Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İyilik yaptınız karşılığını kimden beklersiniz?

İyilik yaptınız karşılığını kimden beklersiniz?

• Allah (C.C.) dan...

Kullanılan: 3 100.0%
  • İyilik yaptığım kişiden...

Kullanılan: 0 0.0%
  • Çevremden...

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3

isimsiz

New member
Allah razı olsun herkes doğru cevap vermiş , yani bir iyilik yaptığınızda Allah rızası için yaparız yani ücret olarak Allah ın rızasını talep ederiz.. ozaman ikinci sorum.

Diyelim birine iyilik yaptınız, ve nankörlük gördünüz kişi için içinde zerre-i miskal (yani güneş ışığının geçebiliceği kadar küçük miktar) kadar öfke olur mu? ve o kişi için ne nankörmüş der misiniz?
yaptigim iyiligin karsiligini suphesiz rabbimden beklerim ve tek gayem onun rizasini kazanamaktir elbet.

iyilik yaptigim birisi bana kotuluk yapsa ona yaptigim iyiligin karsiligi bumudur diye kizmam ,karsilikta beklemem,fakat onun bozuk karakterli birisi olmasina yaptiginin hos birsey olmamasina kizarim...bunun aynisini birbaskasinada yapsa kizarim...

M

muhik

Guest
İyilik yaparken karşılık beklemem hatta Allahu Tealadan bile karşılık beklemem yani o sıra aklıma bile gelmez.Yaptığımı orda unutuveririm yeter ki yaptığım şey günah olmasın,iyilik yaparken içimizdeki merhamet duygusuyla yaparız ve bu bize haz veririr.Karşılık düşünürsek zaten iyilik olmaz,iyilik zaten bizim iyi olma vasfımızdır.Ama hayır yapayım diye düşünerek yapılan şeylerde karşılığında Allahu Tealadan karşılık bekleriz.

mehmet-antep

New member
iyilik..

iyilik..

İyilik yaptıysam bunun karşılığını kendimden beklerim. Çünkü iyilik karşılıksız olarak yapılandır. Tabiki bunu da sağ solda ben böyle yaptım demekte bu iyiliyi daha güzel yazpmaz aksine iyiliğin anlamı kalmaz. Sadece çıkarları için birşeyler yaptın anlamına gelir. İyiliğimın karşılığını kendimde aramalıyım. Bir iyilik daha yapmalıyım ki kalbim biraz daha huzurlu olsun. Yİne iyilik yapmalıyım ki gece uyuduğumda rahat gözlerimi kapatayım. Söyleyin bana bundan daha iyi karşılık olur mu?

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
iyiligin karsılıgını kuldan beklersek buradan mukafatı gelir oda nasıl gelir biraz meçhuldur fakat iyiligi yaradandan istedigimiz zaman bunun mukafatını hem burada hem öteki tarafta karsılıgını almış oluruz

K.A.R.A.N.L.I.K.

New member
haddim değil

haddim değil

kötülük nefis ve şeytandan iyilik ise ALLAH'tandır.iyilik yatığım zamanı ,mekanı ve olayı yaratan ALLAH'tır. olayın gerçekleşmesine izin veren takdir eden yine O'dur.sadece ben bir sebebim.sebep olduğum bir iylikten karşılık beklemek haddim değil..haşa ALLAH tüccarmıki ben karşılık bekleyeyim.alış verişmi yapıyorum..​

mavikaplan36

New member
her zaman allahtan beklerim

her zaman allahtan beklerim

allah iyiliğin karşılığını herzaman verir hemde fazlasıyla

yalnýz kul

New member
hayırlı geceler

hayırlı geceler

ben yardım ıstıycem Allah ruzası ıcın

nvaha

New member
İyilikler Hak rızası için yapılmalıdır ki değerli olsun..

EnGüZeL_HiKaYeM

New member
önce yaradandan sonra kendimden çünkü iyilikde kötülükde yapsan kişi kendinden mesuldur ektiğini biçersin sözü

enes38

New member
komik bir soru tabiki allahtan başka şekilde olunca iyilik olmaz zaten

barbie

New member
yani şöyle birşey var ben iyilik yaptığım zaman kimseden karşılık beklemiyorum yada bunu bi karşılık bekleyerek yapmıyorum birilerine yardım etmek,mutlu etmek benide mutlu ediyo...birisine yardım edememekde aynı şekilde çok üzüyo...ben bugüne kadar kimseyi sevabı günahı düşünerek yada bana getirisini götürüsü düşünerek iyilik etmedim içimden geleni yaptım ve kimseden bi karşılık beklemedim iyilik yapıp kötülük gördüğümde oldu ama olsun iyilik ettiğim herkes bana kötülük etsede ben yinede herkese yardım elimi uzatırım sırtımı dönemem

Dostlara duacýyýz

New member
Kardeşlerim... bence iyilik karşılık bekleden sunalan bişeydir...allah görüyor biliyor:Dhamd olsun iyilikte güzellikte

Üst Alt