarak bir yanlış anlaşılmaya neden oldum. www.harabe.netden yazılarını okuduğum şenay arkadaşımı kastedmiştim
tavsiye ettiği kitabın adı "ruh aleminde bir seyehat ve Erzurumlu Hakkı HZ. MARİFETNAME isimli kitabıdır. Allah Muininiz olsun...

E

Esra Uzun

Guest
:( :eek:
Aa özür dilerim yanlis anladigim icin hakkinizi helal edin benim mesajimin altina yazdiginizdan dolayi beni kasdettiniz sandim yoksa alinti yaparak yazardiniz diye düsünerekten sordum!

kul

New member
Esra Uzun' Alıntı:
:( :eek:
Aa özür dilerim yanlis anladigim icin hakkinizi helal edin benim mesajimin altina yazdiginizdan dolayi beni kasdettiniz sandim yoksa alinti yaparak yazardiniz diye düsünerekten sordum!
Esra kardeş
aslında hiç bir bilgi vermesekte birbirimizi kırmama adına seçtiğimiz kelimelere dikkat ederek, hiçbir kusurunuz olmadığı halde özür dileme tevazuunu ve nezaketini göstermeniz ve sitedeki arkadaşları destekleme yüreklendirme adına yazdığınız yazılar medyada islamiyeti anlatan profosör'lerin hakaretlere varan tartışmalarını gördükçe sizin bu tevazunuz, nezaketiniz le İslamiyeti anlatmaya daha uygun ve daha çok hakettiğini düşünüyorum
sevgiyle kalın Allah muininiz olsun

alatra

New member
insanlar umudunu kasmemeli şüphesiz ama biraz realist olmak lazım bir hadisİ şerifte deniliyorki''gece yarısı kalkıp ALLAH için ağlamadıkça cennete giremezsiniz '' deniliyor bu hadis aklıma geldiğinde kara kara düşünüyorum

Mücahid

New member
insanlar umudunu kasmemeli şüphesiz ama biraz realist olmak lazım bir hadisİ şerifte deniliyorki''gece yarısı kalkıp ALLAH için ağlamadıkça cennete giremezsiniz '' deniliyor bu hadis aklıma geldiğinde kara kara düşünüyorum

Sevgili kardeşim ancak Kafirler Allah'ın rahmet ve mağfiretinden ümidini keser.Yeis içerisinde yaşamak,ne yaparsam yapayım ben Rabbimi razı edemem şeklindeki bir ümitsizlik ve karamsarlık bizleri Rabbimizden daha fazla uzaklaştıracaktır.Onun için biz üzerimize düşeni elimizden geldiğince ısrar ve gayretle yapmaya,sarsılmaz bir imanı yüreğimize yerleştirmenin derdinde olalım.Kimbilir belki geceleri kalkıp Rabbi için namaz kılan gözyaşı döken bir mü'min gündüz yapacağı bir hatadan dolayı her şeyi kaybetmekle karşı karşıya kalacak.Yada tam tersi ihlaslı bir müslüman samimiyetinden dolayı ibadetlerindeki titizlik ve gayretinden dolayı Rabbimizin sevgi ve muhabbetine mazhar olacak.Biz bize düşeni yapalım kulluğu Rabbimizin istediği şekilde yaşamaya çalışalım.Rabbimiz şanına yakışanı yapar bundan endişe etmeyelim.Sağlıcakla

Üst Alt