Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Küçük Kızlara Tesettür Nasıl Sevdirilir

asel

New member
Küçük Kızlara Tesettür Nasıl Sevdirilir
Bir kız çocuğu haliyle annesini model alacaktır..

Ama:

Bazen sokaklarda görüyorum anne tam tesettürlü ama yanındaki küçük kızı son moda, askılı bluz vs.

Bu bir çelişki değil de nedir!

Küçük kızlarımıza buluğ çağına erinceye dek mazbut kıyafetler giydirilmeli, arzu ediyorsa kendi hevesiyle örtünmesi teşvik edilmeli, zorlamamalı ama mesela etek altına uzun şortlar vb. küçükken alıştırılmalı..

Büyüme çağına yakın da, en güzel kıyafetleri alıp, evde verilecek bir davetle arkadaşları ve aile büyükleri çağrılmalı, dua ile misafirler önünde ilk tesettürlü kıyafeti giydirilmeli..

Annesi ve diğer aile büyükleri mümkünse çeşitli hediyeler almalı ve orda herkes içinde verilmeli, bilezik, saat vs olabilir..

Sevdiği insanlar, sevdiği yiyecekler, hediyeler Hoş bir parti olmalı..
Her yer süslenmeli, yarışmalar vb organize edilmeli..

Hem kızımızın gönlü hoş edilmeli, hem de etrafa örnek olmalı..

Eskiden biliyor muusnuz osmanlı devrinde, bu anlattığıma benzer çarşafa girme törenleri düzenlenirmiş..

Ve genç kızlar can atarlarmış "Ah gelse de o günler biz de çarşafa girsek" diye

İmrendirmek lazım İslam'a..

Bakın batıl nasıl süslüyor her çeşit günahı, parlak yaldızlı-albenili paketlerde sunuyor her haramı..

Bizler neden helali süslemeyelim, sevdirmeyelim?

Aman dikkat!

Küçücük yürekler kuş misali elimizde, uçurmayalım..

Alıntı

New member
Iste bu isin can damari su yazdiginizda sakli:

""Aman dikkat!
Küçücük yürekler kuş misali elimizde, uçurmayalım.. ""

istanbluerdem

New member

ama bahsedilen hatayı yapan annelere sorduğumda aldığım cevabı söyleyim: hevesi kalmasın diye, büyüyünce nazıl olsa giyemez şimdi giyerse o zaman istemez.

doğru malesef söyledikleri şey bu belkide kendi gözlerinde kaldığı için böyle söylüyorlar çocuk küçük yaşında nasıl alışırsa öyle gider

Ebu CENDELL

New member
ana ve baba yaşarsa ve eğitimini iyi verirse neden olmasın.ama ana baba verirde ailenin büyükleri karışırsa işte o zamaan işin içinden çıkılmaz.çevre ve komşuda iyi seçilmelidir bence.

Maêssêlamê ~

New member

ama bahsedilen hatayı yapan annelere sorduğumda aldığım cevabı söyleyim: hevesi kalmasın diye, büyüyünce nazıl olsa giyemez şimdi giyerse o zaman istemez.

doğru malesef söyledikleri şey bu belkide kendi gözlerinde kaldığı için böyle söylüyorlar çocuk küçük yaşında nasıl alışırsa öyle gider

Kesinlikle kendi heveslerinden dolayı.
Hatta öyle giydirilen çocuklar ilerde daha fazlasını istiyor genelde.
Ama küçükken edebin ayıbın ne olduğu akla kazınırsa utanır kendi evinde bile rahat edemez. Katıldığım bir sohbette hocamız bu konuya çok değinmişti anneleri çok uyardı.. Kendi çocuğunun erkek olmasına rağmen diz üstü short giydirmediğini söyledi.
Hatta bi keresinde maç yapacaklarmış diz altı short'u yıkanmamış sanırım hocamız uzun corap çekmiş kısayı giydirip. 5 dakika sonra çocuk geri gelmiş rahat edemedim demiş.
Rabbim böyle yetiştirmeyi nasip etsin.

Çocuklara hem büyük insanmış gibi davranıp hemde eğlenceli bir şekilde çokta güzel bir dini temel eğitim verilebilir bence...Konuya alakalı girdim alakasız cıktım sanırım biraz:eek:

sýyah_

New member
benimde 12 yaşında bir kızım var, ALLAH bağışlasın. Onun saçı çok uzun bellerine kadar geliyor. En kıymetli şeyi saçları. Üstüne varamıyorum ağlıyor bende dayanamıyorum annesine yönlendiriyorum, annesi benden daha yufka yürekli. Ama esas beni rahatsız eden başörtüsünü artık takması gerektiği, benim kızım şu anda 12 yaşında seneye orta 3 e gidecek lisede takması yönünde karar almıştım. Artık lise çağında başörtüsü takmamasını düşünemiyorum bile. Bu konuda karar aldım ve İnşallah uygulayacağım. Belki bu yıl takması gerekiyor. benim isteğim başörtüsünü kendi isteyerek takması ve ileride büyüdüğü zaman hiç çıkarmamasıdır. Ben şimdi baskıyla taktırırsam ileride yaşı büyüyünce çıkarıverirse ben kahrolurum. Şimdi oğlum Muhammed'te eğer büyüğüdünde camiye gitmezse yine ben kahrolurum. Sevdirmem lazım hem kardeşleri birbirine sevdirmem lazım hem onları İslamın yaşam biçimini, Kuranın emirlerine Peygamberin sünnetine uygun olanı sevdirerek yönlendirmem lazım. Benim birinci sorumluluğum budur. Yukarıda belirtilen örneği inşallah yerine getireceğim eşimli birlikte. Aile büyüklerini çağırıp onun için hazırlanmış bir tören havası içerisinde onu hoşnut edecek şekilde hediyeler alarak artık hazırlık yapacağım. Seneye 13 yaşında olacak liseye giderken de 15 yaşında olacak başörtüsünü 15 yaşında takmış olacak. benim vicdanım bence hemen taktır diyor. Ama uygulamaya gelince yapamıyorum. Üstüne gidemiyorum. Uçlarından düzelttirmek istesek bile ağlıyor saçlarına dokundurmuyor. ALLAh yardımcım olsun, benim gibi olanlarında ALLAH yardımcısı olsun. Dersleri çok iyi takdir alıyor, okulda sınıfta öğrentmenleri memnun, dersanede sınıfta birinci, dersanede 7. oldu. Onun için üstüne gidemiyorm. Eğer bu başarıları bozulursa diye de çekiniyorum.

Maêssêlamê ~

New member

Bence;

Zaten üstüne giderseniz hiç bir hevesi kalmaz ve soğur ne kadar imanı kuvvetli de olsa.
Cici cici uzun elbiseler ve eşarplar almakla başlayabilirsiniz:) Giymese de olur.. Ama hoşuna gideceğini düşünüyorum . Ve de zamanla giymek isteyecektir sanırım.. Orta okul tam dönüm noktası ve okulların hali perişan. Hele de liselerin.. Artık büyüdük havası geliyor insana ve biraz daha serbestleşiyorlar... Rabbim gönlünüze göre versin inşallah..
Umarım başarısı daim olur ömrü boyunca..

Üst Alt