Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kışın doganlar

feraknaz

New member
Kışın doğanlar akıllı oluyor

ABD'li uzmanlardan zekâ polemiği: Kışın doğanlar yazın doğanlara göre daha zeki, başarılı ve gelişmiş oluyor. Güneş, çocuk gelişimini etkiliyor.

Bilim adamlarının yaptığı 7 yıllık bir araştırma kış aylarında doğan çocukların yaz aylarında doğanlara göre daha başarılı, zeki ve daha gelişmiş olduğu sonucunu ortaya koydu.

Bu hafta içinde yayınlanacak olan araştırma Harvard Üniversitesi bilim adamları tarafından dünya çapında 21 bin erkek ve kız çocuk üzerinde yapıldı. Sekiz aylık, 4 ve 7 yaşlarındaki çocuklara çeşitli testler uygulayan Amerikalı ve Avustralyalı bilim adamları, sıcaklık, güneş ışığı, hormonlar, mevsim sebze ve meyvelerinin anne karnındaki çocuğun gelişimini etkileyeceği, ayrıca karakter yapısını belirleyeceği sonucuna ulaştı.

Araştırmalar kış aylarında doğan çocukların yaz aylarında doğanlara göre 7 yaşına geldiklerinde ortalama 210 gram daha ağır ve 0.19 cm daha uzun olduğunu gösteriyor.

Baharda doğanlar intihara eğilimli!

İngiliz bilim adamları, doğulan ay ile intihar riski arasında bağlantı olduğunu saptadı.

İngiliz bilim adamları, doğulan ay ile intihar riski arasında bağlantı olduğunu saptadı. Buna göre, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında doğan kadınlarda intihar oranı, diğer aylarda doğanlar kadınlara oranla yüzde 30 daha fazla! Erkeklerde ise yüzde 14 daha yüksek…

Bahar aylarında doğanlar intihar riski altında! İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, doğulan ay ile intihar riski arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Buna göre, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında doğanlarda intihar oranı, diğer aylarda doğanlara göre daha yüksek. Bu durum özellikle de kadınları ilgilendiriyor. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında doğan kadınların intihar riski yüzde 29.6, aynı aylarda dünyaya gelen erkelerin intihar riski ise yüzde 13.7 oranında fazla.

St. Helen’s, Liverpool ve Londra üniversitelerinde görevli bilim adamlarının söz konusu araştırmasının sonuçları, British Journal of Psychiatry dergisinde yayımlandı. Emad Salib başkanlığındaki araştırma ekibi, 1979 ile 2001 yılları arasında İngiltere ve Wales’te meydana gelen 26 bin 916 intihar vakasını mercek altına aldı. Yapılan değerlendirmede, intihar edenlerin bülük bir bölümünün bahar ve ilk yaz aylarında doğdukları saptandı.

Şizofrenlerin çoğu ilkbahar çocuğu
Diğer bir bulgu da şizofreni hastalığıyla ilgili. Kuzey yarıkürede şubat, mart ve nisan aylarında doğanlarda, diğer aylarda doğanlara göre yüzde 5-10 oranında daha fazla şizofreni riski olduğu biliniyor. Türkiye'de de 2004 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yatan 200 hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre şizofreni hastalarının doğum mevsimi oranları şöyle: Kış yüzde 22, ilkbahar yüzde 40, yaz yüzde 22, sonbahar yüzde 16.
Mayland Psikiyatrik Araştırma Merkezi'nden Erick de Messias'ın araştırma sonuçlarına göre de, ilkbaharda doğanlarda şizofreni görülme sıklığı yüksek

Çin Tıbbi Araştırmalar Merkezi’nin araştırmasına göre kışın doğanlar, ılık ya da sıcak mevsimlerde doğanlara göre daha fazla uykusuzluk sorunu çekiyorlar. Araştırma 700 kişi üzerinde yapıldı ve bu hastaların yüzde 40’ının kasım, aralık, ocak gibi Çin’in en soğuk aylarında doğduğu tespit edildi.

Hastaların sadece yüzde 20’sinin yazın dünyaya geldiği belirlendi. Bilim adamları bu durumu, ‘ceninin doğum öncesi süreçte dış etkenlere daha fazla dirençsiz’ olmasıyla açıklıyor. Çinli uzmanlar, Çin’de bu sorunu yaşayan yaklaşık 100 milyon insan bulunduğunu söylüyorlar

hannane

New member
Baharda doğanlar intihara eğilimli!
Şizofrenlerin çoğu ilkbahar çocuğu
aman Yarabbi nerde olumsuzluk var bahara isnad edilmiş çok ilginç bir yazı ve ilginç tesbitler doğrusu...Bende baharda doğdum .. heyecanı ,dirilişi simgeliyor diye hep olumlu yönüne bakar dururmuşum..meğer ne riskler taşıyomuşum:)

gulya

New member
kis dogumluyum ama inanmiyorum ole seylere:)

kubus

New member
ilginç bir araştırma ama herkez böyle olcak diye bir kanun yok biz genede olumlu bakalım

unzurna

New member
Ben ilkbaharda doğdum yandık:( Şizofreni miyim acaba?

mümin86

New member
bende inanmıyorum açıkçası bende ekimde doğdum benimki ne acaba.

Üst Alt