Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Islamiyetteki Emir Ve Yasaklari Aklimizla Irdelemelimiyiz?

Islamiyetteki Emir Ve Yasaklari Aklimizla Irdelemelimiyiz?

• EVET İRDELEMELİYİZ

Kullanılan: 0 0.0%
  • HAYIR İRDELEMEMELİYİZ

• HERHANGİ BİR FİKRİM YOK

• Kullanılan toplam oy
    0

ESAT OLCAY

New member
Evet Kardeşlerim Bu Konu Hakkindaki Düşünceleriniz Yazarsaniz Sevinirim.

ESAT OLCAY

New member
doğru soluyosun kardeşim.Zaten emir ve yasakları kendi kafamıza gore yorum yaptığımız taktirde birnevi sapanlardan olmus oluruz.İslamın emir, yasaklarda ve hükümlerde mantık aranmaz.

Asya

New member
islamiyetin emir ve yasaklarında irdelenecek bir şey yoktur.şüphesiz Allah en doğrusunu bilendir.irdelemek ne haddimize?bizim görevimiz sadece bu emir ve yasakları uygulamaktır.

hasan demir

New member
vulgatacının biri ahkam kesiyor gene

vulgatacının biri ahkam kesiyor gene

evet dünyanın düz olduğunu sanan papazlara bir çare bulmak lazım.sorunlarınızı islam dünyasına taşımaya çalışmayın.oturun vulgata(muharref incilin latince resmi tercümesine verilen ad) okuyun.bu işleri bırakın.

vulgata QURAN

New member
elinde imkan olsa bizi tüm türkiyeye ilan edersin şimdiden sitede meşhur olduk:)

hasan demir

New member
meşhur olamazsınız

meşhur olamazsınız

meşhur olmanız için ortaya çıkmanız lazım.henüz o sitenin sahibini açıklayamadınız?hangi kiliseydi?vatikan mı,protestan mı,anklikan mı?bir fikrim var ama onu da araştıracağız korkmayın.saklanmakla kurtulamayacaksınız.

vulgata QURAN

New member
meşhur olmanız için ortaya çıkmanız lazım.henüz o sitenin sahibini açıklayamadınız?hangi kiliseydi?vatikan mı,protestan mı,anklikan mı?bir fikrim var ama onu da araştıracağız korkmayın.saklanmakla kurtulamayacaksınız.

................selam................

Z

zeynep_hearty

Guest
bence itdelemek lazım örneğin yaradan zinayı yasaklamıştır fakat neden yasaklamıştır bunun sebepleri ve doğurduğu korkunç neticeler bilinirse emrin önemini kavramak çok daha kolay olur kanısındayım yaradan bunu neden emretmiş veya neden yasaklamış sorgulamak anlamında değilde emredilenin karı menedilenin zararını bilmenin ve bunları bilerek amel etmenin çok daha faidelei olacağı kanısındayım ..bunun yanında nerede dur diyebileceğinide bilmeli insanoğlu beyninin sanıyorum yanlış bilmiyorsam %2.5 kullanabiliyormuş muhakkak aklının eremiyeceği mantığının kabul etmiyeceği noktalar olucaktır fakat bu noktalara getirilmemesini düşünüyorum ...selam ve sua ile...

mhmt

New member
islam dinine sonradan girenler irdeledikleri için kabul ederler zaten..
ben böyle düşünüyorum yanii.
irdelenir..ama nereye kadar..
islamdaki hiç bir emir ve yasak akla ters değildir zaten..
sadece şu var..
bu zamanda yasak olan bişey belki bize mantıksız gelir..
ama yüzyıl sonranın bilimi bunun gayet mantıklı olduğunu açıklayabilir..

yanlış hatırlamıyorsam....!!!!!!!!!!!!!!!
ellerimizin içinde mikrop öldüren bi mekanizma var..
abdestte yüzümüze sürünce mikropları öldürüyor..
ve bize rahatlık hissi verdiriyor..
bunun gibi..

Melancholy

New member
Belli ölçüde aşırıya kaçmadan irdelemek lazım tabi.

sibel

New member
tabiki irdelememeliyiz. buna ne gerek varki. ben Rabbime bütün bir teslimiyetle inanıyorum ve onun göndermiş olduklarına tereddüt etmeden iman ediyorum , ki bütün mümin kardeşlerim için de bu böyledir . İslam akıl dini değildir ve mükemmel bir yaratıcının bize belirtmiş olduğu kuralları irdelemek de bizim haddimiz olamaz. biz sadece bize emir edileni yapmakla mükellefiz.

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
katılıyorum... hz ebubekir gibi sorgusuz sualsi sıddık olabilmek marifettir...

nerde " Ey Allah'ın Rasulü bu söylediklerin Allah'tanmıdır?yoksa senin sözünmüdür? " diyen Rasulün ashabı!Akla hitab eden islamın bağlısıyız,Rabbimiz sürekli temiz akıl sahipleri,neden düşünmüyorsunuz,akletmiyorsunuz? diyor!Bilmem anlatabildimmi tasavvuf dininin mü'minleri!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
nerde " Ey Allah'ın Rasulü bu söylediklerin Allah'tanmıdır?yoksa senin sözünmüdür? " diyen Rasulün ashabı!Akla hitab eden islamın bağlısıyız,Rabbimiz sürekli temiz akıl sahipleri,neden düşünmüyorsunuz,akletmiyorsunuz? diyor!Bilmem anlatabildimmi tasavvuf dininin mü'minleri!

sen o ashabı örnek al bense hz ebubekir i bir sakıncası yok dileyen dilediğini örnek alabilir...

reyyan

New member
allah razi olsun kardeşim konuyu güzel baglamışın

unzurna

New member
Zeynep hearty kardeşim çok doğru saptama yapmış. Helal olsun. Allah razı olsun. Bende aynı ona katılıyorum. Akıl ve kalp birebir çalışmalıdır. O zaman doğru olur, o zaman tam takva olur. Allah, Kuran-ı Kerim'de bize bunu vahyi olarak iletmesi muhakkak bu düşünce içindir. Gayp değildir yani. Aklımızı çalıştırmamızı içindir.

Üst Alt