Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

islamin ilk kücük mücahidi ve sehidi!

• Konbuyu başlatan Esra Uzun
  • Başlangıç tarihi
E

Esra Uzun

Guest
Islam ordusu sevgili peygamberimizin (a.s.m) kumandasi altinda Bedir´e dogru hareket etmsiti.Bunlar peygamberimizin haberi olmadankatilmislardi. Sayilari sekizdi. Bu kücük mücahidlerde savasa katilmayi candan arzuluyorlardi...

Durumu haber alan Peygmaberimiz bu cocuk yastaki mücahidlerin geriye dönmelerini emretti. O esnada iclerindeki en kücüklerinden biri olan Umeyr bin ebi vakkas diger mücahidlerin arkasina saklaniyor görünmemeye calisiyordu. Onun bu telasini gören agabeyi Hz. Sa´d bin ebi Vakkas kendisine:" Kardesim sanan ne oldu?" diye sordu. Hz. Umeyr ona su cevabi verdi:

"ALLAH rasulunun beni kücük görüp geri cevirmesinden korkuyorum. Halbuki ben sefere cikmak istiyor, ALLAHin bana sehidlik nasip etmesini umuyorum."

Umeyr o kadar kücük yastaydiki, kilicini tek basina baglayamamis, agabeyi Sa´d beline baglamisti.

Kilicin boyu neredeyse kendi boyu kadardi. Kilici güclükle tasiyordu.
Mücahidler aldiklari emir üzerine, cocuklari peygamberimizin huzuruna cikarmislardi. Bunlarin arasinda Hz. Umeyr de vardi.

Peygamberimiz diger cocuklar gibi, o´nada "geri dön" demisti. Bunun üzerine Hz. Umeyr aglamaya basladi. Peygamber efedimizde o´nun orduda kalmasina izin verdi. Agabeyi o´na göz kulak olacakti.

Bedir´de savas basladiginda Hz. Umeyr de kilicini siyirdi. Bütün islam düsmanlarina tek basina karsi cikmak istiyordu. Savasin kizgin anlarinda ön saflaraatildi. Müsriklerin oklarina hedef olarak harpte sehid düstü...
Bu kücük mücahid ayni zamanda islam ordusunun ilk kücük sehidiydi...

Burhan Bozgeyik´in "Onlarda cocuktu" eserinden alintidir.
Icimden geldi yazayim dedim insALLAH örnek alabilenlerden oluruz...
bizim aramizdada Umeyr ler var, daha cok olmasi lazim, hadi ha gayret...
(NOT:daha uygun bir bölüm bulamadim hakkinizi helal edin dostlar)

Ves-selam
kardesiniz

Üst Alt